בקרב הזה מול איראן ישראל כבר הפסידה

אין טעם בפגיעות אזרחיות שאינן תורמות למטרה העיקרית
פורטרט של נח
נח שמיר ציור: רות פלדי ז"ל

בחודשים האחרונים אנחנו עדים למערכה מטעם ישראל של ניסיונות שיבוש של מרקם החיים האזרחיים באיראן. החל ממלחמה הדדית של פגיעה בספינות סוחר, דרך שיבוש מערך הרכבות והנמלים ועד רצח של מהנדסים מדרג נמוך יחסית בתעשיות הצבאיות. אינני רוצה לדון בלגיטימיות המוסרית של רצח אנשים בעלי תרומה שולית למאמץ המלחמתי (והשאלה אם רצח כזה מוצדק לעומת הסיכון שהאנשים האלה מציבים בפנינו קיימת תמיד), אלא לתועלת שבעניין.

לכאורה, אם אנחנו במלחמה שבין המלחמות (במקרה של איראן אין מלחמות), כל פעולה נגד האויב המאיים להשמידנו מוצדקת, אפילו אם היא פוגעת באנשים ובמשפחות. אני מניח שאזכה לכינוי "יפה נפש" רק בגלל העלאת הבעיה, ואני מודה, אני אכן יפה נפש, אבל לא זה הנושא. ברור שבעקבות הפעולות האלה האיראנים רוצים מאוד לנקום ולהציג משוואה של פגיעה הדדית ולא רפיסות חד-צדדית שלהם, שאינם מצליחים למנוע את הפעילות הישראלית האינטנסיבית על אדמתם. באין יכולת לפגיעה בתוך ישראל, איראן ניסתה ותמשיך לנסות לפגוע בישראלים ואולי גם ביהודים בארצות שונות בחו"ל. לניסיונות האלה יש כמה היבטים.

ראשית, הלגיטימציה בעיני העולם. אמנם העיתונות שלנו, המגויסת בנושא זה, מכנה את הפעולות של פגיעה במהנדסים זוטרים איראניים כפעולות לגיטימיות ואת ניסיונות התגובה האיראניים כפעולות טרור. אך בעולם התפיסה סימטרית – אנחנו הורגים איראנים והם מנסים להרוג ישראלים. הלגיטימציה הזאת מסוכנת לנו מאוד. רק עכשיו, לאחר ביקור שר החוץ לפיד בטורקיה, שהתרכז בניסיונות החוליות האיראניות לפגוע בישראלים שם, הגיע לשם שר החוץ האיראני. הפגנת הסימטריה הזאת אינה מועילה לנו.

למזלנו, התכנית האיראנית, כפי שפורסמה, הייתה לפגוע בשגריר לשעבר, כלומר אדם שאינו אדם פרטי אלא מזוהה רשמית עם מדינת ישראל. זו משימה קשה הרבה יותר מלהרוג סתם דוברי עברית באשר הם, והיא לא צלחה. אני מניח שאם פעולות מסוג זה של האיראנים לא יצליחו הם "יתפשרו" על הרג של תיירים ישראליים בחו"ל.

ועכשיו, למבחן הרווח וההפסד מהפעולות הישראליות לעומת הצפוי לנו מאיראן. אני חושב שאין כאן מישהו שסבור שברצח המהנדסים האיראנים וגם מדעני גרעין זוטרים הייתה פגיעה משמעותית כלשהי במאמץ המלחמתי האיראני נגדנו. אילו פעולות אלה היו נותרות ללא תגובה, היינו יכולים לומר שגם אם לא הרווחנו הרבה, הרי שלא הפסדנו, ובמבחן הרווח-הפסד לא יצאנו ניזוקים. אבל כבר עכשיו, עוד לפני שהאיראנים הצליחו לפגוע בישראלי כלשהו, חווינו אזהרת מסע חמורה לטורקיה. אלפי ישראלים אם לא יותר ביטלו את תכניות החופשה שלהם, ומי שכבר היה שם נותר בחרדה וחופשתו לא הייתה חופשה.

זהו נזק עצום, שגם אם קשה למדוד אותו הוא קיים ומשמעותי, לטעמי, יותר מהתועלת שבחיסולים האחרונים ששמענו עליהם. יתרה מזו, כאשר האיראנים יגיעו למסקנה שרק הרג ישראלים מן השורה בחו"ל ייתן להם את הנקמה המיוחלת, ואם חלילה וחס גם הרג כזה או כמה כאלה יצליחו, הפגיעה בתיירות הישראלית בחו"ל עלולה להיות אנושה.

לטעמי, לאור מה שקרה בטורקיה לאחרונה והפגיעה בתיירות הישראלית שם נראה כי בקרב הזה כבר הפסדנו, ויש כאן פתח לפגיעה משמעותית בעתיד. לא היה טעם להיכנס לקרב הזה, ועל כך נאמר סוף מעשה במחשבה תחילה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

24 תגובות

 1. אני לא חושב שהאיראנים ניצחו
  נכון שגם אנחנו לא ניצחננו
  מלחמה כזאת בתנאים הנוכחיים גורמת לשני הצדדים להפסיד

  1. אם בהמשך, בגלל פגיעה בתיירים, תהיה פגיעה משמעותית בתיירות שלנו, זה בודאי יהיה הפסד. כרגע, זה עדיין מינורי, אבל החרדה והביטולים של אלפי ישראלים בטורקיה הם כבר נזק רציני.

   1. ביטול תיירות של ישראלים בטורקיה הוא נזק לטורקים. לא לישראלים. לכן הטורקים כל כך מסייעים למוסד לצוד את המחבלים האיראנים.
    אם אותם אלפי ישראלים שביטלו בטורקיה כל כך ירצו הם יוכלו לנסוע למקומות לא פחות טובים, באיי יוון למשל.

    1. נכון, זה היה נזק לטורקים, אבל החרדה שחשו אלפי ישראלים ששהו שם וגם ביטולים הם לא ממש כיף. המצב עלול להחמיר בהרבה, אם האירנים יפגעו בפועל בתיירים ישראליים ואז התחושה היא שכל העולם מסוכן לישראלים. זה יההי נזק עצום, שאפשר רק לקוות שלא יתממש.

  2. צריך לרדת לעומקם של הדברים. כל מי שעוסק בגרעין האיראני, כולל מי שכתב את המאמר, צריכים להבין שאיראן יכולה לספוג הפסד, אולי יותר מאחד, אבל היא לא תתחסל. ישראל לא יכולה לספוג הפסד (עוד לא נכנסנו להגדיר מהו הפסד) כיוון שיש סכנה שהיא תקרוס ותתפרק. הפסד יכול להיות מכה גרעינית על לב מדינת ישראל, או שאם יהיה לאיראן גרעין יתחיל תהליך של החלשת ישראל מכל כיוון אפשרי.
   זה נכון שבמלחמה שני הצדדים סופגים הפסדים. אבל בסופו של דבר יש צד מנצח. מנצח מי שמפגין יוזמה ומתכנן את הלחימה עד להבסת האויב. את זה ישראל עושה, לפחות בינתיים, בהצלחה. אפילו הצליחו להפיל 3 כלי טיס שנשלחו לכיוון אסדת הפקת גז בים התיכון. בשום פנים ואופן לא ניתן לומר שבקרב הזה מול איראן ישראל כבר הפסידה, סתם כך, מבלי להוכיח את הדברים. כפי שאומרים בני דודינו – כאלאם פאדי.

   1. למגיב האנונימי לאריק: אל תערבב את הכל. במאמר הזה, אני לא מתייחס למלחמה הכוללת, שלפחות בינתיים, ברור שלא הפסדנו בה וגם לא ניצחנו. אני מתייחס רק להרג כמה מדענים ומהנדסים בדרג לא ממש בכיר, שמטרתו לערער ולהפחיד את הקהיליה המדעיח/טכנית באירן. זו אולי מטרה לגיטימית, אבל השאלה היא האם במאזן המהלומות, שבו אירן עלולה לעבור (עם לגיטימציה חלקית בעולם) להרג תיירים ישראלים ברחבי העולם וע"י כך לפגיעה אנושה גם בתיירות שווה את הסיכון. אני מקווה שזה לא יתממש, אבל הסיכון קיים.
    ואגב, הפלת 3 הכתב"מים ממש לא קשורה לאירן.

 2. Make sense

  לאחר שאין אף גורם בין לאומי המוכן להתמודד צבאית נגד מאמץ אירן להשיג נשק גרעיני (שהרי היא מאיימת "רק " על ישראל…) ניתן להניח כי יש המאמינים שהסיכוי לבלום את הגרעין האירני יכול להתממש עי הפלת משטר האייתולות באמצעות מהפכה אזרחית מבפנים. מטרת ההצקות לאזרחים בכול דרך כמו סנקציות כלכליות (שארה"ב נוקטת בהם) היא להמחיש את הנזק הנגרם להם מחמת האובססיה הגרעינית של המשטר הפנאטי ולהניע אותם להחלפתו. ניתוח התרבות של העם האירני- אינה חד משמעית לגבי הצלחת המהלך הזה אף שישנם סימנים להתנגדות גוברת מצד בני הדור הצעיר לאלימות האייתולות. מנגד- יש לקחת בחשבון את הגאווה הלאומית הפרסית-אירנית דווקא להתנגד למאמצים חיצוניים להשפיע על דת הקהל- כפי ניסיון העבר עם ארה"ב מכאן הספק.
  ישראל עלולה להיות במצוקה של ממש נוכח הלהיטות הבלתי מוסתרת של העולם המערבי לקבל אירן גרעינית, ולכן אני מתקשה לכבול את ידיה מלנקוט בכול דרך להבטיח הישרדותה- אלא אם יש מישהו כאן המוכן לחתום על כך שאירן בכלל לא מתכוונת לממש את האיום לחיסולה של הישות הציונית במזרח התיכון.

  1. טוב, על זה כבר התווכחנו הרבה. במהלומות האחרונות, הגרעין לא משחק תפקיד. דוקא ישראל, בהתנגדתה להסכם הגרעיין, סוללת את הדרך לאירן גרעינית. עוד כמה ימים יתפרסם בעיתון הארץ מאמר שלי בשם "ישראל משלימה עם אירן גרעינית". כל הדיון כאן הוא מה העלות/תועלת של החילופי המהלומות האחרונות ופוטנציאל הנזק שקיים. לדעתי, מה שקורה עכשיו לא ממש יועיל ופוטנציאל הנזק גדול מהתועלת.

   1. נוח – לא חזרתי לוויכוח הישן, אדרבא- ראה את מילת הפתיחה שלי האומרת שאני מבין את ההגיון שבטענתך, ומנגד אני מסביר את ההגיון העומד מאחורי התומכים ב"סדרת המהלומות" במטרה לקדם מהפכה אזרחית בתוך אירן כדרך אולי אפקטיבית יותר למנוע אירן גרעינית, ואת זה לא ניתן למדוד בהפסדים בטווח הקצר.

    1. לגדעון: מקבל את מה שאתה אומר. אני חושש שכל "מהלומה" שיש לה אפקט מסדר שני (שגם לא תגרום למהפכה אזרחית, לדעתי), לא שווה את הסיכון של הדרדרות של הרג אזרחים שלנו בעולם. באשר ל"תרומה" למניעת אירן גרעינית, זה ממש מאוחר מדי וודאי לא יעיל. זו דעתי והיא מובעת במאמר שיתפרסם בקרוב.

 3. לא יודע למה, אבל משהו בקשר לפרשת התיירים הישראלים בטורקיה לא נראה לי שסופר עד הסוף

 4. זו לא הפעם הראשונה שישראל מפסידה. זה התחיל עוד ב- 1948 כשבן גוריון התעקש להקים מדינה. נמשך ב- 56 כשכבשו את סיני וחיסלו את הצבא המצרי. זה הגיע לשיא ההפסד במבצע מוקד ב- 67 ובכיבוש ירושלים. ב- 73 בכלל הופתענו והפסדנו. וגם יש טעם בפגיעות אזרחיות כאשר הם פוגעים בחוגגים הליל הסדר במלון בנתניה למשל. וחוץ מזה מנין לך שזה אנחנו שפגענו בהם, לפי פרסומים בחו"ל. הרי ידוע שבחו"ל משקרים בכדי להכפיש אותנו. ראה למשל החלטות האו"מ נגד ישראל כל הזמן. והאיראנים – ממש אנשים טובים. הם כל הזמן מכריזים שהם רוצים להשמיד את המדינה היהודית. הם בהחלט רוצים לתת ליהודים מקום לחיות תחת חוקי השריעה. מה רע בזה? בגלל זה לפגוע אצלם במטרות לא חיוניות? ממש חוצפנים.

  1. טוב, חוץ מהציניות, יש לך גם מה לומר לגופו של עניין? לדעתך, אסור לבקר מהלכים טקטיים מסויימים, או אולי בשם ההשרדות, הכל כדאי?

   1. לנח – הנה יפה אמרת. כל הכבוד – בשם ההישרדות הכל כדאי.
    אגב – אין כאן ציניות. זו רק הערכת מצבים על פי הלוגיקה שלך.

    1. יש הבדל בין "הכל כדאי" ל"הכל מוצדק" את/ה דוגל/ת בשני, אבל יש דברים שמבחינת עלות/תועלת הם לא כדאיים. אני מניח שאת/ה מבין/ה את ההבדל.

 5. ד"ר שמיר בהחלט צודק. אבל אין הרבה מה לעשות. אנחנו תוקפים איפה שנוח ומתאים לנו. והם תוקפים איפה שנוח להם והיכן שהם מסוגלים

 6. בעניין הכתב"מים אתה ממש טועה – החיזבאללה הוא זרוע אינטגרטיבית של משמרות המהפכה האיראנים, הם סיפקו אותם לחיזבאללה. את זה אתה צריך לדעת. אתה גם צריך לדעת שהחדירה הישראלית לכל מיני "מקומות" באיראן היא בעלת משמעות רבה. לא פוגעים רק במדענים ומהנדסים, על מידת הבכירות שלהם לא ננהל ויכוח. כל מי שצריך לדעת מיהם יודע. ולגבי מלחמה כוללת, האם לא ברור לך שישראל כבר נמצאת במלחמה אתם? מה זה מלחמה כוללת? תנועת טנקים? האם אינך יודע כמה גיחות ביצע חיל האוויר על מטרות איראניות? האם אינך יודע כמה עבודה משקיעים אנשי מודיעין רבים כדי ללמוד את איראן? צילומי לוויינים? איכון מטרות? האם אינך יודע מי ומה משדרים בפרסית מתוך ישראל לאיראן? מה זה הדפיטיזם הזה?

  1. חיזבאללה וכל הקשור בה, הם זרוע ביצועית של איראו. על זה, אין ויכוח.
   מה שהתכוונתי הוא ששיגור הכטבמ"ים הפעם היה מאינטרס פנימי של חיזבאללה בלבנון, בלי קשר לאיראן.

   1. סליחה. אבל אתה טועה. חיזבאללה לא היה עושה צעד כזה ללא OK מאיראן, וכנראה שגם בהשראה איראנית. אתה אינך בקיא.

 7. כנראה שאתה צודק. כולם עושים טעויות. החכמים מסיקים מכך מסקנות. נקווה שכך יהיה גם במקרה הזה.

 8. לצערנו יהיו עוד הרבה מאוד "הזדמנויות" לתקן את ה"הפסד"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?