אירועי ליל ה-15.11

ירי הרקטות מעזה – משמעויות ולקחים
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

ב-15 בנובמבר נחתו בישראל שתי רקטות שנורו מעזה – אחת באשדוד ואחת בבת ים. אירוע זה, בסדר גודל קטן יחסית לאירועים רבים בגזרת עזה בפרט והמזרח התיכון בכלל, מרמז, לדעת כותב מאמר זה, על העומד בפתחה של ישראל בעתיד הקרוב.

ארגון חמאס הזדעק ומיד תלה את הסיבות לירי בסופות ברקים ורעמים שהתרחשו באותו לילה והפעילו בורות חמושים של רקטות מוכנות לשיגור. האומנם?

כבר באוקטובר 2018 נורתה רקטה לכיוון באר שבע בלילה סגרירי רווי ברקים ורעמים, וגם אז הוסבר הירי בכשל טכני מחמת הרטיבות בבורות החמושים והמוכנים להפעלה. מאחר שכותב מאמר זה אינו מאמין במקריות, ויותר מכך – בהחלט מאמין ש"ברק אינו מכה באותו מקום פעמיים", אזי נדרשת כאן פרשנות אחרת לירי הרקטות הזה. ומעבר לכך – האם ניתן ללמוד מאירוע ספורדי זה על המתרחש לעתיד לבוא?

ראשית, קיומם של בורות חמושים של רקטות והכנתן לירי בכל רגע נתון ולפי כל גחמה אומרים דרשני, גם לגבי היכולות של חמאס לפגיעה בעורף הישראלי וגם לגבי התכנונים העתידיים, ואין זו הזמנה למסיבה. שנית, אם נבדוק היטב נגלה שיום הירי היה יום השנה לחיסולו של המרצח בהאא אבו אל-עטא מהג'יהאד האסלאמי. האם הירי היה נקמה או תזכורת? לחמאס פתרונות. שלישית, אי אפשר להתעלם מכך שהרקטות הגיעו אל בת ים בגוש דן ואל אשדוד. הרמז ברור: לכל מקום שנרצה נגיע, ובעיקר לגוש דן, המטרה הערכית הראויה בעיני חמאס זה זמן רב.

נוסף לכך, אי אפשר לא לשים לב לסמיכות הירי לתוצאות הבחירות בארצות הברית ולניצחון ביידן – האם נמסר כאן מסר ברור ותקיף לאמריקנים שכדאי לשנות, ובדחיפות, את האסטרטגיה של טראמפ וכדאי לעבור לצדד בפלסטינים? ואם לא – האם כך הפלסטינים מאיימים להדליק את חבית חומר הנפץ? ולבסוף, נשים לב לסמיכות הירי להכרזה הקטארית שנמאס לה לתמוך במיליארדי דולרים בשקט בין ישראל לעזה ולחמאס. הכרזה זו מעידה על תיאום שקט שהוא בבחינת הודעה ברורה שכדאי, רצוי וראוי שקטאר תקבל את שלל הפרסים האמריקניים מצד אחד ושהפלסטינים יקבלו את שלהם מצד שני.

המשמעויות לישראל ברורות. חייבים להיות קווים אדומים שאין לחצותם. לדוגמה על לילה לא שקט בבת ים, בגוש דן, רפיח תקבל תשובה שתמנע שינה מתושביה במשך שלושה לילות. וזה מחד גיסא. מאידך גיסא, ישראל צריכה לבחון מדוע לא עבדה מערכת האזעקה בבת ים ובאשדוד. האם גם כאן הפריעו הברקים והרעמים?

על ישראל להיערך ובהקדם למזרח תיכון שונה, להתחממות בגזרה, לירי ולפגיעות ולניסיונות לחדש אינתיפדה מסוג כזה או אחר. אויבי ישראל רואים את הכאוס השלטוני בה, שומעים את הקולות מבית בישראל ומבחוץ בארצות הברית המתחדשת. ההזדמנות שנקרתה בדרכם לא תוחמץ, לדעתם. כדאי שנקדים תרופה למכה ומהר – השטח מהבהב ברמזור כתום-אדום, ומוטב שנעשה זאת שעה אחת קודם!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

33 תגובות

 1. ישראל לא נערכת מספיק לעזה או בצפון לחיזבאלה.צריך עוד כיפות ברזל והתראות פועלות מודרניות.

  1. משום מה אנחנו תמיד משאירים את יתרון ההפתעה בידי יריבנו …לא הגיע הסמן לשנות המשוואה ?!
   ד"ר ביצור היקר,
   מאמר חד וקולע יישר כוח !

 2. מאמר מרתק. צריך להערך למזרח תיכון שונה. הקורונה תלווה אותנו אבל יש להתחזק בגזרות כמי שאמרת ולהיות עם היד על הדופק ולא להרדם בשמירה

 3. ישראל חייבת למסד מדיניות של הובלה ולא להיגרר למדיניות של נגררת..אכן תמוהה העיתוי ואתה פרופסור ביצור תארת זאת היטב..יש משהו שם שחייב לעשות חושבים..כי ה"סבב" הבא ממתין מעבר לפינה

 4. מישהו בכלל יערך מראש? מישהו מתכנן? הכל אילתור וחשיפה מהמותן

 5. מדינת ישראל לא ערוכה בעורף.דו"ח מבקר חשף זאת רשמית.

 6. מרתק ומדוייק אך אין בררה וצריך להגיב לפי מדיניות שמדינת ישראל רוצה להראות ,אם נמשיך להגרר כמו תמיד או לעשות סוף למלחמה הארורה והמיותרת…

 7. סבור שיש היתכנות שלא היתה כוונה לירי כדאי להכיל ארועים כאלו ולהבליג

 8. מאמר מצויין שנכתב עת ידי מומחה בתחומו . מוסיף לנו הרבה פרטים וידע

 9. מה אתם חושבים, שהם לא ימוקמו על כל ההפצצות שאנחנו עושים בסוריה למשל כל שבוע כמעט?

 10. לא יכול להיות שכח רקטה שנשוגרת תהפוך לכשל טכני ומנגד לא יתכן שמערכות האזעקה לא עבדו
  פשוט זועק לשמיים מה שמצטייר כאן

 11. שאפו!! סוך סוף מישהו אומר שאנחנו הפכנו להיות המדינה המוסרית בעולם שגם תשלם את המחיר היקר אחכ

 12. מאחר ואובדן ההרתעה ברור וידוע לכול ילד בישראל-שלא לדבר שגם לכול ראשי ממשלה, שרים ואנשי הצבא- נדרש הסבר מדוע ישראל נמצאת במצב של חוסר אונים מול עזה.
  אחרי שתסביר/נבין מדוע- ניתן יהיה לדבר על פתרונות האם "שלושה ימים ללא שינה" של העזתים- יפתרו את המילוכוד בו נמצאת ישראל

  1. מה הפתרון לבעיית עזה?
   קל מאד לומר שישראל בחוסר אונים מול עזה.
   יותר קשה להגיד מה צריך לעשות.

   1. למשיב האלמוני שלא הבין את השאלה שלי אחזור עליה:מאחר והוצג פתרון כמו להעניש את העזתים בשלושה ימים .. טענתי שעד שלא מבינים מדוע ישראל לא עמדה אף פעם אחת מאחורי איומיה (לא כדאי להם להתחיל איתנו… נגיב במלוא העוצמה…, הכינו בהם מכה קשה.. הפצצות דיונות ריקות וכו) אז שלא נבין מדוע ישראל אינה מסוגלת לעשות משהו שיפסיק את הטרור -אי אפשר להציעע הצעות חדשות!!

 13. סוף סוף מי שיודע לנתח ולפרש את המצב ומשתף אותנו בידיעותיו הנרחבות

 14. סוף סוף מי שיודע לנתח ולפרש את המצב ומשתף אותנו בידיעותיו הנרחבות .שאפו

 15. סוף סוף מי שיודע לנתח ולפרש את המצב ומשתף אותנו בידיעותיו הנרחבות .שאפו

 16. למאמר נכון אך שטחי למדי נרשמו כ- 25 תגובונים באותו סגנון וכמעט באותה לשון. עושה רושם שזו קבוצת הזום של תלמידי המרצה המכובד.
  ולגופו של עניין – ישראל היא המדינה הממוגנת ביותר בעולם נגד התקפות למיניהן. ישראל נערכה וממשיכה לשמור על ערנות ברמה גבוהה מאד. בעובדה ישנם מעט מאד פיגועים שמצליחים. גם טרור הבודדים באיו"ש נבלם. נכון, ב- 3 השנים האחרונות נהרגו שם כ- 250 סכינאים וכדומה. אולם זה המחיר שמי שמנסה לפגוע ביהודים ישלם. והיות שאללה הוא אכבר – אז אללה ירחמוהם.

 17. יש לי רעיון. שיתקינו מערכת ירי על עזה שמופעלת באופן אוטומטית על ידי הטילים שמגיעים מעזה. ואז ישראל תטען שהירי על עזה לא נעשה ביזמתנו אלא הופעל באופן לא רצוני על ידי הטילים של עזה. אפשר להרחיב את התגובה האוטומטית גם על שליחת בלונים ועפיפונים. "הבלונים הפעילו את התותחים. מה אתם רוצים מאיתנו?"

  1. אבל הוא יהיה נורא יקר ובמזג אוויר סגרירי יהיו למערכת הרבה באגים. רעיון יותר טוב הוא לענות מיד בירי על כל תקיפה מעזה ולהודיע לכולם שיש לנו מערכת כזו. ואז התוצאה אותו הדבר – מה אתם רוצים מאתנו – הרי אתם יורים על עצמכם.

 18. בהגנת העורף. להתחיל כעת לפעול זה כרוך בעשרות שנים של עשייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן