הגייסות של בריק

קרדיט שיינתן ליצחק בריק יקהה את תהילת גדי אייזנקוט
תמונה של יצחק
אלוף (במיל') יצחק בריק

יצחק בריק פרץ לתודעתי בסוף 2018. הופעתו בפני ועדת החוץ והביטחון הניבה תגובות עוינות בעיקרן. האלוף מיל' ח"כ אייל בן ראובן דרש מבריק ברוב רגש להסתכל לו בעיניים ואף נזף בו. אלוף מיל' דורון אלמוג הטיל ספק גדול בקביעותיו, ובריק מצידו טען כי אלמוג פסול מלהביע דעה בשל ניגוד אינטרסים. האלוף אבי מזרחי הטיל ספק בכשירותו של בריק. אלעזר שטרן לא החמיא לבריק. ח"כ שלי יחימוביץ ציינה אז כי הועלתה התנגדות יוצאת דופן להופעתו של בריק בפני ועדת החוץ והביטחון.

לעומת זאת, בעת האחרונה הצדיק אהוד ברק את עמדתו של בריק בהערת אגב תוך כדי ריאיון מעניין י וערן, בערוץ של "דור כיפור". גם עוזי דיין העיר לטובתו באחד מראיונותיו עם אלעזר שטורם בערוץ "טוב". עוד קודם לכן שטורם מינה עצמו לקצין החינוך של הגייסות העממיים שבריק מדבר עליהם. האלוף גרשון הכהן כבר התנדב לפקד עליהם.

לאחר הרעש הנורא מינה אותו אמציה חן (פצי) לרמטכ"ל בערוץ של ד"ר אורי מילשטיין. אבל פצי, אויה, הוא רק תת-אלוף. עיקרה של התכנית, קודם לכול ומהר, הוא עיבוי כוחות הביטחון באזרחים נושאי נשק לאחר ריענון קצר. בהמשך יגדילו את כמות אנשי המילואים הפעילים וישמרו על כשירותם. זאת לאחר הניוון שכפו ראשי הצבא לדורותיהם על חילות המילואים בשלושים השנים האחרונות. גרשון הכהן דיבר על כך שעלינו לשמר נשק מיושן יותר, שאותו עדיין יודעים להפעיל לוחמים זקנים שמורים היטב, וניתן להשתמש בו בזירות רחבות ופחות מאתגרות לפי צורך חיוני.

הכמות, כמה מוזר, היא מכפיל כוח. אכן זה רעיון מרקסיסטי. איכות גם היא מכפיל כוח, אך כזה שיכול בקלות להיות קטן מאחד, ובכל מקרה קשה מאוד למדוד אותה. משנות ה-90 של המאה הקודמת התמקד צה"ל באיכות ומצא עצמו, בלי להודות בכך, מטפח קבוצות ספורט תחרותי מפונקות. חיל האוויר מאז ומעולם ראה עצמו כחממה לספורטאים. כדאי לשים לב לטרמינולוגיה הננקטת לענייני חיל האוויר, השונה לגמרי מזו הננקטת לגבי חילות היבשה – אוכלי הלוף, גסים ומלוכלכים וכדומה.

ליצחק בריק תכניות מפורטות. האירועים שהחלו ב-7 באוקטובר מוכיחים באופן טרגי את הרלוונטיות שלהן. כל קרדיט שיינתן ליצחק בריק יקהה את התהילה של גדי אייזנקוט ושל ראשי מערכת הביטחון בשלושים השנה האחרונות. בנפשנו היא.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. כל מי שלעג לו שיתנצל
  והכי חשוב שיתחילו להתחשב בדבריו.

  1. לעג לו ?להתנצל ? הם ניסו למנוע הופעתו לפני ועדות הכנסת והטילו ספק בבריאותו הנפשית …. הם צריכים לעמוד לדין . דם הרבה אלפי קורבנות על ידיהם …( אני ,כמה מוזר ,סופר גם עזתים חפים )

 2. הראיון בדור כיפור עם אהוד ברק היה מול ערן וגדעון בראון .ראיון מעניין
  האלופים דורון אלמוג ואבי מזרחי דיברו כחברים בוועדת הררי לבדיקת טענותיו של בריק שניהם הטילו ספק בכשירותו הנפשית …לדברי בריק לשניהם היו אז קשרים עסקייים שוטפים עם צהל ..דוח הררי נחשף במלואו רק לאחר פניות חוזרות לבית המשפט על ידי יואב זיתון ..
  האלוף אלעזר שטרן כח"כ של יאיר לפיד לעג וביזה את בריק וביקש שיניח לצעירים לחגוג את סיום כהונתו המוצלחת של אייזנקוט
  שלי יחימוביץ דיברה בפני וועדת הביקורת של הכנסת כשפתחה את הדיון הטענותיו של בריק.מעולם לא ניתקלה בהתנגדות כזו אמרה.

  על אייזנקוט אסור לסמוך …גם לא על גנץ …
  אולי הנשק הלא חוקי בידי הערבים יציל אותנו ..תתפלאו, המדינה יקרה להם …

 3. הביקורת של בריק היתה על דברים אחרים ולא בכיוון המחדלים שהתגלו כעת

 4. כמה ראשי ממשלה מכל המפלגות, הרבה רמטכלים, עוד יותר הרבה אלופים, מבקר מדינה, וועדות בכנסת, ומי לא. לידיעת כולם הובאו דעותיו של יצחק בריק. כולם התעלמו בפועל. והמשמעות?
  אמאל'ה

  1. אולי בריק היה לא רלוונטי? התייחס לעבר. לא היה מעודכן. דווקא המוכנות של צה"ל עמדה במבחן. מה שלא עמד במבחן הוא היחס האסטרטגי לחמאס, המחדל של המודיעין שהושפע כנראה מההשראה של הדרג הפוליטי העליון?

  1. דווקא שיכנע את גלנט ששלח אותו לדבר עם הרצי הלוי אבל כל זה קרא בתקופה האחרונה ממש לפני האסון של 7.10

 5. לא העריך כמה ההזנחה ועצימת העיניים הם קשות. מסתבר שיותר גרוע מגרוע.

 6. כיצד זה שאפילו היו אין לבריק תומכים פרט לבודדים כמוך?

 7. ראשית טענותיו של בריק ב2018 עסקו בבעיית כוח אדם בהחזקת הימחים.ציוד יקר קונים אבל אין אנשים תחזק אותו … והוסיף ואמר שדיבר עם נגדים בחיל החימוש. נגדים! האלופים הנקובים לא יכלו להעלות על דעתם בדיחה תפלה מזו ..לדבר עם נגדים בחיל החימוש ??מי מדבר עם נגדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן