חשיבה צבאית מחוץ לקופסה

על פתרונות יצירתיים בשדה הקרב בעבר ובהווה
תמונה של אילן
אילן ורד

חשיבה מחוץ לקופסה היא חשיבה יצירתית, מקורית וחדשנית שמובילה ליצירת רעיון מקורי וחדשני. חשיבה צבאית מחוץ לקופסה היא הרבה מעבר לתחבולות, להונאות, להטעיות, להפתעות ועוד, ועשויה להוביל למציאת פתרונות יצירתיים בשלב התכנון ולאחר מכן בשלב הלחימה בשדה הקרב. חשיבה צבאית מחוץ לקופסה עשויה להיות נגזרת של סיעור מוחות או תוצאה של חשיבה של אדם בודד המשתייך לכוחות הביטחון.

חשיבה צבאית מחוץ לקופסה אינה ייחודית לימינו אנו, אלא החלה כבר לפני אלפי שנים. להלן דוגמאות אחדות, מיני רבות, הממחישות את הפתרונות היצירתיים שהושגו בשלב תכנון הלחימה ו/או בשלב הלחימה.

סוס טרויאני – על פי המסופר באודיסאה שכתב הומרוס על מלחמת טרויה, לאחר שהיוונים נכשלו במצור שהטילו על העיר, הם החליטו להעמיד פנים שהם נסוגים מהמצור ובנו סוס עץ ענק שבתוכו הוחבאו לוחמים. הטרויאנים שסברו שמדובר במתנה לאלים הכניסו את סוס העץ לעיר. באישון לילה יצאו הלוחמים מסוס העץ, פתחו את השערים וכבשו את טרויה.

מערך צבאי דמה – זהו מערך צבאי מזויף שנועד להטעות את האויב – באוויר, בים וביבשה – ליצור רושם של עוצמה צבאית גדולה מהעוצמה האמיתית, ו/או לגרום לאויב להשקיע מאמץ בתקיפת הדמה ו/או להסית משאבים כדי להיערך מולו. במלחמת העולם השנייה, ערב הפלישה לנורמנדי בוצעו פעולות דמה (מבצע פורטיטיוד) כדי להטעות את הפיקוד העליון הגרמני באשר למיקום הפלישה. לשם כך הוקמה בסקוטלנד ארמיה צבאית מזויפת ובשדות התעופה הוצבו מפציצים עשויים עץ כדי לאותת על פלישה לנורבגיה. במקביל, כדי לאותת על פלישה לפה-דה-קאלה בצרפת הוקמה קבוצת ארמיות אמיתית ומזויפת בראשות הגנרל פאטון שכללה טנקי דמה עשויים עיסת נייר וגומי, מפקדות מדומות ומטבחי שדה שפלטו עשן. בנוסף, מספר ההפצצות על פה-דה-קאלה היה כפול ממספרן בנורמנדי.

הרכבת מכשור על קדמת הטנקים לחיתוך צמחייה – המשוכות החיות (BOCAGE) היו מכשול קשה והן עיכבו מאוד את התקדמות בנות הברית לאחר הנחיתה המוצלחת בחופי נורמנדי ביוני 1944. במבוכי הדרכים ומאחורי המשוכות התמקמו יחידות הצבא הגרמני ופגעו אנושות בכל כוח שניסה לחצות אותן. היה די בטנק גרמני אחד כדי לעצור טור טנקים ולאחר מכן להשמידו באמצעות ירי מרגמות. רק לאחר שעלה הרעיון להרכיב על קדמת הטנקים כף שיניים עם מסור לחיתוך המשוכות הצליחה ההבקעה וניתן היה להמשיך את ההתקדמות.

נמל צף – בעלות הברית העריכו שהפיקוד העליון הגרמני ימגן ערי נמל לקראת אפשרות שהנחיתה תתבצע בנורמנדי. המהנדסים של בעלות הברית הגו את הרעיון לבנות שני נמלים מלאכותיים מחלקים מוכנים מראש, לגרור אותם ולמקם אותם באתרי הנחיתה. חלקיו העיקריים של הנמל הצף היו שוברי גלים, רציפי פריקה ומזחים צפים.

הצמחים כנשק במלחמת העולם השנייה – עצי הברוש מכילים כמויות גדולות של שרף שהוא חומר בעירה עוצמתי. בשנת 1944 במהלך הקרב על הבליטה הצליחו בעלות הברית להאיץ את נסיגת הצבא הגרמני, כאשר הפציצו בנפלם עצי ברוש ביערות הארדנים ויצרו בכך שריפות ענק הודות לשרף.

השתלטות על מטוס סבנה – ב-8.5.1972 חטפו אנשי ספטמבר השחור מטוס של חברת סבנה, הנחיתו אותו בנתב"ג והתנו את המראתו בשחרור מחבלים. כדי להונות את החוטפים התחפשו לוחמי סיירת מטכ"ל למכונאים עטויים בסרבלים לבנים המגיעים למטוס כדי להכשירו לטיסה, פרצו למטוס ושחררו את החטופים.

ללכת דרך קירות – את התמרון שערכו יחידות הצבא בזמן ההתקפה על מחנה הפליטים בשכם באפריל 2002 תיאר מפקדם, תת-אלוף אביב כוכבי, כ"גאומטריה הפוכה". החיילים נמנעו מלהשתמש ברחובות ובסמטאות הצרות וכן בדלתות חיצוניות ובחדרי מדרגות. תחת זאת הם פרצו חורים בקירות משותפים, בתקרות וברצפות ונעו בהם לאורך דרכים אופקיות ואנכיות.

ובחזרה לימינו אנו, אויבי ישראל עלולים בשנים הקרובות לפעול מארבע כנפות השמיים, מהיבשה, מהאוויר ומהים. חלקם עלולים לנהל מלחמת סייבר ואף להסתייע בחלל החיצון כדי לשגר ממנו אמצעי לחימה.

יש לקוות שהעוסקים במלאכה מודעים למשקל של חשיבה צבאית מחוץ לקופסה שעשויה להיות "game changer", ותוכל להוביל למזעור הסיכונים ולהעצמת הממד ההתקפי וההגנתי של צה"ל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. המאמר מהווה סקירה היסטורית של תחבולות שאינה רלוונטית לשדה המערכה כיום. בעידן של תצלומי לוויינים עם רזולוציה מדהימה, של GPS, של תקשורת אלחוטית ללא גבולות, של מל"טים ופצצות חכמות, של רובוטיקה וחישה אלקטרו-אופטית, אין ערך לדוגמאות שהובאו במאמר, למעט אולי האינדיקציה לחשיבה מחוץ לקופסה.

    1. היי,
      כל האלמנטים שמנית ידועים ונמצאים בשלבי פיתוח וייצור על ידי כל מערכות הביטחון באשר הן. אין בינן לבין חשיבה מחוץ לקופסא מאומה. כוונת המאמר הייתה לחדד את החשיבה מחוץ לקופסא אשר תוביל ל – game changer בשדה המערכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן