זמן תגובה אפס

כשל בהכנת כוחות צה"ל שנכנסים לתעסוקה מבצעית ביו"ש
תמונה של מיכאל
מיכאל שרון

חיילי צה"ל ביו"ש מתמודדים יום-יום עם משימות ביטחון שוטף. לעיתים אירועים שבהם מעורבים החיילים נתפסים בעין המצלמה ומייד מועלים לרשת. כך, לדוגמה, היה לפני ימים אחדים בצומת קדומים. בשעת ערב התקרב חשוד לעמדה צה"ל, והשליך בקבוק תבערה אל עבר חייל. בסרטון שצולם נראה החייל נסוג לאחור. מבול התגובות בכל אמצעי התקשורת לא איחר לבוא: בושה, ביזיון, כישלון. החייל אשם או מפקד הפלוגה או אולי מפקד הגדוד?

אין זו הפעם הראשונה שסרטון ובו חייל, שוטר או מאבטח מותקפים, מציג את הלוחמים באור שלילי והביקורת מהציבור הרחב מוטחת ללא רסן בכל אמצעי אפשרי. איני מתנגד למתן ביקורת על כשלים או מחדלים שקורים בצה"ל או בגופים שאמונים על ביטחון תושבים, ואירוע כזה אכן מחייב את אנשי המקצוע להביע את דעתם ולבחון את נקודות הכשל, אך יש לעשות זאת תוך הקפדה על ביטחון מידע ואתיקה מקצועית. אולם מגיבים מקרב הציבור הרחב נדרשים לזכור שבעוד הם יושבים מאחורי המקלדת, הם אינם מתמודדים, כמו החייל או השוטר, עם לחץ האירוע בזמן אמת.

החיילים המוצבים בעמדות ביו"ש נמצאים לעיתים תכופות במה שנקרא "זמן תגובה אפס" – זהו מצב שבו יהודים וערבים נמצאים בחיכוך גבוה, לדוגמה בצירי תנועה משותפים, בתחנות דלק וכדומה. המצבים האלו מחייבים את מפקדי צה"ל ומפקדי הגזרות השונות להכין את החיילים לקשת רחבה של דרכי פעולה מצד היריבים השונים הפועלים מתוך אוכלוסייה בלתי-מעורבת.

אם נבחן את הסרטון מהאירוע בצומת קדומים, שבו נראה חשוד מתקרב לחייל, נבחין די בקלות כי ידו הימנית של החשוד אוחזת בחפץ כלשהו, וכי בתנועתו אל עבר החייל מנסה החשוד להסתיר אותו. לכאורה השאלה הגדולה אשר עולה מהסרטון, גם על ידי צופים שאינם מיומנים, היא מדוע החייל איננו מבצע ירי והורג את המחבל? או לפחות לכל היותר מדוע החייל איננו מבצע ירי לרגליו של החשוד או אפילו ירי באוויר?

אכן, תגובתו של החייל מעוררת תחושה לא נעימה בלשון המעטה. אולם אני תוהה מדוע החייל לא זיהה את האירוע כחריג עוד בטרם הגיע לשיאו. ואם יאמר החייל שזיהה כי מדובר באירוע חריג, מדוע הליכתו לעבר החשוד לא מושפעת מהסימנים המחשידים שהוא מעורר? יש כאן אי-הלימה בולטת בין הבנת הסיטואציה שאליה נקלע החייל לבין תגובתו.

לדעתי, נקודת הכשל העיקרית באירוע הנדון היא הכנה לא טובה של החייל לביצוע המשימה. על המערכת לבצע התאמות ושדרוגים בהכנת החיילים למשימות הביטחון השוטף ובדגש על זמן תגובה אפס עם אויב אשר פועל בחסות אוכלוסייה בלתי-מעורבת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. לאחר שצפיתי בסרטון מספר פעמים, יש לשים לב לשני פרטים שפחות שמים לב אליהם.
    1.כבר בהליכה של החייל עם הנשק לבדיקת החשוד יש בעיה,ניתן לראות בסרטון שהחייל מעביר את הנשק למצב מוכנות בשלב מאוחר מדי כשהמחבל מתקרב אליו ולא מהרגע שיוצא מהעמדה לבדוק את החשוד.
    2. החייל נסוג אחורה יותר מדי, במצב לחץ עלול החייל להתקל במכשול וליפול. החייל היה צריך לבצע דריכה כבר לפני הצעד הראשון לאחור, לעשות צעד אחור ולא יותר ואז לשחרר יריה לאוויר.

  2. בסך הכל לא קרה שום דבר קיצוני

    כל יום מתרחשים דברים הרבה יותר קשים
    וזה עובר ללא שום הד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך