מודיעין בפינצטה

התקיפה בלטקיה – עוד הוכחה ליכולות המודיעין שלנו
תמונה של דודי
דודי ירון

לפגוע עם נשק מונחה ומדויק במטרה בגודל של קונטיינר – את זאת מסוגל לעשות כיום כמעט כל חיל אוויר סביר בעולם. אבל לפגוע בכמה קונטיינרים מסוימים מתוך עשרות האלפים המונחים ברציפי נמל לטקיה או נמל אחר, זה כבר מחייב רמת מודיעין לא פחות ממדהימה, וזו להערכתי קיימת כיום רק בשתי מדינות – ארצות הברית וישראל.

השבוע שוב הותקף משלוח טרי של מערכות נשק איראניות בנמל לטקיה, נמל המצוי בלב ליבה של "המדינה העלווית" ובקרבה רבה לכוחות הרוסיים העיקריים בסוריה. ההודעה הסורית הלקונית והשחוקה על הפלת מרבית הטילים התוקפים לא איחרה כמובן להגיע, ולא אתפלא אם שוב יפציע אותו הגנרל הרוסי ואדים קוליט ושוב יצהיר דרך סוכנות הידיעות הרוסית טאס"ס כי גם זו הפעם הצליח מערך הנ"מ ליירט את מרבית הטילים התוקפים "בעזרת ציוד רוסי".

מובן שהיו מי שנבהלו מהודעותיו של הגנרל הרוסי, וחלקם בישרו בכותרות שונות ששמי סוריה נסגרים בפני חיל האוויר הישראלי, אלא שהתקיפות לא רק שלא פסקו אלא אף גברו. סביר להניח שגם אלו שחששו בזמנו משינוי הסטטוס בשמי סוריה, מבינים כבר כיום שדברי אותו גנרל נועדו אך ורק למטרה אחת: לשקם את הכבוד הפגוע של תעשיות הנשק הרוסיות בעיניהם של לקוחותיהם הפוטנציאליים, שכן אלו נוכחים פעם אחר פעם בכישלון של מערכות אלו להגן על שמי סוריה.

נתון חשוב נוסף טמון בעצם העובדה שהתקיפות נמשכות ובה בעת נמשכים גם שיגורי טילי הנ"מ כנגד המטוסים התוקפים, ולמרות זאת לא נגרמות פגיעות ואבדות בקרב מטוסינו. נתון זה מצביע בוודאות גם על עליונותו של חיל האוויר הישראלי בכל האמור לתחום מערכות ל"א ולוחמת ל"א.

אך כל אלו, חשובים ככל שיהיו, אינם משתווים לרמת המודיעין הבאה לידי ביטוי בתקיפות אלו, מודיעין שהייתי מגדירו כמעט כדמיוני, או כפי שקראתי לו בכותרת המאמר: מודיעין בפינצטה. על פי הדיווחים מהתקיפה השבוע, פיצוצי המשנה העזים בקונטיינרים שנפגעו נראו למרחוק ונשמעו אף במרחק של עשרות קילומטרים. לשון אחר, לא נפגעו קונטיינרים שהכילו למשל פיסטוק חלבי פרסי משובח, אלא מערכות נשק וטילים שהכילו לא מעט חומרי נפץ, והם שגרמו לאותם פיצוצי משנה עזים.

כדי להצביע וממש לסמן את אותם קונטיינרים ספציפיים יש צורך להערכתי בעבודת מודיעין ארוכה ורחוקה וברמת פרטנית חסרת תקדים. זה יכול להתחיל במעקב "יומינטי" (אנושי) או אף "חוזי" (צילומי/ויזואלי), המבוצע כבר בחצרות של מפעלי הייצור באיראן, זאת עד לרמה של מה נארז, באיזה קונטיינר, מתי זה משונע ועל איזו פלטפורמה – אונייה או מטוס.

נוסף לכך יש צורך במידע מודיעיני "קומינטי" (מודיעין תקשורתי, האזנה וכיו"ב), כדי שיאשש את תכולת הקונטיינרים. מן הסתם מודיעין כזה מושג מהאיראנים, הסורים וראשי חזבאללה. זה אכן נשמע כמעט כבלתי אפשרי, אולי לא מעשי, אך בעבר כבר ביצענו פעולות לתפיסת ותקיפת משלוחי נשק כשעוד היו בדרכם מאיראן לחזבאללה או לחמאס, ופעולות מעין אלו מוכיחות שמידע ברמת פירוט שכזו אכן מצוי בידינו. כוונתי כמובן לתפיסת אוניות שיצאו מאיראן תחת דגל זר ונשאו איתן נשק ותחמושת, וכן למשל לתקיפה שבוצעה בסודן הרחוקה על שיירת נשק איראני שעשתה דרכה צפונה.

היכולת המודיעינית המדהימה, המופגנת בכל תקיפת אמל"ח כמו זו שבוצעה השבוע ושחלקים רבים בה הם פרי פיתוח מקומי מקורי, טכני ותורתי כאחד, אין לה כאמור אח ורע ברמת הידע המודיעיני בשום מקום בעולם (להוציא ארה"ב). חשובה לא פחות היא העובדה שבאיראן ובחזבאללה נדהמים ומודאגים מאוד מיכולות החדירה והאיסוף המודיעיני שלנו, ועובדה זו היא שמשמרת במידה רבה את ההרתעה מאיתנו ומהצפוי להם ביום פקודה.

נ"ב: כמי שמצוי כבר עשרות שנים מחוץ למערכת – בזמני אפילו מחשבים לא היו בנמצא בחיל המודיעין – אני מבקש להבהיר את המובן מאליו, קרי שכל שנכתב כאן על ידי הוא בגדר הערכה אישית והיגיון סביר, ולא מעבר לכך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

23 תגובות

 1. אכן, מרשים מאד. השאלה היחידה היא האם באמת יש התאמה חד-חד ערכית בין המכולות שנשלחו לבין אלה שנפגעו.
  ועוד יותר חשוב, כמה משלוחים בדרך זו או אחרת, אנחנו לא מצליחים למנוע. ההתעצמות האדירה של החיזבאללה נותנת תשובה חלקית.

  1. נח, על פי הערכות אנחנו מצליחים למנוע/לפגוע בכ 70% מהברחות הנשק מאיראן. זה לא מוחלט אך גם לא מועט.
   לגבי התאמה לקונטיינר המועמס לזה שנתקף, אין קל מזה משום שפיצוצי המשנה מאשרים ו/או מוכיחים זאת מיידית

   1. פיצוצי המשנה מוכיחים שאכן פגענו במכולות רלוונטיות. זה עדיין לא התאתמה חד-חד ערכית, שאומרת שלא פגענו גם במכולות סתם ולא השארנו מכולות נשק לא פגועות. 70%, זה מכובד מאד. השאלה היא האם ההערכות האלה הן אובייקטיבית, שכן המעריכים הם בעלי האינטרס להראות הצלחה. כמו שכתבתי קודם, חיזבאללה מתעצם בשנים האחרונות בצורה מפלצתית, מה שמראה שבמבחן התוצאה, ההצלחה לא כל כך גדולה.

 2. יש כאלה כותבים שתמיד רק משבחים. יש כאלה שכל הזמן קוטלים. אני אוהב את גישתך.שנותנת קומפלימנטים למי שמגיע לדעתך. וכאשר צריך לבקר את לא חוסך ביקורת.

 3. נח, על פי הערכות אנחנו מצליחים למנוע/לפגוע בכ 70% מהברחות הנשק מאיראן. זה לא מוחלט אך גם לא מועט.
  לגבי התאמה לקונטיינר המועמס לזה שנתקף, אין קל מזה משום שפיצוצי המשנה מאשרים ו/או מוכיחים זאת מיידית

 4. הרוסי אמר אתמול שהפעם לא ירו כדי לא לסכן מטוס נוסעים רוסי

 5. יפה מאד. אני מסכים עם השבחים למודיעין. נדמה לי שהסורים מעדיפים לא להדליק את המכ״מים של הטק״א כדי למנוע השמדה.

  1. חיים, חמור מכך. יודע כל מפקד סוללה בסוריה שאם יבצע שיגור לעבר אחד ממטוסינו הרי שבתוך דקות יותקף/יושמד. מאידך לנסות לפגוע בטילים בדרך למטרה זה לגיטימי בהחלט (אגב כיום רלוואנטי מבחינת יכולת סורית רק לטילי שיוט ואו חימוש איטי).

  1. הכירורגיה תהיה לדעתי בעיקר בתחום הסייבר בו ילחמו בנינוחות מתוך חדרים ממוזגים. למשל נושא כלי רכב. היום כל רכב שניכנס לטיפול מחובר למחשב. חשבתי על מצב שווירוס/תולעת תושתל ע"י במחשבים אלו וביום פקודה תופעל ותגרום לאובדן שליטה על כמעט כל הרכבים במדינה המותקפת

 6. המשחק של כל השחקנים כל אחד לחוד ובינם לבין עצמם בכל הצירופים האפשריים הוא אניגמטי ובלתי ניתן לפתרון בשום דרך. טורקיה, רוסיה, ארהב, סוריה, ישראל, איראן. כולם מתחמנים. ואין לאף אחד ביטחון מי נגד מי בסיבוב הבא.

 7. האם יתכן שחיל אוויר מתכנן את התקיפות בזמן שיש פעילות אזרחית בכדי שהרוסים/סורים ימנעו משיגורים . או שפשוט ישנה תעבורה אזרחית רציפה באיזור והכל יד המקרה ?

  1. דני,
   תעבורה אווירית יש כל הזמן אך היא גלויה וניתן לאתר בה חלונות זמן לפעולה. מאידך הגיוני לחשוב להישען עליה בעת תקיפה מתוך הנחה שהסורים יהיו מוגבלים/שקולים יותר העת השיגורים אך לדעתי זה לא המצב בשל שתי סיבות. האחת שהחימוש היום משוגר מרחוק ומחוץ לטווח טילי הנ"מ (להוציא ה 5 SA), והסיבה השנייה היא שעל הפלת מטוס הביון הרוסי ע"י הסורים בעת אותה תקיפה בעבר, שילמו אנו ונשאנו בתוצאות ואיש לא רוצה לחזור על כך.

 8. אני מצטרף לחבורת המשבחים את יכולות מערכת הביטחון שלנו. אין כיום הרבה צבאות שמסוגלים לכזה שילוב בין חיילי ולכזאת רמת ביצוע

 9. לדודי ירון הנכבד
  תודה על מאמר ממצה וחשוב, הגם שאתה מגדר את מקורות הידע, כשהנך מציין שהם נובעים מהערכות אישיות והיגיון סביר.
  אכן במציאות חיל האוויר הישראלי שולט שליטה משמעותית בשמי המזרח התיכון, כפי שמסתבר מקריאת דבריך, ולדעתי הנך אף ממעיט בעניין זה.
  הדבר מתבטא גם ביצוא של "חומרים ושיטות" בתחומים אלה, מישראל לארצות רבות, ודי לחכימא.
  הבעיה שלנו היא איך להעמיד את הדברים לפני הדפיטיסטים במחנה הישראלי מבלי לפזר מידע ללא צורך.
  מכל מקום – יישר כוחך וכל טוב.

 10. איזה ניצחון מדהים הישגנו בעשרות השנים האחרונות בזכות היכולות המודיעיניות שכולם כל כך מתלהבים מהם?

 11. מאיר כבוגר יום כיפור 73 אני מאוד זהיר לאחר המחדל המודיעיני ההוא שהיה קולוסלי. בתחום הטקטי היו מאז כמה הצלחות לא פחות ממדהימות כגון השמדת מערך הטק"א בלבנון ב 82 והשמדת הטילים הכבדים של החיזבאלה בפתיחת המלחמה שהצריכה מודיעין סופר מדוייק וכמובן במרבית התקיפות בסוריה בשנים האחרונות

 12. אני אוהב את מאמריך המעניינים, מרוסנים, שאינן חוסכים ביקורת ו/או שבחים למי שמגיע.

 13. זה מה שחשוב ובאף מקום לא מוצא מענה

 14. ובסגנון של אופירה:
  מה של המודיעין של המודיעין
  כל הכבוד להם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך