משנים את כללי המשחק

הקמת מערכת טילי קרקע-קרקע נגד איומי חיזבאללה
תמונה של שבתאי
שבתאי בריל

בכנס השנתי של המכון למדיניות נגד טרור (ICT) שהתקיים בשבוע שעבר באוניברסיטת רייכמן, הזהיר ראש המוסד דוד ברנע מפני כוונתה של איראן להרחיב את תוכנית הגרעין, ומפני כוונתה לערער את היציבות באזורנו ולהמשיך לבצע פעולות טרור ברחבי העולם.

לנוכח מדיניותה של ארה"ב בעניין הסכם הגרעין עם איראן ולנוכח איומיה של איראן, על ישראל להיות ערוכה ומוכנה לפעול ישירות נגד הגרעין האיראני. ישראל עלולה למצוא עצמה מתמודדת בארבע זירות לחימה בעת ובעונה אחת: מתקפת טילים ורקטות מדי יום מחיזבאללה בלבנון ומחמאס בעזה; תושבי איו"ש עלולים להצית אינתיפאדה חדשה, וגם חלק מערביי ישראל עלולים לבצע פעולות איבה. ייתכן שגם סוריה תצטרף למתקפה.

הטילים והרקטות עלולים לשבש מערכות חיוניות כמו חשמל, מים ותקשורת, לשבש שדות תעופה צבאיים ואזרחיים ולפגוע קשות באוכלוסייה האזרחית. "כיפת ברזל" אומנם מספקת הגנה מפני הטילים והרקטות של האויב, אך עם זאת יש לזכור כי ייתכן שכמות הטילים שחיזבאללה ישגר תהיה גדולה מיכולתה של "כיפת ברזל" לפגוע בכולם או ברובם.

כאיש מודיעין, בוגר מלחמת יום כיפור, אני מעריך שהמלחמה שתפרוץ בעתיד ביוזמת החיזבאללה, או בהוראת איראן, תפרוץ ללא התרעה. ירי טילים, בייחוד אלה שאינם ניידים, המוטמנים באדמה, יכול להתבצע בתוך זמן קצר ממתן פקודה. מערך הטילים של ישראל שמכוון אל מטרות מסוימות אצל האויב יוכל להגיב במהירות, מהר יותר מחיל האוויר.

על ישראל להבהיר ללבנון שאם תפרוץ מלחמה, המטרות המסומנות של צה"ל יותקפו מייד בטילים מדויקים שיגרמו נזק גדול למטרה ולסביבתה, כדי לוודא את השמדתה. ישראל נדרשת להודיע לתושבי לבנון המתגוררים באזורים אלה שעליהם לפנות את בתיהם לאלתר, שכן צה"ל יתקוף וישמיד גם מבני ציבור, לרבות בתי ספר, מסגדים, בתי חולים וכן בתים של אזרחים, שבהם מאוחסנים או שמהם משוגרים טילים ורקטות לעבר ישראל, כמו גם תחנות חשמל, תקשורת וגשרים – הדבר מעוגן בהסכמי ז'נבה. יש להבהיר ללבנון ולעולם כולו כי אם חיזבאללה יפתח במתקפת טילים נגד מטרות ישראליות, כללי האיפוק שישראל נקטה בעבר יבוטלו.

חיל האוויר הוא זרוע חיונית להגנת המדינה ולתקיפת מטרות חיוניות במדינות האויב, אך עם זאת יש לבחון האם תפיסות הפעלה ישנות מתאימות לטכנולוגיות חדשות ומתחדשות ולשינויים בזירות השונות ובשיטות הלחימה של אויבינו. אם רוצים לפגוע במטרות איראניות בסוריה ובלבנון, אפשר לעשות זאת משטח ישראל או מהים, מבלי לסכן טייסים ומטוסים. חיל האוויר מעוניין לקחת על עצמו יותר ויותר משימות, אך חלקן יכול להתבצע על ידי גופים אחרים.

התעשייה הביטחונית פיתחה כמה מערכות טילי קרקע-קרקע (טק"ק) מדויקים לטווח של למעלה מ-400 ק"מ שפוגעים במטרות בדיוק של כעשרה מטרים, ומוכרת אותן למדינות שונות, אבל בצה"ל לא קונים אותן. השר אביגדור ליברמן הציע בעבר להקים חיל טילים, אולם למיטב ידיעתי ההצעה נדונה בצה"ל ולא התקבלה, וגם המלצתו של האלוף במיל' יצחק בריק להקים מערך שכזה זוכה לביקורת מגורמים שונים. ראוי שקברניטי המדינה יבחנו לעומק את ההצעה לטפל בבעיית הטילים והרקטות של חיזבאללה על ידי מערך טילי קרקע-קרקע מדויקים, כוחות ארטילריה וטילי ים-יבשה ישראליים, לצד הפעלת חיל האוויר נגד מטרות מיוחדות או רחוקות, וכן על ידי פעולות קומנדו נבחרות.

אם בידי ישראל קיימת אלטרנטיבה אחרת, הרי שאני מציע שכוחות היבשה לא יפעלו בקנה מידה רחב בלבנון, וכך נמנע ככל האפשר אבדות קשות בקרב חיילינו. על כוחות היבשה להגן על גבולות ישראל עם לבנון וסוריה, למנוע ניסיונות חדירה של כוחות קומנדו של חיזבאללה ביישובי בצפון, ולהתמודד עם האינתיפאדה באיו"ש ובשטח ישראל ונגד חמאס בעזה, וכמו כן לתגבר את ההגנה האזרחית ופיקוד העורף.

נוסף על כך, במסגרת ההכנות למלחמה ולמתקפת טילים, ייעשו הכנות לפינוי אזרחים, תושבי היישובים הסמוכים לגדר כ-5 ק"מ מהגבול הלבנוני, לזמן מוגבל, זאת בשל העובדה שהטיפול נגד הרקטות הניידות, קצרות הטווח, והמרגמות יותר מסובך לביצוע.

כדי להקים מערך טק"ק שיספק מענה ביום פקודה, יש להקצות בהקדם תקציב גדול לצורך רכישת כמות מספקת של טילים כאלה. חלק מהתקציב יופנה גם לאמצעי זיהוי ואיתור מהירים של רקטות וטילים ולמערכות בקרה יעילות.

אחת המסקנות של המטכ"ל, לאחר מלחמת יום כיפור, הייתה שבמלחמה הבאה ישראל חייבת להנחית את המכה הראשונה. ישראל צריכה לשקול בכובד ראש מתי עליה להנחית מכה כזאת נגד מערך הרקטות והטילים ארוכי הטווח והבינוניים של חיזבאללה, כדי להיות חופשייה לפעול, בבוא העת, נגד איראן, כאשר העורף שלנו מוגן ככל האפשר. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. לשבתאי בריל ולכל המתעניינים,
  מאמר חשוב. אפשר להקים מערכי טק"ק בלי גבול. בסופו של דבר הכל עולה כסף רב. כמובן שצריך להכין אמצעי התגוננות עד גבול מסוים.
  אולם גורם ההרתעה חייב להיות הדומיננטי מכולם. אם חו"ח ישראל תותקף ע"י מאסות של טק"ק חייבת לבוא תגובה מיידית בעוצמה כזו שתותיר את האויבים בהלם. את כל עולם האויבים. רק לא לערב כוחות קרקעיים (למעט פעולות של כוחות מיוחדים). הרי בסופו של דבר כמו גם עיקרו הוא למנוע הרג ישראלים.

  1. דגני- נכון טענת, אבל החשש הוא שישראל איבדה את כושר ההרתעה לאחר האופן בו בוצעו שתי הנסיגות מלבנון, ומה שנותר הם מילות הרהב של מנהגי הציבור וראשי הצבא שנראה שלא מרשימים איש. מה עוד שלאירן אין בעיה להקריב את לבנון על מזבח המלחמה בישראל (ראה כמה קל ליצור פרובוקציה מטעה כדי לחולל מלחמה כמו בקריאה המופרכת "אל אקצה בסכנה"…)
   כן אני מצפה לשמוע את בסיס ההתנגדות של צהל להקמת "חיל הטילים", או שמא המערכת קיימת אך בשם קוד אחר,

 2. הכוונה העיקרית של מאמרי היה, להכניס לראש של מקבלי ההחלטות כדלקמן:
  א. לפני שנבצע פעולה ישירה נגד איראן, עלינו לחסל , קודם לכן, וביוזמתנו, את סכנת הטילים והרקטות של חזבאללה.
  ב. נאלץ לפעול ב5-6 זירות בו זמנית ולכן הייתי מבקש להפעיל את חי"א למשימות שרק הוא יכול לפעול נגדן.
  ג. טק"קים מדויקים בעלי טווח ורש"ק גדולים יחסית נמצא בארסנל שלנו, תוצרת ישראל- זה הכלי שיש לרכוש בכמויות גדולות כדי לטפל בטילים והרקטות ארוכות הטווח והבינוניות של חזבאללה ,בעיקר.
  ד. מתוך הנחה שרוב אתרי הטילים הנ"ל מאותרים כבר (שלא כמו בלבנון 2), יש לרכוש טק"קים לפחות כמספר אתרי הטילים המאותרים, כאשר כל טק"ק שלנו מכוון מראש נגד כל אתר כזה ומוכן לירי מהיר.
  ה. אין ספק שהתקפת מנע ביוזמתנו עדיפה על השארת היוזמה בידיהם.
  ו. צריך להסיר לקראת מלחמה כזו (כן, מלחמה ולא מבצע) מצה"ל את המגבלות האתיות שלקחנו על עצמנו בביטחון שוטף ובמבצעים, כמו: תקיפות כירורגיות ומידתיות, ולהכות באופן לא מידתי, כל אתר ממנו יורים עלינו או שבו מאוכסנים טילים ורקטות שלהם, כדי לוודא השמדת המטרות, כולל בתי"ס, בתי חולים ומסגדים המשמשים לאיכסון הטילים.
  ז. יש לצאת, כבר עכשיו במסע הסברה לתושבי דרום לבנון, לממשלת לבנון ולגורמים הבין לאומיים שנפעל, במקרה כזה בעוצמות שיחריבו חלקים גדולים של לבנון, כולל מתקנים חשובים, ופניה לתושבים להסתלק מבתיהם, מיד בתחילת המלחמה, היה ובתיהם נמצאים בקרבת מקומות בהם עלולים לירות נגדנו או שבהם מאוכסנים טילים ורקטות.
  שבתאי בריל

  1. אכן- תאור מדויק של המצב
   לאירן אין כול מגבלה להקריב את לבנון, די בפייק ניוז בסגנון "אל אקצא בסכנה" וכדור בודד- כדי לפתח פרובוקציה קטלנית
   ראשי הצבא והממשל שלנו מרבים להזהיר את לבנון, אבל אובדן ההרתעה של ישראל לאחר האופן בו נסוגנו לאחר שתי הפלישות ללבנון- מכהה את האיום, וריבוי דברי הרהב שלנו- אינו מחזק את ההרתעה- אדרבא
   המשך בפועלך החשוב

  2. כל כך נכון במיוחד שהכתבה נכתבה לפני ה07/10
   צפית את העתיד לבוא
   ישראל זוקקה למנהיגות חדשה ואמיצה

 3. לשבתאי בריל
  הנני תומך בדבריך בתגובה שלעיל. יישר כוחך. אני מציע שתרחיב את היריעה במאמרים נוספים באתר זה.

 4. אין ספק שחיסול הטילים והרקטות של חיזבאללה וחמאס וכל היתר, חייבים לבוא בצעד הפתיחה. מטרת העל הגנה על אזרחי ישראל

 5. מדאיג אותי מאוד שאנשי צבא מקצועיים ומנוסים כמוך ל כך מודאגים. איך יתכן שהצבא לא מבין זאת ולא נערך?

 6. לאזרח המודאג אבקש לומר כדלקמן:
  א. ישנן בצה"ל, כמו בארגונים אחרים, גישות שונות לכל נושא ועניין. רצוי לחזק דעה מסוימת.
  ב. מניסיוני בצה"ל ובגופים אזרחים אחרים למדתי שאם יש לי רעיון או תשובה נכונה, לדעתי, לבעיה שעל הפרק, עלי להביעה, כדי לנסות ולהשפיע.
  לדוגמא: כשפרצה האינתיפאדה הראשונה ב1987, (הייתי כבר 10 שנים בגימלאות), הגעתי למסקנה שמערכת הביטחון אינה יודעת כיצד להתמודד עם הנושא, ולכן כתבתי מכתב לרוה"מ ,לרמטכ"ל ולמתאם הפעולות בשטחים והצעתי מה וכיצד לטפל בבעיה. כעבור שבוע הוזמנתי ללשכת הרמטכ"ל לדיון בהצעותי . בדיון השתתפו רב אלוף דן שומרון, סגנו אהוד ברק ו-4 קצינים נוספים. בסיכום הדיון שיבחו הרמטכ"ל וסגנו את הצעותי ואף הבטיחו ליישם את חלקם בהקדם. זו תשובה לשאלתך- האם הצבא לא מבין זאת? והיו לי דוגמאות נוספות.
  שאלו אנשים קשישים שהרופאים הקציבו להם חודשים ספורים לחיות- האם יש להם חרטות כל שהן. המכנה המשותף של התשובות היה: אינני מצטער על שום דבר שעשיתי או שניסיתי וזה לא הצליח, אבל אני מצטער על כך שלא הגבתי על משהו, שמן הראוי היה להתערב בו ולא פעלתי. שבתאי בריל

  1. שבתאי ידידי. נכונים דבריך באשר לחשיבותו של חיל טילים או יחידת טילים . רעיון זה הגה עוד האלוף ישראל טל בספרו: "ביטחון לאומי: מעטים מול רבים". ישראל טל הידוע כמר שריון גם ממרום שנותיו היה הוגה ופורה עם רעיונות חדשניים רלוונטיים. ספרו של ישראל טל יצא לאור בתחילת שנות ה-90 והוא שימש כספר לימוד בקורסים העוסקים בדוקטרינת הביטחון של ישראל. גם אני לימדתי דורות של סטודנטים במכללה לביטחון לאומי על םי סםרו יש ישראל טל.

 7. אם כך משתמע שבמוקדם או במאוחר הלחימה מול האיראנים תתקיים. כי הרי אסור לנו לא להיות התוקפים הראשונים.

 8. לא למהר לצמצם את חייל האוויר. מקנה יתרונות גדולים עם כל מיני אופציות. אסור לפגוע ביכולותיו. כל יכולת שתוזנח אי אפשר יהיה להחיות במהירות אם יזדקקו לה

 9. לנתן שלום.
  לא בקשתי לצמצם את חיל האויר, אלא :
  1.להטיל משימות שגופים אחרים יכולים לעשות על אותם גופים.
  2. כך בחשבון אפשרות שתהיה לחזבאללה מטריה אווירית מצד הרוסים (לאור ההתקרבות של רוסיה ואיראן) או מגורמים אחרים, וחי"א לא יוכל לפעול בקלות כמו היום.
  3. אם נצא מתוך הנחה שחזבאללה ישגר 500 טילים ורקטות ביום (לפחות), בכמה מהם יוכל חי"א לפגוע בזמן סביר, כשבאותו זמן עליו פעול גם נגד מטרות אחרות.
  4. לחי"א תהיינה משימות חשובות להגנה על שמי הארץ וביצוע תקיפות עומק, שרק הוא יוכל לבצע.
  5. אני מקווה שכאשר תוצב מערכת הלייזר נגד רקטות וטילים "מגן אור", תהיה לישראל מערכת הגנה טובה , בנוסף ל"כיפת ברזל".
  6. רכישת מספיק טילי קרקע-קרקע (טק"קים)מדויקים, תאפשר לצה"ל לנהל מלחמות מודרניות וטכנולוגיות, במקום לבנות על מלחמות קרקעיות רחבות היקף, שתגבנה מאתנו קורבנות רבים, ולאור חולשת כוחות היבשה שלנו (איני רוצה להרחיב בנושא), שתהיינה להם מספיק משימות בתוך גבולות המדינה.
  שבתאי בריל

 10. צריך רק לזכור דבר אחד חשוב. הכרעה של ממש במלחמה אי אפשר להשיג ללא כניסה קרקעית וכיבוש, לפחות לפרק זמן מסוים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן