טורקיה היא רק תחנת ביניים בתגובה האיראנית

הפעילות הישראלית ש"מכשירה" תגובה איראנית מהותית
תמונה של דודי
דודי ירון

אזהרת המסע החמה לישראלים השוהים בטורקיה נראית על פניה כאמיתית וככל הנראה המדובר בהתארגנות או בחוליה ספציפית שייתכן שכבר מצויה על אדמת טורקיה. עם זאת, להערכתי מדובר ביעד ביניים וקל יחסי לביצוע, בעוד שהמאמץ האיראני העיקרי מוקדש לתקיפה באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים על מטרת איכות צבאית או אזרחית בשטח מדינת ישראל. מאמץ זה נעשה לאחרונה כמעט לגיטימי ואפילו מובן מאליו בשל הרמת רף הפעילות הישראלית באיראן גופא, ולפיכך בתפיסה האיראנית תקיפה שכזו לא אמורה לספק לנו עילה להתפרצות עימות רחב.

פעולות חיסול של מדענים וקצינים בכירים באיראן המיוחסות למוסד הישראלי נמשכות כבר שנים. הפריצה לארכיון הגרעין בטהראן והבאת החומר שהיה בו ארצה גרמה למבוכה אדירה לשלטון בטהראן, אך הייתה זו פעולה שקטה וחשאית. השינוי המהותי בפעילות הישראלית, או עליית המדרגה, חלה למעשה בחודשים האחרונים ממש. תחילה הותקף מתקן איראני על ידי כלי טיס בלתי מאוישים, תקיפה שבה הושמדו כ-150 כלי טיס בלתי מאוישים איראניים. אחר כך נעצר או נחטף על אדמת איראן איש יחידת 840, ולאחר שנחקר שוחרר. סביר להניח שהמידע שמסר בחקירתו הביא או זירז את חיסולו של סגן מפקד יחידה 840, אל"מ חסן סיאד חודאי. לא חלפו אלא שלושה ימים ושוב תקפו כלי טיס בלתי מאוישים, הפעם בסיס ניסויים בפרצ'ין, ובתקיפה זו נהרג מהנדס מקומי. תוך כדי כך, בתגובה להשמדת 150 כלי הטיס מיהרה איראן לתקוף בטילי קרקע-קרקע בסיס כורדי באזור אירביל, בהנחה שבסיס זה משמש את המוסד, ולתפיסתם מבסיס זה גם המריאו כלי הטיס התוקפים.

השוני המהותי בפעולות אלו טמון בעובדה שכלי הטיס התוקפים לא באו מרחוק אלא – על פי פרסומים זרים – היו אלו רחפנים גדולים נושאי מטעני נפץ משמעותיים, שהוחדרו בדרך כלשהי לשטח איראן ואחר כך המריאו ונשלטו משטחה. מעבר לנזק הישיר שנגרם בתקיפות אלו, עצם הפעילות מתוך שטחה של איראן, שלא לדבר על עצירת וחקירת אותו קצין על אדמת איראן, גרמו למבוכה גדולה מאוד בקרב גורמי הממשל והביטחון באיראן, והם תופסים פעולות אלו כהרמת רף או שלב בפעילות ההתקפית הישראלית. האיראנים כידוע לא נזקקים להכשר או לגיטימציה כדי לבצע פעילות התקפית או טרור, אך אין ספק שעליית מדרגה זו מצד ישראל אכן מקנה להם את התירוץ והתמריץ לבצע תגובה דומה בנתוניה בשטח ישראל, ולרשותם עומד ארסנל רחב ומתקדם למדי לביצוע פעולה שכזו.

ב-14 בספטמבר 2019 תקפה איראן באמצעות טילי שיוט ומזל"טים את מתקני הפקת הנפט בשדה אבקייק ושדה ח'ורייס של חברת "עראמקו" בסעודיה. בתקיפה זו הפגינו האיראנים חוצפה ואומץ בעצם תקיפת מתקני הנפט הגדולים בעולם, אך חשוב ומהותי יותר מבחינתנו – הם הפגינו רמה מרשימה בתחום הטכני והמבצעי כאחד, ואלו נחתו עלינו די בהפתעה וחייבו אותנו כאן בארץ להערכה והתארגנות מחדש. מעבר לרמזים על הקמת מערך גילוי והתראה מוקדם בשיתוף עם מספר מדינות במזרח התיכון והמפרץ הפרסי, אין לי ספק שגם מערך ההגנה האקטיבי בצה"ל ובעיקר מערך הנ"מ עבר שדרוג והתאמות מאז אותה תקיפה בספטמבר 2019.

כזכור לכולנו, לאחר כל תקיפה או חיסול באיראן שיוחס לישראל, "הובטח" לנו שוב ושוב שהנקמה האיראנית בוא תבוא. אך התנהלות והתמשכות המגעים בין איראן והמעצמות, סביר שמנעו את ההחלטה האיראנית להוציא את מבצעי הנקמה האלו אל הפועל. עתה המצב השתנה משום שהמו"מ להסכם חדש למעשה מוקפא, גם לאחר שהתחוור לאמריקנים שהאיראנים שיקרו להם לא מעט, ולכך יש להוסיף כמובן את החלטתו של הנשיא ביידן, שלא קיבל את התנאי האיראני להסכם המחודש וסירב להוציא את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור.

לסיכום, גם אם תצלח חלילה פעולת טרור או פיגוע במטרה רכה של אזרחים ישראלים בחו"ל, מבחינת איראן תהיה בכך הסחת דעת בלבד, ובה בעת יימשך המאמץ האיראני להוציא תקיפה בישראל על מטרת איכות באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. להערכתי מאמץ זה אף הוגבר לאחרונה לאור הנתונים והתמורות שעליהם עמדתי כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

29 תגובות

 1. הם בוודאי יגיבו וכנראה מנסים, אבל חשוב ביותר לחדול מהקשקשת בעננין, בטלוויזיה ומפי בכירים במערכות הביטחון. זכורה עוד ההצגה של הנאשם אחרי הבאת ארכיון הגרעין . כל שימוש פוליטי או טפיחה עצמית על השכם רק מזיקים

  1. איתך לחלוטין, וכן אני כותב כאן לא על יכולותינו ואימוני טייסינו לתקיפה באיראן, אלא על כוונותיהם (להערכתי כמובן) שהיא בסה"כ שקולה או מגבילה למה שאנו עשינו שם לאחרונה

 2. לדודי ירון היקר,
  תודה על מאמר ממש לעניין. ברשותך אבקש להוסיף בעניין התקיפה האיראנית של מתקני הנפט בסעודיה שהזכרת במאמרך: האיראנים תקפו אתרים שלמעשה לא הייתה סביבם מערכת הגנה בעלת יכולת להגיב לתקיפה מסוג זה. כמו שאומרים בשכונה – זו לא חכמה וגם לא יחסי כוחות. הסעודים ספגו מכה קשה, כולל נזק כספי גדול. הם "התעוררו" והחלו להקים מערך הגנה על מתקני הנפט. נראה שגם לישראל יש יד ורגל בעניין זה.
  בלי להיכנס ליותר מדי פרטים האיראנים מנסים וניסו בעבר "לנקום" בישראל על פעולותיה התוקפניות הרבות מאד נגד האינטרסים האיראניים – וכל זה ללא הצלחה. בתקופה האחרונה, אכן כפי שכתבת, ישראל הגבירה את הפעילות ההתקפית נגד האיראנים, כולל העברת מידע לאמריקאים שהוכיח להם שהאיראנים משקרים אותם (עיין ערך דוחות סבא"א) לכן האמריקאים למעשה הפסיקו את הדיונים בעניין הסכם הגרעין השני אתם.
  להערכתי הפעילות הישראלית המוגברת מערערת את משטר האייתולות. יש להמשיך ואף להעצים פעילות זו, כמובן תוך כדי נקיטת אמצעי הגנה נאותים. למרות מה שכותבים או אומרים מומחים למיניהם יש לפרסם ברבים את הפעילות הזו. לא להחביא אותה. אל לנו להשלות את עצמנו שאם לא נפרסם הם לא ידעו ולא יתאמצו להגיב. הפרסום נועד לערער את המשטר באיראן, לחזק את מעמדנו בקרב הקבוצה המזרח תיכונית הסונית המתנגדת לאיראן, ללמד את האירופים פרק חשוב בקשר למה שקורה במזרח התיכון ובעיקר לעודד את "הקבוצה האמריקאית" שתומכת בנו אל מול אלה בארה"ב שהוליכו אותנו שולל בזמן אובמה (עיין ערך הסכם עומאן).

 3. יצחק נכבדי,
  רק שתי הערות קלות לתגובתך. כאשר 30 כט"במים/טילי שיוט תוקפים ובמדינה כל כך גדולה כסעודיה, גם עם מערך נ"מ מפותח, רוב כלי הטייס התוקפים היו להערכתי מצליחים להגיע ליעד. לגבי מתן פומבי לפעילותינו באיראן, לדעתי זה ממש מיותר מפני שממילא אין איש באיראן או בכל מדינה במזה"ת שחושב שפעולות אלו מבוצעות ע"י שוויץ או שבדיה

  1. לדודי ירון היקר
   להערותיך אבקש להוסיף – נכון מאד. כל מי שחושב במזה"ת וכו' יודע שלא שווייץ או שבדיה ביצעו. יוצא מכך שאי מתן פומבי לכך מונע את הידיעה רק מתושבי ישראל. האם לכך התכוונת?
   ועוד הערת נכון – סעודיה היא מדינה גדולה. אבל כמעט כולה מדבר. אנא שים לב שהאזור שהותקף כולל מתקני הפקת ואחסון נפט הפזורים על פני קילומטרים רבועים אחדים. גם נכון שאם 30 כטב"מים\טילי שיוט תוקפים, אחדים עלולים לפגוע. מה זה אומר לגבי ישראל?

 4. האיפוק האיראני בהחלט מעיד על חולשה אבל כאשר יפעלו זה כבר יהיה מתוך יאוש, ואז זה ממש לא יהיה טוב

  1. נכון – "האיפוק" האיראני מעיד על חולשה. ככל שהסנקציות ימשיכו וה"הוצאות להורג" של ראשי הנחש ימשכו איראן עוד יותר תיחלש.

  2. ציינתי שלא היה איפוק איראני אלא שיקול דעת ענייני ונכון מבחינתם, כלומר לא לפעול בזמן שהתנהל מ"מ עם המעצמות על הסכם גרעין נוסף.

 5. לא צריך להיות מומחה גדול בשביל לקבןע כי אם לאירנים היתה יכולת להגיב על מאות ההתקפות שלנו הם היו עושים זאת מזמן. הם יותר חלשים ממש שכל מיני פרשנים חוש בים

  1. לא ממש מסכים איתך מיכה. חיל האוויר שלהם אכן מנוון בשל החרם מאז מהפכת חומני, אך בתחום הטק"ק ובכל האמור ליכולות שימוש בכלי טייס בלתי מאוישים, לאיראנים יכולות טובות למדי, והם מוכיחים זאת הן בסעודיה והן בתימן.

   1. לדודי ירון היקר
    נכון מאד. לאיראנים יש יכולות בתחומי הטק"ק והכטב"מים. וגם נכון שהם מוכיחים זאת בסעודיה ובתימן. שתי מדינות שהיכולת הטכנולוגית שלהן שואפת לאפס. כן, גם סעודיה, שהשקיעה עשרות מיליארדים בנשק אמריקאי לסוגיו אבל על היכולות להפעילו אתה צריך לדעת טוב ממני.
    צודק מיכה בדבריו. האיראנים יותר חלשים מאשר "כל מיני" פרשנים חושבים.
    לראיה – ראה נאומו של גדול האייתולות אתמול שהתפרסם בכלי התקשורת שם. ראה גם את ההתקפות הישירות על האיראנים בארצם.
    משום מה זה מזכיר את מה שחשבנו על הסובייטים בזמנו (כולל במודיעין חיל האוויר) וכנראה שגם על הרוסים של פוטין כיום.

  1. "נראה לי?" זה נשמע כאילו שירותי הביטחון שלנו קוראים בקפה. המדובר בהתראה ספציפית וחמה

 6. ולא לשכוח את יכולת אירן לפגוע בנשק קובנציונאלי בערי ישראל באמצעות החמאס והחיזבאללה והמליציות בסוריה

  1. איך אפשר לשכוח. בדיוק נגד אלה ישראל פועלת יום ולילה.

 7. לטעמי, החיסולים, בימים האחרונים, ע"י הרעלות ושאר שיטות, של מדענים זוטרים, לא מועילים לישראל. הרצון לנקמה מיידית ע"י פגיעה בישראלים עלול להיות כואב.

  1. אתה כנראה לא בתמונה. בישראלים הם מנסים לפגוע כל הזמן. צריך להיזהר ולהקדים אותם בחיסולים.
   זו מלחמה. היא מתנהלת כבר זמן רב. פוגעים בגרעין ובמערכות הנלוות. היד בהחלט מונחת על הדופק.
   עדיין לא צריך להפציץ מהאוויר. יתכן שלא תידרש הפצצה אווירית. אם תידרש – נפציץ. ללא היסוס.

  2. ד"ר שמיר, אפשר להתווכח על נחיצות ו/או יעילות החיסולים, אבל מה שעשה היום בנט כשלקח אחריות ישירה לפעילות זו, מיותר מזיק ורק יקדם את התגובה האיראנית

   1. דודי ירון היקר
    אני קורא את התגובות, והתגובות לתגובות, בעניין החיסולים וכו'. על מיומנותו של בנט כראש ממשלה כנראה שלא תהיה בינינו מחלוקת.
    אולם אינני מבין כיצד הודעתו של בנט בעניין זה תשנה משהו. כאילו שלא יודעים. כולם יודעים. אפילו בישראל יודעים. כיצד זה יקדם את התגובה האיראנית? מה, הם חיכו להודעת בנט כדי להגיב? לאור התגובות של השותפים החדשים של ישראל במפרץ, נדמה לי שזה דווקא מחזק את מעמדה של ישראל בעיניהם. מה אתה אומר – האם יתכן שישראלים כאלה או אחרים כבר יושבים קרוב מאד לגבולות איראן וביותר ממקום אחד?

 8. לאור התקיפות הישירות והעקיפות שאנחנו עושים עליהם כל הזמן
  או שהם אפסים ואין להם יכולת של ממש
  או שיש כאן משהו נסתר שאני (ורבים אחרים כמוני) לא מבין

 9. מדינה גדולנה כמו איראן, עם כל היכולות שלה, אם היתה באמת רוצה לפגוע בתיירים ישראלים בטורקיה או בכל מקום אחר, לא היתה מצליחה בקלות?

  1. אמיתי - מי אמר, או היכן זה כתוב שיש לאיראן יכולות? הגיב:

   מי אמר, או היכן זה כתוב שיש לאיראן יכולות? בארכיון הגרעין?

 10. מסכים איתך שהצהרתו אתמול של ראש ממשלתנו המסגירה בפומבי את מעורבותנו ואפילו מתגאה בה, היא טעות

  1. הילה אם ניתם היה לחשוף יותר כולל מה שהתרחש השבוע ממש, היית רואה שאינך בכיוון

 11. כל כך הרבה פעילות ובעיקר דיבורים ושום דבר לא מוכח ושום רדבר לא קורה בפועל

 12. אם מסוכן על הממשלה לאסור נסיעה לשם. אם מאפשרים לנסוע, לא צריך לדבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונת דוד

הפריימריסט

חמשיר לקראת הבחירות המוניציפליות