אימון בשחקים

איך אימנתי את טייסי Top Gun בישראל
צילום: אילן הייט ארבעת טייסי Top Gun האמריקאים בדת"ק בבסיס חיל האוויר "עובדה"

לאחרונה, עם צאתו של הסרט "טופ גאן – מאווריק" לאקרנים, מגלה התקשורת עניין רב בשחקן טום קרוז ובדמות שהוא מגלם. סרטו הקודם, שנקרא בארץ "אהבה בשחקים" (אך במקור נקרא "Top Gun"), יצא למסכי הקולנוע כבר בשנת 1985. במאמר זה אבקש לספר לכם, הקוראים, על פרשה בלתי מוכרת, שבה התאמנו טייסי "טופ גאן" (האמיתיים, לא שחקני הסרט!) אצלנו בישראל, בטייסת שבה הייתי טייס בשירות מילואים.

קצת רקע: במהלך מלחמת וייטנאם, בקרבות האוויר שהתנהלו בשמי האזור, מצאו עצמם טייסי חיל האוויר וטייסי הצי האמריקאים בעמדת נחיתות מול טייסי צפון וייטנאם. לאחר תחקירים ממושכים הוחלט להעלות את רמת הטייסים האמריקאים ולאמן אותם בטייסת מיוחדת שתשמש כבית ספר לקרבות אוויר. צוות של מדריכי טיסה מעולים יקבל בכל פעם מחזור של טייסי קרב ויאמן אותם בטכניקות ההטסה ובתרגילים שישפרו את יכולותיהם מול טייסי אויב. כך נוסדה טייסת Top Gun. היא חוללה מהפכה בצורת ההתייחסות של חילות האוויר להתמודדות בקרבות פנים אל פנים. הושג שיפור ברמת הטייסים ויחס ההפלות השתנה לטובת האמריקאים.

הסרט "אהבה בשחקים" המקורי, משנת 1985, היה פורץ דרך בזמנו, במיוחד בצילומי המטוסים המרשימים והמרתקים שלא צולמו באולפנים, אלא באוויר ממש. מעבר לסיפור האהבה בין טום קרוז הטייס לאלי מק'גיליס המדריכה, הסרט גם הציג לצופים את יכולותיו המרשימות של מטוס הקרב האימתני של ה-Navy האמריקאי: ה-TomCat F-14. מכונת מלחמה פוטוגנית ומדהימה. מספר המתנדבים לטיס בצי ארה"ב עלה מאוד!

ועתה – לסיפורנו.

כפי שגם ראינו בסרט "אהבה בשחקים", טייסי ה-F-14 התאמנו בקרבות האוויר של Top Gun נגד דגמי מטוסים אחרים של חיל האוויר וה-Navy (לאוהבי זיהוי מטוסים, מדובר ב"סקייהוק" וב-Talon T-38). עד מהרה התגלה כי המטוסים ש"ביימו את האויב" היו נחותים ביכולותיהם מול ה-F-14 ולא היוו יריב שקול. הדבר פגם בהדרכה. האמריקאים חיפשו מטוס ל"ביום אויב" שישווה ביכולתו ובתכונות הטיסה שלו למיג 21 הסובייטי. מטוס רוסי נפוץ זה היה האיום הגדול על העליונות האווירית האמריקאית בכל זירה בעולם.

בחיפושיהם הגיעו האמריקאים גם אלינו, לישראל, ומצאו מטוס מתאים – ה"כפיר", מתוצרת ישראל, היה שכלול של מטוס המיראז' III הצרפתי, עם מערכות אלקטרוניות משוכללות יותר ומנוע אמריקאי אמין. תכונות הטיסה של ה"כפיר" היו ממש מקבילות למיג-21. האמריקאים בדקו והחליטו לרכוש מישראל טייסת בת 12 מטוסי "כפיר", להעבירם לארה"ב ולהשתמש בהם לתרגול "ביום אויב" מול טייסי ומטוסי "טופ גאן".

לצורך זה נבחרו ארבעה טייסים אמריקאים, ממדריכי "טופ גאן", שנשלחו לישראל כדי להכיר את המטוס ולהתאמן בו, לקראת ביצוע העסקה. במטרה להדריך אותם כראוי, העמיד מולם חיל האוויר חמישה טייסים ישראלים – כולם טייסי קרב במילואים – ואני ביניהם. כולנו ותיקים ומנוסים על מטוס ה"כפיר" של הטייסת שלנו, מס' 254.

הדרישה מאיתנו, הטייסים הישראלים, הייתה שנוכל לדבר אנגלית בקשר עם האמריקאים שלא דיברו עברית, כמובן. בהיותנו טייסים באל-על בנתיבים בינלאומיים ורגילים בתקשורת תעופתית באנגלית, התאמנו להדריך את האורחים מה-Navy.

לצורך ביצוע ההסבה וההדרכה של החבורה האורחת נבחר בסיס חיל האוויר ב"עובדה", ליד אילת. אנו, הישראלים, גויסנו לשבועיים של שירות מילואים לביצוע המשימה. ארבעת הטייסים, מדריכי "טופ גאן", שלכולם ניסיון של המראות ונחיתות על נושאות-מטוסים, היו מהירים ללמוד והשתלטו במהירות על ההטסה הבסיסית של ה"כפיר". לאחר כמה טיסות שלהם להיכרות עם המטוס ומערכותיו, התחלנו לתרגל ביחד תרגילי קרב בסיסיים. תרגילים אלה הלכו ונעשו מורכבים ככל שהימים חלפו וראינו כי הם "מבינים עניין" בתרגילי קרבות אוויר. הטייסים האמריקאים ביקשו מאיתנו שנראה ונדגים להם את השיטות והתמרונים שבעזרתם התמחינו בהשגת "הפלות" של מטוסי חיילות האוויר הערביים – מתוך כוונה להעתיקם ולהעבירם לבית הספר האמריקאי. לא תמיד היינו "נדיבים" בהעברת המידע.

צילום: אילן הייט. מלמדים את טייסי Top Gun איך טסים ב"כפיר". משמאל לימין יוסף צוק, בצלאל עפר, אילן הייט, יורם גבע, גיורא אפשטיין סמלי הטייסת שלנו ושלהם על קיר הדת"ק (דיר תת-קרקעי)

כל מי שצפה בסרט, בטום קרוז כ"מאווריק" ובצילומי התמרונים האוויריים שבו, יוכל לטעום מעט – אך רק מעט – מהטעם של הטיסות האלה, שבהן מגיעים לשיא ביצועי המטוס וכישורי הטייס, בתנועה תלת-ממדית החובקת את השמיים, מגובה נמוך ועד לסף של החלל.

מעבר לטיסות היומיות, הכרנו ארבעה בחורים ממיטב תוצרת אמריקה, עם ההומור האופייני, הקצת שחצני של העוסקים המקצוע הזה. לטום קרוז בתפקיד "מאווריק" היה ממי ללמוד! האמריקאים התגוררו במלון באילת והשמועה אמרה כי כל ערב, לאחר ששבו מיום טיסות תובעני, חיסלו את כל מלאי הוויסקי Jack Daniel’s בבר של המלון. נוכחותם של הטייסים הזרים בעיר לא נעלמה מעיניהן של בנות אילת והן הסתובבו סביבם בלי הרף – וגם הטייסים לא היו אדישים לנוכחותן של הבנות…

לאחר מסיבת סיום וחלוקת תעודות נפרדנו מארבעת הטייסים האמריקאים. הם שבו לארה"ב. את מטוסי ה"כפיר" מהטייסת שלנו (לדגם שלנו קראו "גדרות", להבדיל מ"כפיר קנארד" של הטייסות האחרות) העמיסו על אונייה שהפליגה לארה"ב. צפיתי בצער במטוסים המועמסים כי ידעתי שלא אטוס יותר בדגם הזה. שנים רבות אחר כך, כאשר מטוסים אלה יצאו מהשירות גם בארץ וגם ב"טופ גאן", העביר הצי האמריקאי מטוס "כפיר" אחד למזכרת למוזיאון בניו-יורק. זהו המוזיאון הצף על נושאת המטוסים Intrepid העוגנת בנהר ההדסון, מול רחוב 47. על סיפון האונייה הענקית, בין מטוסים היסטוריים אחרים, מוצב גם ה"כפיר" שבו טסתי בעבר עשרות פעמים.

נעים להיזכר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. מאמר מעניין
    בטח שמעתם מה אמר השבוע מפקד חיל האוויר על החייל שהוא מפקד עליו, ועל צה"ל. כאילו שתי ישויות נפרדות

  2. שחצנים שחצנים, אבל מניח שלאפשטיין היו פונים בשיא הרספקט וההערצה

  3. היי.
    אכן, גיורא אפשטיין זכה להערכה רבה בחוגי התעופה בכלל ובמפגש שלנו בפרט.(ראה הספר שכתב)
    בכלל, במעמדו המיוחד הוא פגש בגדולי טייסי הקרב של המאה העשרים, מדוגלס באדר, צ'אק ייגר ועד אריך הרטמן ( הנאצי, עם 352 הפלות!).

  4. לחשוב על עך שפעם ביססנו את חיל האוויר ועוד דברים בטחוניים על צרפת למגינת ליבה של ארצות הברית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן