חיזבאללה תחילה

פעולה באיראן מחייבת עימות מקדים בלבנון
תמונה של דודי ירון
דודי ירון

בוגי יעלון הציע בזמנו שנניח לבעיית הרקטות והטילים שבידי חיזבאללה ופשוט ניתן להם להחליד במחסנים. במלחמת לבנון השנייה (2006) ה"חלודים" הללו התעופפו לעברנו באלפיהם. בשנים שחלפו מאז, וחרף שנים של תקיפות שביצעה ישראל על משלוחי אמל"ח שהיו בדרכם לחיזבאללה, הכוח הרקטי/טילי שבידי חיזבאללה הלך והאמיר והגיע לממדים מפלצתיים. למעשה, אין עוד מדינה בעולם שמרבית שִטחה מצוי תחת איום מתמיד של כ-150,000 רקטות וטילים, וזאת עוד מבלי "לספור" את אלו שבידי ארגוני הטרור ברצועת עזה. יתרה מזו, פרויקט דיוק הטילים שכנראה כבר כולל כאלף טילים, יוצר בעייתיות נוספת וחמורה בהרבה.

בעת לחימה בצפון, אם בשל תקיפה יזומה שלנו או אם כמענה לתקיפה שלנו באיראן, ישגר חיזבאללה את עיקר חימושו, שכאמור אינו מונחה או מדויק, לעבר מטרות שטח גדולות כגון ערים ויישובים גדולים בישראל, זאת גם מתוך ההנחה/תפיסה של חיזבאללה שהעורף האזרחי בישראל מהווה נקודת חולשה או כפי שהם מכנים זאת: "חזון קורי העכביש". לא יהיה זה מופרז להעריך שבתוך שבועות בודדים של עימות, העורף הישראלי עלול לספוג אלפי נפגעים/קורבנות. חשוב להבין שאל מול כמויות מטורפות כאלו של טילים ורקטות לא יוכלו סוללות כיפת ברזל לנקות את השמיים כפי שהן עושות בהצלחה רבה בדרום; הסיבות לכך רבות ומגוונות אך קצרה היריעה מלפרטן כאן.

צה"ל כבר הגדיר לא פעם בעבר את הטילים המדויקים "כאיום אסטרטגי" על ישראל. טילים אלו, שחלקם בעלי ראשי נפץ כבדים, ישוגרו אל עבר יעדים נבחרים ומהותיים, צבאיים ואזרחיים כאחד, כגון מפקדות צה"ליות עיקריות (מטכ"ל ופיקודים), בסיסים רבי-חשיבות כמו אלו של חיל האוויר, יותקפו תשתיות חיוניות כמו ייצור והולכת חשמל ומים, יותקפו גשרים ומחלפים, כלומר כל מה שעלול לגרום לכאוס ושיבוש חיים קשה לאוכלוסייה האזרחית, ולהקשות מאוד על המערכת הצבאית שתהיה אמורה בתנאים קשים אלו לשמר רצף פעילות ותקיפות במערכה שתהפוך בתוך שעות לרב-זירתית.

מאזן אימה רקטי/טילי זה מאלץ כבר לאורך זמן את ישראל להבליג ולהכיל התגרויות שונות מצד חיזבאללה (רק לאחרונה הכלנו את הפיגוע בצומת מגידו, ואת ירי הרקטות הכבד למדי לעבר מערב הגליל). יש לשבור ולנתץ את המצב שבו אנו מצויים כבר שנים רבות, וזאת כתנאי מקדים לפעולה התקפית כלשהי באיראן. אין לי ספק שיוזמה ישראלית כזו לא תוכל להתבצע על ידי חיל האוויר לבדו, אלא תצריך תמרון קרקעי מהיר ועמוק, ונראה שאת זה בדיוק מתרגלים כוחותינו מעת לעת באי השכן לנו. מיותר לציין שפעולה ישראלית התקפית, ובהפתעה, תשיב גם את ההרתעה הישראלית שכל כך נשחקה בשנים האחרונות. ידוע לכול שבשכונה שלנו לא ממש סופרים או מכבדים את החלשים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

34 תגובות

 1. מסכים עם הניתוח
  רואים שאתה מבין על מה שאתה כותב
  בניגוד לכל הכותבים שכותבים על מהלומות והפגזות מתותחים ומטוסים וטילים
  מכה כזאת לא תשיג כלום
  וכמו שאתה כתבת, רק כניסה חזקה ועמודה לשטח האויב תישא פירות

  1. ללא ספק הניתוח של דודי ירון בעיקרו נכון בהחלט, למעט בעניין אחד – המהלומות וההפגזות מתותחים מטוסים וטילים כולל מספינות מהים יעשו את העבודה העיקרית ובגדול. גם במשך הזמן הקצר ביותר כנדרש. כניסה קרקעית תיקח זמן ותעלה בדמים מרובים עם "קוסט אפקטיבנס" נמוך. יש להניח שיידרשו כניסות קרקעיות, אבל בעיקר של כוחות מיוחדים או משוריינים כהלכה, למטרות ספציפיות מתוך תכנון וביצוע מדויקים. במקרה של מלחמה מסוג זה אסור שישראל תגביל את מהלומותיה בשל שיקולים משפטיים או מוסריים. ישראל חייבת למפות את כל בורות השיגור ובמכה ראשונה להשמידם ככל האפשר גם אם הם בנויים במרכזי כפרים וכיו"ב.
   מכל מקום גישתו של דודי ירון מחויבת המציאות. יש לקוות שמקבלי ההחלטות בישראל יפעלו בהתאם.

  2. תודה יצחק על המחמאה. עניינית יש לנו היום יכולות בעיקר מהאוויר מדהימות בהשוואה ל 2006, אבל נדרש שילוב של השניים (אוויר וקרקע)

 2. אני אישית לא מפריד את חיזבאללה מהמדינה לבנון. כל התקפה על ישראל מהגבול הצפוני משמעותה התקפה של לבנון על ישראל. הגיע הזמן שלבנון כמדינה תטפל בחיזבאללה בעצמה אין מצב שבו רוב לבנון ממשיכה לחיות כרגיל בזמן עימות. בניגוד לרצועת עזה אין מדינה שניתן לייחס את אירגוני הטרור בה למדינה.

  1. ומי בדיוק לתפיסתך אלון "יטפל" בלבנון בחיזבאללה, צבא לבנון? בכל אופן העת עימות, מדינת לבנון עומדת לשלם מחיר כבד

 3. זה רעיון מצוין! להיכנס ללבנון. אף פעם לא ניסינו את זה. זה בטוח יעבוד.

  1. דרור, ציניות חביבה עלי אבל כשמדובר בכמות מטורפת של רקטות וטילים, לא ניתן יהיה להסתפק בתקיפות מהאוויר ואני חוזר שוב על שכתבתי במאמר, כלומר שבעת לוחמה אנו צופים אצלנו לאלפי נפגעים מאותם רקטות וטילים…אלפים, ולכן יהיה צורך גם בפעולות קרקעיות (לא כיבוש לשם שהיה כבעבר). אפרופו ציניות, הטלת כרוזים למשל עם בקשות לחדול משיגורים, לא ממש יענו.

 4. מדובר בהחלטות הרות גורל. אסור שתקבל אותהן ממשלה, שתרצה בכך כדי להשתיק את האופוזיציה, או בשל העובדה שהמניעים האידיאולוגים שלהם הנם הזויים

  1. אסור אבל אין אלטרנטיבה לממשלה וכי מי עוד יכול לקבל החלטות "הרות גורל" ההסתדרות? יש לקוות וכפי שכבר ארע בעבר, שראשי מערכת הביטחון (רמטכ"ל ראש מוסד וראש שב"כ) אכן התנגדו למהלכים של הממשלה שלבסוף נמנעו מלבצען

 5. אין ספק שבמזרח התיכון מי שאינו מוזמן לארוחה מהווה חלק ממנה, או כפי שכותב דודי ירון: בשכונה שלנו לא ממש סופרים או מכבדים את החלשים. שר הביטחון גלנט בביקור היום בבסיס העורף ברמלה אמר: ״אם חלילה תתרחש מלחמה, העורף הישראלי צפוי להתמודד עם אתגרים כמותם לא ידענו ב-75 שנות קיומנו. זה מחייב אותנו להיערכות מוקדמת והכנה מיטבית". נשאלת כאן השאלה: מה עם העורף של האוייב? למה רק אנחנו במיגננה? האם הרתעה היא רק צבאית? לא פסיכולוגית? אולי כדאי לנטרל את הכוונה לשגר טילים באמצעות הטלת אימה ממשית אישית משפחתית חמולתית על נותני ההוראה לירות? אולי צריך להפחיד גם את אזרחי האוייב? לכמה בתי אב בלבנון יש ממ"ד? רק אצלנו זה פק"ל? צריך להזהיר מראש באופן משכנע מאד שהמודל ההגנתי שלנו עובר פאזה.

  1. ההפך. התשובה לכל שאלה בישראל היא הסלמה. איך לא שמתם לב שזה לא עובד?

   1. דרור – נכון. ההסלמה שישראל מבצעת מידי פעם לא עובדת מספיק. בהסלמות ישראל שמה על עצמה כל מיני מגבלות "כי מה יגיד העולם".
    צריך להפסיק עם החששנות. בהסלמה הקרובה יש לנהוג בקשיחות ולעשות חשבון נוקב עם כל המתנכלים לנו. חשבון כזה שיגרום לאויבים שלנו ללכת בדרכן של מצרים וירדן. דרור היקר – איך אתה לא מבין שבשכונה שלנו (ואולי בעצם גם בשכונות האחרות) רק "ההסלמה" עובדת?

   2. דרור לגבי הערתך שבישראל הכל נפתר בהסלמה, הרי שהמצב בלבנון ב 17 השנים האחרונות מוכיח את ההפך בדיוק. החשש מהסתבכות עם עוצמה רקטית וטילים כל כך מסיבית עצר אותנו מכל פעילות או הסלמה והניח בכך לחיזבאללה להתחמש ולהגיע לממדים מפלצתיים שיבה מאיתנו בעימות מחיר כמוהו לא ידע העורף האזרחי מעולם

  2. מדינת לבנון (אם עדיין יש דבר כזה) יודעת היטב את הצפוי לה בעת לחימה וגם שם שצעו הצהרות עבר אצלנו שאמרו שבעת לחימה נחזיר את לבנון לתקופת האבן. יש רק בעיה קטנה למימוש הצעתך. ממשלת לבנון כבר מזמן לא ריבונית שם

  3. לאביבה
   היום ממש גלנט הזכיר את מה שאמרו כבר בעבר לפניו והוא שבעת לחימה "נחזיר את לבנון לתקופת האבן", והרי לך תשובה לשאלותיך. הבעיה היא שלחץ ציבורי או חמולתי אינם יעילים במגינה שהחיזבאללה הוא הריבון והוא השולט בה (ואפילו צבא לבנון בטל בשישים מפני החיזבאללה). אגב בסיבוב הקודם ב 2006 שיטחנו כמעט את כל רובע הדחיה בביירות, וזה ממש לא הביא עימו לחץ או מחאה מצד האוכלוסיה הנפגעת

 6. דרור, ציניות חביבה עלי אבל כשמדובר בכמות מטורפת של רקטות וטילים, לא ניתן יהיה להסתפק בתקיפות מהאוויר ואני חוזר שוב על שכתבתי במאמר, כלומר שבעת לוחמה אנו צופים אצלנו לאלפי נפגעים מאותם רקטות וטילים…אלפים, ולכן יהיה צורך גם בפעולות קרקעיות (לא כיבוש לשם שהיה כבעבר). אפרופו ציניות, הטלת כרוזים למשל עם בקשות לחדול משיגורים, לא ממש יענו.

  1. זה שאומרים שיש לחיזבאללה 150.000 רקטות וטילים זה לא אומר שהם יכולים לשגר את רובם במכה אחת. תלוי בכמה עמדות ובורות שיגור שהם הכינו. יש למפות את עמדות השיגור הללו ולהרוס אותן, או לפחות את רובן המכריע במכה אווירית וארטילרית ראשונה.

   1. מי משגר הכל במכה אחת ומתפרק ביום מיכולותיו? איל חיה כזו! להערכתי נקבל 3,000 עד 5,000 ביום.
    בתקיפה מקדימה אפשר ללכת על הטילים או הרקטות הכבדות בדיוק כפי שעשו בתחילת לבנון השנייה. אין לדבר על השמדה אלא על שיבוש והשמדה חלקית

 7. אפילו ביבי ולהקתו חוששים ונמנעים
  עובדה
  כלומר זה לא כל כך פשוט

  1. פשוט בוודאי שלא במיוחד שהעורף צפוי לשלם מחיר כמוהו לא ידענו

 8. בינתיים האויב העיקרי ממשיך להתגרות ולהתחזק. ראו הפרסום מאתמול על הטיל העל קולי. למה מחכים?

  1. אורן, לא על קולי כי כמעט כל טיל הוא על קולי אלא היפר סוני. לעצם העניין לא קונה את ההצגה האיראנית ולהלן פוסט שכתבתי בנושא:

   איראן חשפה היום טיל היפר סוני… אשרי המאמין
   איראן חשפה היום ברוב פאר והדר טיל אוויר קרקע היפר סוני (כלומר פי 5 ומעלה ממהירות הקול) ואני ממש לא קונה זאת. ראשית חשוב לדעת שרק ברה"מ וסין מחזיקות כיום טילים היפר סוניים. לגבי זה הרוסי (קינז'אל שמו) שכונה ע"י פוטין כבלתי ניתן להפלה/ירוט והכניס את ארה"ב ללחץ רב, הסתבר לאחרונה שבמלחמת אוקראינה, הצליחו סוללות פטריוט להפילו כך שיתכן שאינו בדיוק היפר סוני. בתגובה לכך הושלכו לכלא הרוסי כמה ממפתחי הטיל. זאת ועוד, אפילו מעצמת על טכנולוגית כארה"ב טרם הצליחה להצטייד בטילים היפר סוניים מבצעיים ואלו עדיין בשלבי ניסוי והוכחה שונים
   הסקפטיות שלי נשענת גם על שני מיקרי עבר שבהן "חשפו" האיראנים ציטוט: מטוס קרב חדיש ומתקדם מיצור עצמי ועוד אחד חמקן "עלאק". עליהם כתבתי פוסט בזמנו (2018) בעת חשיפת מטוס הקרב האיראני החדיש

   1. כל הכבוד על הערכה עניינית של היכולות של איראן. היה מי שאמר גם באתר זה שהאיראנים מרמים. למעשה הם אינם אלא מתנפחים, קודם כל בעיני עצמם. זה שהם מוכרים לרוסים תחמושת וטיסנים רק מוכיח שתעשיית הנשק הרוסית התמוטטה. יש לקוות שהדרג הפוליטי יתיר לצה"ל לפגוע בחיזבאללה, כולל במנהיגיו, כך שיכולתם לפגוע בישראל תתאיין למשך שנים רבות.
    באשר לאיראן – היכולת הצבאית שלהם מוגבלת למדי. אחרי שהחיזבאללה יוכה, כמו שדודי ירון מציע, יש להכות באיראנים כך שהמשטר שם יתערער. זה כבר קורה ויש לעזור לעם האיראני כמו גם למיליוני הגולים האיראנים להפיל את משטר האייטולות ולשוב למשטר חילוני. גם זה יקרה במוקדם או במאוחר. נכון – היורשים של בז'ז'ינסקי וקרי (בלינקן וחבורת יועציו) לא רוצים להבין זאת. בשל הזיותיהם הם ישחררו לאייטולות כמה עשרות מיליארדים. מה שיאריך את שלטון האייטולות. זו לא הטעות היחידה שהאמריקנים מעוללים. ראו ערך נאום אובמה באל אזהר. "אני אחד מכם" הוא אמר ושפך דלק על מדורת ה"אביב הערבי".

    1. אינני מזלזל בתעשיית הנשק האיראנית, ובכלל כבוגר יום כיפור 73 המונח "זלזול באויב" אינו קיים אצלי. יותר מכך, מעל 40 שנות חרם גרמו באין בררה לתעשייה הנשק שלהם לשגשג. זה בא לידי ביטוי למשל בתחום טילי הנ"מ ובעיקר בתחום הכלים הבלתי מאוישים בדגש על אלו התוקפים. למי שהיה זקוק להוכחה לכך, הריי שבתקיפת בתי הזיקוק בסעודיה בספטמבר 2019, הוכיחו האיראנים הן את איכות האמ"לח שברשותם והן הפגינו יכולת מבצעית מרשימה למדיי. הטלת הספק או הסקפטיות שהבעתי התייחסה ספציפית להצגת הטיל ההיפר סוני השבוע וכן נזכרתי בשני מיקרי עבר כשהציגו שני מטוסי קרב כביכול חדישים שפותחו על ידם, ומהר מאוד הסתבר שמדובר במטוס עתיק שהודבקו עליו אלמנטים שונים כדי ליצור מצג שווא

     1. נכון. בספטמבר 2019 האיראנים התקיפו את בתי הזיקוק בסעודיה. אנא שים לב שלבתי הזיקוק הסעודיים בכלל לא הייתה הגנה נגד תקיפה זו ובעצם כנגד כל תקיפה שהיא. על כן יש להסתייג מהאמירה שהאיראנים הפגינו יכולת מרשימה למדי.

      1. אין שום קשר אם הייתה או לא הייתה הגנת נ"מ למיתקני הנפט שהותקפו בסעודיה. אנשי מקצוע בכל העולם הופתעו מהיכולת האיראנית ובעיקר מדיוק הפגיעות כפי שנראו בתמונות שהופצו (בדיוק במרכז כל מיכל נפט)

 9. נשמע הגיוני ומשכנע . אני מקווה שהיועצים של הרמטכל ושל שר הביטחון שוקלים גם את האלטרנטיבה הזאת

  1. אהרון,
   למיטב הבנתי צה"ל תומך בכך אך צבא נשמע תמיד לממשלה שלו

 10. קודם חיזבאללה
  אבל למעוך אותם לגמרי
  לפגוע טוטאלית בהנהגה, בנשק המתוחכם, במפעלים, וכדומה
  אם זה לא יעזור סימן שכלום לא יעזור
  ואז נצא לדרך אחרת

  1. לא יודע או מכיר מונח כגון: "למעוך לגמרי". צה"ל יתמרד בשתי משימות בו זמנית בחזית לבנון. לחימה מול כוח רדואן, אלו שאמורים לחדור לגליל, ומרדף בכל האמצעים אחרי טילים רקטות ומרגמות כבדות שיגבו מאיתנו מחיר משמעותי

 11. כשהייתי ילד חלמתי שהאיום הזה יגמר
  מסתבר שזה רק הולך ומחמיר
  והפיצוץ יהיה אדיר

 12. שמתם לב שהחיזבאללה יותר ויותר מתגרים בנו? מה הם רוצים להשיג? ואנחנו נשתוק?

 13. האם אנחנו לא רואים שהאיראנים תחילחם להפעיל מולנו את השלוחות שלהם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן