כל הסיבות לכך שעדיין לא מוטטנו את עזה

בסיבוב הבא יהיה אחרת
תמונה של אבי
ד"ר אבי ביצור

ישראל נמצאת במצב של עימות תמידי חריף עם ארגון חמאס בעזה, אך באופן עקבי איננה מגיבה על פעולות חמאס כנגדה או יוזמת הפצצה מסיבית, וראוי לבדוק את הסיבות לכך. לדוגמה בחודש נובמבר 2018 היה אירוע לחימה בן ארבעה ימים בין כוח צבאי עזתי לגורם צבאי ישראלי שהביא להסלמה חלקית. בכך האירוע היה צריך להסתיים, אך חמאס והג'יהאד הרחיקו לכת וירו מטחי רקטות וטילים על מנת להרוג אזרחים ישראלים. על תגובתם זו ישראל הייתה צריכה להגיב בחריפות יתרה, ולא כך היו פני הדברים.

במאמר זה אבחן מספר סיבות להגבלה על עוצמת הכוח והפעלתו שהטילה ישראל על עצמה באירועים אלו וגם במבצעים או במלחמות אחרות. כעובדה ברורה קיימת כאן א-סימטריה קיצונית – חמאס או חזבאללה או מדינות העימות תוקפות הלכה למעשה אזרחים ישראלים בכל מקום אפשרי ובמטרה מוצהרת להרוג, ומנגד ישראל מגיבה בהפצצות כירורגיות ממוקדות מטרה ונמנעת מ"נזק אגבי" או "נזק סביבתי", עד כדי ניסיון לא לפגוע באזרחים כלל – ובכך פשוט מבטלת כל צורך של אויבי ישראל להתמגן, להיערך לחירום, לפרוס הגנה אווירית או להקים מערך הגנה אזרחית. והשאלה המרכזית היא, מדוע אלה פני הדברים?

ארבע עשרה סיבות יוצגו להלן. חלקן נקודות כבדות משקל וחלקן מינוריות, אך בוודאי שהן חוברות יחד כדי להוביל את בעל השליטה והעוצמה לקבל החלטה שלכאורה נראית כמכרסמת ביכולת ההתרעה שלו – להימנע מביצוע מהלך של "הפצצה אסטרטגית" בסגנון האריס (מפקד חיל האוויר הבריטי במלחמת העולם השנייה, שנקט את שיטת "הפצצת המרבד", שמהותה הפצצה מאסיבית ללא הבחנה, ולא לחינם כונה "בום בום האריס").

הסיבה הראשונה היא הרצון להימנע ממהלך של כניסה קרקעית לכיבוש עזה לנוכח תגובת הנגד הצפויה של חמאס למהלך כזה, שתוביל לקורבנות רבים.

השנייה היא ההבנה שארגון חמאס מיישם את הדוקטרינה של ארגון חזבאללה – ירי של רקטות וטילים באופן רווי, כלומר מטחים על גבי מטחים ולא ירי בודד וספורדי. ירי כזה מביא לנפגעים אזרחים רבים בישראל.

הסיבה השלישית קשורה לסיבה השנייה, אך מתמקדת בסוג של פצצות כבדות המכונות בעזה "רעאד" ו"אל בורקאן". אלו מכילות כמויות אדירות של חומר נפץ ופגיעתן קשה מאוד.

הסיבה הרביעית, מהמרכזיות בסיבות, היא נושא המוסר והערכים. צה"ל עושה כל מאמץ להיות מה שמכונה "הצבא המוסרי בעולם", וכך גם ישראל כולה. מלחמתה של ישראל איננה בנשים ובילדים שבצד השני, וזוהי הנחת עבודה מרכזית בתכנון תקיפות, כדי שלא יביאו לנזק אגבי או סביבתי.

הסיבה החמישית, וגם היא מהמרכזיות בסיבות, היא ההבנה שעל ישראל להשמיד את התכנית האיראנית לפיתוח מפעלי טילים מדויקים בלבנון, כלומר עזה איננה המטרה המרכזית ויש להתמקד בנושאים האסטרטגיים המרכזיים ולא באוכלוסייה האזרחית בעזה.

הסיבה השישית נעוצה בהתמקדות ישראל בניסיון של חזבאללה להקים בסיס ברמת הגולן – על גבולה הצפון מזרחי של ישראל. הניסיון של חזבאללה לאיים על ישראל משני כיוונים מיקד אליו את כל תשומת הלב הישראלית, וברור שבמקרה כזה הישראלים בחרו להימנע מהסחת דעתם בגזרה הדרומית.

הסיבה השביעית נעוצה בהחלטה הישראלית שבסיס הכוח העומד מולה הוא איראן, ולכן אסור להסיט את תשומת הלב לשום כיוון אחר.

הסיבה השמינית והסיבה התשיעית קשורות ליחסי חוץ ולתדמית ישראל – ישראל נמנעת ממכה אסטרטגית אנושה בעזה ובאזרחיה כדי לא לסבול מתדמית גוליבר המאיים והבלתי מוסרי, ואף כדי להמשיך לחזק את יחסי החוץ המרשימים שהתפתחו עם מדינות מוסלמיות שהיו עד כה עוינות לישראל.

הסיבה העשירית היא ניסיון למתן את היחסים עם חמאס ועם שאר הארגונים הפלסטינים.

הסיבה האחת עשרה היא ההבנה של ישראל שהיכולות של אויבותיה השתפרו מאוד, כמו גם יכולת חמאס לשלוט באירוע שאין חזרה ממנו, כגון ירי טיל ה"קורנט" לאוטובוס – ירי שלא התבצע.

הסיבה השתיים עשרה קשורה, כמובן, ביחסים בין ישראל לאמריקנים. ישראל מודעת היטב לתכניות השלום העתידיות של האמריקנים, ואיננה רוצה שתכניות כאלו ייכפו עליה כעונש על מהלכים קשים כנגד עזה.

הסיבה השלוש עשרה נעוצה בכספים שמועברים לעזה מקטאר. ישראל כלל אינה רוצה לפגוע בסוג זה של "קניית שקל".

הסיבה הארבע עשרה גם היא ככל הנראה מרכזית ויש בה מעין תחכום מאיים – אם לא הגבת, יצרת מצב שבו יריבך מנסה להבין מה קרה לענק המאיים שמולו, ובכך גורם ההתרעה שלך מתגבר.

מניתי ארבע עשרה סיבות שבעטיין או בזכותן לא מומש רעיון ה"הפצצה האסטרטגית" על רצועת עזה, לא בנובמבר 2018 ולא בשום מבצע דומה, אפילו לא באירועי "שומר החומות" במאי 2021. אך ראוי לומר כבר עכשיו – לא לעולם חוסן! כנראה בסיבוב הבא נראה את ישראל מתנהגת אחרת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

35 תגובות

 1. דיון ממצה וברור.
  יישר כוח להבאת תוכן כה חשוב למדינתנו.

 2. ניתוח יפה ומעמיק . עדיין נשאלת השאלה איך ממקסמים את ההרתעה בסופו של דבר .

 3. לעולם לא נוכל להכות עורף אזרחי באופן טוטלי
  ולכן חשוב מאוד מו״מ ודיון

 4. יישר כוח על המאמר הזה שמסביר ומבהיר היטב את הסיבות להבלגה הישראלית.לדעתי,אין לנו ברירה ועלינו להיות זהירים בהתנהלותנו,וכולי תקווה שאם בכל זאת יעברו הערבים את הגבול נוכל עליהם ונביס אותם!

 5. מאמר פשוט ברור ומקצועי
  חסר החשש של צהל מהסבך התת קרקעי תחת עזה שיצריך כוחות רבים

 6. אבי יקירי
  כל אחת מהסיבות שהזכרת במקומה עומדת.
  אבל הסיבה העיקרית שלא ממוטטים את עזה – כי לא צריך.
  זה הרע במיעוטו. אנו יכולים בקלות רבה למוטט את עזה. אבל מה אחר כך?
  כמה זה יעלה לנו בדם ובדמים?
  ומה – ננהל שטח כבוש של כ- 350 קמ"ר עם כמעט 2 מיליון תושבים?
  זה מה שיש. בנינו מכשול בלתי עביר בינינו לבין עזה.
  אם הם יפרו את השקט נצטרך שוב להעניש ולהרגיע אותם.
  לא יותר ולא פחות.

  1. שלום יצחק.
   היה קשה, אבל סוף סוף תגובה שלך שאני מסכים עם כל מילה בה…

 7. זה מה שנאמר " מכל מלמדיי השכלתי " ומהאיש המופלא הזה אפשר ללמוד הרבה מאוד אם הממשלה היתה משתמשת בו בתור יועץ החיים שלנו היו נראים אחרת עלה והצלח מפקד מרצה מחנך יקר שלי ד"ר אבי ביצור אני גאה בך

 8. דיון מרתק ומחכים. השאלה, איך קרה שגם ממשלות השמאל וגם ממשלות הימין, לא העזו להוציא לפועל את כוחן? בהחלט מקננת אצל כל ישראלי והתשובות שניתנו במאמר, "עושות שכל".
  מה לדעתך ד"ר ביצור, יהיה קו פרשת המים, שיגרום לשינוי ההתייחסות שתיארת? האם הצורה שבה פוטין נוהג באוקראינה ומצפצף על העולם, עשויה לגרום לקברניטי המדינה, להחליף את הדיסטק?

  1. בוודאי!!
   ההבנה שאין לנו כתף ומשענת תעשה שינוי במדיניות הישראלית וכבר לטווח המיידי

 9. ,הסיבה היא אחרת
  אנחנו לא רוסיה
  לא יאפשרו לנו לעשות זאת

  1. מי לא יאפשר לנו לעשות מה שצריך כדי להגן על עצמנו?
   מה הדפיטיזם הזה? מה הקשר לרוסיה? אם הרוסים עושים שגיאות נוראות מדוע צריך להשוות אותנו אליהם?
   וגם – המאמר של ד"ר ביצור מעולה. מעניין שרוב המגיבים משתמשים באותה לשון או באותו נרטיב.
   כנראה שהם נמנים על תלמידיו של ד"ר ביצור באחד הקורסים שהוא מלמד באקדמיה, מה שמוכיח שהוא
   מרצה מעולה ותלמידיו מעריכים אותו מאד. לא תמיד סטודנטים רוכשים הערכה כה רבה למרצה.

 10. רוב הנימוקים שציינת "למה לא"- הם בדיוק אלה המסבירים מדוע כן היה צריך! מיד לאחר ירית הכדור הראשון- לפעול ביד קשה, בדיוק כפי שסגן שר הביטחון באותם ימים -מתן וילנאי, ושר הפנים יים רמון ששיבחו את מהלך ההתנתקות מטעמי ביטחון, לא חדלו מלשדר לעם " כי אם הם רק יעזו- נכנס בהם במלוא הכוח".. אז הם ירו, וישראל אמרה שזה רק גשם.. ולא עשתה דבר שהיה הכרחי לעשות עד שהיגענו היום למצב שכבר הפסדנו את המערכה!. ולהבטחה שלך ש"בפעם הבאה יהיה אחרת"- עם כול הכבוד- אין לכך כול כיסוי (אפילו עם הלייזר).

  כי התעלמת מהסיבה העיקרית והיא הפוליטיקה הפנים ישראלית. אף ראש ממשלה, אף רמטכל ואף מח"ט אינו מוכן לצאת למערכה ללא עורך דין צמוד, כאשר מצלמות "בצלם" בעיקבותיו והעברת שמו ל אמנסטי אינטרנשיונל בגיבוי התקשורת הישראלית, שלא לדבר על וועדת החקירה הבלתי נמנעת ממנה יצא חבול ומנודה עד סוף ימיו. ולא יהיה טראמפ כזה שיגיד לבית הדין בהאג להניח מיד לישראל.
  ישראל- כמו שאר המערב- סרסה עצמה לדעת, כאשר השימוש בכוח (כשצריך ובזמן) הפך למילת גנאי, בדיוק כפי שארצות הברית הגדולה של אמריקה נמצאת היום מול רוסיה, אז מה כי נלין?

 11. אפשר לדכא דור, שניים, שלושה, זה לא יחזיק לנצח. הם רבים מידי ויש להם גם של מאות מיליוני ערבים

  1. לניצה שתי הערות
   1.הם יצאו כמה פעמים למלחמת השמד נגד ישראל והפסידו, על איזה "דיכוי" מדובר? השאיפה שלהם לחיסול מדינת ישראל לא דוכאה בעוד איכות חייהם עלתה באלפי אחוזים מאז ..
   2.ישראל הציע מספר פעמים להקים מדינה פלסטינית לצד ישראל, כול ההצעות נידחו, אילמלי כן הכיבוש ׁ(הצודק) כבר היה מסתיים לפני 20 שנה…

  1. ל ניצה
   להזכיר- כאשר התנתקו מעזה- פתחנו את השערים ואיפשרנו לאלפי עזתים להתפרנס מישראל, הקימו אזור תעשיה משגשג והנשיא פרס לא הפסיק לדבר על עזה "סינגפור של המזרח התיכון". מי בלם את כול התכניות היפות האלה? העזתים עצמם כי הם מרוויחים את אהדת העולם בהפגנת מצוקה בה מאשימים את ישראל. תארי לעצמך איך הם יראו בעולם אם מצד אחד הם משגשגים ומצד שני הם מדברים על "דיכוי, רצח עם, אפרטהייד, פשיסטים, קולוניאליסטים, מרעילי בארות, .." ועדיין יש בינינו שלא מבינים את המשחק שלהם ונופלים בפח שוב ושוב
   לכן הם כבר ניצחו כי רבים מדי אצלינו לוקחים את "האחראיות למצבם" בעוד הם הופכים את "הקורבנות" לכלי ניגוח מאד מוצלח נגד ישראל. עד שלא נשנה דיסקט ונתחיל לחשוב כמו פלסטיני- הם ימשיכו לחיות על הכתפיים שלנו ואנחנו – נבכה! כמו עכשיו..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן