בין גיבוי לליבוי

בדבריו בן גביר פוגע בערך "אחריי" של צה"ל
תמונת מנדי
אלוף במיל' יעקב אור

כל מי שעבר קורס פיקודי בצה״ל ובוודאי בבית הספר לקצינים התחנך לאור המשפט האלמותי שטבע דוד בן-גוריון בסיום קורס קצינים ב-1955 – ״תדע כל אם עברייה כי הפקידה את גורל בניה לידי המפקדים הראויים לכך״. על אמירה ערכית ומעשית זו גדלו, שירתו וקידשו את חייהם במלחמות ישראל דורות של חיילים בלכתם אחרי מפקדיהם בשדות הקרב, ועליה נבנה אמון ההורים ששלחו את ילדיהם לשרת בצה״ל באותם שדות קרב; הורים ולוחמים ולוחמות מכל העדות, מכל הקשת הפוליטית של מדינת ישראל ומכל מקום ואתר.

זר לא יבין זאת, בין שזרותו נובעת מכך שתפיסתו הלאומית של בן-גוריון לא מקובלת עליו ועל כן אולי לדעתו יש לבטל ערכים שהוקנו, ובין שרוח צה״ל, ערכיו ושדה הקרב שבו צה״ל נלחם זרים לו. לצערי אמירותיו של חבר הכנסת ולעתיד השר בן גביר, עלולות להוביל במתכוון או שלא במתכוון, לסירוס הערך של ״אחריי״ כמוטו מרכזי של צה״ל בשדה הקרב, שהתנאי ההכרחי לקיומו הוא האמון במפקדים, הלכידות והרעוּת.

אין זה עניין של מה בכך ושאפשר לבטלו באמירה שאפשר וצריך לבקר את צה״ל ומפקדיו; ודאי שאפשר וצריך. אבל צריך להבין את המשמעות של חלחול הדברים ורמיזה בקריצה לפרשנותם, או גרוע יותר – להיתמם ולפרסם אמירות תוך כדי התעלמות מפרשנותן האקטיבית, המפליגה והמקצינה על ידי השטח התומך. זה הפירוש בפועל של אמירה תמימה לכאורה בהתעלמות מכך שההבנה הסמויה הינה שאין להאמין במפקדים משום שאלו אינם נותנים גיבוי לחייליהם או רחמנא ליצלן משום שהם חבורת אומרי הן שמשרתים מאווים פוליטיים.

״הבנות״ כאלה מחלחלות כארס לשטח, מתגלגלות ברשתות החברתיות, שמות לקלס מפקד גדוד שצריך להוביל ראשון את חייליו בשדה הקרב ועלולות להיתפס על ידי רבים כלגיטימציה מטעם שלא ללכת אחרי מפקדים אלו ואחרים. התוצאות יהיו בדרך כלל כאלה שמשפיעות על הלוחמים ומפקדיהם בשטח. לעומת זאת, מי שיניע את העניין בוודאי יוכל להצטנע כאילו לא התכוון לפרשנות, והפרשנות יצאה מהקשרה, ומה לי ולשטח, הרי זו אחריות המפקדים, ויגלגל עיניים וישתבח בפלפולים עם כיסוי משפטי נאות.

בעבר נתקלתי כבר בלא מעט ניסיונות אזוטריים לערער את יסודות ה״אחריי״ והלכידות של צה"ל, אבל עניין מבהיל הוא כשיש לכאורה הכוונה שכזו מטעם, שעלולה במתכוון או שלא במתכוון לערער עד יסוד את האמון בשרשרת הפיקוד, האמון האמור באמת להוביל חיילים בעת קרב מול אש אויב. במדינות אחרות כבר היו  מקרים שחיילים בודדים או מגזרים מסוימים לא קמו להסתערות בעקבות קריאת מפקדיהם – אחריי.

אומרים ששרשרת הפיקוד של ח״כ בן גביר שונה משרשרת הפיקוד המקובלת בצה״ל. ובכן, כבודם של רבנים כמו הרב ליאור, הרב לבנון ואחרים כמנחי דרך במקומו מונח, אבל ראוי לזכור ולחזור ולצטט את שאמר הרב לבנון בשנת 2000 וכפי שמופיע בכתובים: ״הגיע הזמן ליטול את השרביט ולחזור לתקופת דוד המלך ולדעת שרבנים אין תפקידם רק ללמד תורה אלא להקים הנהגה. 'מלכי דרבנן' – הנהגה אשר תהווה את הממשלה האמיתית של עם ישראל. הצבא והעם כולו הם היום בגדר תועים בשדה. הגיע הרגע ליטול את השרביט ולא להיות עוד… רבנים של גולה״. לא שהדברים חדשים, זכורים דברים שנאמרו בשנת 1995 ולפני זאת, ואף נאמרו בהמשך בשנת 2005. תקפותם הולכת ומחלחלת יותר ויותר. המרחק מכאן לאובדן הדרך קצר להבהיל. חורבן הבית מבפנים היה כבר פעמיים בעבר. שילמנו בדמנו ובדם יקירינו, בעיקר בשדה הקרב, כדי לממש את חזון הקמת המדינה וביטחונה. אסור שאמירות פוליטיות או הלכתיות יסכנו את האחדות והלכידות בשדה הקרב, שצריכה להבטיח את מימוש החזון. זוהי אחריותו ומבחנו של מי שיעמוד בראש המדינה ושל מי שיהיה שר הביטחון.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

45 תגובות

 1. כל הכבוד על האמירה. נגיד כולנו. נגיב כולנו. אם צריך נפגין. רק כך נוכל למנוע מגמות מסןכנות לשלמות העם.

 2. אני מזדהה עם כל מילה של האלוף יעקב אור-מנדי, הידוע בחוכמתו ובסובלנותו. הדאגה שהוא מביע היא בבחינת תמרור אזהרה מלווה בצופר אזעקה.אנה אנו באים? אם התופעות המגונות האלה לא תיעקרנה מן השורש ומייד,אנו עלולים להיקלע למציאות קשה מאוד,בלתי ניתנת לתיקון ולטהור.הפגיעה בצה"ל ובסמכויות מפקדיו היא בבחינת חתירה תחת אושיות קיום המדינה!

  1. דברים כדורבנות וכל מילה בסלע!
   אוי לנו שאנשים כמו בן גביר וסמוטריץ' וחבריהם יהיו בקרוב משפיעים על מדיניות הממשלה והבטחון שלנו!
   מי שלא שמע את הדברים של הנשיא וראש הממשלה באזכרה האחרונה לב"ג שהייתה השבוע, ראוי שיחפש ויקרא אותם. באזכרה היו נוכחים כל צמרת צה"ל והמשטרה וצריך לקוות שימשיכו בדרך והערכים שהנחיל לנו ב"ג.

 3. אמירות בן גביר הן במתכוון, ואין לחשוב שהן ״לא במתכוון״, כפי שנכתב על ידי מנדי אור.
  האמירות של בן גביר, הזוכות לרוח גבית, מיועדות לסירוס ערכי צה״ל, לערער את האמון במפקדים, בלכידות וברעות לטובת שבשבת הרוחות הפוליטיים המשתנים חדשות לבקרים.
  אין בנמצא קול רם וצלול של,בכירי הפוליטיקאים, להוקיע את האמירות הכה בלתי אחראיות.

 4. בן-גביר חצה קווים אדומים. אם לא תקום צעקה גדולה, נמצא את עצמנו בקטסטרופה

 5. גיבוי לך
  ליבוי האמירות נגד התערבות פוליטית בצבא

 6. כל מילה בסלע. יישר כוח לאלוף אור!!. אנשים או מכוונה, או מחוסר הבנה משחקים באש,שיכולה להצית תבערה גדולה. אזרחים מכל סוג, ומכל דעה ישמרו מרחק מחיילים וקצינים בעת שהם ממלאים את תפקידם. כל אזרח שחוטא בההתנהגות הזו יזכור שיש לנו רק צבא אחד, שעלינו לשמור מכל מישמר שיהיה כשיר ומוכן לשעת פקודה.

 7. צודק אור מותר ואפשר לבקר את צה"ל כמו שמותר ואפשר לבקר כל מוסד של המדינה, מהביטוח הלאומי ועד מערכת המיסים אבל אסור בתכלית האיסור לערער את שרשרת הפיקוד ולערער את אימון האזרחים במוסד כמוסד וביסודות הדמוקרטיה. וזו תכלית הבן-גביריזם שמוביל אותנו בימים אלה לתהום.

 8. כל הכבוד לאלוף אור
  למה יתר האלופים ברובם לא משמיעים קול?

  1. זה יגיע
   הנה אתמול 400 קצינים בכירים חתמו על עצומה וזאת רק ההתחלה

 9. מנדי צודק. אנחנו בבעיה אמיתית. לצערי המנהיגות הנבחרת מושחתת ועושה יד אחת עם הנאשם. הבעיה חמורה יותר מפני שרוב מפלגות השלטון החדש לא משתתפות בהגנה פיתוח של הארץ ומאמינות שלימודי קודש חשובים יותר מהשרות בצבא הבעיה חמורה שבעתיים. אני מקווה שהמצב יעיר בזמן את אלו המודאגים.

 10. מסכים ותומך בדבריו של יעקב (מנדי) אור. על ראש הממשלה המיועד חלה האחריות ללמד את שריו את ערכי צה"ל ולמנוע מהם לפגוע ביסודות והעקרונות עליהם הוקם צבא העם.
  חיים ברק

 11. אלוף במיל. מנדי אור מציב תמרור אזהרה גדול על סף ההתדרדרות לתהום.
  יודעי דבר מתריעים עוד מהימים קודם לרצח רבין על התפקיד המסוכן של כמה רבנים,שבקרוב נוהים אחריהם יתיישבו סביב שולחן הממשלה ויהיו בעלי משקל רב בקואליצית נתניהו.

 12. כולם צודקים…רק לצערי כולכם מחפשים את הגרוש מתחת לפנס ולא היכן שנפל…..השאלה שצריכה התייחסות הינה " האם ישראל מדינה דמוקרטית? " אם התשובה היא כן….אני תוהה, איך דת ומדינה יכולים ליחיות יחד??? מפה כל הבעיות מתחילות…תתעוררו!

 13. אין ספק שיש סכנה כזו עם שני הסוסים עליהם רכב נתניהו אל השלטון. אבל יש גם תיקווה:
  בן גביר וסמוטריץ אינם נאמנים לנתניהו אישית, ואם נכונה השמועה שאשתו קובעת, וזה הקריטריון העליון שלה,
  לא צפוי להם עתיד מבוסס…

 14. אני מתחבר לדבריו של האלוף במיל׳ מנדי אור.
  יחד עם זאת, את טענותיו המובאות במאמר הייתי מפנה לבנימין נתניהו,ראש הממשלה המיועד, שמגבה ונותן לגיטימציה לאמירות הללו (גם אם לא באופן ישיר) בשל שיקולים פוליטיים ואישיים צרים.

 15. יישר כח לדבריו של אור,מצטרף גם לאמרותיו של אייזנקוט כי יש לצאת לרחובות ולהפגין.

 16. קצין בכיר שדרג פוליטי מתערב לו בעבודה השוטפת צריך להפסיק לשרת בצבא. אי אפשר לשרת בניגוד לערכים ולמצפון

  1. לא. אם כל הקצינים הבכירים הטובים יפסיקו לשרת בצבא, השורות יתמלאו בסמוטריצ'ים ובן גבירים. הרי זה בדיוק מה שמשתמטים אלה רוצים.

 17. כל יום שעובר ושומעים ורואים עוד פרטים ועוד אמירות של בן גביר והסובבים אותו, אני רואה כמה אתה צודק בחששות שלך

 18. גם אני כמוך לא מעריץ של איתמר. אבל הוא נבחר ואין מה לעשות. בואו ניתן לו הזדמנות ונקווה שיפתיע אותנו לטובה. ואם לא, נחשוב אין להוציא מה שיותר אנשים למחאה

  1. תודה על הערתך/ הארתך.אכן, ידידי,נבחרי הציבור נבחרו כחוק ואין חולק על כך. אנחנו כאזרחים שומרי חוק ובודאי מכבדים את ערכי הדמוקרטיה שלנו צריכים ונדרשים להרים דגל אדום לאזהרה לנבחרי הציבור באשר הם , כל אחד מזוית הראיה שלו, בשעה שנראה לנו חשש/ סכנה לפגיעה בערכים שאנחנו מאמינים בהם. טוב שהדגל יונף קודם ואולי הוא יביא לתועלת ולא נצטרך לחשוב מה ואיך לעשות כמחאה.

 19. יש כאלה שאומרים, תנו להם הזדמנות להוכיח את צדקת דרכם. אלא שכנראה מחיר כשלונם יהיה כה ל כך כבד שלא נוכל לעמוד בו

 20. אמרו כאן כבר את כל מה שרציתי להגיד
  לא נשאר לי אלא להביע תמיכתי במסרים של המאמר

 21. כל זה כאשר בן גביר נזהר כי הוא עוד לא קיבל בפועל את התפקיד
  אבל אחרי שהוא יקבל ויתחיל גם להתקל בבעיות שיבלמו את השחצנות שלו, הוא ירשה לעצמו הרבה יותר להיות קיצוני ואז יהיה לו גם כוח לעשות בפועל ולא רק לדבר כמו עכשיו

 22. עוד בטרם קיבל מינוי בפועל בן גביר כבר מרים ראש, יותר ויותר, וכל הפקידים שיהיו כפופים לו כבר מרכינים ראש במקום לשמור על עצמאות, רק תארו לעצמכם מה יקרה אחרי המינויים של הממשלה החדשה

 23. עוד ועוד אנשי בטחון בכירים שאני מעריך צופים בעיות קשות ברמה לאומית. מה יהיה?

 24. כדאי לשים לב שיותר ויותר קצינים בכירים באים מהציונות הדתית, מה שאומר שהם יזרמו אוטומטית עם מנהיגי המפלגות הימין הקיצוני והמשמעות ברורה

 25. שימו לב שבן-גביר עשה שמינית צעד של נסיגה
  זאת אומרת שהסברים והתנגדויות יכולים לעזור
  צריך אם כךולמשיך, ובגדול, ובקול רם.

 26. שמעתי שהוויכוחים הפוליטיים עד כדי התלהטות היצרים הגיעו גם לרמה של חיילים מן השורה. אם זה נכון, זה לא מבשר טובות.

 27. אין השלכות בעת סגירת ההסכם הקואליציוני

 28. שמעתי מחייל סדיר פשוט את הרגשתו על האוירה ששוררת ביחידה הקרבית בה הוא משרת, הבן בגיריזם פורח. אמנם זו דעה אישית של חייל אחד, אבל זה השאיר אותי מודאג

 29. מר אור צריך לאגד עשרות אלופים במילואים שיצאו בהצהרה אחידה ופומבית. כך אולי יגיע משהו שיטלטל את הציבור

  1. אכן נכון. בעקבות המאמר יצאה קריאה בעניין של תנועת ״מפקדים למען ביטחון ישראל״.

 30. אני צופה התחלות סינון במינויי קצינים בכל הדרגות כדי להפוך את הצבא לטווח ארוך לגוף שישרת את תפישת העולם של מנהיגי הדרג הפוליטי ששולט כיום. גם הנכונות של קצינים בעלי דיעות אחרות לשרת בצבא ובתפקידי פיקוד תרד מאוד

 31. מי היה מאמין שנגיע אי פעם למצבים כאלה. כל יום בן גביר, וסמוטריץ, וביבי, וקרעי, ורגב, ויתר החבורה הגדולה רק מקרבים אותנו למצ, על חזור. ונראה שהעם באופן כללי משלים עם כל אלה. תנו לו ניצחון על הפועל תל אביב והוא יתמקד בכך

 32. בן כביר עושה הכל לפגוע בצמרת הביטחון ולמנוע ממנה להיות מי שתמנה את המינויים הבאים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן