מה צופן לנו גבולנו הצפוני

האם גם הפעם לחץ התושבים הוא שיכריע
תמונה של דודי ירון
דודי ירון

במשך שנים לא מעטות הבעתי את התנגדותי הנחרצת לתפיסת המגננה של המערכת הביטחונית והמדינית, תפיסה שכיניתי "מיגון עצמי לדעת", המבוססת על מיליוני קוב של בטון וברזל. הגדר העילית הגבוהה המשולבת בקיר בטון תת-קרקעי וסוגרת על רצועת עזה הוכיחה את יעילותה בימי שגרה – כנגד מסתננים בודדים או גנבי ציוד חקלאי למיניהם.

משראו קברניטינו בחאקי ובאזרחי כי טוב, הוחלט לשכפל בעלויות עתק את ההצלחה הדרומית גם לצפון. לאורך גבול הצפון הוקמה חומת בטון גבוהה, ובשנה האחרונה אף עסקו כלים מכניים הנדסיים אימתניים בשינוי פני הקרקע הסלעית לאורך הגבול תוך שהם נוגסים בקרקע ויוצרים מדרגה גבוהה, שאמורה להוות מכשול ולמנוע מעבר כלי רכב של חזבאללה.

אלא שקברניטינו לא הצליחו להפנים את העובדה שאויבינו אינם בדיוק שוויצרים וכי בשכונה המטורפת שבה אנו חיים, אויבינו מפרשים את המיגון העצמי לדעת כסימן לחולשה ולחשש. מכאן כמובן גבר ביטחונו של ארגון חמאס ועמו גבר הרצון ליזום ולתקוף. מובן שאת התזה השגויה הזאת אמורה הייתה להחליף הגישה ההפוכה, ההתקפית, אך למרבה הצער נראה שהיה צורך באותה שבת שחורה על מנת שהאסימון ייפול סוף סוף בקרב מנהיגינו.

יעד המלחמה הנוכחית הוגדר בפעם הראשונה כמיטוט והפלת שלטון חמאס ויכולותיו הצבאיות. אישית אני סקפטי למדי באשר למטרות אלו, וזאת בעיקר בשל משך הזמן הארוך הנדרש להשגתן – להערכתי מדובר לפחות בחודשיים-שלושה נוספים, ולכך יהיו השלכות קשות, הן בלחץ הבין-לאומי שילך ויגבר ככל שייערמו עוד ועוד גופות והן מבחינת הכלכלה והמשק, שהרי קשה להחזיק מאות אלפי מילואימניקים מגויסים, שלא לדבר על העלות האסטרונומית של כל יום לחימה.

נעלה עתה צפונה אך נרחיק לאחור אל 1967. בתחילת מלחמת ששת הימים החליטה הממשלה, בתמיכת משה דיין, שלא לכבוש את רמת הגולן, שממנה מיררו התותחים הסוריים את חיי הקיבוצים, בעיקר בעמק החולה. יומיים לפני תום הלחימה איימו ראשי ההתיישבות הקיבוצית על דיין שאם רמת הגולן לא תיכבש, הם ינטשו את הקיבוצים. סביר להניח שגם אתם ואתן מרגישים עכשיו דז'ה וו.

כידוע משה דיין נעתר לבסוף לדרישת הקיבוצים, אך הבונוס הגדול מכך הגיע שש שנים אחר כך, ב-1973, כשפרצה מלחמת יום הכיפורים. תארו לכם מה היה גורלנו אם חלילה ההתקפה הסורית שתפסה אותנו בהפתעה גמורה ב-73', הייתה מוזנקת מקו הגבול של לפני כיבוש רמת הגולן. אין לי ספק שהסורים היו שוטפים את עמק הירדן וטבריה ושועטים למרכז הגליל בכוונה לא דמיונית כלל, להגיע עד הים – עד חיפה.

הלך הרוח במערכת הביטחון נכון להיום הוא שצה"ל מסוגל בהחלט להילחם בו-זמנית בשתי החזיתות, אך מובן שבצה"ל מעדיפים לטפל בצפון רק לאחר שיוכרע חמאס, ואז חלק גדול מכוחותינו יונגש לגבולנו הצפוני. הסיבה להעדפה זו ברורה לכול, שהרי חזבאללה הוא ארגון שכוחו הצבאי גדול ומיומן בהרבה מזה של חמאס. כוח האש הרקטי שלו הוא יחיד ומיוחד אפילו בהשוואה לצבאות רבים וגדולים בעולם, כוח שבאפשרותו לסגור ולשבש חיים תקינים ביותר ממחצית מדינת ישראל ולגבות חיים, בעיקר בעורף, בהיקפים שכמוהם לא ידענו בעבר.

אז הינה לנו הסיבות העיקריות לכך שצה"ל אינו נלהב, בלשון המעטה, להיכנס גם למערכה בצפון. עם זאת, משך הזמן שעוד נידרש לו עד להכרעה כל שהיא בדרום, רמת ההרס והנזק שנגרום ברצועת עזה ולא פחות מכך היקף ועוצמת הלחץ שיפעילו תושבי הצפון בסירובם לשוב ליישוביהם בסטטוס הביטחוני הנוכחי – כל אלו יחדיו יכריעו בסופו של דבר את הכף בקבלת ההחלטה אם ליזום כניסה ולחימה גם בדרום לבנון.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

19 תגובות

 1. ברשותך יש להוסיף על מאמרך כדלקמן – מדינת ישראל נלחמת מאז הקמתה ובהתאם לכך גם יכולתה הביטחונית משתפרת. כיום ישראל נלחמת בבת אחת ב- 5 גזרות שונות ונפרדות כמובן ברמות שונות של אקטיבציה. הדחף האפל למלחמות אלה בא בשפה פרסית מגובה בפטרודולרים שיעיים.
  5 הגזרות הן – עזה, איו"ש, דרום לבנון, המב"מ (גיחות ח"א לצפון מזרח) ועכשיו גם עם תשומת לב דרומה לתימן.
  בכל המשימות הללו צה"ל עומד בגבורה ובהצלחה מתעצמת.
  אתה צודק בהחלט שהמתחולל בגבול הלבנון יאלץ את צה"ל לקבל החלטה על פגיעה בחיזבאללה בדומה לפגיעה שבימים אלה נופלת על החמאס בעזה.
  למרות הספקות על פי המסתמן כיום צה"ל יצטרך לפעול גם בלבנון. יש להניח שישראל תשלם מחיר מסוים בשל הלחימה נגד החיזבאללה. אבל אין לנו ברירה אחרת. כמובן שישראל תצא מנצחת מכל המלחמות הללו. כל ההתרחשויות הללו יגרמו לשינויים בפוליטיקה של המזה"ת. הסהר השיעי ייחלש עד כדי היתכנות לחילוף המשטר באיראן. זה מה יש וזה מה יהיה.

  1. בעיקרון מסכים עם שכתבת. מקווה שאם ההרס והנזק ברצועה יהיה קיצוני בכל קנ"מ, שהדברים יראו וישקלו על ידי נסראללה ואולי (בנוסף לנוכחות הכח האמריקאי באזור), יגרמו לנסראלה להעדיף בכל זאת הסדר מדיני לקבלת החלטה 1701…אולי

 2. צריך להשוות את עזה ליהודה ושומרון . עזה הייתה סגורה ובישלה פיצוץ על דלק קטרי
  הסגר שמטילים על יהודה ושומרון מבשל שם פיצוץ דומה. סביר שראש המוסד בדיוניו בדוחה כעת גם מתעל כספים ליהודה ושומרון.. חייבים להסיר את הסגר.

  1. לדעתי ההשוואה בין הרצועה לגדה אינה מדוייקת הן משום שבגדה יש לנו שליטה ביטחונית כמעט מלאה בשוטף ואם הייתה לנו ממשלה אחרת מניח שניתן היה להגיע איתם לפיתרון מדיני כל שהוא

 3. מלחמה בעצימות גבוהה בצפון תהיה שונה בצורה מכרעת מזו שבדרום. הוכח כבר שצה"ל לא מסוגל לנטרל את הטילים של חמאס, שממשיך לשגר אותם כבר כמעט חודשיים. לחיזבאללה יש כ 150,000 טילים שמהם כ 2000 מדוייקים וכיפת ברזל לא מבדילה בין המדוייקים והרגילים. המשמעות היא שבהנתקפה מסיבית הם מסוגלים לשתק את המדינה לחלוטין ואני לא חושב שישראל תיקח את הסיכון הזה ולכן לא תהיה מלחמה כוללת נגד חיזבאללה. הדרך לפתור את זה היא בלחץ בינלאומי שיאלץ אותם לסגת מעבר לליטאני, כמו שהוסכם בהחלטת האו"ם. כדי שמדינות העולם ירצו לתמוך בלחץ כזה, אנחנו חייבים לרצות אותן בהמנעות מהרג המוני בדרום הרצועה וקבלת פתרון מוסכם ליום שאחרי המלחמה בעזה. הכל קשור.

  1. כמעט כרגיל מסכים עם מרבית הדברים שכתבת. מנגד דווקא הרס ונזק מיירבי ברצועה שהדיו יגיעו עד ביירות, עשויים להגביר את הענות נסראללה לפיתרון מדיני על בסיס 1701

 4. לא נצליח הפעם לטפל בהם ממש. זאת תואר בעיה לפתרון בטווח הבינוני.

  1. למוטי, כתבתי במאמר שאני דיי סקפטי לגבי השגת היעד של מיטוט וחיסול החמאס, אם כי התוצאה הפעם גבוהה מכל מה שהשגנו בסבבים הקודמים

 5. כל יום אני מתעורר ו"מתפלל" שהחזית הצפונית לא תתפוצץ. זה יהיה פי מאה חמור מאשר עם החמאס

 6. לדעתי אם נמחץ חזק ומהר את עזה, החיזבאללה לא ייתכן, ולא יכנס למערכה ממשית

 7. אנו מוחצים את עזה. הגם שכך החיזבאללה כבר התחילו להטריד אותנו בקצב הולך ועולה.
  כנראה שנצטרך לתת להם מכה שתרגיע אותם לדור שלם. אנו לא רחוקים מכך.

 8. ל א'

  ראשית נכון וציינתי שהחזית הצפונית תהיה סיפור אחר לחלוטין, אך פתיחת חזית זו נתונה או ליוזמה שלנו או שלהם. לדעתי אולי יגבירו מעט את הלחץ עלינו בצפון ככל שנעמיק ונגיע להישגים בעזה, אך לא מעבר לכך משום שאני עדיין סבור שאינם רוצים בכך מעבר להפגנת הסולידאריות ובמיוחד שרואים היטב בביירות מה מסוגל צה"ל לעולל ושאינו בדיוק בנוי "מקורי עכביש". האפשרות השנייה היא יוזמה התקפית שלנו אולי מכח לחץ התושבים שיסרבו לחזור לישובים לפני הרחקת החיזבאללה מהגבול.

  1. לאשר, בהחלט יתכן שניטרול/גרוש החמאס ברצועה וההרס שזרענו שם, עשוי להשפיע על נאסראללה ולגרום לו אולי , להסכים לאיזה הסדר שקט… אולי

  1. לא יקרה לפני הכרעה ברצועה, אלא אם אחד הצדדים בצפון בין אם בטעות ובין שלא, יגרום לאבדות שיחייבו תגובה שכבר תגלוש או תביא עימה עימות כולל

 9. אם לא תקרה תאונה מצד אחד הצדדים, לא תהיה בצפון מלחמה, זני הצדדים לא מעוניינים בכך, לפחות לא בטווח המיידי

 10. הנה אני קורא את הכתבה וברקע עוד ועוד על ירי מלבנון של טילי נ"ט וכדומה. התמונה ברורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן