ישראל תצטרך לטפל בגרעין האיראני לבדה

רק זה חסר לאיראן – פצצת אטום (3)
פיצוץ אטומי
צילום: National Nuclear Security Administration

בשני הפרקים הראשונים של חיבור זה סקרנו את הרקע לשאיפת משטר האייתולות באיראן להשיג נשק גרעיני ואמצעים לשיגורו האווירי למרחק אלפי ק"מ. התפתח ויכוח בעל משמעות יוצאת מהכלל על הפעולה שעל ישראל לנקוט, אם בכלל, בתגובה לאיום מסוג זה. אין זה חיבור יחיד, המתפרסם באתר זה, הדן בסוגיה זו. אל המאמרים שהתפרסמו נוספו עשרות תגובות של קוראים, המביעים עמדות שונות ואף מנוגדות באשר לתגובה שעל ישראל ליזום, אם בכלל, נגד הגרעין האיראני בשלב התהוותו, כאשר איראן הופכת למדינה סף-גרעינית.

כותב שורות אלה קורא את הנכתב באתר, כולל כמובן את התגובות, והתגובות לתגובות, שמתפרסמות תדיר. אל מול הדעה שעל ישראל לפעול מיזמתה נגד הגרעין האיראני, פרסם סא"ל (מיל.) דודי ירון מאמר המביע עמדה שהנזק לישראל, אם תקיפה כזו תתבצע, יעלה על היתרון שיושג בתקיפה כזו. ירון מאמין שאיראן תגיע לפצצה, אבל אין להיבהל, צה"ל חזק דיו כדי להגן על ישראל. עמדה דומה הביע גם ד"ר נח שמיר יותר מפעם אחת. בתשובה לשאלה מדוע מבקש משטר האייתולות להשיג גרעין השיב ד"ר שמיר שהאיראנים מבקשים לחזק את מעמדם ולהפוך למדינה תוקפנית שתטיל מורא על עמי האזור. צודק ד"ר שמיר בהערכתו שאם איראן תשיג גרעין, מעמדה יתעצם ותיווצר כלפיה "יראת כבוד" מצד מדינות שכנות.

על דבר אחד לא יכול להיות ויכוח: דוברים שונים של המשטר האיראני מודיעים תדיר שבכוונתם לחסל את מדינת ישראל. אין צורך לנחש מה יהיה גורל תושבי ישראל היהודים אם יעלה בידי האיראנים לבצע את זממם. לנוכח מציאות התפתחות תהליכים היסטוריים, יש להניח שאם איראן תהפוך למעצמה גרעינית ו\או תפתח תדמית כזו, היא תתייצב, מנטאלית, באותה שורה, אולי מעט מאחור, עם המדינות הגרעיניות. כתוצאה מהתפתחות כזו, מעמדה של איראן יתעצם ויתחיל להיווצר תהליך הרחבת פער עוצמות בינה לבין ישראל. בהמשך, מדינות שכיום מקיימות קשרים ו\או בריתות עם ישראל יסתלקו ממנה ויתקרבו לאיראן. מדובר על מצרים, ירדן, האמירויות, סעודיה, מרוקו ועוד. במצב זה גם יחסי ישראל – ארה"ב יושפעו לרעה והקשרים שהתפתחו עם רוסיה עלולים להיפרם, שלא לדבר על קשרים עם הודו וסין. את התסריטים הללו ישראל חייבת למנוע.

בשבועות האחרונים מתחוללת העצמה בפעילות נגד איראן. חמישה מדענים שעוסקים בפיתוח הפצצה והאמצעים לשיגורה חוסלו, בנוסף לתקיפת אתרים אחרים באיראן. נעצרה ההתקדמות לקראת הסכם גרעין שני. הסוכנות הבינלאומית לפיקוח על תפוצת הנשק הגרעיני (סבא"א) הוציאה דו"חות המאשימים את איראן בהסתרת פעילותה הגרעינית. באיראן עצמה מחאה ציבורית נגד משטר האייתולות מתעצמת. נדמה כי ה"סוגיה האיראנית" מגיעה לנקודת זמן קריטית שתדרוש מעשה. בישראל, אחד מבכירי מערכת הביטחון שפרש לגמלאות, כתב שעדיף הסכם גרעין גרוע עם איראן מאשר להיוותר ללא הסכם בכלל. לדעתו זה מקנה לישראל זמן להתכונן לפעילות נגד איראן. נשאלת השאלה: להתכונן למה? לאיזו פעילות? ומדוע בעתיד? האם ככל שעובר הזמן לא גובר קושי לתקוף את הגרעין באיראן?

לכותב שורות אלה ברורים שני דברים: בכל מקרה ישראל תיוותר לבדה. אף גורם לא יסייע לה לטפל בגרעין האיראני, כמו גם למנוע מאיראן להצטייד בגרעין. בסופו של דבר תצטרך ישראל לטפל בנושא זה לבדה. הטיפול חייב להתרחב ולכלול גם הרתעה מאסיבית של החיזבאללה והחמאס המהווים בעניין זה שלוחות אינטגראליות של משמרות המהפכה האיראנית.. כדוגמה לעניין זה אפשר להביא את תרגיל צה"ל בקפריסין. אולם מרכז התקיפה הישראלית צריך להתבצע באיראן. האמצעים יכללו כטב"מים וטילי שיוט, ירי רב מימדי בכלים שונים, פעילות מתוך יעדים קרובים לגבול האיראני כדי לקצר טווחים וכיו"ב. התקפה כזו צריכה להזכיר באיכותה את מבצע "מוקד" שהופעל עם תחילת מלחמת ששת הימים.

במקביל, יש להכות באתרים איראניים בסוריה ובעיראק. דהיינו, להמשיך ביתר שאת את ההתקפות על מתקנים וריכוזי תחמושת איראנית, הנמצאים בטווח מאיים על ישראל. פעילות זו חייבת להימשך עד שיקרה אחד משני דברים: או שהאיראנים יחדלו להתנכל לישראל, או שמשטר האייתולות יקרוס. יש לשוב ולהדגיש, אף אחד לא יעזור לנו ביום פקודה. את הכול אנו עושים ונעשה בעצמנו. כמובן שיש לשתף פעולה עם מי שמוכן לכך. אולם היוזמה חייבת לבוא מצד ישראל. הגישה שהטיפו לנו כותבים אחדים, שהוזכרו בגוף מאמר זה, שעל פיה אל לישראל לתקוף ראשונה, היא גישה דפטיסטית, שעלולה להביא כליה על ישראל, או לעלות לנו ביוקר רב מאד, בדם ובדמים, אם בבוא היום נותקף ראשונים.  

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. אני מסכים עם ד"ר דגני, כפי שכתוב במאמר רק בנקודה אחת והיא שרע מאד שתהיה לאירן פצצה גרעינית שבחסותה היא תוכל להיות יותר תוקפנית כלפי שכנותיה ויותר חסינה מתגובות. בכל השאר, אני חולק עליו לחלוטין, בעיקר בניתוח בסוף המאמר, לגבי בידודה העולמי של ישראל כתוצאה מכך. הפוך גוטה הפוך. התחלתי לכתוב תגובה מפורטת ואז הבנתי שאני בעצם כותב מאמר תגובה, אז זה מה שאעשה ואני מקווה שיתפרסם כאן בקרוב.

 2. הנני שבע רצון על שד"ר נח שמיר מסכים אתי שיהיה רע מאד אם איראן תתגרען ותהפוך ליותר תוקפנית וחסינה מתגובות. כיוון שאיראן מכריזה על שאיפתה להשמיד את ישראל, ויותר מכך – הפעילות שהיא מבצעת בטרור ובבניית כוח סביבתי כדי לפגוע בישראל, הנכון הוא להבטיח שאיראן לא תתגרען. נקווה שבתגובה שד"ר שמיר, לדבריו כותב, תהיה התייחסות לעניין זה.

  1. מאוחר מדי, ד"ר דגני. אירן כבר מתגרענת וישראל לא מונעת. תקרא את המאמר שלי ב"הארץ".

   1. לנח שמיר,
    נכון מאד. איראן כבר "מתגרענת" במשך שנים רבות. שישראל לא מונעת – לא נכון. אתה יודע זאת היטב.
    אבל, ברצוני לשאול אותך – כמומחה בתחום – האם יש כיום בידי איראן פצצה גרעינית מוכנה לשימוש?
    זו השאלה העיקרית. כל השאר זה דיבורים. על זה אני, ובטוחני שעוד קוראים רבים, מצפים לתשובה ברורה.
    אינני קורא את הארץ. הם עד היום חייבים לי תשלום על מאמר שהזמינו אצלי לאיזה מוסף שלהם.
    עם זאת אשמח אם תעביר אלי את המאמר המדובר. בוודאי אשמח ללמוד דברים שאינני יודע.

 3. ד"ר דגני
  מוזר ששוב אתה מוצא לנכון לצטט במאמר נוסף/המשך שלך את שכתבתי במאמר קודם ושוב הציטוט "לא משהו". אין מקום לבהלה כי "צה"ל חזק דיו כדי להגן על ישראל"? לא כך כתבתי אלא הצבעתי על שתי סיבות מדוע אני מסרב להיבהל. להלן הציטוט:
  עתה אקח את נפשי בכפי ואומר, ולא בפעם הראשונה, שאני מסרב להיבהל מעצם נוכחותה של פצצה גרעינית בידיים איראניות, וזאת משתי סיבות עיקריות. האחת היא שמאז מלחמת העולם השנייה ולאורך 77 שנה הוכח שכאשר נשק גרעיני נמצא בידי שני הצדדים הניצים, נוצר מאזן אימה הדדי והוא הופך למה שנקרה באירוניה "משכין שלום" ולגורם ממתן המשמר סכסוכים צבאיים אלימים בעצימות נמוכה ומוגבלת. כך השתמר מצב דומה בין ארצות הברית וברית המועצות לאורך כל תקופת המלחמה הקרה וכך בדיוק אירע בעימותים צבאיים שהתרחשו בין הודו ופקיסטן, שלרשות שתיהן עומד ארסנל גרעיני מבצעי.

  הסיבה השנייה היא שהאויב הראשון במעלה של איראן הן המדינות הסוניות ולא ישראל. המלחמה בין השיעה והסונה נמשכת כבר 1,300 שנה. המנהיגות האיראנית קיצונית, אך אי אפשר להגדירה כמטומטמת. האיראנים יודעים היטב שבדימונה לא בדיוק מייצרים טקסטיל, וגם על יכולות המכה השנייה הימית של ישראל הם מן הסתם כבר שמעו. אף מנהיג איראני, קיצוני ככל שיהיה, לא יעז לנסות לתקוף את ישראל בנשק גרעיני, כאשר ברור לו מעל לכל ספק שבתוך 5–6 דקות יתאדו כמה ערים מרכזיות באיראן – רשימת הערים המועמדות ארוכה: טהראן, משהאד, איספהן, יזד, קשאן, שיראז, קום – ובהן ימצאו את מותם עשרות מיליוני איראנים.

  1. דודי ירון היקר,
   תודה מקרב לב על תשומת לבך ועל מתן התזכורת להערותיך הקודמות לשני פרקי מאמרי שלעיל.
   אני בהחלט מקבל את הערותיך שיש עמן היגיון, הגם שאין הלימה מוחלטת להשוואת מאזן האימה הגרעיני ארה"ב-בריה"מ או הודו-פקיסטאן, אם מאזן אימה איראן-ישראל שעלול להיווצר כאן. הדיון בעניין זה שייך לפאזה אחרת.
   אבל, אני מבקש להפנות את תשומת לבך לתחום אחר של קונפליקט בין ישראל לאיראן גרעינית (אם חלילה זה יקרה) – אפשרות מובטחת של התעצמות הולכת וגוברת של איראן מול החלשה הדרגתית של ישראל, כולל כמובן הגברת טרור קונבנציונאלי שמעליו בין היתר פרושות מטרייה גרעינית וכיסים מנופחים מפטרו-דולרים. אני מציע שתרחיב את תחום החשיבה האסטרטגית שלך עם תוספת רקע היסטורי-אסלאמי-טרוריסטי וכיו"ב. וזה רק המעט לומר.

 4. אפילו במלחמות פחות מורכבות ישראל נדרשה תמיד לעזרה עקיפה דחופה בתחמושת, ציוד, כלי ךחימה. בלי עזרה כזאת המלחמות היו מסתיימות הרבה יותר גרוע

 5. כל אחד מומחה, כל אחד יודע הכל, אלא שהדיעות הפוכות. אז מה עושים?

  1. לרווית שמיר
   מה עושים? – קוראים את הדברים. לומדים. מתעניינים. מפעילים שיקול דעת. מסיקים, כל אחד, מסקנות על פי הבנתו.
   ולגופו של עניין – עוקבים אחרי מה שמתפרסם ומבינים שמדינת ישראל פועלת, באופן רב-ממדי, נגד אויביה. עד כה בהצלחה מעוררת השתאות.

   1. לרווית שרמן
    בתגובה הקודמת נכתב שמיר במקום שרמן. פליטת קולמוס שלי. סליחה.

 6. ביידן התחייב היום!
  התחייב שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני!
  אתה לא סומך עליו?

  1. בין אמר לעשה ת"ק פרסה.
   כשאייזנהאואר לחץ על בן גוריון לסגת מסיני ב- 1956 הוא התחייב לפתוח את השייט לאילת אם המצרים יחסמוהו.
   ואיזו תשובה קיבל אבא אבן כשהוא בא לנשיא ב- 1967 לבקש שהאמריקאים ימלאו את ההתחייבות?

 7. אם לא תהיה ברירה זה מה שיקרה. אבל חייבים להיערך היטב מבעוד מועד.

 8. ליהונתן דורי
  נכון מאד. ישראל נערכת לסכל את הגרעין האיראני וזה מה שיקרה אם לא תישאר ברירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?