ניסיון "ביקור" שלושת הכטב"מים

מהן משמעויות הכטב"מים מלבנון – בעיקר ממה שלא אירע
תמונה של דודי
דודי ירון

אירוע שלושת הכטב"מים שעשו בשבת דרכם לביצוע חליפה מעל או בקרבת אתר הגז "כריש", עורר גל גדול של מאמרים ופרשנויות, והאפשרויות כולן נטחנו עד דק. לכן הפעם אחרוג ממנהגי ואחסוך זאת מכם, ותחת זאת אלך היישר לשורות התחתונות, אל המסקנות העולות מאירוע זה.

 • לחזבאללה ברור לחלוטין ששילוח אמצעי התקפי חמוש, אווירי או ימי, לעבר מאגרי הגז יגרום מיד להתלקחות מלחמה כוללת, גם אם אלו לא יצליחו להגיע ליעדם ולפגוע ביעד.
 • מסיבה זו בחרו בחזבאללה לנהוג בזהירות רבה ולשלח במוצ"ש כלי טייס איטיים ופרימיטיביים, משהו בדומה לכלי טיס שאפשר לרכוש אפילו בעלי אקספרס.
 • למעשה פעולה זו נועדה לעיניים ולאוזניים בביירות לא פחות משנועדה לאלו שבירושלים. כלומר הייתה זו קריאה בנוסח: היזהרי לך ממשלת לבנון שלא להרחיק לכת ולהגיע להסכמות עם הישות הציונית בכל האמור לסכסוך על המים הכלכליים ומרבצי הגז שבהם, בשיחות המנוהלות על ידי ארצות הברית. לשון אחר, אמנם אנו חזבאללה נחלשנו מעט בבחירות האחרונות, אך אל לכם לפקפק בכך שנותרנו בעלי הבית הבלעדיים בלבנון ורק על פינו יישק דבר בארץ הארזים.
 • מטרת חדירת הכטב"מים הייתה להשיג צילום אווירי של אתר כריש ולשדרו אחר כך בראש חוצות, על מנת להביך את היהודים ולהוכיח להם עד כמה אתרים אסטרטגיים אלו חשופים ופגיעים בכל רגע שיחפוץ חזבאללה. תוצר לוואי נוסף הוא כמובן התקווה האיראנית-חזבאללאית שמתיחות באזור מרבצי הגז תרתיע משקיעים זרים מלהשקיע את כספם באזור רגיש ונפיץ כל כך.
 • התפתחויות הלחימה במוקדים שונים בעולם, כגון באזור המפרץ, בנגורנו קראבך ואף לאחרונה באוקראינה, הביאו לגיבוש הנחת עבודה אחידה למדי הן בצה"ל והן בעולם כולו: השימוש בכלי טיס בלתי מאוישים, הן לצורך מודיעין ושליטה אך בעיקר לצורך תקיפה, שימוש זה ילך ויגבר באופן דרמטי בכל עימות עתידי. כמובן יש לזכור שמערכות אלו מתאימות היטב לארגונים כגון חזבאללה וחמאס, משום שהשימוש בהם אינו מצריך תשתיות ולוגיסטיקה סבוכה המאפיינת צבאות סדירים.
 • אסיים בהתייחסות לחיל הים הישראלי, שהפגין באירוע זה מוכנות גבוה ויכולת יירוט טובה בהגנה על שטח מאגרי הגז. יחד עם זאת, חובה לזכור שהפעם היה זה "איום לייט" לא מתקדם, כלומר לא טילי חוף-ים או ים-ים מסוג "יאחונט" או הגרסה האיראנית C-802. אמצעים מתקדמים אלה מצויים בידי חזבאללה והם כבר עשו בו שימוש במלחמת לבנון השנייה (2006), כאשר פגע טיל כזה באוניית חיל הים "חנית" וגרם לנפגעים ולנזק כבד.

בכל אופן ולאחר אין-סוף שיגורי ניסיון במטווחים לאורך 30 שנה, סוף סוף בוצע בשבת יירוט חי של מערכת ההגנה "ברק 8". נעים היה גם להיווכח, אפילו באופן סמלי, ששיגורים אלו בוצעו מאח"י "אילת", ממשיכת דרכה של המשחתת "אילת", שטובעה על ידי טילי ים-ים רוסיים-מצריים באוקטובר 1967.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

23 תגובות

 1. הסבר מעניין. נתפלל רק שלא תהיה התחממות. רק זה חסר לנו כעת.

  1. להתפלל תמיד אפשר, אם כי זה לא יועיל כפי שזה גם לא יזיק, משום שהקונפליקט יתעצם

  1. אותה שאלה נישאלה בזמנו גם לגבי כיפת ברזל שעמדה בסבב האחרון במטחים גדולים ואגב גם כיפת ברזל הוסבה לכלי שייט בנוסף לברק 8 שהטווח שלו גדול פי כמה

 2. מסכים לחלוטין עם הניתוח שלך. אני משוכנע שבצה"ל נערכים כהלכה לאיום הזה (והשימוש בטילי הספינה היה ניסוי כלים מוצלח) וגם השימוש בכתבמ"ים במלחמה בנגורנו קרבאך היה עדות שישראל לא טומנת ידה בצלחת גם בפן ההתקפי. אותי מדאיגה ההתמודדות עם נחילי ענק של כתבמ"ים. שם עוד לא ראינו התכנות מבצעית.

  1. מר מיר נכבדי
   המונח נחיל מקובל/נהוג כמדובר ברחפנים קטנים. כטב"מים זה אולי מטח כי החמס שה עם רקטות בסב האחרון. במקר כזה ברור כבר מדובר במלחמה וע מודין טוב כפי היה גם בשבת, ניח קודם כל ירוצו לתקוף אותם טרם יציאתם. בגדול מניח שיהיו שלושה קויי ירוט. מטוסי קרב, אחריהם הברק 8 בעל הטווח הארוך ולבסוף כיפת ברזל על גבי כלי שייט, אבל ברור לשנינו שבתחום זה לעולם לא תהיה מאה אחוז הצלחה

 3. האם החיזבאללה מתאם צעדים כאלה עם אירן או שהוא מחליט לגמרי לבד?

 4. נראה לי שזה דור חדש. כזה שמתעסק בטכנולוגיה שאינני מבין בה. לווינים, כט"במים, לייזרים, מערכות נשק עם AI, טילים חכמים ומהירים וכד'. כשמערבים פוליטיקה ב"סיבות" לשימוש בטכנולוגיות האלה אני נחרד. כך אצלנו,כך באוקראינה, כך באיראן. אני שייך לדור ה-LOWTECH, קראנו לזה ניסוי כלים וזה לא השתנה. יותר מידי קשקשת ברשת, התהדרות ביכולות, איומי סרק,ראיונות מיותרים של כל מי שאינו יכול לעשות דבר חוץ מלקשקש בקומקום כי הוא "יודע" או כי הזמינו אותו ל-5 דקות תהילה בטמבלביזיה. . אנחנו מתעסקים בהשרדות מול איומים של אוייב מטומטם וחצי עם משתטח על קבר יוסף/רשבי/רחל ורחב הזונה. חוץ מזה שאהבתי את שכתבת. כרגיל.

  1. אורון, אינני מומחה בתחום, אך להערכתי כל פעילות שכזו מוכוונת או לפחות מאושרת בטהרן

 5. מר שמיר,
  רואה רק עכשיו את תוצאת התגובה המשובשת כשהגבתי כשאני לא חמוש במשקפיים ולכן שוב ולא בגיבריש.

  המונח נחיל מקובל/נהוג כשמדובר ברחפנים קטנים או זעירים ואלו אכן אמורים להגיע אפילו בכפולות של מאות. כטב"מים זה לא מוכר/מקובל ואלי נכון יותר לדבר על קבוצה כמו במטחי ירי כפי שהחמאס ניסה לאתגר בסבב האחרון את מע' כיפת ברזל. במקרה של תקיפה חמושה, ברור שנימצא כבר במלחמה ועם מודיעין טוב ובזמן כפי שהיה גם בשבת, אני מניח (לא מעבר לכך) שקודם כל ירוצו לתקוף אותם טרם יציאתם עוד על אדמת לבנון ובנוסף, מניח שיהיו שלושה קווי ירוט/הגנה. מטוסי קרב, אחריהם הברק 8 בעל הטווח הארוך ולבסוף כיפת ברזל על גבי כלי שייט, אם כי ברור לשנינו שבתחום זה לעולם לא תהיה מאה אחוז הצלחה

 6. משה,
  ראשית תודה וכמובן שמסכים איתך שהברברת לעיתים היהירה, מיותרת ומזיקה ולאור מסות המאמרים והפרשנויות מאז שבת, החלטתי "לחוס עליכם" ולהימנע מניתוחים ופרשנויות והלכתי היישר למסקנות

 7. לדעתי החיזבאאלה לא עושה שום צעד מלחמתי בלי אישור של איראן

  1. חמי לא רק אישור אלא לדעתי בעידוד ודחיפה של איראן לפעול ובמיוחד עכשיו, ולכן העימות קרוב

   1. ברור שבדחיפה איראנית. אנא הרחב את הנושא וספר לקוראים שהמל"ט הראשון נתגלה, זוהה והופל לתוך הים על ידי התחברות למערכת הפיקוד והתקשורת שלו עם מי ששלח אותו. זו עליית מדרגה ביכולת ההתגוננות של ישראל וזו רק דוגמית להתחלה.

    1. אני מתייחס רק לחומר גלוי ומובן מאליו שיכולות לוחמה אלקטרונית שיבוש וכד לא נחשפות בדרך כלל. מאידך יש חברות אזרחיות בארץ שמוכרות בעולם מערכות נגד חדירה של כלי טייס בלתי מאויישים וגם האיראנים הצליחו בזמנו להשתלט על כטב"מ אמריקאי סופר מתקדם, להנחית אותו בשיטחם ואחר כך לשכפל אותו. אחד כזה הופל בזמנו מעל הירמוך כשניסה לחדור אלינו

 8. תנהוג באירנים ובמשרתיהם בלבנון ובעזה ביד קשה. כל ויתור גורר אותם להסלמה

 9. קשה לי להאמין שבשביל צילום הם לקחו סיכון להתעמת עם ישראל

  1. ארז, קרא שוב את 4 הנקודות הראשונות במאמר. כ"א מהן מסבירה בדיוק מדוע בשלב זה רצו להשיג צילום בלבד

 10. צעד קטן אבל מאוד סימבולי מצד האיראנים. אם יעבור בשקט יחסי, הצעד הבא שלהם יהיה יותר משמעותי.

 11. האירנים רצו כאילו לפגוע, אבל לא משהו שיגרור תגובה קשה. המסקנה, הם טובים באיומים, הרבה פחות במעשים. הלוואי שזה ישאר ככה

 12. העובדה שישראל מבצעת כל מה שהיא רוצה בתוך אירן מוכיחה שהאירנים חלשים כי כנראה חלק גדול מהעם לא תומך בשילטון. ולכן יש סיכויים שהעימות מול אירן יגמר טוב ללא מלחמה של ממש וללא גרעין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?