נתניהו אדריכל שקר הסרבנות

המילואימניקים הם החומה הביטחונית והערכית להגנתנו
תמונת מנדי
אלוף במיל' יעקב אור

לפני כארבעה חודשים התריעו מספר אנשי מילואים כי אם יחוקקו החוקים שמבטלים את חזון המדינה היהודית הדמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, הם יבטלו את התנדבותם לשירות מילואים. ראש הממשלה קפץ על ההזדמנות כמוצא שלל רב, וכרגיל, מבלי לברר, הדביק מיד בתעמולה אגרסיבית ובכוונת מכוון את המילה ״סרבנות״, כמנטרה, במקום התנדבות. הדבקה מושגית שקרית זו תרמה עוד נדבך בהנדוס התודעה להעצמת השנאה והפלגנות.

לעובדות: אחוז המשרתים בפועל במילואים, ובוודאי בדרג הלוחם, הוא קטן להפליא לעומת מאות האלפים שאינם משרתים במילואים כלל. מי הם המתנדבים? אזרחים שמוכנים הלכה למעשה למסור את חייהם, פשוטו כמשמעו, עבור הגנת המדינה. מהם שכבר סיימו את חובתם לפרק ההתנדבות למילואים על פי חוק, והתנדבו להמשיך לשרת מעבר לגיל הגיוס למילואים. האחרים הם אלו שחותמים על מוכנות (התנדבות) לשרת ימי שירות מעבר למה שדורשים החוק ותקנות הגיוס, ומוכנים גם להיקרא בהתראות קצרות מהנדרש, למשל לבוא לאימונים או לפעילות אחרת, לרבות מבצעית, בקריאה ״מהיום למחר״. מלח הארץ, מכל הארץ ומכל העדות והמינים – אנשי יחידות מיוחדות, צוותי אוויר וים, רופאים ואחרים, ביניהם שכבר עברו את גיל 45 ומשרתים עדיין בהתנדבות ביחידותיהם, ולא פעם בסיכון חיים אמיתי, וכל זאת על חשבון זמנם, משפחותיהם ועיסוקיהם.

כצפוי, נתניהו הצליח ליצור ללוחמים הללו דימוי של סרבני לחימה, הפך אותם למקור הבעיה הביטחונית וסימן אותם בקרב רבים מתומכי המהפכה השלטונית כבוגדים וכמוגלה שיש לסלקה. נתניהו ושריו מחפשים שעיר לעזאזל למצב הביש ומנסים להלביש אותו על המילואימניקים, שהם הלכה למעשה החומה הבצורה הביטחונית והערכית להגנתנו. נתניהו ושריו הרי יודעים שבעת חירום יתייצבו מתנדבי המילואים הללו בקו החזית ויהיו מוכנים לחרף נפשם. הם יודעים שתקנות החירום תקפות מאז 1949, ואם רוצים אפשר לגייס מתי שרוצים ואת מי שצריך. מלח הארץ יתייצבו מיד.

מי שלא יתייצבו הם המשתמטים הקבועים מגיוס ומשירות. לא יתייצבו המתחמקים והברחנים. לא יתייצבו האברכים החוסים באוהלה של תורה, וכיום הם אפילו לא באוהל אלא במיזוג אוויר, האוהל נשאר לאנשי המילואים, בשדה, בחום וביזע. הערך והמושג ״סרבנות״ דילג בחסות השלטון מאנשי תורתם אומנותם לאלה המשרתים ומוכנים לחרף נפשם עבור קיומנו, ולעניין זה ראו הצעת חוק יסוד: לימוד תורה.

צריך להיות עיוור או חסר אחריות לאומית וביטחונית כדי להפיל את האשמה על אלה שמכונים בכוונת מכוון ״הסרבנים״. זוהי הטיית אמת מכוונת ותעמולה שקרית כדי לברוח מאחריות – בריחה שנתניהו הפך אותה לאומנות. ראש ממשלה עם סרבנות לקשב, שאנשים מעטים, אם בכלל, מאמינים בו, מאמינים לו ומאמינים בכוונותיו. ראש ממשלה שיש חשש אמיתי ששיקולים זרים ידחפו אותו להוביל למלחמה, למרחץ דמים ולאובדן חיים. זהו ראש ממשלה שמוביל בדהירה מטורפת לבידוד מדיני ולהחלשה ביטחונית, למחדל כלכלי מזוויע, לאפרטהייד ולפיגוע רב-ממדים בשוויון החברתי ובמיעוטים באשר הם, לריסוק הלכידות, להטמעת שנאה פתולוגית ולאובדן הדמוקרטיה. הוא העגלון, ואת העגלה מושכים בעיקר לוין, רוטמן, סמוטריץ' ובן גביר.

כשהמתנדבים מסתכלים מעלה הם מזהים הנהגה שאכן נבחרה בבחירות דמוקרטיות, ואין חולק על כך, אבל היא לא נבחרה כדי שניהרג על מזבח השקר והרמייה.

אלברט איינשטיין (סתם עוד פריווילג) כתב בשעתו: ״אמונה עיוורת בסמכות היא הגדולה שבאויבי האמת״, וידע מה שכתב. לוחמי 1973 למדו מקרוב ממחדל המלחמה ההיא, ויודעים שחובתנו לזעוק ולהזהיר בכל מחיר לנוכח סכנה ביטחונית ולאומית ממשמשת ובאה. ודאי זכורים לנו אלו שמכים על חטא עד היום על שלא צעקו דיים כשזיהו את הסכנה המתקרבת.

בעת הזאת אני ועמיתיי מאמינים בכל ליבנו כי אסון לאומי שיפגע אנושות במדינה עומד לפתחנו. אני מאמין שהמילואימניקים המתנדבים הם מעוגני הקול הקורא האזרחי, אשר ישלם את מלוא המחיר בהינתן המהפכה המשטרית ההרסנית, והם מממשים את זכותם וחובתם להזהיר את השלטון בקול ברור ובצעד מתריע מעשי ולגיטימי. המעט שאני ועמיתיי יכולים לעשות זה לגבות אותם ולומר, לכו בכוחכם זה, ותסומן הדרך למגזרים אזרחיים אחרים.

הניסיון להדחיק ולייפות את המציאות בטענה כי ״הגל״ יחלוף והציבור ישלים עם המצב, רק מרע. המוכנות לשרת תחת משטר בלתי דמוקרטי תדחוק החוצה משרתים בארגוני הביטחון ומתגייסים חדשים, בתהליך שקט לכאורה. אין לנו את הלוקסוס ולא את הזמן לכך. אסור לחזור למחדל 1973 ולצעוד בעיניים עצומות בלית ברירה להקרבה אישית, כדי להציל אומה בעקבות מחדל ההנהגה ואובדן האמון המוחלט בה. מה עוד גם שהפעם, בשונה מהמצב ב-1973, הצעידה היא בעיניים פקוחות, ואת המחיר הבלתי נסלח נשלם כולנו. זוהי התרעת המתנדבים שהשהו או ביטלו את התנדבותם. רק העיוורון המנהיגותי, סרבנות הקשב ושרירות הלב יתעלמו מהמסר המחייב להחזיר את השד לבקבוק ולנסות לבנות מחדש כאן ועכשיו את הלכידות, הערבות ההדדית והאמון במנהיגות מובילה, אמינה וראויה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. צריך להבין כי אם תהליכי ההפיכה החוחקית ימשכו על כל מה שמתווה אליהם , לא תהיה לנו מדינה. ולכן צריך לעשות הכל, על מנת שהתהליכים האנטי דמוקרטיים לא ימשכו. ובכלל זה אי התנדבות

 2. ניתוח ראלי ומבריק. מילים כדרבנות
  כל הכבוד מנדי. גאה בך

 3. מאמר מצוין, חשוב ונוקב
  המאמר חשוב במיוחד בכדי לחשוף את השקר שראש הממשלה, אמן המילים והספינים, מנסה לעשות אל מול מהלך אידאולוגי, נחוש, ציוני וקריטי להצלת מדינת ישראל מהטירוף שראש הממשלה הכניס אותנו אליו

 4. מה עושים כשחלק ניכר בעם טוען הפוך, אותו חלק שאוטומטית נוהר אחרי ביבי?

 5. שמיר קרא לנהתניהו "מלאך חבלה" – והוא צדק! אובמה וסרקוזי קראו לו "שקרן פתולוגי" – וגם הם צדקו!! הנוכל השקרן הזה הורס את עם ישראל ופוגע אנושות במדינת ישראל. כל שומר נפשו ושאכפת לו מעתיד ילדיו ונכדיו מתרחק מהפגע הרע הזה כמו מאש!!!

  1. המאמר חשוב אבל הוא צמחוני מדי!! הוא מדבר כביכול על "עוורון בעינים פקוחות" מול סיכון בטחוני – ואינו קורא לילד בשמו המפורש : נאשם ופושע שביודעין כדי להמלט ממשפטו מצפצף על גורל המדינה ומוכן "לשרוף" אותה!! כל השוואה ל- 1973 היא מוטעית ביותר! אז היתה קונספציה מוטעית, היום הקונספציה הרשעית והמתועבת היא בכוונה תחילה בשיא האגואיסטיות והרשע!!

 6. מכול מאות החוקים שבהסכם הקואליציוני שנתניהו חתם עליהם בידיעה ברורה ובנפש חפצה כאתנן לתמיכה במאבקו לחילוצו מהמשפט- המחריד ביותר (מבחינתי) הוא חוק הפטור הגורף משירות ביטחון את המגזר החרדי. אמנם הקואליציה מצליחה עדיין להעביר כמה חוקים חרף המחאות- אך לא הפעם, חוק הפטור הגורף משירות ביטחון והשוואת סטטוס משתמטי הגיוס החרדים לתנאי החיילים, יפגע אנושות בציפור הנפש של רוב הצבור העובד, מתגייס ושופך את דמו להגנת המולדת- שלא יוכל לחיות עם ממשלה הכופה חוק אנטי דמוקרטי בעליל שאפילו ממשלה המתיימרת לטעון שנבחרה ברוב דמוקרטי- מאמצת אותו. סביר שהופך את קרביו של נתניהו השבוי- גם כן.
  נתניהו יודע זאת היטב, לכן דחה את העלאת הצעת החוק הזה עד תום מושב החורף, בתקווה שעד אז יצליח להתיש את המחאה, לגייס את גנץ התמים שוב "להיכנס תחת האלונקה", או הסכם שלום מצולם עם סעודיה במדשאת הבית הלבן, במחיר כבד למדינה. לכן אני תומך מאד במפלגות החרדיות שיחושו להעלות את החוק עכשיו, ובעם המוחה- שישמור כוחות לשיא המאבק שעוד נכון לנו.

 7. אני לא מבינה למה אנחנו בכלל מתגוננים ומתנצלים. לא לסייע למשרתי דיקטטורה זאת חובה.

 8. מאמר נוקב וחד, אין פשרות והסכמות אין ויתורים לממשלת זדון. המאבק ימשך לשמור על צביון של הארץ. ממשיכים יחד בכל הכוח לשמור על הבית שלנו ועל הערכיים הליברליים והדמוקרטיים שלנו. יחד נכתוב חוזה חדש בחברה הישראלית.

 9. כל הכבוד יעקב, מאמר חשוב! תודה שעשית סדר בקשר למי התורמים ומי הסרבנים.

 10. סליחה שאני אומר זאת, אבל משהו קרה לנתניהו. זה כבר בכלל לא נתניהו שהיכרנו. הוא נגרר, והוא איננו מצליח בשום מהלך.הכל בכיוון השלילי.

  1. נכון. נתניהו התחרפן. שיגעו אותו. לא הצליחו להביס אותו בבחירות – דמוקרטיה – וגייסו את מערכת המשפט נגדו. גם זה לא כל כך הצליח. אבל זה הוריד אותו מהפסים. עד כדי כך שהוא מינה את סילמן לשרת איכות סביבה, את אטבריאן לשרת הסברה, את דודי לשר הממונה על האטום והשיא את סמוטריץ' לאוצר. אבל הוא לא נגרר. בשיגעונו הוא גורר את כולנו לגיא בן הינום.

 11. ארכיטקט הוא מי שמתכנן, חוקר אופציות, חושב
  אצל ביבי הכל הפוך
  שליפות מהמותן, שינויי כיוון,אילתורים, אי כיבוד סטנדרטים

 12. מנדי ישר ולעניין. ראש הממשלה פועל להחליש ואולי יותר מכך את צה״ל ואח״כ את השב״כ ואת המדינה. המאמר של מנדי חשוב ומדוייק

 13. מנדי, מאמר חשוב, חד וברור. לטעמי, אקדמי מידי. המאבק כאן הוא בנאשם שהחליט לפגוע בכל מי שעשוי לקבוע את גורלו גם במחיר של שינוי המשטר. הכל כשר כדי להימלט מגזר הדין. כל מי ומה שיעמוד בדרכו יזכה לטיפול אגרסיבי של מכונת הרעל מבית הייצור של משפחת נתניהו.
  נתנינו לא נגרר, הוא הגורר!!. אל לנו ליפול למלכודת זו. עלינו להמשיך ולתקוף רק את המושך בחוטים. את נתניה שהורס כל חלקה טובה במדינתנו.
  חיים ברק

 14. שקרים הם בעיקר תוצאה של המאמינים שמוכנים לקבל כל שקר שטותי. גם המשקר כמובן אשם, אבל את האישור לקבלת השקרים נותנים המאמינים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן