חשש לקריסה מוחלטת של המשטר למניעת הפצת נשק גרעיני

לקראת ועידת הסקר העשירית של ה-NPT
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

היום אמורים להתכנס במטה האו”ם בניו יורק דיפלומטים מ-191 מדינות החברות באמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT). ישראל לא תהיה משתתפת פעילה בדיוני הוועדה הואיל והיא איננה חברה באמנה זו. האמנה נכנסה לתוקף באפריל 1970 ובאפריל 1995 הוארכה לצמיתות. בעת הארכת האמנה נקבע כי אחת לחמש שנים תתכנס ועידת סקר כדי לדון במצב תפוצת הנשק הגרעיני. מאז התכנסו תשע ועידות סקר. הוועידה העשירית הייתה אמורה להתקיים אשתקד אך נדחתה לשנה זו בגלל הקורונה. השנה תתכנס הוועדה העשירית תחת צל כבד של חשש מקריסה מוחלטת של משטר הפיקוח על תפוצת הנשק הגרעיני.

כאשר האמנה נכנסה לתוקף כבר היו בעולם חמש מדינות בעלות יכולת של גרעין צבאי, והן ארצות הברית, רוסיה, בריטניה, צרפת וסין. בפתיח לאמנה התחייבו מעצמות אלו לעשות כל שביכולתן כדי להתפרק מיכולת של גרעין צבאי. בפועל במונחי ראשי קרב גרעיניים הארסנל הגרעיני שלהן גדל עד היום פי שלושה. כמו כן מדינות נוספות השיגו יכולת של גרעין צבאי למרות האיסור המפורש באמנה, והן ישראל, הודו, פקיסטן וצפון קוריאה. למדינות רבות נוספות היו ולחלקן עדיין יש שאיפות להשגת יכולת של גרעין צבאי. איראן היא דוגמה למדינה בעלת שאיפות גרעיניות הפועלת למימוש שאיפותיה. אם איראן תשיג יכולת זו, סביר מאוד שהיא תגרור מדינות נוספות באזור להשיג יכולת דומה.

אלו ההתפתחויות הנמצאות ברקע הכינוס של ועידת הסקר העשירית. סדר היום של הוועידה יכלול קרוב לוודאי את הנושאים האלה: 1. מניעת המשך ההפצה; 2. החלטה על צעדים לפיקוח הדוק למניעת הפצת הגרעין; 3. פיקוח הדוק גם על השימוש באנרגיה אטומית למטרות שלום, כולל כורי כוח גרעיניים. המטרות שעל סדר היום חשובות ביותר, אך ספק רב אם יהיה אפשר לממש אותן. ארגז הכלים של הארגונים הבין-לאומיים דל ביותר, במיוחד כאשר אין הסכמה על היעדים והמטרות מצד המדינות החברות באמנה. רוסיה כבר הצהירה על אפשרות של שימוש בנשק גרעיני. בארצות הברית נשמעה הצהרה דומה עוד ב-2003, כאשר הנשיא ג'ורג' בוש הבן הכריז על אפשרות של שימוש ראשון בנשק גרעיני (אמנם טקטי ולא אסטרטגי). הצהרה זו היא חריגה משמעותית מההתחייבות של המעצמות הגרעיניות כפי שמצאה ביטוי באמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, והיא אי-שימוש ראשון – “No first use”.

לאור כישלון האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני בהשגת מטרותיה, במשך השנים נוצרו לה חלופות ונדבכים שונים, וביניהן אמנות אזוריות. חלקן הצליחו וחלקן לא. אמנת טלטלולקו הצליחה להפוך את אמריקה הלטינית ודרומה לאזור חופשי מגרעין. אמנת רורטונגה הצליחה להפוך את האוקיינוס השקט לאזור חופשי מגרעין ואמנת פלנידבה (האתר שבו ממוקם הכור הגרעיני של דרום אפריקה) הצליחה להפוך את אפריקה ליבשת חופשית מנשק גרעיני. לעומת זאת האמנה להפיכת חצי האי הקוריאני לאזור חופשי מגרעין הופרה על ידי צפון קוריאה. ההצעה עוד משנות ה-70 להפוך את המזרח התיכון לאזור חופשי מנשק גרעיני התבררה כבלתי אפשרית ובלתי ישימה בגלל סכסוך עמוק בין מדינות באזור, כולל בין מדינות ערביות למדינות מוסלמיות שאינן ערביות.

בהיעדר אפשרות למנוע את המשך התפוצה הגרעינית בדרכים הללו, נעשו ניסיונות לקדם אמנות גלובליות בין-לאומיות שתאסורנה כליל את הניסויים הגרעיניים, אך אמנה מסוג זה לא נכנסה לתוקף הואיל ומדינות רלוונטיות רבות, כולל ארצות הברית, לא אשררו אותה.

הצעה חדשה שהועלתה לאחרונה, וכפי הנראה ידונו בה בוועידת הסקר שתתקיים החודש, היא אמנה חלופית לאיסור נשק גרעיני: TPNW – Treaty on Prohibition of Nuclear Weapons. עד כה חתמו על אמנה זו 86 מדינות והיא נכנסה לתוקף בינואר 2021, אולם למרבה הפלא – ואולי דווקא אין זה פלא – המעצמות הגרעיניות המוכרות, כולל ארצות הברית, מתנגדות לאמנה זו בטענה שהיא לא נועדה להשלמת האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, אלא חותרת תחתיה. אולי חמש המעצמות הגרעיניות המוכרות מעוניינות להנציח את המונופול הגרעיני שלהן?

מה שברור מעל ומעבר לכל ספק הוא שיש למנוע בכל מחיר ממדינות סוררות להשיג יכולת של נשק גרעיני צבאי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. אני ישראלי. ודיקולי הביטחון שלנו לפני הכל. אבל חייבים להבין שהמדינה שלנו אחת החמקניות הבולטות מהפיקוח הגרעיני ויהיה מוזר אם דוקא אנחנו נתמרמר על מדינות אחרות שיתעלמו מהחלטות הגופים העולמיים

  1. תגיד – מה קרה לך? התבלבלת לגמרי? המדינה שלנו חמקנית? יש עוד מדינה בעולם שנמצאת תחת לחץ ביטחוני כמו ישראל?

 2. ד״ר אפרים כהנא מנתח באופן מושלם, מדוע מה שברור מעל ומעבר לכל ספק הוא שיש למנוע בכל מחיר ממדינות סוררות להשיג יכולת של נשק גרעיני צבאי.
  האפשרות ש״מדינות סוררות״, כאלה שאינן מקבלות את החוק הבינלאומי, תחזקנה בנשק גרעיני, מהווה אכן סכנה להמשך קיומו של העולם, ושל המין האנושי.

  1. סקירת מצב ענינית ונכונה אין להקל ראש בנחישות להשגת הפצצה ע״י אירן. סוגיה שמחייבת את כולם לפעול כנגדה.

 3. מה שעולה מהניתוח המצויין של ד״ר כהנא, הוא שאנחנו חיים תחת צל גדול של סכנה קיומית.
  הסיכוי שנשק גרעיני יפול לידיו של שליט אפוקליפטי, הינו עלל לא מבוטל, ומשם הדרך לשואה גרעינית קצרה מאוד.

 4. כנראה שלרוסיה יש אינטרס לערער את הגופים הבינלאומיים כי יש בהם שליטה של העולם המערבי

 5. אכן סיבה רצינית לחשש
  אלא שכלל לא בטוח שיש אפשרות מעשית (לא רק בהצהרות) ליישם זאת

 6. פסקת הסיום נכונה וחחשובה. איך אפשר לגרום לכך שזה גם יקרה בפועל?

 7. אם מדינה הרבה יותר קטנה מאיראן (אני מתכוון לצפון קוריאה) שלא מתביישת לאיים על ארצות הברית והעולם המערבי כולל שכנותיה כמו דרום קוריאה ויפן, פיתחה גרעין ומצפצפת על כולם, למה אתם מאמינים שאיראן לא תצליח לעשות את זה אם תרצה?

  1. ד"ר נח שמיר, פיזיקאי מומחה, טוען שישראל תוכל לחיות עם גרעין איראני כיוון שהיא מקיימת הרתעה.

 8. לא לשכוח שאנחנו היחידים שהאיראנים מכריזים שהם רוצים לחסל בכל מחיר. כל היתר יותר רחוקים ופחות מאויימים ולכן פחות מודאגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן