השיטפון בחצור – אות אזהרה לקראת המלחמה הבאה?

ביקורת מדאיגה על השיטפונות בבסיס חיל אוויר בחצור
תמונה של יצחק
אלוף (במיל') יצחק בריק

מבקר המדינה חקר את השיטפון בבסיס חיל האוויר חצור בשנת 2020, שיטפון ששיתק את הבסיס ואת מסלולי ההמראה והטביע שמונה מטוסי קרב בתוך הדת״קים (דירים שבהם נמצאים המטוסים). הביקורת חשפה בפני הציבור שאירוע זה היה רק אחד מני רבים באותו בסיס, אך במשך השנים לא נלמדו לקחים ולא טופלו ותוקנו הפגמים. ההתנהלות המופקרת המשיכה שנים רבות.

במלחמה הרב-זירתית הבאה לא יהיו שיטפונות בכל בסיסי חיל האווירב, אבל יהיה שיגור מסיבי של טילים מדויקים, מל״טים מתאבדים וטילי שיוט של האויב על בסיסי חיל אוויר, על מסלולי ההמראה, מגדלי הפיקוח והדת״קים. טילים אלה ישתקו את היכולת של המטוסים להמריא ולנחות ויגרמו לשריפות בבסיסים, לפצועים ולהרוגים. לשם כך הוקם בכל בסיס של חיל האוויר כוח הבנוי בעיקר מאנשי מילואים שתפקידו לאפשר תפקוד ורציפות של הבסיס במלחמה – סתימת הבורות שטילי האויב יפערו במסלולי ההמראה, איסוף הרסיסים מהמסלולים, כיבוי שריפות, טיפול בפצועים ופינויים, אבטחת הבסיס ואחזקתו בכשירות שתאפשר המראה לתקיפה ונחיתה בסיום המשימה. הכוח חייב להיות מיומן ומאומן עם כל האמצעים הנדרשים לביצוע פעולתו על מנת שהבסיס יוכל להמשיך לתפקד ולפעול והמטוסים יוכלו להמריא לביצוע משימותיהם, כל זאת תחת מטר טילים מדויקים שהאויב ימקד בבסיסי חיל האוויר שלנו כדי לנטרל את כושר פעילותם.

האם אנחנו יכולים לסמוך על רציפות תפקודית של בסיסי חיל אוויר במלחמה הבאה אחרי שראינו את מה שקרה במשך שנים בשיטפונות החוזרים ונשנים בבסיס חיל אוויר בחצור, כשאנו רואים שהלקחים לא נלמדים ולא מיושמים והתפקוד של הבסיס נפגע קשה פעם אחר פעם? כיצד אנו יכולים להיות בטוחים שבמלחמה הבאה תתקיים רציפות תפקודית בכל בסיסי חיל אוויר? אם כך הם מתנהלים עשרות שנים בבסיס חיל אוויר בחצור, על פי דוגמה זו, להערכתי חיל האוויר אינו מוכן כראוי לקיים רציפות תפקודית בשאר הבסיסים במלחמה הבאה, כאשר טילים מדויקים של האויב יפגעו במסלולי ההמראה ובמתקני הבסיס וישבשו קשות את יכולתו של חיל האוויר לבצע את משימותיו.

לאחרונה נפגשתי עם מפקד בכיר במערך העוסק ברציפות התפקודית של חיל האוויר בעת מלחמה ויצאתי מהפגישה מודאג ומוטרד מאוד. לדבריו יחידות המילואים האחראיות על רציפות והמשכיות תפקודית בבסיסי חיל אוויר מנוונות ולא ערוכות כראוי למשימותיהן, הן מבחינת מחסור באמצעים הן מבחינת אי כשירות מחמת חוסר באימונים וכוח אדם. ללא רציפות תפקודית גם המטוסים האיכותיים והטייסים הטובים בעולם לא יוכלו לבצע את משימתם.

לא תאמינו איך מתפקד חיל האוויר שלנו ואילו נושאים עלו בביקורת מבקר המדינה על השיטפון בבסיס חיל אוויר בחצור. חשבנו שבחיל האוויר הדברים מתנהלים כראוי, בניגוד למה שקורה ביבשה. אך ביקורת מבקר המדינה חשפה אנטיתזה לתרבות ארגונית, ניהולית ומנהיגותית, אנטיתזה לכל מה שהציבור חשב שמתקיים כהלכה בחיל האוויר. מצאתי לנכון להציג בפניכם רק קטע אחד בלבד מהביקורת החריפה מאוד של מבקר המדינה על בסיס חיל אוויר בחצור. הקטע לקוח מתוך דו"ח ארוך ומזעזע על ההתנהלות בבסיס:

״עלות הנזק בבסיס חצור ב-2020 עלתה כ-42 מיליוני ש״ח. הצפות באותו בסיס היו גם בשנים 2012–2013, 2014–2015 ו-2019 ואף קודם לכן. יצוין כי בדוחות הווח"קים ובתחקירים הייתה התייחסות לסטייה של חה"א מהנהלים ומההמלצות שניתנו בעקבות ממצאי התחקירים הקודמים״.

והנה ציטוט מכתב העת הישראלי ״ישראל דיפנס״, אשר פרסם את דו"ח מבקר המדינה על השיטפון בחצור:

״מהדו"ח של מבקר המדינה עולה תמונה קשה של העדר למידה ארגונית בבסיס חיל האוויר בחצור. אם בארזים נפלה שלהבת: מדובר בחיל הכי איכותי של צה״ל. ולא רק שחיל האוויר אינו לומד מטעויות עבר בהקשר זה, הוא גם לא ממש שם על דו״חות קודמים של מבקר המדינה. נקווה שבתחקירים מבצעיים המצב שונה".

אדגיש: זאת לא הפעם הראשונה!

 

קישור לכתבה שבה אני מתראיין על הכשל האפשרי ברציפות והתפקוד של חיל אוויר במלחמה הבאה, חשוב לצפות ולשתף.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. האם לדעתך צמרת צה"ל או צמרת משרד הביטחון מתעלמים מהבעיה? מדוע?

 2. בריק
  אני יודע שיש המכנים אותך דון קישוט- במיוחד כאלה שהם חסרי הבנה, ובעיקר חסרי מענה נוכח הראי שאתה מציב בפניהם ואני מבקש לחזק את ידיך- כן ירבו כמוכך

 3. לגדעון
  .O.K – חיזקת את ידיו. נניח שירבו כמותו. נניח אפילו ש"מי מהם" יתבונן בראי (?) המוצב בפניהם (?)
  האם כך ייפתרו הבעיות, או שרק יפחידו את ציבור הפלבאים?

  1. דגני ידידי
   אני מבין שדעותינו חלוקות, ואפשר שסגנונו של בריק אולי "בעייתי" (כפי שמייחסים בהשאלה לדר' פרייס למשל), אבל נוכח המציאות זה עדיף על פני התעלמות או המעטה מחשיבות הדברים. גם יתכן שהמידע עליו נסמכים דעותינו – שונה. אתה שואל "האם כך יפתרו הבעיות?" הכרה במציאות היא ההתחלה- המעשים הם שיקכעו.
   הרי כוונת שנינו היא טובה. "להבטיח את המשך קיומו של העם היהודי בארץ ישראל לדורות רבים ככול האפשר" – כך לפחות אני מנסח את מטרת מדינת ישראל- אני מניח שעל כך נסכים

   1. גדעון מכובדי
    דעותינו אינן חלוקות. כוונותינו זהות. בוודאי "להבטיח את קיומו של העם היהודי בארץ ישראל לדורות רבים".
    מה דעתך: האם השיטפון בשדה התעופה חצור "מהווה אות אזהרה למלחמה הבאה"? האם הוא מהווה אי הכרה במציאות?
    האם אתה מודע למה שקורה כיום בחיל האוויר? לפריסתו במרחב? למעמדו בקרב חילות אוויר המתקדמים בעולם?
    ליכולות של מערכות המודיעין שלו? ליכולות של החימוש, כולל בעיקר מתוצרת ישראל, הנמצא ברשותו?
    כדאי שתפנים – דבריו הפומביים של האלוף (מיל) בריק לא רק שאינם תורמים דבר לתיקון ליקויים שכמו תמיד נמצאו
    וימצאו בשוליים. דבריו מזיקים לא רק בהיבט הישראלי, אלא גם בהיבט של השותפות המוסלמיות של ישראל במזרח התיכון,
    של ידידי ישראל המערב וכמובן של משתפי הפעולה עם ישראל בממסדים האזרחיים והביטחוניים ברוסיה.
    האמת – אני ורבים אחרים מתקשים להבין את בריק. מה קרה לו? זו דרכו להתבלט? כך הוא "יתקן את המחדלים"?

    1. בריק מציג שורה של סימפטומים שהשטפון הוא רק אחד ולבטח לא החמור ביותר אף שהתופעה חוזרת על עצמה דווקא בחיל האוויר! והוא מציין אותה כי פורסם בכלי התקשורת בעוד שאחרים לא פורסמו, ואולי היו צריכים להתפרסם כדי לא להיכנס לשאננות או להתעלם מהם כפי הייחס לדוחות מבקר המדינה, כי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיד אף לא פעם אחת! אז אל תתפס לאחד, ראה את המכלול, כי הרשימה שלו מתגמדת נוכח "השטפון"..

     1. לגדעון
      אתה מבקש לומר שהשיטפון מייצג את המכלול ובריק מדבר עליו רק משום שהוא פורסם?
      הרשימה שלו מתגמדת לנוכח השיטפון? זה מה שאתה יודע או משער על חיל האוויר?
      ברור שאנו לא יכולים להפסיד אף לא פעם אחת. חיל האוויר הוא הגורם העיקרי שזה לא יקרה.
      אני מציע שתשקול בדעתך עוד פעם.

      1. דגני- לא ירדת לסוף דעתי, בסיסי המידע שלנו שונים, נניח לנושא

 4. ובכל זאת הצבא שלנו עולה על הצבאות האויבים לאין שיעור.

  1. כל הכבוד. זו בעצם התגובה הנכונה ביותר לעומת כל המקטרגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן