האם האמריקנים הורו לישראל להפסיק את הלחימה?

תובנות בעקבות מבצע "שומר החומות"
סוללת כיפת ברזל
כיפת ברזל צילום: צה"ל

באתר זה, ולא רק באתר זה, התפרסמו הערכות על כך שידה של ישראל הייתה על התחתונה ובעקבות מבצע "שומר החומות" חמאס שדרג את מעמדו, והפך ל"מגן אל אקצא" ואף לכוח משמעותי המאיים על מדינת ישראל כולה, ולא רק על "עוטף עזה". באתר זה פורסם שהאמריקנים הורו לישראל להפסיק את הלחימה, כיוון שהם ביקשו ליצור אווירה נוחה יותר לסיבוב הבא של "שיחות הגרעין" שלהם עם האיראנים. עיתונאים ופרשני טלוויזיה "מלומדים" ציטטו זה את זה ואף התחרו ביניהם לבין עצמם מי ימתח יותר ביקורת, ומי ימתח ביקורת נוקבת יותר, על הנהגת המדינה וצה"ל משום שלא הצליחו לחסל את יחיא סינואר ואת מוחמד דף, כאילו שבכך נמדדת ההצלחה במבצע.

הטעות הבסיסית של מותחי הביקורת היא שאינם מסוגלים לנתח את המבצע, את התנהלותו ואת תוצאותיו על פי מדדים רציונאליים והקניית חשיבות דיפרנציאלית למרכיביו השונים. היו מי שטענו בצדק שאלמלא "כיפת ברזל" הייתה הפגיעה בישראל חמורה ביותר והייתה מחייבת את ישראל להכניס כוח קרקעי לרצועת עזה על מנת להשיג "תמונת ניצחון". יש מי שטוענים שעל ממשלת ישראל להתחיל לדבר עם חמאס (כאילו שלא מדברים איתם כל הזמן) כדי להשיג הסדר מדיני או אולי לייסד מדינה פלסטינית ממערב לירדן על בסיס גבולות 1967.

מכל ההערכות שנשמעו על "חומת מגן", הנכונה ביותר היא זו שהקנתה לכיפת ברזל את התפקיד המכריע בקביעת התנהלות הלחימה במבצע. למעשה זו הייתה "המלחמה של "כיפת ברזל", ולכל שאר מאפייני הלחימה במבצע הייתה חשיבות משנית ואף פחות מכך. אמנם כמעט כל ניסיונותיו של חמאס לפגוע בישראל סוכלו, אולם יכולתה של ישראל להשמיד טילי אויב מסוגים שונים הנורים לעברה, זהו הגורם שובר השוויון במבצע מסוג זה.

ראשית, יש להבין שנכון לעת הזאת אף גורם במזרח התיכון אינו יכול לפתוח במלחמה קונבנציונאלית נגד ישראל וכמובן גם לא להביסה. הפתרון שרקחו האויבים בשאיפתם לפגוע בישראל הוא אגירת טילים, מהפרימיטיביים ועד למשוכללים יותר. זוהי האפשרות היחידה שלהם ללחוץ על ישראל בהבינם את הרגישות הרבה, שאינה קיימת אצלם, לחיי אדם בחברה היהודית בישראל. הפתרון המצוין שישראל העמידה כנגד "מלחמת הטילים" של האסלאם הרדיקלי נגדה הוא כמובן מערכת כיפת ברזל. המערכת כוללת אמצעי גילוי וזיהוי, יחידת חישוב לחיזוי מקום נפילת הטיל ומסלולו וסוללת שיגור מיירטים מכוונים אל מסלול המעוף של הטיל התוקף וחיסולו. המערכת כולה פותחה בישראל בעזרת ידע מדעי-טכנולוגי שנוצר כאן. החיסרון היחיד של מערכת כיפת ברזל הוא עלותה הגבוהה ובייחוד עלות הטילים המיירטים, שמסתכמת בכ-50,000 דולר ליחידה. העלות הגבוהה מלווה בבעיה כמותית – תעשיית הביטחון בישראל אינה יכולה לייצר טילים ללא הגבלה. עניין אחר הוא העלות הגבוהה של אחזקת מלאי מיירטים גדול לסיכול כל התקפת טילים על ישראל.

כיוון שבפיתוח מערכת כיפת ברזל שותף הון אמריקני, בסופו של דבר נוצרה שותפות בין חברת רפא"ל הישראלית לחברת רייתיאון האמריקנית לייצור חלק ממרכיבי הטילים המיירטים שם. הדבר מרחיב את הכתפיים התעשייתיות של ייצור המיירטים ואף מאפשר את שיווק המערכת רבת המוניטין למדינות רבות בעולם. במשך הזמן עוסקים בישראל בשדרוג המערכת ובהעצמת האפקטיביות שלה על בסיס ניסיון קרבי אמיתי שקיים כאן ואינו קיים בתצורה הזאת בשום מקום אחר בעולם.

כשבוע אחרי התחלת הלחימה במבצע שומר החומות החלו להישמע בארץ הערכות ש"בנק המטרות" שהכין המודיעין הישראלי עומד להסתיים. יומיים לאחר מכן הודיע הממשל האמריקני שהוא מציע לישראל לעצור את האש. ישראל הודיעה שאינה מוכנה להפסיק את האש עד שחמאס לא יבקש זאת בעצמו. בינתיים נוצר מהלך של תיווך אמריקני בסיוע תיווך מצרי. ביום העשירי ללחימה הודיעו האמריקנים שהם מפצירים בישראל להפסיק את האש. בנאומו הצהיר הנשיא ביידן שארה"ב תסייע לישראל לחדש את מלאי המיירטים של כיפת ברזל. זו הייתה פליטת פה שהסגירה את מצוקת מלאי הטילים המיירטים שנוצרה בישראל כתוצאה משימוש מאסיבי בכיפת ברזל. דברי הנשיא נאמרו בעצה אחת עם ישראל. ייתכן שישראל אפילו ביקשה מארה"ב לבקש ממנה לעצור את הלחימה.

ברור שצה"ל הכין את עצמו היטב למבצע שומר החומות. לראיה, הושמדה יכולת משמעותית של חמאס להתארגן ללחימה מחודשת נגד ישראל. מצבה הכללי של עזה הוחמר מאוד. ייתכן שבקרוב יתחיל משא ומתן על שיקום עזה ללא יכולת להתחמש מחדש. או לחילופין שפסק הזמן עד לסיבוב נוסף יתארך לשנים רבות. כותב שורות אלה מבקש להציע הסבר לכך שישראל הכינה מכת מחץ לחמאס וחיכתה להזדמנות המתאימה: יש להניח שמר סינואר חושב כמו נסראללה, דהיינו אם הוא היה יודע שכך תגיב ישראל הוא לא היה פותח בירי לעבר עומק מדינת ישראל, הגם שכלפי חוץ הוא טוען אחרת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. אי אפשר להיות תלויים לגמרי בארצות הברית ולא להקשיב לרצונותיהם

  2. טראמפ וביבי הלכו. התוצאה הבטחונית לטווח ארוך תהיה חיובית.

  3. מסכים אתך מאד. ברור שהתוצאה הביטחונית לטווח ארוך תהיה חיובית. תמיד, בכל מצב ללא יוצא מהכלל, ההתפתחויות בעתיד באות מתוך מצבים שנוצרו בעבר. טראמפ וביבי הניחו אחריהם מצב ישראלי מצוין. ראה דברי תודתו של יאיר לפיד היום באמירויות על תרומתו של ביבי ליחסים אתם, וזו רק התחלה.

  4. מה שביבי קיבל מטראמפ זה הצהרות הצהרתיות שלא היתה להם תועלת מעשית. אבל מאחורי הקלעים הוא די כיפף את ידי ביבי

  5. אף אחד לא יכול להורות לנו לפגוע בביטחון שלנו גם בנט כבר הכריז על זה

  6. מה שהכי חשוב זה שכל צד מתגאה בניצחון
    מה שמבטיח שהסיבה הבא כבר בפתח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן