אין חדש תחת השמש

האם העורף האזרחי מוגן?
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

שלל אירועים סובבים אותנו בימים אלה – הקורונה ועליית התחלואה, הפרויקטור הלאומי, הפגנות במספר מוקדים, משבר על תקציב חד-שנתי או דו-שנתי. לשרשרת הצטרף גם ניסיון כושל של ארגון חזבאללה להפתיע את חיילי צה"ל בגזרת הצפון. במהלך כל האירועים והדיונים מתפרסם דו"ח של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ובו הוא טוען: "המקלטים אינם ערוכים לשהייה ממושכת". דו"ח זה, שפורסם בימים האחרונים, הוא ההמשך לדו"ח הקודם מדצמבר 2016, שהצביע על ליקויים בתשתיות ובמיגון למבנים צמודי גדר. ברם, לפי הדו"ח הנוכחי אנו למדים כי לא הרבה השתנה מאז ועד היום.

דו"ח מבקר המדינה מתפרסם בדיוק בעת מתיחות עולה עם לבנון ובפרט עם ארגון חזבאללה – ארגון טרור שאף סומן ככזה על ידי מדינות רבות בעולם. כבר זמן רב שמנהיג חזבאללה מתגאה באחזקת ארסנל אמל"ח הכולל טילים מדויקים. ישראל נלחמת באמצעות הפצצות אתרים איראניים בסוריה המספקים או עלולים לספק לחזבאללה אמל"ח שעלול לשנות את האסטרטגיה של הגורמים השונים במזרח תיכון.

אין חולק כי בשנים האחרונות הדוקטרינה גורסת כי העורף, החלק האזרחי והלא לוחם, הפך לזירה העיקרית. אנו רואים את זה לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל, והעניין התחדד בשנים האחרונות בכל המבצעים אשר נכפו עלינו, כאשר מערכת הביטחון אולצה להגיב כהגנה על העורף. האתגרים העומדים לפתחה של מדינת ישראל הם רבים, אך התעדוף חייב להשתנות מיד. אסור לנו להיגרר ולהגיב לפי גחמות של אויבינו או של כל ארגון טרור קיצוני, אלא על פי שיקולים של מערכת הביטחון. אך אפשרות כזאת תהיה בידי מערכת הביטחון רק אם יהיה מיגון ראוי למבנים לצד מערכות יירוט מתאימות.

דו"ח מבקר המדינה מעיד על מחדל מתמשך בכל הקשור למדיניות בנוגע לעורף. נראה כי קיים מס שפתיים מתמשך. כבר במאמרי "עורף בלי ראש" הצבעתי על הדברים ואף במאמרי "איך עוצרים את הנגיף?". קו מדיניות זה חייב להשתנות לפני שיהיה מאוחר. עם המומחים המובילים קו בעניין זה מעל לעשור נמנה ד"ר אבי ביצור, אשר קורא לפעולה השכם והערב, אך דבריו שלו ושל אחרים נופלים על אוזניים ערלות.

לסיום, מספר שאלות. בעוד אנחנו דנים בנושא המקלטים, מיגונם ושהיית תושבי הצפון או עוטף עזה, אנו מוצאים כי שכנינו אינם דואגים, אינם ממגנים את המקלטים ואינם פועלים למיגון פסיבי של העורף שלהם. מדוע? האם בגלל שאנחנו יותר מוסריים כלפי אזרחינו? האם בשל הבנה כי מדינת ישראל לעולם לא תתקוף ביודעין אוכלוסייה אזרחית לא לוחמת?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. נאה דרשת. לשאלותיך התשובות ברורות. כן – אנחנו יותר מוסריים. הם לא מתמגנים כיוון שהם יודעים "מי ומה בחוברת".
  עם זאת – ישראל היא המדינה הממוגנת ביותר בעולם, הן בהגנה פאסיבית (מיקלוט למינהו) והן בהגנה אקטיבית מכיפת ברזל וצפונה.
  אולם ההגנה הטובה ביותר היא ההרתעה. היה צריך לחסל את חיילי החיזבאללה שניסו לעבור את הגבול כדי להרוג חייל ישראלי (על פי המשוואה של נסראללה). מה זה רפיון הידיים הזה שנפל עלינו? התחלנו לשחק עם הטרור השיעי מלבנון שח-מט?
  אנו חוזרים על הטעות שעשינו כאשר רב המחבלים עראפאת היה על הכוונת בבירות ולא חוסל.
  גם מר נסראללה, בייחוד אחרי הנאום מאתמול על המשוואה, צריך לעלות על כוונת ולהחזיר ציוד ל"אללה הוא אכבר" שלו.

 2. מאמר ממוקד ערוך סדור ושיטתי
  חווסר המוכנות גובל בהפקרות של ממש

 3. על עוד דו"ח החושף את הבטן הרכה שלנו ולא מיושם… איך זה שתמיד אנחנו יודעים שמשהו לא תקין, מתעלמים מזה וכשקורה משהו שיכולנו למנוע, אנחנו מתעוררים ומקימים ועדות וכותבים דו"חות ושוב מתעלמים מהתוצאות שלהן…

 4. כמו תמיד מאמר אקטואלי ונוקב.
  לפני הקורונה השתתפתי בהרצאה שלך בנושא האיראני והיה מקסים.

  הבטן הרכה של העורף חשוף, מקבלי החלטות בוחרים להפנות משאבים למקומות לא רלוונטי, וחבל מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן