להתעורר בטרם יהיה מאוחר מדי

תרגיל העורף הלאומי
תמונה של יצחק
אלוף (במיל') יצחק בריק

הגיעה העת שנציל את עצמנו מעצמנו. ד"וח שהגשתי לקבינט, לוועדת החוץ והביטחון , לשר הביטחון ולרמטכ״ל  עובדות כולם נשענים על עובדות מוצקות הנסמכות על מאות תחקירים שביצעתי, על דו"חות קשים מאוד של מבקר המדינה, דו"חות של מבקר מערכת הביטחון הכפוף לשר הביטחון ועל מבקר הצבא. נוסף לכל אלה הדו"ח שלי נשען גם על מאות מסמכים של משרד הביטחון והצבא ועל מעל ל-1,600 ביקורים שלי ביחידות צה״ל ושיחות עם עשרות אלפים חיילים, מפקדים וקצינים זוטרים ומפקדים וקצינים בכירים, כמו גם על שיחות שלי עם מיטב המומחים בתחומי הביטחון בארץ. המסקנה המתבקשת מכל אלה היא שצה״ל לא מוכן למלחמה הרב-זירתית הבאה, והמדינה בדרך לאובדנה!

אין זו נבואת זעם, זו האמת לאמיתה. אלה עובדות מוצקות שלא ניתן לערער עליהן, אך כל זאת לא מוציא את הציבור מאדישותו, כאילו הסכין עם גורלו, ומדחיק זאת מראשו, כמו שנאמר ״אכול ושתה כי מחר תמות״. בגלל הנהנתנות הרגעית ומטלות החיים אנו מפקירים את גורלנו. כאשר מדובר באטימות כזו, רק נס יכול לעזור לנו. עם ניסים אי אפשר לגדל את ילדינו ונכדינו בארץ שאליה פיללנו. רבים אומרים לי, רק אסון נורא יוציא את הציבור מאדישותו; לצערי זה עלול להיות מאוחר מדי, זו תהיה דרך שאין ממנה חזרה.

הציבור עדיין לא הפנים שאין שום דמיון בין המלחמות שעברנו, שהתרחשו בחזיתות בעוד שבעורף שרר שקט יחסי, לבין המלחמה הבאה, שתהיה מלחמת העורף. מדובר בחוויה שלא חווינו מעולם בהיקף ההרס והאבדות. מלחמה שתחזיר אותנו עשרות שנים לאחור. המצבים הקשים במלחמות הקודמות שעליהן הצלחנו להתגבר יהיו כאין וכאפס לעומת המלחמה הרב-זירתית הצפויה, שבה ישוגרו אלפי טילים, רקטות וכטב״מים (כלי טייס בלתי מאוישים) מדי יום על העורף הישראלי ויהרסו כל חלקה טובה. במצבנו הנוכחי במלחמה הבאה לא תהיה לנו כל דרך לחזרה, אלא אם ניקח את עצמנו בידיים ונעשה הכול על מנת להציל את עצמנו מעצמנו.

אי אפשר להמשיך יותר במצב הנוכחי. מדוע חוזר על עצמו אותו ריטואל פעם אחר הפעם? הריטואל הטבוע כה עמוק ברוח עמנו. גם כשאנו יודעים על האסון ההולך וקרב איננו עושים דבר. כאשר האסון יתרחש ויגרום לאלפי אבדות ולהרס תשתיות, יקימו ועדת חקירה ויחפשו אשמים ואומה שלמה תיכנס לטראומה ארוכת שנים. מדוע אי אפשר לשנות כיוון? להקים את ועדת החקירה לפני המלחמה, לתקן, לטפל ולמנוע מאתנו אסון שאין ממנו חזרה.

הכול מתחיל ונגמר בתרבות ארגונית, ניהולית ומנהיגותית קלוקלת בצה״ל. אלו היסודות הרעועים והמתפוררים של צה״ל שעליהם אי אפשר לבנות צבא מנצח. הטיפול בתרבות ארגונית קלוקלת זו כלל איננו שאלה של כסף, אלא של מודעות והבנה של הדרג הביטחוני והמדיני שצריך לשנות מהיסוד אם אנו חפצי חיים ורוצים להמשיך לחיות במדינה שלנו, שאפילו לא מלאו לה 75 שנה.

והנה בימים האחרונים התחילו לדבר על תרגיל העורף, אשר מלמד על מודעות הדרג המדיני והביטחוני לתרחיש הבלהות אשר יתרחש במלחמה הרב זירתית הבאה. וכך כתב עמיר בוחבוט ב-ROTTER היום: ״אלפי טילים מדויקים, אלימות בערים המעורבות: תרגיל העורף שיתבצע היום (ראשון). אלפי טילים מדויקים ופגיעה במפעלי אמוניה. תרגיל שמדמה תרחישי קיצון בעורף מערכת הביטחון יתבצע היום לראשונה. תרגיל עורף לאומי שיכלול לקחים ממבצע ״שומר החומות״. בין התרחישים שיתורגלו אלפי טילים שישוגרו לישראל, היקף נפגעים קיצוני, אלימות ברחבי הארץ בערים המעורבות והתמודדות שיעשה חיזבאללה נגד חיילים ואזרחים בחומרים מרדימים. תרחיש הייחוס מבית של מנהלי תרגיל העורף הלאומי מעורר דאגה״.

תרגול שמגיע ללא בניית יכולות משך שנים, להתמודדות עם התרחיש הנורא שאני מדבר עליו לאורך תקופה כה ארוכה. התרגיל יהיה הצגה שאין בה תכלית כמו כוסות רוח למת, אלא אם כן התרגיל יביא למפנה לא רק בהבנה של הדרג הביטחוני והמדיני, לחורבן שיהיה פה במלחמה הבאה, אלא גם לכך שצריך לעשות מעשה ולהכין את המדינה למלחמה. במידה ויעשו כך יש תקווה שבעוד 10 שנים נהיה במקום טוב יותר. נקווה רק שעד אז לא תפרוץ מלחמה. ללא דחיפה של הציבור אני לא רואה מצב שמשהו ישתפר. את היכולות היו צריכים כבר לבנות לפני שנים רבות, אלא שהדרג הביטחוני והמדיני נרדם בשמירה.

זהו המסר הכללי שאותו אני מנסה להעביר זה שנים בכל דרך אפשרית. לא רציתי להעמיס נטל רב מדי על קוראיי. אולם למי שרוצה להבין את חומרת הבעיה ומרכיביה, אני ממליץ להשתמש בקישור הזה על מנת לראות סרטון וידאו מהרצאתי בכנס גדול בשנה החולפת, המסביר בפירוט את הבעיות ואת הצפוי לנו אם לא נתעורר מבעוד מועד. הזמן הולך ואוזל. https://youtu.be/2jpTs9ETMpE

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. כל אחד מודיע על מועדים אחרים של התרגיל. מתי מתחיל? מתי מסתיים? מתי נדע בגדול (ללא סודות) מה היה ומה התקבל?

  1. נגעת בנקודה עיקרית אבל לא פיתחת אותה, שהיא תרבות ארגונית ואוסיף לה נשיאה באחריות. לא ארחיב אבל אם אוכל להמליץ על צעד מרכזי שיהיה מהפכה, זה הכנסת לסבב הקידום של קציני היבשה תפקידי מטה במפקדות ובמטכ"ל, ולא רק לצרכי קידום בדרגות תא"ל ואלוף, אלא מדרגות נמוכות, סרן רב סרן.
   שינוי כזה ישנה מן היסוד את הבנת במפקדות את השטח וגם ההיפך. כך נוהגים בחיל האוויר, בו התרבות הארגונית מתקדמת
   בהרבה מאשר של צבא היבשה. אני כותב זאת מתוך נסיון של קצין מבצעי בחיל האוויר בדרגת סא"ל שגם הייתי בממשק משמעותי עם צבא היבשה וגם עשיתי תפקיד של ראש ענף באג"ת.

 2. כאשר יש שרי ביטחון שהיו רמטכ"לים אתה לא יכול לצפות שהם יעשו מאמץ לחשוף ולעקור את מחדלי הצבא. הם לא יכולים לשנות את כיוון המחשבה אליו אולפו. אתה חריג.

  1. ואתם חושבים שעם חריג (לפי דברי מיקי) כמו האלוף (דימ) בריק אפשר לנהל צבא? אפשר בכלל לנהל משהו?
   אתם לא תופסים שצה"ל מגייס את כמעט כל המלש"בים? גם כאלה שבצבאות מערביים אחרים לא היו מתקרבים
   לצבא אצלנו הם מתחיילים. עם אלה צריך לקיים צבא מודרני המחזיק באמצעים מהמתקדמים ביותר בעולם.
   מוצע שתתחילו להבין באמת מהו צה"ל ואילו הם הישגיו. אין להתרשם מנביאי זעם. וגם אם יש בביקורת של בריק
   יסודות נכונים יש לדון בהם בשום שכל ולא בהשתלחות חסרת פרופורציה מהולה בפאניקה.

 3. עם כל הכבוד לאלוף (גימ.) בריק הוא עוסק במוכנות הצבא ולא במוכנות המדינה למלחמה.
  מי שמטפל בעורף בשגרה הוא המשרד לביטחון פנים ומי שמטפל בעורף או לפחות עוזר במשימה במצב חירום, בדגש על מלחמה זה משרד הביטחון – צה״ל – פיקוד העורף.
  אומר האלוף בריק מה שלא יעבוד בשגרה לא יעבוד במלחמה.
  חיילי פיקוד העורף אולי יודעים לפנות הריסות אבל הטיפול בעורף הוא הרבה מעבר לכך.
  הטיפול בעת מלחמה בעורף מתחיל במתן מענה מיידי ומה למדנו מאז הקמת פיקוד העורף – על הציבור לדעת להסתדר ולהתארגן ל 48 שעות ראשונות.
  אולי במלחמה תינתן אתראה אבל לא באסון – אסון טבע או תאונה ואין מי שייתן סיוע.
  צה״ל אינו מוותר על פיקוד העורף, מקור לתקנים ותקציבים לא צבועים אבל אם חפצי חיים אנו ובאמת רוצים להגן על העורף יועבר הטיפול בעורף למשרד לבט״פ לרבות כוח האדם והתקציבים ואז כל גוף, כל משרד יעסוק התחום התמחותו ולא נשלם בשגרה על כפל אמצעים.

  1. ליעקב בירן –
   צודק ב- 100%. מוכנות המדינה למלחמה הוא עניין למשרד הבט"פ, מכבי אש, מגן דוד אדום, אגפי הבט"פ ברשויות המקומיות, המשטרה וכיוצא באלו. צה"ל עוסק במלחמה כנגד איומים צבאיים חיצוניים וטרור בין הנהר לים, כולל האיומים למיניהם מאיראן. צה"ל לוחם באופן מתמשך נגד גורמים אלה ועושה זאת בדרך כלל בהצלחה. בעובדה – למרות כל ההפצצות וההתנכלויות לאויבים בלבנון, סוריה ואיראן, כבר במשך כמה שנים, הם אינם מגיבים. אני חוזר – אינם מגיבים – מדוע? ראשית בשל הרתעה שצה"ל משית על האויבים, כולל האיראנים, וגם אפ היו ניסיונות מעטים מצידם לפגוע בישראל צה"ל ידע בדרך כלל לסכל ניסיונות אלה.
   עוד דבר – "מלחמה גדולה" לא צפויה בעתיד הנראה לעין ואולי גם מעבר לכך. הדברים ידועים וגם באתר זה נכתב עליהם רבות. לכן אין כל טעם להחזיק ולתחזק צבא יבשה גדול. מכל מקום גם אם תפתח בעתיד הלא ידוע "מלחמה גדולה" (נגד מי?) אין הצדקה מבחינת סדרי העדיפות להוציא כסף רב על צבא יבשה יותר מדי גדול. וקיימת עוד סיבה לכך – מטרה עיקרית של צה"ל בעת הזו היא למנוע הרג חיילים דהיינו לא להיכנס קרקעית להיכן שלא צריך כיוון שניתן להשתמש ב"אש מנגד", כולל למניעת ירי רקטי לעבר ישראל, כמובן בעוצמה הנדרשת, ויש לכך ראיות מהעבר, ראה ערך הדאחייה וההפצצות בעזה שעצרו פעמיים את הלחימה שם.
   מכל אלה, ועוד הרבה ממה שלא נכתב, יש להסיק שהאלוף בריק מעורר פאניקה ללא צורך. למעשה הוא חושב בסגנון שמתאים לדור הקודם בצה"ל. יתכן שפה או שם יש אמת בממצאיו. אולם יש לזכור שהוא מתבסס על ממצאיו מלפני חמש, עשר או עשרים שנים שהרלוונטיות שלהם למה שקורה כיום אינה מתאימה. על כן מוטב היה שהאלוף בריק היה שומר את הדברים לעצמו או מעלה אותם בחוגים מצומצמים שעניינם בכך ולא יוצא בתעמולה ציבורית דפנסיבית ודפרסיבית נגד צה"ל.

   1. אתה כותב באופן מערבי ולא ערבי , צבא אמור גם לבצע פעולות תגמול ויש לזה מחיר , שנבין שיש מחיר של חחים למען הארץ ולא נפחד להקריב , אז אף אחד לא יתעסק איתנו.

    אתה כותב מתוך התגוננות , צבא צריך גם להיות התקפי גם בפן היבשתי

 4. איך אפשר לא לתמוך בדבריך? הלוואי והיו לנו עוד מנהיגים כמוך

 5. אנשים לא מעוניינים להתעורר. נוח להם יותר כשבראש טמון בחול.

 6. מופנה אל יצחק דגני:
  כל פעם שאני קורא את התגובות שלך אני מבין שמדובר באדם שחי בתוך עצמו שמזכיר לי את שלושת הקופים , לא שומע , לא רואה , ואני מוסיף לא מבין את מה שהוא קורא. כי אם היית מבין את מה שאני כותב , היית מבין שאתה תלוש לחלוטין מהמציאות, אתה מאותם אלה שיושבים על הטיטניק ועוד משתפים את חבריהם בהגיגים מופרכים , הדוח שלי יושב היום על שולחנו של ראש הממשלה הקודם ביבי ובנט עכשיו , הוא יושב על שולחנו של הרמטכ״ל , על שולחנם שלי שרי קבינט , וחברי ועדת חוץ ובטחון ושרי הביטחון בשנים האחרונות , ואין אף אחד שחולק על העובדות , שהם גם מעוגנות בכל הביקורות הקשות של מבקר המדינה , מבקר מערכת הביטחון , ומבקר הצבא , מאות מסמכים של הצבא ומשרד הבטחון , אלפי שיחות עם עם אלופים תא״לים , אל״מים ומטה וחיילים , וכמובן מאות תחקירים שלי שהצבא שלם עליהן מעל שלושה מליארד דולר, כל זה עשיתי בעשר שנים רצופות כנציב קבילות החיילים עד לפני שנתיים וחצי , ומאז ועד היום ישבתי עם הרמטכ״ל כוכבי לפחות 4 פעמים , כאשר הדוח שלי נימצא על שולחנו , והוא מסכים עם כל מילה ואף הקים צוותים שבראשם אלופים לנסות לקדם את הדוח , רק לאחרונה לפני חצי שנה ביוזמת הרמטכ״ל נפגשתי עם שלושה אלופים , מפקד זרוע היבשה , ראש אט״ל ואלוף האחראי במזי על ההכשרות והאימונים , כאשר הם הציגו לי שאכן צדקתי לחלוטין בטיעוני בדוח והראו לי תוכניות כיצד הם מתכוונים לשפר , לאחרונה נפגשתי עם בנט עוד טרם היה ראש ממשלה , שהיה בעבר שר ביטחון ואמר לי שהוא יעשה הכל על מנת שיטפלו בכשלים של הדוח שאותו הגשתי , פגישה כזו הייתה לי לאחרונה גם עם ליברמן שכיהן בעבר כשר ביטחון , כמו כן הקמתי 5 צוותים שכל צוות בנוי ממוחים מספר אחד בתחומי ביטחון שונים והגשנו לאחרונה דוח נוקב עם המלצות לראש הממשלה , לשרי הקבינט ולדרג הבטחוני , ויש לי כבר לוחות זמנים להפגישות עם חלקם , בעשר שנים שהייתי נקח״ל ביקרתי ב מעל 1600 יחידות , קרביות , לוגסטיות , הדרכתיות , טכנולוגיות בזרעות הים האויר והיבשה ,בשלוש יחידות בשבוע , 4 שעות בכל יחידה .אין היום במדינת ישראל מי שחרש ומכיר טוב ממני את צה״ל . ופעולות אלה אני ממשיך גם בשנתיים וחצי לאחר שסיימתי את תפקידי עד עצם היום הזה , כך שהגיע הזמן שתבין שאתה אדם תלוש המדבר מעיעורי ליבו ואינו מבין את המציאות סביבו , ועוד כותב דברים לא מבוססים ששקר בצידם , יש פתגם שאומר ״ גם אויל מחריש לחכם יחשב ״ אני עוד יכול להציג דברים נוספים , אבל אין מקום לכך בשלב זה , כל מה שכתבתי לא מופנה אליך …כבימלא לא תבין .
  בריק

  1. לאלוף בריק היקר,
   לא אכנס עמך לויכוח כמו שלא נכנסתי לויכוח עם אלוף אחר שהשווה את פעילותנו כיום למה שקרה בגרמניה בין שתי המלחמות.
   גם לא אכנס עמך לויכוח על מה שנקרא "הבנה" ועל פגישותיך הרבות עם מנהיגי המדינה. דבריך מדברים בעד עצמם.
   אומר רק זאת – לא כותבים כותרות באמצעי תקשורת ציבורי כך-
   1. צה"ל איבד את יכולתו להגן על ישראל במלחמה הבאה
   2. סופת אימים מאיימת לכלותתנו
   3. הגנרלים שלנו מפחדים מאיום שהיה צפוי מזה שנים
   4. המדינה בדרך לאובדנה
   אם אינך מבין את הדברים הללו אני כנראה שאתה לוקה בהבנתך כנראה מתוך ראייה לקויה של הדברים.
   לטעמי מצידי מיצינו את הדיון בינינו. את כל היתר ישפטו הקוראים על פי הבנתם.

 7. לדעתי, צריך לעשות שינוי מבני רציני.. כמו במארינס.. להכפיף את צה"ל למטה חיל האוויר.. הארגון הזה חיל האוויר, בנוי ועובד כמו שצריך עם תורת לחימה מוכחת וממילא כבר עושה 80% מהעבודה.. אז למה לא.. למשל חיל שריון יהפוך לזרוע שריון של חיל האוויר.. וככה כל החילות האחרים.. זה יאפשר צמצום אדיר בכוח אדם ותקציב.. סגירת כל מיני מפקדות רוחב מיותרות.. וביטול מיידי של המתח, החיכוך והתחרות המזיקה בין הכחולים לירוקים..

 8. מצדיע לך על הדבקות שלך במטרה למרות שמסביב עם אדיש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן