האשליה מתנפצת

רק פתי מאמין כי איראן תשנה את האידאולוגיה שלה
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

הפרסומים בימים האחרונים מאמתים את אשר העליתי על הכתב במהלך השנה האחרונה על השיחות סביב תכנית הגרעין האיראני וההסכם בנידון. אכן, ממשל ביידן מתקדם ברוח כריתת הסכם גרעין בר-קיימא עם משטר האייתוללות. האיראנים, הנחשבים לסוחרים מפולפלים, יכולים ללמד את המערב שיעור אחד או שניים בכל הקשור לניהול משא ומתן.

איני נביא, אך תחזיותיי הן שהמשך ההתחמשות האיראנית תביא אותה לכדי יכולת גרעינית בעתיד הנראה לעין. חששותיה ורצונותיה של ישראל אינם מעניינים אף אחד. חששות אלה הוצגו על ידי אנשי מערכת הביטחון בפני מקביליהם, אך נפלו על אוזניים ערלות. לאמריקנים רצון עז להשאיר את חותמם על ההיסטוריה, גם אם זה על חשבון שלומם של אזרחי ישראל.

הסנקציות כנגד איראן, הנאנקת תחתיהן בשנים האחרונות, יוסרו בהדרגה. הסרת הסנקציות תביא לה תזרים כלכלי עצום. לפי הדיווחים והסקירות בארץ ובעולם קשה להגיע להבנה מלאה באשר לנזק הכלכלי הרב שנגרם לאיראן בשל אותן סנקציות, אשר הובילו לאינפלציה תלת-ספרתית. משפחות שלמות מהמעמד הבינוני קרסו אט אט, ובשר אדום ודגים הפכו למותרות על השולחן. רבים מאזרחי איראן פקדו בשנה האחרונה בתי אבלים רק כדי ליהנות מאותן ארוחות המוגשות לאורחים אשר הגיעו לביקורי ניחומים.

השאלה שכל בר-דעת חייב לשאול את עצמו היא האם כל זאת היה לשווא? מה הועילו הסנקציות הכלכליות, אם בסופו של דבר חזרנו לאותו הסכם גרעין, ואף גרוע מקודמו?

ישראל חייבת ללמוד לחיות לצד איראן גרעינית, תוך היערכות מקדימה להתנהלות במקרה של עימות צבאי רב-זירתי. החזיתות המתפתחות המאתגרות את ישראל נשלטות בידי אותם ארגונים סמי-מדינתיים הנתמכים בידי איראן ומקבלים תקציב לא מוגבל, כגון חזבאללה, החות'ים והג'יהאד האסלאמי. על השחקנים האלה לא חלים הדין הבין-לאומי או הסכמים שונים.

אין ספק שהדעה הרווחת כי ניתן לשנות את האידאולוגיה הפונדמנטליסטית הקיצונית באמצעות גינוני המערב, היא אשליה שהתנפצה. גם צירופה של ישראל למרכז הפיקוד של ארה"ב היא סוג של השתקה. הרי בארה"ב ובעולם בכלל פועלים כוחות כלכליים גדולים המבקשים לחזור להסכם הגרעין ביתר שאת. מלחמת רוסיה-אוקראינה המתנהלת זה כחצי שנה רק הגבירה רצון זה. המעצמות עוקבות בדאגה אחר הברית המתחזקת בין רוסיה לאיראן, לצד החורף הקרב ובא ומניעת העברת הגז ומקורות אנרגיה נוספים מצד רוסיה.

לסיכום, ישראל חייבת להבין שארה"ב ושאר מדינות העולם חושבות בראש ובראשונה על כלכלתן שלהן, ואיראן גרעינית היא רק עניין של מתי ולא של אם. כך שישראל, במקום לנסות לדחות את הקץ, צריכה להיערך ליום בו תצטרך להתמודד עם אירוע רב-זירתי אשר יתוזמן וינוהל על ידי ארגוני הפרוקסי של איראן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. מסכים שישראל צריכה לחשב מסלול של חיים לצד אירן גרעינית.
  מה שלא ברור לי הוא מדוע אתה חושב שמישהו משלה את עצמו שאירן תשנה את האידאולוגיה שלה

  1. מכובדי, גם בזמן הסכם הראשון וגם במו"מ הנוכחי, הגישה היא של הרבה מתינות.( עד יום לא העומדאופציה צבאית אמיתית )
   המצב הוא שמנהלים מו" מ עם מדינה שקוראת להשמדה של מדינה אחרת, מעורבת בטרור במספר מקומות בעולם.
   אז כן, המערב בטוח שאם יתנו להם, הם יתמתנו, הרצון של המערב למתן, זה לנסות "למערב" אותם.

 2. דוקא אפשר להפוך בתוך יום את תפיסת איראן אם יוחלף שם השילטון וזה אפדרי

 3. משטרים מונרכיים-דיקטטוריים והתרבות השלטונית המקיפה אותם מתחסלים בתקופה המודרנית. דוגמאות: יפן, גרמניה, רוסיה, איטליה, ספרד, פורטוגל, ואיראן עצמה. שלטון האייטולות באיראן יקרוס. זו רק שאלה של זמן. התהליך כבר החל. חידוש הסכם הגרעין רק יאריך את תקופת קיום משטר האייטולות, אבל בשום אופן לא יבטיח את קיומו לעד. ותודה לידידינו האמריקאים.

  1. למשיב: מתישהו, זה אכן יקרה. לצערי, ממה שאני מבין, לא בשנים. קרובות שהן מאד רלוונטיות לעתיד ביטחוננו.

 4. אז אתה מדבר על מתקפה ישראלית רגילה ועוצמתית על מתקני הגרעין האיראני, או על מתקפה ישראלית כללית על איראן ובנות בריתה, או גם וגם?

 5. לכל מי שיש עיניים ומוח בראש לא יכול היה לחשוב שהאיראנים יתקפלו בנושא הזה

 6. הבעיה האיראנית איננה עומדת בפני עצמה. היא קשורה להרבה בעיות שניצבות בין ארצות ובין גושים. לכן עלינו להיות קרובים ככל האפשר לבני ברית שיכולים באמת לעזור. אני אישית מאמין בארצןות הברית ונאטו. צריכים גם ללכת לקראתם

  1. נכון, אבל לא רק לסמוך עליהם. על מנת לא להשאר עם שוקת שבורה.

 7. מאמר מופתי ומוקפד ראוי ומענין
  האם משרד הביטחון קורא לבלחסן??

  1. אתה חושב שבמשרד הביטחון לא יודעים את זה?
   אתה בטוח שישראל צריכה ללמוד לחיות עם איראן גרעינית?

 8. הוודאות שלאירן תהיה יכול גרעינית
  נבנתהבזמן שלטונו הממושך של הליכוד
  שלא ינסו להעביר את האחריות למפלגות אחרות

  1. שלאיראן תהיה יכולת גרעינית?
   מה זה קשור למפלגות בישראל?

 9. סטיב, מעבר לניתוח המצב- אני מבקש להרחיב הערה חשובה שלך:
  כפי הנלמד- החמורה מכול היא המוכנות של מרבית מדינות מערב אירופה (הדמוקרטיות/ליברליות/ פרוגרסיביות) להקריב את ישראל על מזבח "פיוס" האיסלם הקיצוני. איראן בינתיים מאיימת בגרעין רק על ישראל, אז למה להפריע לאייתולות, שיתעסקו עם היהודים ולא איתנו… מה עוד שמרבית מדינות האיחוד האירופאי מעבירות סכומי עתק לפלסטינים, אתנן שהטרור יפסח עליהם.
  ולמרבה הזוועה סידור הזה עובד כפי התזכורת -למי ששכח כבר- את אירוע רצח הספורטאים היהודים מינכן ספט 1972 כאשר גרמניה שחררה את הרוצחים ואף שילמה "פיצויים" למשפחותיהם- אתנן שהטרור יפסח עליהם. וגרמניה אינה המדינה היחידה באירופה שעושה כך.
  אבל אל דאגה, אירופה וודאי שתהיה הראשונה "להביע צער", אם אירן למשל תצליח לממש את איומיה, או אז האיחוד האירופאי ימהר להחיש אוהלים שמיכות ותרופות לשרידים שיוותרו בין חדרה לגדרה… סתם…!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל