הן לישראל והן לאיראן נפתח חלון הזדמנויות

התמריצים שמקרבים את שתי המדינות לפעולה התקפית
תמונה של דודי
דודי ירון

לפני חצי שנה בדיוק כתבתי מאמר שכותרתו תקיפה באיראן – סך נזקיה יעלה על יתרונותיה. אם נתייחס בשלב זה לעצם ההיתכנות של ביצוע תקיפה שכזו, הרי שבחצי השנה שחלפה מאז חלו תמורות משמעותיות הן באיראן והן בישראל, תמורות שבכוחן לשנות מגמה ולהביא להתנקשות קרובה מששיערנו בין שתי המדינות. להלן עיקרי התמורות בכל אחת משתי המדינות.

באיראן הפנימו שהסיכוי להגיע להסכם גרעין חדש נמוך עתה מים המלח. נוסף לכך איראן הפכה לאחרונה לבת ברית אסטרטגית של רוסיה, והיא חשה כמי שיכולה לבטוח ולהישען בעת הצורך על הכתף הרוסית. המרכיב השלישי במשוואה זו הוא כמובן מחאת החיג'אב, שלא גוועת וכבר מתויגת על ידי לא מעט מומחים כהתקוממות עממית לכל דבר.

שלושת מרכיבים אלו ממריצים עתה את האיראנים להעז יותר ואולי אף לעשות מעשה. לכן הודיעו האיראנים בימים אלו בהתרסה על תחילת העשרת האורניום לרמה של 60% במתקן בפורדו, ולא מן הנמנע שבחלוף זמן מה נוסף יחלו האיראנים בהעשרה לרמה של 90%. אם כך יקרה, או אז יופעלו מידית כל הצופרים והנורות האדומות כולן, והאיומים שהופנו לעבר האיראנים יופעלו הלכה למעשה ובמזרח התיכון יפרוץ סבב לחימה נרחב.

מחאת החיג'אב המסרבת להירגע יכולה לשמש לאיראנים תמריץ נוסף להצית אש במזה"ת, מול סעודיה או ישראל. בראיית המשטר האיראני וכפי שקרה לא אחת גם במזה"ת, הפתרון לבעיות קשות מבית הוא גיוס אויב משותף מבחוץ. בעת לחימה תוחנק אולי מחאת החיג'אב. קיימת כמובן גם האפשרות ההפוכה, כפי שסוברים ומקווים בישראל.

כידוע, בישראל חל לאחרונה מהפך שלטוני, וברור לכול שבנימין נתניהו יחזיר לראש סדר העניינים את "האיום הקיומי הנשקף לנו מאיראן". כמו כן ברור שאם יוחלט להוציא לפועל תקיפה ישראלית, הפעם התמיכה בהחלטה זו בקבינט תהיה רחבה וגורפת בהשוואה לכל ממשלות העבר. על פי פרסומים רבים ומגמתיים, ההכנות לתקיפה שכזו הואצו לאחרונה, משום שבעיניים ישראליות נוצר עכשיו חלון זמן שהתנאים בו טובים ונוחים לנו מבעבר להוציא אל הפועל תקיפה באיראן.

ארה"ב ומדינות אירופה הבינו סופית שהאיראנים היתלו בהם לאורך כל תקופת המו"מ להסכם גרעין חדש. המעורבות האיראנית באוקראינה וההתייצבות האיראנית הבוטה לצד הרוסים העניקה לאיראנים חותמת "מצורעים", גם למי שעוד פקפק בהיותם כאלה. חשוב לא פחות וכפי שכבר הזכרתי, מחאת החיג'אב הפתיעה את המומחים בעוצמתה ובמשכה, ובישראל יש הסוברים שאם תיכפה לחימה על העם האיראני, הרי שזו עשויה להעצים את המחאה באיראן ואולי להביא לכדי הפלת השלטון.

לסיום אני מבקש להדגיש שני עיקרים שאמורים להיות מובנים מאליהם.

 • לאיש אין ספק שתקיפה ישראלית באיראן תביא מיד לעימות כולל ורב-זירתי שכמוהו לא ידענו בעבר בכל האמור לכמות האש ולהיקף הפגיעות והנפגעים, בעיקר בעורף האזרחי.
 • באשר לנושא המאמר הנזכר מעלה, אני מבקש להבהיר שדעתי לא השתנתה בחצי השנה האחרונה והדברים שכתבתי באותו מאמר שרירים ונכונים (להערכתי האישית כמובן), אך בתנאי שהמדובר בתקיפה בחימוש קונבנציונאלי בלבד.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

35 תגובות

 1. מפחיד למדי. מלחמה נגד אופוזיציה מבית באמצעות מיקוד תשומת הלב לאויב מחוץ

  1. אכן וזה נעשה פעמים רבות בעבר (הכוונה כמובן לא אלינו אלא לאיראן במידה וההתקוממות העממית/מחאת החיג'אב, תמשך ותתחזק עד כדי סיכון המשטר

 2. דודי ידידי. מסכים עם דבריך. אני חולק עחיך רק בדבר אחד. פעולה צבאית מול איראן לא בהכרח תגרום למלחמה רבתי ולהתלקחות כל המזרח התיכון. במגירה נמצאות מספר חלופות לפעולה מול הגרעין האיראני. לכ כל פעולה תגרום לפרוץ מלחמה אזורית.

  1. אפרים נכבדי,
   ההגדרה מלחמה רבתי אכן לא ראויה, משום שכיוונתי להשתתפות בלחימה לא של מדינות (לצד איראן) אלא בעיקר שיגורי טק"ק ורקטות ע"י החיזבאללה, חמאס, ואולי אף ממערב עיראק. מאחר ואנו יודעים מה מצוי בתחום זה בידי החיזבאללה בלבד (ומדברים על כ 3,000 רקות ביממה), הרי שאליהם כיוונתי כשצייתי אבדות צפויות בקרב האוכלוסייה האזרחית ומיתקנים חיוניים

 3. שתי הערות, דודי: 1. ההצהרות הן להעשרה של 60% וזאת כדי לא לשבור את הכלים פומבית. כמו שכבר כתבתי בעבר, אין לנו, ללא פיקוח, אפשרות לדעת האם בפועל לא מתבצעת כבר עכשיו העשרה ל-90%.
  2. ממש לא הבנתי את הכוונה במשפט האחרון. האם אתה רומז לאופציה של תקיפה בנשק גרעיני? הזוי, לטעמי.

  1. המתקנים העיקריים מצויים עמוק עמוק תחת שיכבה עבה של סלע/אדמה ולכן חימוש קונבנציונלי (כולל מפצחות בונקרים למיניהם) לא יביא לתוצאה הרצויה. אז אומנם הזוי בעיניך, אך באתרים הללו שאינם מצויים בקרבת אוכלוסייה אזרחית, לא מן הנמנע שמייעדים להם נשק גרעיני טקטי.

   1. ישראל לא תעז להשתמש בנשק גרעיני משום סוג, אלא במקרה של איום קיומי, שהגרעין האירני לא מציב. מוכן להתערב 1000:1.

 4. מסכים לחלוטין לתזה ואם אפשר להוסיף, מאחר ומלחמה מול אירן וכנראה גם גרורותיה (חיזבאללה, ירי מרצועת עזה ויתכן אף מסוריה ופרו- אירנים מעירק), היא כנראה רק עניין של זמן, מוטב (אם ניתן בהסכמה ולו אף בשתיקה מארה"ב) להכות ראשונים.
  אם הם יחלו, לא משנה עד כמה המוכנות בעורף טובה (היא לא, העורף לא מוכן בכלל), מכת פתיחה שלהם תהיה קטסטרופלית ועלולה לשבש חלק מהמהלכים המתוכננים כאן בישראל מאחר ותוצאותיה תהיינה פגיעה קשה בתשתיות חיוניות (חשמל, מים, כבישים ופגיעה בשדות תעופה ואנגרים לטילים), שעשויות להאט עד לעצור חלק מתוכניות למכה שנייה.
  מכה ראשונה מצדנו, תשבש להם חלק מהתוכניות וככול שהמודיעין יספק למערכות הביטחון יותר מידע נקודתי, השיבוש אצלם יעצור חלק מהירי לכיוונינו.
  ההגנה הכי טובה היא ההתקפה, למרות שכבר היינו במצבים שבהם הותקפנו ומצבו של התוקף הסתיים בכי רע וכנראה אנחנו נראה זאת גם במלחמת רוסיה באוקראינים, מה שיכול לדרדר לא רק את המזרח- התיכון למלחמה, אלא את העולם כולו והפסוק: וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֵלָי מִצָּפוֹן תִּפָּתַח הָרָעָה עַל כָּל יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ:… יתגשם.
  הפירוש "כָּל יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ" שהוא מיועד רק לישראל פתוח גם לפרשנות שונה… "כָּל יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ" וההדגשה על המילה: "כל" שכן זה שמו של כדור- הארץ- ארץ, דהיינו: מלחמת עולם שלישית.

  1. דביר הגזמת בענק, מלחמת עולם שלישית? אין עליך איזה קורט, קמצוץ של אופטימיות?

   1. לדודי ירון
    הערתך לדברי דביר שושן נכונה מאד. לדעתי אף נהגת עמו בנימוס מרובה.
    ובהזדמנות זו אבקש להגיב להערת ד"ר אפרים כהנא – הצדק עמו. לא כל פעילות נגד הגרעין האיראני תביא למלחמה כוללת. ההוכחה – למעשה היא שישראל פועלת נמרצות, באופן מתמשך ובזהירות הנדרשת נגד הגרעין האיראני. האיראנים (והסורים) לא מגיבים וגם כשניסו להגיב ישראל יירטה את תגובותיהם. הדברים פורסמו. הם לא יכולים לעשות יותר טוב מבחינתם. אם היו יכולים היו עושים. חילופי השלטון בישראל לא מעלים ולא מורידים בעניין זה. קיימת בישראל מערכת ביטחון, לא רק צה"ל, שאפילו מתואמת היטב עם מערכת הביטחון האמריקאית. יש להניח במידה רבה של וודאות שמערכת הביטחון הישראלית עוקבת בקפדנות גם אחרי המתחולל באיראן בכלל, ואולי גם מסייעת לגורמי האופוזיציה האיראנית בתוך ומחוץ לאיראן. ישראל גם פיתחה יחסים טובים מאד עם אזרבייג'אן, מדינה עם רוב שיעי שונה מהאיראני, המהווה "מתחרה" לאיראן.

   2. אם נכנסים לעומק התזה שלך ואני מסכים לחלוטין עם הערכות שהעילית, אבל אם מוסיפים להן גם את שתי המעצמות שעומדות אחד מול השני כעת באוקרינה ואת שיתוף הפעולה בין אירן לרוסיה ששולחת לה נשק ומדריכים ומי יודע מה עוד, האפשרות שמלחמה אזורית תתפתח למלחמה רחבה יותר נמצאת שם.
    מלחמה מול אירן תפתח קן צרעות גם מול לבנון במידה וחיזבאללה יצטרף ויתכן שם רצועת עזה וסוריה שתקבל תמיכה מאירן ורוסיה ותנצל את ההזדמנות לאחר שישראל תקפה בה פעם אחר פעם.
    מלחמות מתחילות מיוזמה מתוכננת, אבל לאן תתרחבנה אם תתרחבנה…, העתיד יאמר.
    בקשר לאופטימיות, אני אדם אופטימי, אבל אני יודע לנתח אירועים ולמרות כל מה שכתבתי ואכן כיוונתי גם לאפשרות שזה ידרדר למלחמת עולם, הנחמה שהנשק שהאירנים שולחים לרוסיה ומצבורי הנשק של רוסיה מדלדלים וזאת בנוסף לנשק שאיבדה עד עתה מידיי האוקראינים, שאולי היא לא תאפשר לאירן להכות ראשונה בנו, מה שיאפשר לנו להכות ראשונים, אם ארה"ב בגלוי או נסתר תתמוך בזאת.
    ללא תמיכה שלהם… האמת, אני בעד מכה מקדימה כי אוי לנו במידה ונופתע, אבל אני לא חושב שהממשלה שתקום שהיא לצנינים בעיניי ארה"ב, תעז לעשות זאת.
    אז ישנה אופטימיות זהירה ושוב, להינעל בקונצפציה שלא יקרה דבר, לא למדנו כלום מהעבר.
    צפה למלחמה ותקווה שלא תגיע, כי המלחמה הטובה ביותר היא המלחמה שלא התחוללה.

 5. בעיקר יחזרו לאיים ולקשקש בעניין אירן. באמת שנה וחצי לא שמענו איומים ועשו הכל בשקט

  1. לאופיר ברקן,
   סליחה – אבל אף אחד לא מקשקש, וגם קודם לא קשקשו, בעניין איראן. גם אם איימו – לא איימו מספיק. נכון – את הרוב עשו בשקט גם בשנה וחצי האחרונות וגם קודם לכן. מעניין שבחו"ל יודעים יותר. על כשמיחסים לישראל משהו בעניין איראן מציינים "על פי הודעת גורמי חוץ". אבל עוד יותר מעניין שדווקא בשנה וחצי האחרונות הממשלה שלנו התירה לפרסם יותר ואף הרחיבה את הפעילות הצבאית נגד איראן לעומת המצב מקודם.

 6. זה לא תחום התמחותי אבל אם כבר מדברים…
  כל הקצינים במילואים היו צריכים עכשיו להתארגן כדי להגן על צה"ל מפני התהליכים העוברים עליו וכן להתארגן לקראת מינוי השרים הקרוב . סוף הדמוקרטיה צריך להדאיג באותה המידה , וגם אם קצת פחות , זה מספיק. הייתי בטוחה שכך יקרה , אבל לא מתקרב לכך אפילו.

  1. האם את לא שמה לב שההטפה שלך היא בדיוק הטפה אנטי-דמוקרטית?
   מה זאת אומרת שקצינים יתארגנו נגד מינוי השרים הקרוב?
   השרים נבחרו בבחירות דמוקרטיות. דווקא הדרך שאת מטיפה לה תוביל לסוף הדמוקרטיה.
   נכון – מה שקורה לא מתקרב לכך אפילו. אללה יוסטור.
   להזכירך – בנסיבות דומות פרקו את הפלמ"ח ויש לשם מרשק קשר היסטורי לעניין זה.

 7. כל עוד אין לנו מערכות הגנה אופרטיביות המבוססות על קרני לייזר זו תהייה התאבדות לפתוח במלחמה גלובלית עם איראן. וגם אז צריך לקחת בחשבון שאף פעם לא יכולים לחזות את תוצאות המלחמה. דוגמאות למלחמות מיותרות: מלחמת קוריאה, מלחמת ויאטנאם, כיבוש אפגניסטאן, כיבוש עיראק, המלחמה הנוכחית באוקראינה.

  1. גיורא, מלחמות לרוב מיותרות. לדעתי אתה מגזים בערך מערכות הלייזר משום שכיום ההספק שלהן יעניק למערכות טווח קצר ביותר בנוסף לכך שבמצב עננות המערכות אינן אפקטיביות. להערכתי (לא מיידע) נושא הל"א אמור להיות אפקטיבי בלחימה נגד כלי טייס לא מאויישים

  1. חני, אם וכאשר יתברר לנו שהאיראנים מעשירים אורניום לרמת 90%, אינני חושב שכל ממשלה בישראל תוכל לשבת בשקט, או לתפיסתך רק לא לחפש צרות

   1. כמו שאני חוזר ואומר, אין לנו שום הוכחה שההעשרה ל-90% לא קיימת כבר וגם, במקביל, היכולת לייצר פצצה מבצעית. עדיין, אין לישראל אופציה לבד והסיכוי היחיד הוא לשכנע את ארה"ב לפעולה משולבת (וכמה שאני יודע, גם בפורדו הם יודעים לטפל). הסיכוי לזה קלוש למדי, בהתחשב בסדר העדיפויות של הממשל האמריקני, שיש לו הרבה צרות אחרות.

    1. האם אתה בטוח ב- 100% שאין לישראל אופציה לבד?
     מה – אנחנו לא פועלים לבד כבר שנים אחדות ופוגעים בפיתוח הגרעין האיראני?

     1. יש הבדל משמעותי בין פגיעה מינורית ועיכוב לבין פגדיעה ברמת חיסול. אין לנו אמצעים לפגיעה במה שנמצא מתחת להרים, כגון פורדו. לאמריקאים כנראה שיש ועכשיו יש הפגנת שרירים משותפת ואיתות לאירנים על כוונות משותפות רציניות. אני בספק רב אם זה יצא לפועל. האמריקאים לא מאד מוטרדים מהגרעין האירני ויש להם מספיק בעיות אחרות בסדר עדיפות גבוה יותר והבערת המזרח התיכון איננה באג'נדה שלהם.

    2. עם הדברים הללו שלך נח, אני יכול להסכים. לגבי ה 90% העשרה, בהחלט יתכן שכבר מתבצע או כשיחלו בכך יתכן שנגלה זאת באחור, אבל לכשתהיה בידינו הוכחה לכך, לדעתי הממשלה החדשה בהחלט עשויה להורות על תקיפה גם אם האמריקאים ישארו בחוץ (להוציא אלמנטים של הג"א)

 8. אתה לא רואה מצב שחיזבאללה, שמבין את גודל הנזק שייגרם ללבנון במידה ויהיה עימות, ימנע בדרך כלשהיא מלהצטרף ללחימה?

  1. רן, נראה לי שזב המחיר שהם יחוייבו בו ע"י איראן בעת עימות. הלוואי ואופתע אולי מפני שלבנון גם כך במצב פשיטת רגל שלטונית/כלכלית

 9. עם ביידן בהגה הספינה האמריקאית אני מתקשה לראות איזה פעולה מונעת משמעותית באיראן.
  כמו הקולגה שלו אובמה הם לא אמרו או עשו הרבה לעזור למפגינים האיראנים לא אובמה ב 2009 ולא ביידן ב 2022.

 10. לאו דווקא, אך כשצה"ל מתארגן מצטייד ומתאמן בתקיפות ארוכות טווח (כפי שח"א עושה השבוע יחד עם ח"א האמריקאי), לא נראה לי סביר לסובב את הגב ולהתעלם מפעולה שעלולה להתרחש, אם וכאשר יוחלט על ביצועה

 11. אם הבעיה באוקראינה תיפתר בקרוב בהסכם כלשהוא הרבה מדינות יעשו הכל נגדנו שלא נפתח כעת חזית עולמית חדשה מול אירן. ירצו שקט

  1. שהבעיה באוקראינה לא תיפתר. אולי תהיה שם הפסקת אש אבל הרתיחה תמשיך לבעבע מתחת לפני השטח עד ההתפרצות הבאה.
   לעומת זאת חזית נגד איראן כבר נפתחה. בינתיים זה מב"מ. בעולם מתחילים להבין את הסכנה האיראנית ולא יעשו הכל נגדנו.

 12. בהחלט מסכים עם "דעתנו היא" ולא ממש עם "ומה דעתכם?" (בהנחה שלא מדובר באותו גורם המביע עומדות סותרות כדי לפמפם ויכוחים)

 13. אני חושב ההיפך
  הממשלה החדשה בישראל שרק תתחיל את הדרך שלה בטח לא תרצה מיד מלחמה
  והמשטר באיראן שבקושי מחזיק מעמד לא רוצה לערער יותר את המצב

 14. האם הצעדים שנוקטים שני הצדדים בימים האחרונים מבשרים על התנגשות משמעותית יותר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נח

על סף תהום

בקרוב נדע אם אנחנו כבר נמצאים בדיקטטורה

תמונה של אביה

מהפכה או רפורמה?

בליץ החקיקה של לוין ורוטמן יפגע בדמוקרטיה הישראלית