קוד השתיקה

ראוי שפעילות ישראל נגד איראן תישאר ברובה סמויה
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

כבר יותר מארבעה עשורים שמדינת ישראל מנהלת מלחמה עיקשת מול איראן. ארבעה עשורים של מלחמה סמויה באוויר, בים, ביבשה ובמרחב הקיברנטי. בשנים האחרונות הפכה מלחמה זו לגלויה ומתוקשרת יותר. עד לפני מספר שנים מאבק זה נגע באופן ישיר לאנשים מסוימים בתפקידי ליבה רגישים במערכות הביטחון. בעלי התפקידים הללו קיבלו שמירה וחבילות אבטחה. אולם בחמש השנים האחרונות ארגון הטרור משמרות המהפכה אינו בוחל בדבר, והוא מאיים באופן ישיר גם על אנשים מן השורה המזוהים כישראלים, כגון אנשי עסקים, מרצים ואף אנשים פרטיים אשר מצאו את עצמם בעין הסערה.

רק לאחרונה התקבלה החלטה על פרסום פומבי של אזהרת מסע, בשל עליית רמת האיום המיידי מצד מפגעים איראנים כלפי ישראלים השוהים בטורקיה.

מערכת הביטחון הישראלית עושה לילות כימים עושה בהתחקות אחר טרוריסטים ידועים, מי יותר ומי פחות, קטנים כגדולים, בפעולות שלא תמיד ידועות ונראות לעין הציבור, במטרה אחת – להגן על אזרחי ישראל מפני המבקשים לפגוע בהם ובשלום העולמי.

בשנים האחרונות איראן סופגת מכות קשות כמעט בכל המישורים. והעובדות מדברות בעד עצמן: מחיסול מדענים ובכירים בכוח קודס, ועד לפגיעה בעשרות מל"טים איראניים בבסיס פרצ'ין הממוקם במערב איראן, או בבסיסים סודיים אשר מיקומם ודרכי הגישה אליהם ידועים לקומץ נבחרים בלבד.

המשטר האיראני מנסה כל העת לשלוט במידע שמופץ אך לא תמיד מצליח במשימה, בפרט בעידן הרשתות החברתיות. אין ספק כי פגיעה נקודתית באישים בכירים היא פגיעה בתדמית היוקרתית שאותה מבקש המשטר להציג לעולם ולאזרחיו.

מבחינת המערב ועל פי מקורות זרים, רבות מהפעולות הנ"ל יוחסו לישראל, והן נחשבות להישג אסטרטגי ממעלה ראשונה במלחמת הצללים. הפגיעה הקשה באופן עקבי אינה נעלמת גם מעיני האזרחים האיראנים התוהים מדוע מערכות הביטחון שלהם אינן מצליחות לסכל את הפעולות האלה. האם ההשקעה וההקרבה הרבה של איראן, שבאה לידי ביטוי בכסף, בקריסת הכלכלה, באבטלה או בספיגת הסנקציות נגדה, משתלמות לאור העובדה שבסופו של דבר התוכנית לא צולחת? ומה בעצם משטר האייתוללות עושה בנדון?

בשנים האחרונות מדיניות העמימות הישראלית נחלשה במקצת. אנשים "יודעי דבר", מתוך רצון לזכות בזמן מסך ובנקודות בפריים טיים, מדליפים/חצי-רומזים, או שוגים בלשונם, וחושפים פעולות שונות המבוצעות על ידי ישראל. כמי שעוקב אחר הרשתות החברתיות האיראניות, אין לי ספק שהמשטר שותק לגבי חיסולים ותאונות, וזאת למרות שהאיראנים יודעים היטב מי עומדים מאחורי הפעולות המתנהלות בשטחם. מי נפטר בפתאומיות (הורעל), מי חוסל, מי היה מעורב בתאונת דרכים בשל כשל מכני וכו'.

איראן היא ישות מדינית הנמצאת כל העת תחת זרקור בין-לאומי, ובמיוחד תחת זכוכית מגדלת של כ-83 מיליון אזרחיה. היא מחויבת להציג את כוחה ואת יכולותיה בכל הזירות. ולכן, כאשר העמימות הישראלית מפנה את מקומה, תוך התעסקות ברצון להביא את ההישגים לקדמת הבמה, נגרם נזק קשה וכבד ואין פלא שהאיראנים מרגישים חובה להגיב כדי להציל את כבודם.

לסיכום, מדינת ישראל מנהלת מלחמה ראויה וחשובה ועומדת בגאון כנגד אויביה והמאיימים על קיומה. עם זאת, מן הראוי לאמץ את דברי חז"ל: "סייג לחכמה, שתיקה".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. חד משמעי- צודק
  אמנם יש לעיתים עניין טקטי לפרסם םעילות כזו או אחרת משיקולים מבצעיים טהורים, אבל הרושם של הציבור הוא- "שהשלשול" התוקף פוליטיקאימ לפרסם פעילות מבצעים נגועה בשיקולי אגו וקידום אישי בעייתים ביותר
  לכך מצטרפים גם עורכי עיתונים שפרסום ידיעות בשם "מקורות בכירים עלומים" מסייעים להם למכור מרכולתם.
  ישראל ידועה בתרבותה הפזיזה המתבטא בדחף הכמעט לא נשלט לפרסום אישי, להיות "הראשון שזיהה" ולפרסם תחת הסיסמה "זכות הציבור לדעת" שסרוב המיקרים היא גניבת דעת לכול דבר ועניין. במיקרים רבים מדי ישראל מפרסמת תחקירים מבצעיים החושפים שיטת פעולה או טעות שביצע האויב עד שהחמס "מוציא הודעה" בה הוא מודה לצהל על התחקיר המפורט בזמן אמת, והם מבטיחים לא לחזור על אותם הטעויות בפעם הבאה.. צנזורה? היא מילה גסה שרק "חשוכים" משתמשים בה, וענישה?=רדיפה אינקביציונית. אז מה כי נלין?

 2. איך אמרו האנגלים בנושא? Loose lips sink ships
  גם אצלנו עוד מימי הפלמ"ח – השיר "יד לפה"
  https://www.youtube.com/watch?v=zaNUPA5jkbU
  זה כל כך נכון וכל כך מובן במיוחד היום כשהטכנולוגיה מאפשרת זרימת מידע מיידית.

 3. המשמעת הישראלית בתווספת היכולות של האינטרנט והרשתות החברתיות, ועוד אווירת הפילוג יוצרים מצב שהכל מודלף

 4. מי זה האדיוט שהדליף על הויכוח בין המובד לבין אמן וכדומה. הפקרוב. אסור שזה יקרה. לפטר מיד את המדליפים

 5. אבל אל תשכח שגם שתיקה כמוה כהודיה
  אם אנחנו לא נתרברב הם לא ידעו מי עומד מאחורי הפעולות
  לפעמים עדיף לשחק משחק גלוי ונוקב

 6. העובדה שדברים מתפרסמים מעשית לא גורמת כל נזק. הרי האיראנים מעריכים שזו ישראל. אז ממי להסתיר מתושבי ישראל?

  1. אבנר – אתה צודק לחלוטין. כולם בעולם יודעים. חוץ מבישראל. ובישראל אומרים לפי מקורות בחו"ל…. אולי בפנים יש מי שלא מעוניין שהציבור ידע? כי אם הציבור יידע מה שהשלטון עושה אולי יצביעו, או לא יצביעו, בשבילו פחות או יותר אנשים בבחירות?

 7. משהו מעניין
  אחד החברים באתר שלנו התקשר טלפונית והתייחס לסוגיה זו מנקודת מבט שלא חשבתי עליה.
  למשל בעניין האירני. הטענה היא שכול שישראל מרבה להצהיר על אחריותה לפעולות ההתקפיות נגד אירן- כך היא משרתת יותר את האגנדה האירנית, המעונינת להציג בפני העולם מדינת ישראל מטורפת אגרסיבית פושעת- ולכן נמנעת מכול פעולת נגד!! (המסביר מדוע "אינה מצליחה לפגוע בישראלים בכול רחבי הגלובוס..")
  מאחר והוא לא הגיב באופן אישי התנדבתי להציג את עמדו השוללת את הקשקשת הבלתי שלטת של מנהיגי המדינה בושא זה

 8. הבחירות הקרובות גוררים את כולם לברברת ולהתלהמות. די! זה מזיק לכולנו!

 9. והנה מפרסמים מה מציע המועמד לרמטכ"לות לעשות לאיראן!
  ולמנ הוא בכלל כותב על זה עבודה במסגרת לימודים בחו"ל?

  1. למה לא לפרסם מה מציע מועמד לרמטכ"לות לעשות לאיראן?
   להפך – לפרסם. להודיע להם שאם יתעסקו איתנו מצפה להם מכה שלא כתובה בקוראן השיעי.
   למה בכלל הם בנו חיזבאללה עם 150.000 רקטות בלבנון? בשביל מה הם צריכים את זה?
   להמשיך להכות בהם. וכמובן לפרסם. בעיקר בערבית שה"חברים החדשים" שלנו יבינו מה קורה.
   מה – רק להם מותר לצעוק כל הזמן שהם מתכוונים לחסל את ישראל?
   מה – לא ברור לכולכם שאם הם היו יכולים כבר מזמן הם היו פוגעים בנו. הם כל הזמן מנסים.
   מה – אם לא נפרסם הם יפסיקו לנסות להתנכל לנו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן