הגרעין האיראני – סיפור מתגלגל בהמשכים

כנראה שבעת הזו אין לאיראן נשק גרעיני ואסור שיהיה
פיצוץ אטומי
צילום: National Nuclear Security Administration

שמענו וקראנו באמצעי התקשורת הכתובה והמשודרת שהאיראנים הגיבו בשלילה להצעות גורמי תיווך אירופיים על הטיוטה "האחרונה באמת" של הסכם הגרעין השני המתרקם לו בעצלתיים בין המעצמות והאיראנים. אף נכתב שהאמריקנים מאוכזבים מאוד מהתגובה האיראנית וטוענים שהחתימה על הסכם הגרעין, שנדמתה קרובה מאוד, כנראה תידחה לזמן בלתי מוגדר.

פרשנים מלומדים בעיתונות קשרו לאיראנים כתרים. טענו שהאיראנים הם מתדיינים ממולחים שמאריכים את הדיונים בכוונה על מנת להרוויח זמן, שהם לא מעוניינים בחתימה על הסכם הגרעין אלא בהתמשכות הדיונים בעניין זה. מה רע להם? מחירי הנפט בשמיים. הם מוכרים נפט לסינים ומרוויחים כסף רב. הם מייצאים תחמושת לרוסים (כך נכתב בפירוש ב"ישראל היום") וגם משם הם מרוויחים הרבה. מצב המלחמה באוקראינה מעשיר את קופתם.

על מנת להבין מה מעכב את חתימת הסכם הגרעין השני עם האיראנים, מלבד הפעילות הישראלית הסמויה והגלויה, עקבתי אחרי הפרסומים בעיתונות הכתובה והמשודרת בעניין זה. למדתי ששתי אבני הנגף העיקריות הן החקירה בנוגע לשלוש הפרות הסכם הגרעין שמנהלת הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) נגד איראן, והסירוב האמריקני להוציא מרשימת ארגוני הטרור בעולם את משמרות המהפכה האיראנית, שהם כיום הארגון הגדול ביותר שמפיץ טרור בעולם, ולא רק נגד מדינת ישראל וגורמים יהודיים בעולם.

מהי מהותן של שתי אבני נגף אלה ומה משמעותן?

שלושה תיקי החקירה על הפרת הסכמים פתחה סבא"א בעקבות מידע שנחשף בתיקי ארכיון הגרעין שנתפש בידי "פולשים" והוברח לישראל. בארכיון זה נמצאו עדויות כתובות שאיראן עסקה בהעשרת אורניום עוד לפני 2015, השנה שבה נחתם הסכם הגרעין הראשון. דהיינו זו לא הייתה הפרה של הסכם הגרעין עצמו אלא הפרה של תקנות סבא"א, שגם איראן, בהיותה חתומה על תקנות אלה וחברה מלאה בארגון זה, הייתה חייבת לציית להן. מתברר שהסמכות לסגירת שלושת התיקים האלה אינה בידי האמריקנים, ולכן הם אינם יכולים להיענות לדרישה האיראנית. הד"ר רפאל גארוסי, העומד בראש ארגון סבא"א היושב בוינה, הודיע שארגונו אינו מוכן לסגור את שלושת תיקי החקירה המתנהלים נגד איראן.

מדוע מתנגד הד"ר גארוסי לסגור את תיקי החקירה נגד איראן? הסיבה לכך פשוטה מאוד. אם סבא"א תבטל את החקירות נגד איראן, זה למעשה יחסל את הארגון. מדינות נוספות ינצלו את התקדים האיראני וגם הן יצטרפו למרוץ ההתגרענות. למשל מדינות כסעודיה, מצרים וטורקיה יראו את עצמן חייבות להצטייד בנשק גרעיני על מנת לנטרל את התדמית ההגמונית שנשק גרעיני יקנה לאיראן. במקרה כזה העולם ייכנס לאמוק גרעיני והסכנה שמדינות עולם שלישי או שליטים בלתי אחראים יחזיקו נשק כזה עלולה להתממש ולהפוך לקטסטרופה ולמעשה להחריב חלקים מכדור הארץ. הביטוי התיאטרלי על אקדח שמונח על השולחן במערכה הראשונה בהצגה ולבסוף יורה במערכה האחרונה, יכול להתרחש כאשר כל מיני מנהיגים פנאטיים או חדורי שיגעון גדלות יתפסו את השלטון באותן ארצות מתפתחות שבארסנל הצבאי שלהן נמצא גם נשק גרעיני.

הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט סיפר שהוא עצמו השתתף בטיפול "אינטנסיבי" של מדינת ישראל בסיכול הגרעין האיראני החל מ-1999 ("פגוש את העיתונות", 10 בספטמבר 2022). לכותב שורות אלה ידוע שאחרי מותו של אייתוללה חומייני (יוני 1989) החלו באיראן לעסוק בהתגרענות. דהיינו נושא זה עומד על הפרק כבר כ-34 שנים שבמהלכן איראן לא הצליחה ליצור נשק גרעיני. הגם שכך, מדי פעם מספר לנו אינטרסנט תורן שאיראן הופכת למדינה סף-גרעינית ותוך שבועות היא תוכל לייצר פצצה. חולף פרק זמן והנה שוב באים בתקשורת עם אותו סיפור. בקיצור – ספקולציה גדולה על בסיס דמיון או הזיות ללא בסיס.

לאחרונה הודיעו שלוש השותפות האירופיות למו"מ הגרעיני עם איראן – אנגליה, צרפת וגרמניה – שהתשובות שאיראן השיבה על טיוטת "ההסכם הסופי" לא מבשרות על אפשרות להתקדם עם ההסכם. כך אמרה גם וונדי שרמן, בכירה אמריקנית שדוחפת יותר מפקידים אמריקנים אחרים לגיבוש הסכם הגרעין השני עם איראן. מסקנת ביניים מכל אלו היא שההסכם לא יתגבש בקרוב ואולי לא יתגבש בכלל. לדברי אייזנקוט (ראו לעיל), בחמש השנים האחרונות במסגרת המב"מ (המערכה בין המלחמות) ישראל פועלת, בגלוי ובחשאי, בתוך איראן ומחוצה לה נגד הגרעין האיראני באגרסיביות רבה. אין ספק שאייזנקוט דובר אמת. ישראל פועלת, תוקפת, מסכלת ומחסלת את מי שצריך. התנהלות זו אינה עולה בקנה אחד עם מי שכתב באתר זה שחסרונות ההתקפה עולים על יתרונותיה. התנהלות זו גם אינה תואמת את ההמלצה "להתרגל לחיות עם איראן גרעינית", כפי שהמליץ מומחה אחר באתר זה.

ישראל פועלת ותפעל בתקיפות נגד התגרענות איראן כמו גם נגד ארגוני פרוקסי כדוגמת חזבאללה והג'יהאד האסלאמי, שמנסים להקיף את ישראל באמצעי לחימה מגוונים בהכוונה ובמימון של איראן. זו סיבה עיקרית לכך שישראל מתנגדת לחידוש הסכם הגרעין עם איראן ומנהיגיה עושים מעל ומעבר בהסברה, בשכנוע, בהעברת מידע ובפנייה אל האגו הרציונאלי של מנהיגים אירופיים ואמריקנים הנוגעים בדבר, כנראה בהצלחה בלתי מבוטלת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

 1. לגבי הניתוח אתה צודק
  לגבי מאמצי ישראל המוצלחים אני מקווה שאתה צודק

 2. ישראל לא יכולה לפעול לבד מול איראן. ישראל גם תלוייה מאוד בארצות הברית ומערב אירופה. לכן חשובה מאוד ההסברה. אבל ממש לא בטוח שיתנו לנו הסכמה למיתקפה דרמטית על איראן

  1. אריה גולדמן הנכבד
   אתה טועה כמה פעמים. ראשית ישראל כבר פועלת במשך כמה שנים נגד איראן ונגד הגרעין האיראני. בגלוי ובחשאי. כאשר ההערכות שלנו הן שצריך לפעול, ישראל פעלה פועלת ותפעל ללא צורך בקבלת הסכמה מצד אף אחד. כך היה שבגין פקד על ההפצצה בעיראק ואולמרט על ההפצצה בסוריה. ועובדה – הדין נקב את ההר ולבסוף עוד אמרו לנו תודה (שוורצקופף במלחמת המפרץ הראשונה).
   בעובדה – על כל הפעולות הצבאיות שלנו באוויר וביבשה, גם הרחק מגבולותינו, האיראנים לא מגיבים. הם ניסו פעמים אחדות לשלוח לעברנו כל מיני טיסנים וכשלו. מדוע הם לא מגיבים – כי הם לא יכולים.
   נכון קיימת תלות רבה של ישראל בארה"ב – אגב לא כל כך במערב אירופה – הגם שכך האמריקאים כמו גם האירופים מתחילים להבין מי הם שליטי איראן הנוכחיים. וכן, ישראל תנסה לקבל הסכמת האמריקאים, אבל אם זו לא תבוא ונגלה שאיראן מתקרבת יותר מדי לגרעין צבאי, ישראל תפעל לבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן