צה"ל סוס צולע, הגנרלים מפוחדים, האיוּם כבר בפתח

תגובה למאמרי הביקורת של האלוף (מיל') בריק על צה"ל
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

קראתי את דברי הביקורת הקשים שכתב האלוף (מיל') יצחק בריק על צה"ל באמצעי תקשורת שונים עוד לפני שהתפרסם מאמר הביקורת הראשון שלו באתר זה. עם קריאתם לראשונה התעוררה בי תחושה קשה של חוסר נחת. לא רק בשל חד-צדדיות חסרת פשר בדברי האלוף, אלא גם בנוסח הבוטה שהם הוצגו בתקשורת ובייחוד לנוכח דרגתו הבכירה. לא רק שביקורתו של בריק לא ענתה לנוהג הנקרא בצרפתית "נובלס אובליז'" אלא שבחומרתה היא פוגעת, ללא הצדקה, במורל הציבורי הישראלי הכל כך חשוב. בריק לא הותיר לציבור הקוראים, שאינו בקיא בענייני הביטחון, אפשרות לראות את הדברים באופן מאוזן, אפילו אם חלקם מעוגן במציאות. ייתכן שעבודתו רבת השנים כקצין קבילות החיילים עיוותה את תשומת ליבו והשקפתו על המתחולל בצה"ל.

כאשר קראתי באתר זה את מאמר הביקורת הראשון של האלוף בריק החלטתי לא להגיב. לא מפני שחשבתי שבריק צודק, אלא מכיוון שלא רציתי ליצור ויכוח פתוח עם אזרח ישראלי הנושא דרגה צבאית כל כך גבוהה, וגם בשל הערכתי הרבה לצה"ל ולמפקדיו הבכירים. לפני ואחרי הכול קיומה של מדינת ישראל, החל מ-1948 עד וכולל היום, נסמך על מערכת ביטחון ישראלית שהשחקן העיקרי בה הוא צה"ל. אם על פי דברי בריק : "צה"ל איבד את היכולת להגן על ישראל והגנרלים שלו מפחדים" – אנה אנו באים?

אולם לאחר שקראתי את מאמריו האחרים שהמשיכו להתפרסם באתר זה, שינתי את דעתי, החלטתי להגיב ועשיתי זאת בלשון המעטה עדינה. בריק הפנה את הקוראים לקישור להרצאתו המוקלטת בכנס של סוכני ביטוח (באמת האם זה היה פורום מתאים להרצאה מסוג זה?) שבו הוא שטח את טענותיו. צפיתי בהרצאה, בקהל השומעים היו כאלו שתוך כדי ההרצאה מחו על הדברים. מחאתם דיברה בעד עצמה. אולם גם למשמע הדברים התחזקה בי התחושה שבריק מגזים, ויותר מזה גורם נזק לעניין הביטחוני של ישראל. בתגובתי למאמרו הרביעי של בריק באתר זה כתבתי, שלהערכתי האלוף בריק שוקל את הדברים על פי ממצאי עבר שלא היו אלא תמונה חלקית על שהתרחש בצה"ל. בליבי החלטתי להסתפק בכך ולא להמשיך בוויכוח הפומבי עימו באתר זה.

והנה, בשבת האחרונה, 13 בנובמבר 2021, התפרסם בגיליון המורחב של "מעריב" ריאיון פרישה שערך כתב העיתון טל לב-רם עם האלוף יצחק תורג'מן המסיים בימים אלו ארבע שנות פיקוד על אט"ל (אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה). אט"ל הוא האגף הבכיר בזרוע היבשה הצה"לית. הוא להלכה ולמעשה אחראי על קיומו של הצבא ואספקת כל האמצעים הדרושים לו לצורך מילוי משימותיו בהווה ובעתיד. קראתי את תגובתו ה"עדינה" של האלוף תורג'מן לביקורתו של בריק בזו הלשון: "אלוף (מיל') יצחק בריק נשאר תקוע ב-1973, רמת הכשירות של צה"ל למלחמה טובה". להערכתי, תגובה זו של אלוף תורג'מן קולעת למטרה. יש להמליץ לציבור המתעניינים לקרוא את המאמר "יוצא מהמחנה" (עמודים 22–23 בגיליון השבת של "מעריב").

בתשובות לשאלות שהעלה טל לב-רם, פירט האלוף תורג'מן חלק (צנוע למדי) מההתפתחויות שצה"ל עבר ועובר בשנים האחרונות. דובר על יחידות חדשות שהוקמו, כולל שישה גדודי תחזוקה מקצועיים שהוקמו לצורך תחזוקת וביקורת הימ"חים. כמו כן דובר במאמר על שינויים בתו"ל (תורת הלחימה) שמתחייבים מקידום טכנולוגי שישראל מובילה בו בהיקף עולמי וכיו"ב. אין מקום במאמר זה להיכנס לפירוט הדברים. אומר רק שהיכולות של צה"ל בכל זרועותיו: יבשה, ים, אוויר וסייבר עולות בתחומים מסוימים על הדמיון.

עם סיום מאמר זה אזכיר את תרגיל "בלו פלאג 2021" שנערך בניהול חיל האוויר הישראלי בבסיס "עובדה", בהשתתפות פעילה של 37 מטוסי קרב ו-1500 אנשי סגל מ-8 חילות אוויר כדלהלן: ישראל, ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה, הודו ויוון. נראה שגם יסוד מסוים מחיל האוויר הירדני נטל חלק בתרגיל. השתתפו בו כצופים נציגים בכירים של חילות אוויר נוספים: הולנד, פינלנד, יפן, אוסטרליה ודרום קוריאה. אולם האישיות החשובה שהגיעה לישראל לצפות בתרגיל היה מפקד חיל האוויר של האמירויות, קצין בדרגת גנרל. ביקורו מדבר בעד עצמו ומהווה בין השאר תשובה קולעת לכל אלו שהתגוללו על הסכמתה של ישראל למכירת מטוסי 35-F לחיל האוויר של האמירויות. עוד אזכיר את שיתוף הפעולה של יחידות ישראליות מיוחדות עם המארינס האמריקאים, עם צבאות של מדינות נוספות במזרח הים התיכון ובים סוף, את שיתוף הפעולה המודיעיני היוצא מהכלל עם קהיליות המודיעין של מדינות חשובות ועוד. בתחום צבא היבשה יש לציין את הצטיידות צה"ל בטנקי מרכבה סימן 4 שצוידו ב"מעילי רוח", ועוד היד נטויה.

אולם ההישג החשוב ביותר של צה"ל, שהחל להתרחש עוד בעשור הראשון לקיום המדינה הוא בניית צבא שעל כתפיו נסמכת המדינה, כאשר היכולת לגייס חיילים (לעומת מדינות מערביות אחרות למשל) התנהלה בקרב אוכלוסייה יהודית מצומצמת, שחלקה הגדול היה מבני העליות החדשות. לא עמדה בפני מערך הגיוס הצה"לי אוכלוסיית מלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) בעלי "פרופיל 97 בלי אף סעיף". ייתכן שחלק מדברי ביקורתו של האלוף בריק מתכתב עם יכולותיהם של אותם חיילים שצה"ל נאלץ לגייס – כי זה מה שהיה, וגם לא הייתה בבסיס בנייתו של צה"ל מסורת של שירות צבאי כפי שקיימת בצבאות מערביים אחרים. על כן עלינו להעריך את מה שקיים מבלי להתעלם ממה שצריך לשדרג.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. חד צדדיות – לא ממש. הוא מכיר את העובדות מכל הצדדים יותר טוב מכולנו
  חסרת פשר – לא נכון. טיכפת לו ממש.
  נוסח בוטה – אתה צודק אבל זה כי הוא מדבר מדם ליבו.

 2. ואני ישן טוב בלילה וסומך על הצבא שלנו שתמיד מוכיח את עצמו.

  1. נכון. הרבה מאד "אזרחים רגילים" ישנים טוב בלילה.
   נראה ששועלים קטנים, או גדולים, מנסים לחבל בכרמים.
   צה"ל היום מוכן למלחמה יותר טוב מאי פעם.
   יותר מזה – לא רק מוכן אלא גם נלחם, יום יום – ובהצלחה.

 3. בוויכוח הזה שהולך ומתרחב בארצנו שני הצדדים מתבצרים בקיצוניות בעמדותיהם. כך לא פותרים בעיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר