למה לא מספרים לנו את כל האמת על הגרעין האיראני

ניתוח רציונאלי של פעולות באיראן והתבטאויות בישראל
תמונה של נח
ד"ר נח שמיר

לאחרונה אמר ראש המוסד שאיראן מרמה את המערב ורצה לפצצה גרעינית. זאת הייתה האמירה הקרובה ביותר לטענותיי במאמרי "ישראל משלימה עם איראן גרעינית" ("הארץ" 5.7.22).

יש שלושה היבטים של הגרעין האיראני שבהם מה שההנהגה מספרת לנו אינו כל האמת הידועה לה:

 1. הגרעין האיראני הוא איום קיומי על מדינת ישראל. ראש הממשלה המיועד נתניהו אמר לא פעם שאיראן מכינה לנו "שואה גרעינית". ראשי הממשלה בנט ולפיד נקטו קו דומה, אם כי בהתבטאויות פחות דרמטיות.
 2. איראן רצה לפצצה גרעינית אבל היא במרחק של חודשים רבים ממנה, אולי אפילו שנתיים, כיוון שהיא צריכה להעשיר את האורניום מ-60% שעליהם הצהירה ל-90%, רמת ההעשרה הדרושה לפצצה, ואז עליה ללמוד לתרגם את האורניום המועשר מחומר גלם לפצצה מבצעית המורכבת על ראשו של הטיל הבליסטי המתאים.
 3. ישראל רוצה בשיתוף פעולה אמריקני בסיכול הגרעין האיראני, אבל אם האמריקנים לא יספקו את הסחורה, ישראל תסכל לבדה את פרויקט הגרעין, והיא מסוגלת לעשות זאת.

במאמרי "הגרעין האיראני אינו איום קיומי. צריך אסטרטגיה אחרת" ("הארץ" 8.7.21) התייחסתי להרתעה הגרעינית הישראלית, לפי פרסומים זרים, שהאיראנים ושאר העולם מכירים היטב. בכל ההתנהלות שלהם בנושאי הגרעין האיראנים מוכיחים שהם רציונאליים ומתוחכמים ושולטים בלוחות הזמנים. ברור שהם לא יתנהגו בצורה אי-רציונאלית ויתקפו את ישראל בפצצה גרעינית (מה עוד שיש להם נתיב אחר לעשות זאת בהצלחה, ועל כך בהמשך), ובמעשה זה יביאו על עצמם את השמדתם על ידי תגובה ישראלית. לכן הגרעין האיראני הוא סיכון לאזור כולו ובעיקר למדינות המפרץ ולסעודיה, שהן סחיטות תחת איום גרעיני, אבל לא סיכון קיומי לישראל. הסיבה שההנהגה שלנו מעדיפה להחביא את הפיל הגדול הזה בחדר היא שכך היא יכולה להעמיד פָּנים כלפי פְּנים – כי על העולם, ובעיקר על בנות בריתנו, זה לא עובד – שאנחנו "נבאכדיקה שמשון" (שמשון המסכן) ושהאיום האיראני הוא אכן קיומי. זה מועיל בעיקר במערכות בחירות שבהן נתניהו מוצג כיחיד שיכול לחלץ אותנו מהאיום הקיומי הזה.

נוח לישראל להציג עמדה שטוענת שאיראן עדיין לא הגיעה למטרתה ושישראל אינה משמידה את פרויקט הגרעין כיוון שאין דחיפות. במאמריהם טוענים ראשי אמ"ן לשעבר האלופים במיל' ידלין והימן שלאיראן יידרש זמן לא מועט כדי להגיע לפצצה גרעינית מבצעית. הם מסתמכים על ההצהרות האיראניות של העשרה רק ל-60% ועל כך שהאיראנים עובדים בטור – רק לאחר שיעשירו מספיק, הם יתפנו ללמוד וליישם את ההמשך בדרך לפצצה. התייחסתי לכך במאמרי "חבורת שוטים?" ("הארץ" 21.7.22) ולא ארחיב.

יש שתי אפשרויות: האחת היא שלהנהגה יש מקורות מידע שאינם ידועים לציבור ואלה מאשרים את הטענה שאיראן עדיין לא קרובה למטרתה. אפשרות שנייה היא שעובדים עלינו ולא רוצים לחשוף את המצב האמיתי – זוהי האפשרות שאני אישית מאמין בה יותר. אני אזרח מן השורה ואין בידי מידע מעבר למה שמופיע בעיתונות הכתובה והמשודרת, אבל גם אם האפשרות הראשונה נכונה, כדאי להביא בחשבון שייתכן שהאיראנים מנצחים במאבק של ההסתרה והגילוי, וההנהגה אינה יודעת את המצב לאשורו.

הנשיא ביידן אמר לא מזמן שהסכם הגרעין מת. הוא לא המשיך לומר את המתבקש, שארצות הברית תשתמש בכל האמצעים לסכל את יכולת הפצצה הגרעינית, שברור שאיראן חותרת אליה כאשר אין הסכם ואין פיקוח על פעולותיה, והסיבה ברורה. לביידן יש צרות גדולות יותר בסדר העדיפות לפעולה של ארה"ב. המלחמה באוקראינה והשלכותיה והאינפלציה הגבוהה מדאיגות את הממשל האמריקני הרבה יותר מהגרעין האיראני, בעיקר לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה, מה עוד שהם מודעים להרתעה הגרעינית הישראלית ולכן לא חרדים לקיומה מבחינה זו. צריך להוסיף גם שחוסר העניין שמגלים האיראנים בחזרה לשיחות ההסכם נובע מחיזוק מצבה הכלכלי והמדיני של איראן, ראשית בעקבות הקשר החזק שנוצר בינה לבין רוסיה, עקב התמיכה האיראנית במאמצי המלחמה הרוסית באוקראינה, ושנית בשל הסכם הנפט ארוך הטווח עם סין. אם איראן תחליט מתישהו לחזור לשיחות, יעמוד מולה למעשה רק המערב.

וכאן עומדת למבחן הטענה הישראלית ליכולתה העצמאית לטפל בפרויקט הגרעין האיראני אם ארה"ב לא תשתף פעולה. כפי שכתבתי לעיל, נראה שארה"ב לא מתכוונת להסתכן בחזית נפיצה נוספת מול איראן בטווח הנראה לעין. אם נכון התרחיש שלאיראן כבר יש פצצה גרעינית ועכשיו היא עמלה על הגדלת הארסנל הגרעיני שלה, או אפילו אם היא רק קרובה מאוד לפצצה ודוהרת במהירות לסגירת הפער, עכשיו הזמן לפעולה עצמאית בעוצמה מלאה, כדי לסכל אחת ולתמיד את האיום הקיומי הזה. לא רק שאיננו רואים פעולה כזו, אלא שאפילו הפעולות הכירורגיות להאטת הפרויקט אינן מדווחות בזמן האחרון וכל התקיפות הישראליות הן על שיירות נשק ואתרים אחרים שמטרתם חיזוק והגברת יכולת תקיפת הטילים על ידי חזבאללה.

לטעמי, הסטת המאמץ לסיכול, ככל האפשר, של יכולת התקפה פתאומית של חזבאללה היא כיוון הפעולה הנכון, כיוון שגם ישראל יודעת שזה מסלול הסיכון הקיומי הריאלי, גם לדעת האיראנים. החשש שלי ושל רבים הוא שהמאמצים הישראליים לא ישיגו את המטרה ובשלב מסוים נגיע למצב שלא תהיה לנו ברירה וניאלץ לפתוח בהתקפת מנע בלבנון, כדי למנוע, או לפחות להקטין משמעותית, את האיום הזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. או – מאמר רציני שעושה שכל. אכן ישראל פועלת גם בלבנון וגם במרחב להחלשת החיזבאללה בדיוק כפי שאתה ממליץ. בינתיים ההישגים הישראלים משיגים את המטרה, לפחות באופן זמני. בהחלט יכול להיות שישראל תפתח בהתקפת מנע על לבנון. יש לקוות שעיקר ההתקפה תהיה על ידי מה שנקרא "אש מנגד" כדי למנוע פגיעה בחיילי צה"ל.
  בקשר לאיראן – יש שם בעיות פנימיות קשות ביותר. נכון שהיחסים עם סין ועם רוסיה מחזקים את איראן באופן משמעותי. גם נכון שבישראל מתכוננים לתקיפת פרויקט הגרעין האיראני אם יתברר שיש צורך, כולל בשת"פ עם הצבא האמריקאי, וב"חילופי דברים" עם חלק מהמיפרציות.
  לנח – כל הכבוד ויישר כוחך.

  1. אתה מציג את זה כאילו שישראל פועלת הכי נכון והכי טוב וזו לא כוונת המאמר. זהו מאמר ביקורתי על איך דמציגים לנו את הדברים ומטעים אותנו. ישראל לא משמידה את פרוייקט הגרעין, למרות שהגיע לשלביו הסופיים, כי אינה יכולה. המזל הוא שזו אינה הבעיה הראשונה בסדר העדיפויות, אלא הנתיב הקונבנציונאלי ושם ישראל עושה כמיטב יכולתה, שעלולה להיות לא מספיקה.

 2. אוהדי הימין המשולהבים שחושבים שהכל יעשה בהינף אצבע לא יכוליםלקבל הסבר שאנחנו לא יכולים לעשות מה שאנחנו רוצים

  1. אוהדי השמאל לא מבינים, כנראה מחוסר ידע ורקע אידאולוגי, שאנו עושים את מה שאנו רוצים – אם זה מה שצריך. וכן – בשיקול דעת.

 3. אתה מציג את זה כאילו שישראל פועלת הכי נכון והכי טוב וזו לא כוונת המאמר. זהו מאמר ביקורתי על איך דמציגים לנו את הדברים ומטעים אותנו. ישראל לא משמידה את פרוייקט הגרעין, למרות שהגיע לשלביו הסופיים, כי אינה יכולה. המזל הוא שזו אינה הבעיה הראשונה בסדר העדיפויות, אלא הנתיב הקונבנציונאלי ושם ישראל עושה כמיטב יכולתה, שעלולה להיות לא מספיקה.

  1. על פי מה שמתפרסם בארץ וגם בחו"ל מציגים לנו את האמת, ואת כל האמת על הגרעין האיראני. אבל בהחלט לא מספרים לנו, וגם לא מדליפים לתקשורת בחו"ל, את כל מה שישראל מכינה על מנת להשמיד את הגרעין האיראני. לא משנה אם זה תחת רה"מ ביבי, בנט, לפיד ועתה עוד פעם ביבי. אנא אל תפגע במורל של הציבור בישראל. זה לא יכריח אותנו לעשות שתי מדינות כפי שהנך מציע.

   1. למגיב: אתה באמת כל כך תמים שאתה מאמין שמה שמפורסם הוא כל האמת? כל מטרת המאמר הוא להציג מה שלא מספרים. ותפסיק עם התזה שכל ביקורת היא הורדת המוראל.

   2. מה קשור שתי מדינות? איך הצלחת להכניס ימין ושמאל לסיפור הזה?

   3. לאלמוני שמפחד לחשוף את שמו למרות שהוא יודע כל כך הרבה על הגרעין האיראני והישראלי. לדעתי רק פתרון שתי המדינות יכול להציל אותנו ולהעלות את המורל שלנו. ובנוסף לזאת חזון שתי המדינות לא קשור לגרעין האיראני. הוא קשור לעתידנו כמדינה

 4. אם מיטב יכולתה של ישראל עלולה לא להספיק לחיסול פרוייקט הגרעין האיראני, כדבריך, הרי שכמו בספר דניאל – הכתובת כתובה על הקיר. זהו מחדל עצום שאשמתו מוטלת על הגורמים הישראלים שתפקידם היה ליצור אפשרות לחסל את הגרעין האיראני. על פי עדותך היית מדען בכיר בכור בדימונה. לא היה לך מה לומר בעניין זה בזמנו? האם יכול להיות שחלק מאשמה זו מוטל גם עליך?

  1. למגיב:
   1. לא כל דבר הוא אפשרי, אפילו אם מאד רוצים. כמו שישראל אינה יכולה להמליץ אדם על הירח, כך איןלה האמצעים וגם לא יכולת יצירתם, להשמדת פרוייקט הגרעין.
   2. אל תערבב את מקום עבודתי בעבר עם יכולתי להשפיע בנושא. מעולם לא עסקתי בגרעין האירני ואין לי שום קשר לעניין, חוץ מקצת הבנה.

 5. אני בהחלט מבין ואף מקבל את התובנות מאמרך. מאמר דעה ראוי ומומלץ

 6. כי הפסיקו למלא את תפקידם כנבחרי העם לדווח את האמת ובצורה שקופה. כל אחד מסתיר מה שלא נוח לו. ויותר מכך, גם מוסרים מידע שאיננו נכון. העקר למרוח עוד קצת את הבעיות ולדחות את ההתמודדות איתם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן