יעד חכם

להשמיד את חמאס, לשטח את עזה – האם זה SMART Goal?
תמונה של איתן
ד"ר איתן אדרס

הכעס והזעם האדירים על טבח שמחת תורה ואכזריותם וחוסר אנושיותם של קלגסי חמאס מביאים לתגובה המוצדקת והנחרצת של מדינת ישראל. לא ניתן, ולא צריך, להכיל את ההתעללות ואת הרצח של כ-1400 ישראלים, חטיפתם של 200, ובהם גם ילדים, נשים וקשישים, ופציעתם של אלפים נוספים. אסון זה, בעקבות מחדל מודיעיני וקונספציה יהירה, מזכיר את מחדל יום הכיפורים. אך בשונה מ-1973, טבח שמחת תורה מדגים את פניה של כל מלחמה עתידית – העורף הוא החזית.

המענה האינטואיטיבי הוא נקמה חסרת פשרות: להשמיד את חמאס ולשטח את עזה. הנשיא ביידן, שמתגלה בעוצמתו האנושית, ברגישותו כלפי קורבנות האסון ובתמיכתו חסרת הפשרות בישראל, מבקש שעל אף ההשפלה שעברה תפעל ישראל מהראש ולא מהבטן. על ישראל לנסות ללמוד גם מטעויות שעשתה ארצות הברית בעקבות הזעם העצום לאחר אסון התאומים. האם ממשלת ישראל מסוגלת להיענות?

הנשיא ביידן מבין את עוצמת האסון אך חושש מהתפתחות הסלמה אזורית, שעלולה להוביל לשימוש בנשק בלתי קונבנציונאלי טקטי בשלב הראשון. זהו מהלך שעלול להתפתח אפילו למלחמת עולם, ואת זאת ארה"ב רוצה למנוע. לצד התמיכה בישראל ביידן פועל על פי האינטרסים של ארה"ב כדי למנוע הסלמה זו. האינטרס האיראני והרוסי יכול לשדר סנטימנט חיובי להתפתחות שכזאת.

תגובתה העוצמתית של ישראל עד כה, באמצעות חיל האוויר הפועל בזירה נוחה לו, מתקבלת כתגובה הגיונית "נסבלת", בעוד שהעולם ממתין לטעות הראשונה שעלולה לקרות. די אם נבחן את התגובות לפגיעה בבית החולים בעזה, שאחריה כמעט כל העולם לא המתין למידע והאשים אותנו על אף העובדות וכל ההוכחות שישראל הציגה. ממילא כמעט ברור שלא ניתן להכריע את המערכה באמצעות פעולה מהאוויר, ועולה השאלה, האם תמרון קרקעי יכול להביא להשגת היעד של השמדת חמאס ושיטוח עזה? ומה לגבי פגיעה באוכלוסייה כולה, לאיזה מצב סופי זה מוליך?

קיימת שיטה מוכרת לבחינת יעדים המוצבים בפני גוף מבצע SMART:

Specific – מוגדר בדייקנות; Measurable – מדיד; Applicable – ישים, בר-השגה; Relevant – רלוונטי; Time – מסגרת זמן.

האם היעד של השמדת חמאס ושיטוח עזה הוא SMART? נראה לי שהוא עונה על ממד הרלוונטיות בלבד, אך אינו עונה על ארבעת הממדים האחרים. הוא אינו מוגדר בדייקנות, הוא אינו מדיד, קיים ספק לגבי היותו בר-השגה ואין כל הגדרה למסגרת הזמן.

קטונתי מלהציע מענה אחר, אך נראה לי שתמרון קרקעי גדול וההתפתחויות הצפויות ממנו טומן בחובו סיכון עצום למדינת ישראל ולמרחב כולו. יש לגייס את הקהילה הבין-לאומית לעיצוב הביטחון האזורי כדי למנוע הסלמה אזורית ואולי אף עולמית. לצד פתרון ביטחוני שייתמך בעוצמה ויפוקח על ידי המדינות המובילות בעולם, עלינו להתמקד בשיקום רב-תחומי של מערב הנגב וחיזוק החברה הישראלית תוך התמקדות בלכידות החברתית ובטיפוח החברה האזרחית, שמתגלה כנכס המשמעותי ביותר בהעדר ממשלה מתפקדת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. אכן, צריך כבר עכשיו עוד לפני הכניסה הקרקעית לדבר על היום שאחרי, שליטה של כוח צבאי רב לאומי, ואחריות בין לאומית לשיקום הרצועה ללא החמאס. אל לישראל לשלוט באוכלוסיה המקומית ולא להיות אחראית לשיקומה הפיזי. השליטה היחידה צריכה להיות מניעת זליגה של נשק וכוחות עוינים ועל כן תפקח על כול המעברים, הים והאוויר

 2. הקטסטרופה של 7 באוקטובר 2023 עולה בהרבה מאד בחומרתה על מחדל יום כיפור. זו שאלה קיומית לגבי מדינת ישראל. לגבי "הקהילה הבינלאומית" זו אינה שאלה קיומית. על כן אין מה לצפות מ"המדינות המובילות בעולם". יש להכות ללא רחם בחמאס, לא רק בעזה. כן – באש מנגד – ולא בכניסה קרקעית מאסיבית. את העיר התת קרקעית יש להשמיד על ידי החדרת חומרי נפץ והפעלתם, ולא על ידי חיילים שיוכנסו למנהרות. אפשר להחדיר נרות עשן למנהרות ולהפעילם לכך לזהות את היציאות מהמחילות כדי להחדיר לתוכן חמרי נפץ. אין להתחשב בלחצים למיניהם מהקהילה הבינלאומית. יש לפרסם בעולם, כולל בכל אמצעי התקשורת, מודעות, ספרים וכיו"ב את התמונות מהזוועות שנמצאו בעוטף עזה.
  ולגבי עצמנו – יש להבריא מהגישה ה"שמאלנית" כלפי ארגוני הטרור למיניהם כולל מגישת שתי המדינות לשני עמים. זו אשליה מבית הפוסט מודרניזם והקומוניזם הגווע. גם יש להבריא את המערכת הפוליטית הישראלית שהזדהמה כתוצאה ממכשלות מסוימות של הפסאודו-דמוקרטיה. מי שלא תורם למדינה אסור שיזכה בתקציבים מופרכים על חשבון הציבור הכללי שתורם למדינה. ובאשר ל- SMART – הוא טוב למאמרי BALAST במגדלי השן. במציאות יש לדבר בשפות אחרות שמובנות לאנשי החמאס ושולחיהם.

  1. אז מה אתה מעדיף, את השיטה של "יהיה בסדר"? המאמרים כאן מיועדים לאנשים אינטלגנטים

   1. בהחלט. נכון. לאנשים אינטליגנטים. כך מרוב אינטליגנציה החליטו שהחמאס מורתע. שחשוב לו לשלוח פועלים לישראל. שחשוב לו לקבל מזוודות עם דולרים במזומן. כך, בגלל האינטליגנציה לא שמו לב למידע שהעבירו התצפיתניות. לא הכניסו לכוננות ועיבו את קו הגבול עם עזה אפילו שלפנות בוקר בשבת השחורה כבר היו סימנים למה שעומד לקרות. כי האינטליגנטים (באנגלית קוראים למודיעין אינטליגנציה) קבעו שיהיה בסדר.

 3. כל מה שאתה כותב בסיכום המאמר נכון, רק לא כל כך מתאים לאופי המדינה

 4. האמירות נכונות. היכולת ליישם אותן לא בטוח שקיימת

 5. בוודאי שלא תמיד נצא לעימות רק כאשר בידינו כל חמשת הפרמטרים. אבל כמובן שלא ניכנס כאשר יש רק פרמטר אחד.

  1. נניח שמסכימים שיש 5 פרמטרים. אבל איך יודעים לתת בדיוק ציון לגבי כל פרמטר במקרה ספציפי?

 6. הואיל ומדובר בהגדרות בעצם מדובר לא על חכמה אלא יותר על חוכמולוגיה. כל אחד יקח את זה להצדקת מעשיו.

 7. אם להיות בוטה, הרי מנהיגינו ומנהלינו לא בנויים לקבל החלטות חכמות המבוססות על ניתוחים סדורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן