גרעין של עוצמה

רק זה חסר לאיראן – פצצת אטום (2)
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

במאמרי הקודם בסדרה זו שטחתי בסיס עובדתי והיסטורי לדיון בסוגיית הגרעין האיראני. כעת, בטרם נדון בהשלכות של היות "איראן גרעינית" על ישראל, יש להרחיב את היריעה בעניין הנשק הגרעיני והשימוש שנעשה בו עד לימינו אלה (יוני 2022).

ב-6 באוגוסט 1945 הטילו האמריקנים פצצת אטום על העיר היפנית הירושימה. מעריכים שכ-100,000 בני אדם נהרגו מיד עם התפוצצות זו. לאחר מכן, ב-9 באוגוסט, הטילו האמריקנים פצצת אטום שנייה, הפעם על העיר היפנית נגסקי. מעריכים שכ-40,000 בני אדם נוספים נהרגו מיד עם ההתפוצצות השנייה. עוד עשרות אלפי בני אדם נפצעו ומתו בייסורים קשים במהלך חודש אוגוסט דנן. על האסונות האלו יש להוסיף נפגעים שמתו בייסורים עוד חודשים ושנים אחרי כן, דפורמציות גנטיות ורעילות רדיואקטיבית באזורים נרחבים למשך זמן ממושך.

שתי פצצות אלה היו הפעמים הבלעדיות שבהן השתמשו בנשק גרעיני מאז ועד היום. מבין כ-230 מדינות שעל כוכב הלכת שלנו כיום, רק שמונה מדינות מחזיקות בנשק גרעיני ועוד מדינה אחת שומרת על עמימות בעניין זה. מבין השמונה רק חמש מדינות מחזיקות בנשק גרעיני וגם באמצעי שיגורו מהיבשה, הים והאוויר: ארצות הברית, רוסיה, צרפת, בריטניה וסין. שתיים נוספות – הודו ופקיסטאן – מחזיקות במספר קטן של ראשי קרב גרעיניים. מטרת אחזקתם היא לנטרל זו את זו, כדי למנוע השתלטות של אחת מהן על חבל קשמיר.

המדינה השמינית היא צפון קוריאה, שהפכה למדינה גרעינית לפני זמן לא רב, במטרה להבטיח את משטר הקסטה ה"סוציאליסטית" השולטת בה. לפי פרסומים בין-לאומיים גם ישראל מחזיקה בנשק גרעיני. ישראל מקיימת מדיניות של עמימות בעניין זה מסיבות טובות משלה. יצוין שעצם העובדה שישראל נחשבת למדינה גרעינית מקנה לה מעמד איתן. כנראה זו אחת הסיבות שעומדות ביסוד המהפך ביחס העולם הערבי כלפי ישראל. המהפך החל עם מצרים אחרי מלחמת יום כיפור, והגיע בעשור השלישי של המאה העשרים ואחת למדינות המפרץ. נראה שגם סעודיה תצטרף לקבוצת המדינות הערביות שעשו שלום עם ישראל.

כך או כך, אין מחלוקת בין כל העוסקים בנושא שהשתייכות ל"מועדון הגרעיני" מקנה במידה רבה מעמד הגמוני למדינה החברה במועדון ומחזיקה בארסנל שלה פצצות גרעיניות. המסקנה הראשונה הנובעת מתובנות אלו היא שאם איראן תצליח לפתח או לרכוש נשק גרעיני, זה יהפוך אותה למעצמה הגמונית במזרח התיכון, והיא תיהנה ממעמד זה גם בקרב מדינות אחרות מעבר לגבולות המזה"ת.

בשל התייחסות מחפירה של משטר האייתוללות למדינת ישראל – התייחסות שמנהיגי איראן החלו להשליט אחרי סילוק משטר השאה ב-1979 – לא יכול להיות ויכוח על הסכנה הנשקפת לישראל מצד איראן, אפילו עוד לפני שמדינה זו הפכה לגרעינית. בכל שופרות משטר האייתוללות הם מכריזים שלמדינת ישראל אין זכות קיום והם מתכוונים לחסל את המדינה היהודית בכוח. אין אף מדינה בעולם הנמצאת תחת איום מסוג זה, ואין עוד מדינה בעולם שדובריה מצהירים הצהרות מסוג זה כלפי מדינה אחרת. על כן אני מציע להתייחס להצהרות האיראניות הללו במלוא הרצינות, בייחוד לנוכח הפנאטיות הדתית ורגשי הנחיתות ("המדוכאים עלי אדמות") שהתחלפו ברגשי עליונות בקרב המנהיגות האיראנית. יתר על כן, היחס של האסלאם השיעי לחיי אדם חייב לעורר דאגה בישראל. לעניות דעת כותב שורות אלה, אם תהיה לאיראנים יכולת הם יתקפו את ישראל. אם יהיה להם גרעין הם לא יהססו להשתמש בו כלפיה.

איראן אינה מדינה עם אוכלוסייה הומוגנית. כמחצית מתושביה הם איראנים אתניים. במחצית האחרת נכללים מיעוטים בני קבוצות אתניות שונות אשר מקיימים קשרים אירידנטיים (קשרים עם בני אותה קבוצה אתנית המתגוררים במדינה שכנה שמפתחים אינטרסים מנוגדים לאינטרסים של מדינתם) עם בני אותן קבוצות אתניות המתגוררים בארצות שכנות לאיראן. מיעוטים אלה מרגישים את עצמם מקופחים על ידי משטר האייתוללות. הם יוצרים אי שקט, הנתמך על ידי קרוביהם מעבר לגבולות.

המיעוטים העיקריים בקטגוריה זו הם ערבים סונים בחוזיסטאן, כורדים המתגוררים בסמוך לגבולות איראן עם עיראק וטורקיה, האזרים המתגוררים בצפון מערב המדינה. כמו כן – ארמנים, גיאורגים, טורקמנים, בלוצ'ים, פשטונים ועוד. מיעוטים אלה יוצרים כאוס במדינה בשל קשרים עם קרוביהם בארצות השכנות. משטר האייתוללות עושה מאמצים רבים לדכא את הנטיות האירידנטיות של מיעוטים אלה. זהו תפקידם הראשי של משמרות המהפכה. מנהיגי משטר האייתוללות חשים חולשה מסוימת. כדי להתגבר עליה ועל הלחצים המופעלים עליהם מהמדינות השכנות הם רוצים להפוך למדינה הגמונית במרחב שתפגין את עוצמתה. נשק גרעיני יקל עליהם לנהל את הפוליטיקה בין הודו לים התיכון.

אם אל עוצמתם הצבאית יתווסף חידוש הסכם הגרעין – הסכם שהאיראנים לא קיימו ממילא – יוזרמו לקופתם מיליארדי דולרים, הן אלה המוקפאים במערב בשל הסנקציות והן כסף חדש שיזרום לקופתם ממכירות חדשות של נפט, שמכירתו הוגבלה באמצעות הסנקציות שהתחדשו כאשר בוטל הסכם הגרעין על ידי ממשל טראמפ. המשך יבוא בפרק הבא.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. צריך להסכים על דבר אחד – לא יהיה נשק גרעי י לאיראן!

  1. מסכים אתך לחלוטין – שלא יהיה נשק גרעיני לאיראן.
   על ישראל, ביחד עם אחרים או לבד, לפעול בכיוון זה.

 2. בואו לא נשכח שגם סין וגם רוסיה תומכות די בשקט אבל בעיקביות באירן. כל זה מול ההגמוניה של ארצות הברית בעולם. לכן אם אירן תרצה יהיה לה נשק גרעיני

  1. לאלחנן חממי
   סין ורוסיה מקיימות קשרים עם איראן. אבל אין לשתיהן אינטרס שלאיראן יהיה גרעין. אכן, כנראה שאיראן רוצה נשק גרעיני. אבל רצון עדיין אינו מבטיח זאת. הם עובדים על זה כבר עשרות שנים. בינתיים הם לא מצליחים. חוץ מיכולת נמוכה יש מי שבאופן אקטיבי פועל לסיכול רצונם. בינתיים בהצלחה. אם הם יצליחו להתקדם ישראל תצטרך לבלום אותם. אסור לנו להתחמק מהעניין הזה. יש במקומותינו מי שחושבים שאין לישראל יכולת לסכל הגרעין האיראני. הם טועים. כנראה שעדיין לא חדרו לתודעתם ההשלכות של איראן גרעינית.

 3. משטרים המושתתים על שלטון העם מחזיקים משטרה כדי לשמור על החוק וצבא קטן. משטרים של שלטון על העם צריכים צבא חזק להגן על המשטר. כדי להצדיק צבא חזק צריך להמציא אויבים. ברית המועצות המציאה את ארה"ב ובהמשך גם את ישראל והציונות כאויבים אך בפועל הצבא שלהם נלחם נגד סין ונגד מרידות במדינות חסות. בעבר העוינות של ברית המועצות לארה"ב לוותה בתעמולה נגד הקפיטליזם. רוסיה שעזבה את הסוציאליזם אך נשארה תחת משטר אוטוקרטי המשיכה לסמן את ארה"ב כאויב אך בפועל היא נלחמה באפגניסטאן וכיום נלחמת באוקראינה. המשטר באיראן פועל באותו הגיון. ארה"ב וישראל הם אויבים מיתולוגים. בפועל איראן נלחמה נגד עיראק ונגד המורדים בסוריה. כדי שהאויבים ידעו שהם אויבים צריך לנבוח עליהם. האמריקאים לא מתרשמים כל כך מהנביחות ומגיבים בעיקר במלחמה כלכלית וסגירת גבולותיה לאיראנים. ישראל לא מאמינה שכלב נובח אינו נושך כי האיראנים הפיקו גם כמה פיגועים נגד יהודים מחוץ לישראל. חוץ מזה בטענה שישראל היא אויב מסוכן ללבנון הם הקימו את החיזבאלה שזה מטרד רציני לישראל. עקב כך ישראל נוקטת בכל מיני פעולות נגד איראן והאיראנים מתמוגגים. איזה אויב נהדר יש לנו ממש עושה לנו צרות. צריך שיהיה לנו צבא חזק, מודיעין יעיל וכל עוד יש לנו אויבים – לא ממש קרובים – המשטר שלנו ישרוד לעד. איראן ורוסיה נמצאים בחברה טובה, צפון קוריאה, סוריה וונצואלה. לא חסר להם אויבים דימיוניים. פעם השיטה הזאת פעלה גם בבורמה ובצפון ויאטנם.

  1. גיורא קימל מכובדי,
   הפעם בלבלת אותי לחלוטין. אז לישראל יש צבא חזק כדי להגן על המשטר או לא? כנ"ל לגבי ארה"ב?
   מה עם רוסיה? לא נלחמה נגד ישראל, על דיוויזיית "קווקאז" שמעת?
   והאיראנים – מנסים לבנות צבא חזק כדי להגן על עצמם מאויבים חיצוניים או עשו משמרות מהפכה כדי לשמר את משטר האייטולות?
   מה אתה בעצם אומר?

   1. במדינות דמוקרטיות הצבא נוצר כדי להגן נגד איומים ממשיים מבחוץ. לא ממציאים אויבים. תחיה בשלום אך תתכונן למלחמה. כך עושה שוייץ למשל שמזמן לא הייתה מעורבת במלחמה אך יש לה צבא חזק למרות שאין לה אויבים. משטרים שרומסים את העם שלהם חייבים להפנות את זעם העם החוצה ולהקים צבא שהמטרה העיקרית שלו היא לא להגן על המדינה אלא להגן על המשטר. תשאל את עצמך מדוע צפון קוריאה סגורה ומסוגרת כאילו כל העולם הטיל עליה מצור? מדוע ונצואלה בחרה את ישראל ואת ארה"ב כאויבים? הממשל באיראן כל הזמן מודיע על כוונתו להשמיד את ישראל. האם באמת ישראל מפריעה להם? מה שמבעית אותם זה לא ישראל אלא כל המיעוטים הסונים הלא פרסיים באיראן והפרסים החילונים שחלק גדול מהם ברח מאיראן. אם הם יכלו הם היו משמידים אותם מזמן. איך מנהיגי החיזבללה משתלטים על לבנון כאשר הם מציגים את עצמם כמגינים על לבנון ממדינת ישראל שעדיין לא שולטת בגליל ובנגב. ואיך אפשר להסיח את דעתם של הפלסטינים שחיים בזבל שכל מה שצריך זה להגן על מסגד אל-אקצא? בדבר אחד אתה צודק. לפעמים האויב המדומה נמצא בסיכון ממשי. זה בדיוק מה שקרה בשואה. הנאצים המציאו תורת גזע שיקרית אבל בהמשך החלו להאמין לשקר והחליטו שהיהודים הם גזע מסוכן שיש להשמידו. כך שלא מומלץ לזלזל בלהג האיראני אך גם לא להוסיף שמן למדורה.

    1. גיורא קימל היקר
     כל הכבוד על תשומת לבך ותגובותיך. אם בדבר אחד אני צודק – דייני. הרי זה הדבר העיקרי. הסכנה הנובעת מאיראן גרעינית.
     אתה מזכיר את הנאצים ימ"ש. אצלם תורת הגזע לא הייתה שקרית. הם האמינו בה. כך בדיוק הוא המצב עם האייטולות. הם מאמינים ב"דאר אל אסלאם". דהיינו מבחינתם אין כאן מקום למדינה יהודית. שימת דגש על עניין זה אינה משולה להוספת שמן למדורה. להפך. להערכתי יש בתוכנו אנשים שלא מקנים לבעיה האיראנית את החשיבות הראויה.
     אני מציע שתמתין לחלק השלישי והאחרון של חיבור זה. אשמח להערותיך אם יהיו.
     אולם על דבר אחד אוסיף כבר בשלב זה – לחסל את הקללה האיראנית יהיה הרבה יותר קשה וייקח הרבה יותר זמן מאשר לקח לעולם להביס את הנאציזם.

     1. תורת הגזע היא שקרית כי היהודים אינם גזע. לרוב היהודים דומים ללא יהודים בארץ בה הם חיים. למשל, יהודי תימן, אתיופיה והודו הם מבחינה אנתרופולוגית הרבה יותר קרובים לשכניהם הלא יהודים מאשר ליהודי פינלנד למשל. באירופה היהודים דומים לאירופאים אך לא תמיד לשכניהם הקרובים. מבחינה אנתרופולוגית היהודים האשכנזים דומים לאירופאים של דרום ומרכז אירופה ופחות לאירופאים של צפון אירופה וזה יצר שוני מסוים בחזות היהודי בפולין ובצפון גרמניה – לא כי היהודי הוא גזע נפרד אלא שהוא דומה יותר ליווני ולאיטלקי וגם לגרמני מבווריה. אבל הנאצים לא ניסו להשמיד איטלקים ויוונים וגרמנים מבווריה. הנאצים לא התייחסו אל ערביי צפון אפריקה כאל גזע נחות שיש להשמידו אלא רק את היהודים למרות שיהודי צפון אפריקה אינם יותר "שמים" מהערבים. ומה עם בני בריתם היפנים? האם הם ארים בלונדים ותכולי עיניים שצריך להתחבק איתם? אגב, היפנים לא כל כך מבחינים בין היהודים ובין אירופאים אחרים. לעומת זאת מבחינתם הקוריאנים הם גזע נחות. האם אתה יכול להבחין בין קוריאני ויפני?

      1. גיורא מכובדי
       קטונתי מלהיכנס לדיון על מהו "גזע אנושי". בגנטיקה קיימת מחשבה האומרת שגזע של בעלי חיים (להבדיל מ- זן בעולם הצומח) היא אותה קבוצה של פרטים שה- DNA של נקבותיהם יכול להתלכד עם ה-מ DNA של זכריהם בתהליך שנקרא "רבייה" ולאחר ההתלכדות נוצרת זיגוטה, שממנה מתפתח עובר, שמצליח להיוולד ולהיוותר בחיים, עד שהוא מסוגל להמשיך את תהליך ה"רבייה" ולהעביר את ה- DNA שלו לדור הבא. לפי זה כל בני האדם משתייכים לאותו הגזע – "הומו סאפיינס".
       אבל בוא נעזוב את זה. כמובן אפשר להתדיין בעניין זה בסדרת מאמרים נפרדת. כאן אנו עוסקים ב"פסיכוזה" האנטי ישראלית של האייטולות האיראנים וגרוריהם. כאן יש לרדת עמוק ככל הניתן כדי להבין את התופעה, את הסכנות שהיא משרה על העולם המודרני, ואת מה שחייבים לעשות על מנת לסכל את הוצאת האידיאולוגיה שלהם מן הכוח את הפועל.

       1. יצחק ידידי היקר, ההגדרה שלך על פרטים שמסוגלים להעמיד צאצאים פוריים מתאימה למין SPECIE ולא לגזע RACE. נכון, כל בני האדם היום הם אותו מין: הומו ספיינס ספיינס. עם כל זאת יש שונות גיניטית בתוך אותו מין שמתבטא גם ב DNA (גנוטיפ) וגם בצורה החיצונית (פנוטיפ). כאשר לא ידעו על ה DNA מיינו את אוכלוסיית הבני אדם לפי הפנוטיפ. המונח גזע הוא די מעורפל אבל האנושות מחולקת לכמה פנוטיפים ראשיים:קווקזואידים, מונגולואידים, נגרואידים וקויסונואידים. בתוך כל קבוצה יש חלוקה משנית למשל האינדיאנים, הסינים והאסקימואים הם תת קבוצות של המונגולואידים. סה"כ כל בני האדם הם מאד קרובים מבחינה גיניטית ולפעמים השונות בתוך אותה תת קבוצה היא ברמה של השונות בין הקבוצות. גם כל הכלבים הם מאותו מין אך השונות ביניהם היא הרבה יותר גדולה מאשר בין בני האדם לכן אצלם ניתן לדבר על גזעים.
        לגבי איראן, אני מסכים איתך לחלוטין.

 4. מספיק עם הדיבורים והדיונים הרבים. יש לנו מנהיגים ויש לנו מצביעים. תנו להם לפעול בנדון, ותרחיקו את הנושא מהפוליטיקה

  1. לגדי הוד היקר,
   יש לנו מנהיגים? אבל עזוב את זה. כבר נאמר במקורותינו: "קנאת סופרים תרבה חכמה". ו- איך אפשר להרחיק את הנושא מפוליטיקה?
   הפוליטיקה היא שיטת ניהול החברה האנושית. לכל עניין ללא יוצא מהכלל, קיימת התייחסות במערכת הפוליטית. לגבי המצביעים – נכון. בוודאי יש לנו מצביעים כמו בכל חברה אנושית שבה מרכיביה בוחרים את הנהלתם. מסתבר שככל שבחברה אנושית מתנהלים ויכוחים פומביים, בסופו של דבר בחברה שכזו המצביעים רוכשים יותר ידע ועל כן יכולתם לבחור מנהיגים משתפרת.

 5. הכל שאלה שלניהול סיכונים. ממש לא בטו שאתה צודק. אבל ממילא אנחנו לא מחליטים. תלוי מה ירצה ראש הממשלה הבא. מה ולמה הוא ירצה להוכיח למצביעיו בבחירות הנוכחיות, או הבאות, או הבאות אחריהן ……

  1. למר תום ב. – כשעוסקים באפשרות שאיראן תשיג גרעין – בשום אופן לא "מנהלים סיכונים". מהיכן נטלת רעיון זה?
   את הגרעין האיראני חייבים לסכל וייקוב הדין את ההר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?