"משוטט" בשדה הקרב

אמצעי הלחימה היעיל בשדה הקרב בעידן הקורונה
תמונה של שמעון
תא"ל מיל' שמעון חפץ

בעקבות נגיף הקורונה נדרש העולם כולו לשינויים בכל תחומי החיים. לשינויים הללו יש השפעות מדיניות, חברתיות וכלכליות. לנוכח המצב מתמודד המשק הישראלי עם מצבים שלא ידענו כמותם אפילו בעיתות מלחמה, כמו איסור כניסת טיסות לישראל מחלק ממדינות העולם, איסור כניסת זרים לישראל, השבתת מערכת החינוך, איסור יציאת חיילי צה"ל לחופשות, הוצאת עובדי תעשייה וייצור, כולל בתעשייה הביטחונית, לחל"ת או לחופשה, ועוד. כל הפעולות האלה נעשו לטובת החוסן האזרחי ובריאות הציבור בישראל.

ההגבלות שהוטלו בעקבות התפשטות הנגיף, לצד הקושי ביישומן פוגעים בפעילות המוכנות של צה"ל למלחמה, ראו לדוגמה את החלטת הרמטכ"ל לאחרונה על ביטול תרגיל מטכ"לי בסתיו השנה. מעבר לכך, כל התוכנית הרב-שנתית "תנופה" נרקמת באטיות ולא בקצב שצפה הרמטכ"ל בסיום גיבושה והוצאתה מהלכה למעשה, בשל אילוצי תקציב המדינה ותקציב הביטחון בפרט.

אתגרי הקורונה מתווספים לאלה שהעולם מתמודד עימם בשנים האחרונות. בשנת 2019 פרשה ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן ומאז היא מפעילה עליה לחץ בדמות סנקציות כלכליות. בשנת 2020 הטילה ארה"ב סנקציות גם על סוריה וזאת למורת רוחן של רוסיה וסין. הדבר גרר גל תקיפות צבאיות של איראן על אתרי הנפט בסעודיה, על כוחות אמריקאיים השוהים בעיראק, ועל מטרות איכות במדינות המפרץ. במקביל מתמודדת ישראל עם איום צבא טרור של חיזבאללה בלבנון. חיזבאללה מקים פסי ייצור לנשק מדויק, מן הסוג המחייב אותנו לפעול צבאית.

בתחילת שנת 2020, טרם הקורונה, הצהיר הנשיא טראמפ על שינוי בהיערכות ארה"ב במזרח התיכון, ואז הפתיע בחיסול ממוקד של מפקד משמרות המהפכה האיראנית, קאסם סולמני, בעיראק. השלכותיו של חיסול זה ותגובת איראן ברורות לכול. רוסיה, בהובלת הנשיא פוטין, מעורבת בלחימה בסוריה כנגד המורדים וכנגד דאעש, ומייצבת את משטרו של בשאר אל-אסד. ישראל, על פי גורמים זרים, פועלת לסיכול העברת נשק איכותי, ובניית מפעל טילים מדויקים לחיזבאללה בלבנון, ואל לנו להתעלם גם מהמשבר הכלכלי חסר התקדים בלבנון והמהומות הנלוות אליו. התבססות כוחות איראניים בסוריה ובעיראק מחייבת בחינה מחדש של התעצמות כוחותיהם, כמו גם בחינת אפשרות של הסלמה צבאית מצד חמאס והג'יאהד האסלאמי בהשראת איראן בעוטף עזה. נוסף לכל אלה, ישראל ניצבת בפני סוגיית הסיפוח.

מפת האיומים הגיאופוליטיים מתפתחת מבחינה צבאית, טכנולוגית ומדינית. הדרך שבה "צבאות טרור" בוחרים להיחלץ ממשברים היא הרפתקה צבאית, ועל כן עלינו להתכונן לגרוע מכול. מצב הדברים מחייב כוננות ומוכנות גבוהה בצה"ל החל משגרת בט"ש, עם יכולות מבצעיות חדשות. התפיסה המבצעית המתגבשת היא שימוש בכלי הנשק ה"משוטטים" בשדה הקרב הבין-זרועי – שילוב יכולת הנגשה של לוחמה מעושרת מודיעין שיכולה להביא לסגירת מעגל ולפגיעה קטלנית במטרות אויב ולניצחון.

הפעלת הכוח הבין-זרועי מחייבת שינוי מסלול וחשיבה מחדש על האופן שבו עשויה להשתלב משפחת כלי הלחימה "המשוטטים". הולכת ומתפתחת יכולת אש, עם מגוון אמל"ח ויכולות נלוות, בכלים המופעלים בזמן תגובה מיידי וברמת דיוק גבוהה, כל זאת תוך התאמה מהירה לנסיבות. הפעלת כלים כאלה מחייבת העמקה ולימוד כללי המשחק של שדה הקרב החדש. בתקופה ביטחונית משתנה, של התלקחות בכל החזיתות, ועתה במיוחד תחת מתקפת הקורונה, סביבתה האסטרטגית של ישראל מורכבת ומרובת שחקנים מדינתיים וצבאיים. משום כך חובה עלינו לאתר את ערוצי הפעולה הישימים למציאת האינטרס החיוני בשדה הקרב, שיביאו להישגים ברורים.

הפעילות היזומה והאמנעה בתקיפה בעולם השטוח, האורבני הרווי ארגוני טרור, מחייבות פתרונות יצירתיים. כלי לחימה "משוטט-לכל-מטרה" הופך לאמצעי חדש במרחב האורבני בשדה הקרב שבו חשוב להכריע אויב מתחדש וקטלני. משפחת האמצעים החדשים כמותית ואיכותית, כדוגמת אלה שמפתחת חברת UVISION, הם המענה הראוי לעת הזאת. כוח אש קטלני לטווחים שונים ובדיוק רב תוך שניות. "משוטט מתאבד" יביא להגברת הלחץ על צבא טרור לאורך קווי הגבול עם שכנינו, ולהכרעתו.

התועלת המבצעית נתמכת היטב בעקרונות הלחימה ההתקפיים של צה"ל במערכה שבין המערכות, ושל צבאות זרים אחרים. למדינה כמו שלנו, המצויה בלחימה מתמדת במזרח התיכון, הטכנולוגיה המתקדמת הזאת מבטיחה צמצום דרמטי של סיכונים.

עדכון הערכת המצב שהעלה המכון למחקרי ביטחון לאומי למשבר קובע, כי כל השחקנים הבין-לאומיים והאזוריים יעסקו בשלב הקרוב בעניינים פנימיים. התחרות בין המעצמות תתעצם, והקרב על הנרטיב יהפוך למרכזי. שיתוף הפעולה הבין-לאומי יפחת באופן משמעותי, ומנגנוני שיתוף הפעולה ידעכו. העולם יהיה פחות חופשי, וחלק מצעדי החירום: ניטור, בידוד וסגר יימשכו עוד תקופה ארוכה. לנוכח המצב יהיו שינויים בשרשרת ההפצה, במלאים אסטרטגיים, ובעצמאות תעשייתית חיונית. בישראל יופנו תקציבים מבניין כוח צבאי-ביטחוני לטובת בריאות ושיקום משק העבודה.

על רקע הערכות אלה, אמצעי הלחימה "המשוטט-לכל-מטרה" הוא פתרון גנרי למרבית תרחישי האיום האפשריים, בעת היווצרותם. במציאות המשלבת מגפת קורונה, מצב כלכלי מורכב, וצורך ברכישת אמון הציבור הרעב לעבודה, מתחייבת תוכנית רב-שנתית מאוזנת הן מבחינת נטילת סיכונים והן מבחינת העלות התקציבית בבניין הכוח של צה"ל, וכאן יכול להועיל נשק מבטיח ומפתיע כמו ה"המשוטט".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

18 תגובות

 1. נשמע מעניין אבל לא לגמרי הבנתי
  אולי מאמר עם יותר פרטים?

  1. ערב טוב
   מטרת המאמר הוא להציג 'שחקן חדש "משוטט" בשטחי לחימה כלי חכם מדוייק המגיע לטווחים עם כושר השמדה ודיוק .במחיר יחסית זול שיכול לתת מענה מבצעי "בחלון הזמן "הזה בו צבא הטרור הנמצא בשטחים אורבנים כמו עזה לבנון סוריה .
   ובזמן שטרם אושר תקציב המדינה ובתוכו תקקציב הביטחון ותוכנית הרב שנתית של צה"ל .
   ראה אתר WWW. UVISIONUAV.COM

 2. כתבת מאמר מעולה רווי הסברים מחכימים. משום מה נמנעת מלפרט מהו בדיוק "המשוטט"?
  אם זה סוד צבאי אז למה לכתוב עליו. אבל אם כבר כתבת ועל כן יש להניח "שהמשוטט" אינו סוד צבאי אולי תסביר לקוראים מהו כלי הנשק הזה. תודה למפרע.

  1. תודה על המאמר,
   אין ספק שנוצר מימד חדש שמחייב ניסוי,
   עד שימצא חיסון, תיתכן הקפאת מצב טבעית,בנושאים קרייטיים שלא סובלים דיחוי המענה ניתן באמצעים קובנציונליים,
   לדעתי ברגע שיווצר איום נחזור "למכות"
   מדתיות.

 3. עוד מעט הלחימה בפועל תהיה של כלי לחימה לא מאויישים שיופעלו מרחוק על ידי חיילים שבכלל יעבדו מהבית

  1. האויבים יודעים שהם לא יביסו את ישראל. לא נותר להם אלא להטריד ולגרום לנו לנפגעים. אם הם הרגו חייל או אזרח ישראלי זה נחשב אצלם לניצחון ובשל כך מחלקים תופינים בצמתי הדרכים במקומותיהם.
   על כן כל מה שמרחף ופוגע באויב ללא מעורבות ישירה של חיילים מונע מהאויבים תחושת ניצחון ומציל יותר חיים בצד שלנו.
   בין היתר טכנולוגיות מהסוג הנדון מביאות לישראל מט"ח ומסייעות לכלכלה הישראלית להצליח.

  1. מובן שצריך כוחות יבשה. השאלה היא עד כמה ובמה עליהם להיות מעורבים. תן לעצמך חשבון – מהו ניצחון. כיום – קודם כול למנוע הרוגים ופצועים אצלנו. אתה חושב כמו "קציני צנחנים" מהדורות הקודמים. כיום הטכנולוגיה עברה מהפכים. בהחלט אפשר לנצח עם מעורבות מינימלית של כוחות יבשה. גם את הטרור. זו כיום המהות. שהצד השני ילחם עם "כוחות יבשה". שהם יספרו חללים. שאנו נחזיר לאימהות את בניהן ובנותיהן שהתגייסו לצבא.

   1. אבל כל חיל הרוג הופך לאסון לאומי
    זאת המדינה היחידה בעולם ששומרת יותר על חייליה מאשר על אזרחיה

 4. גם לאויבים וגם לטרוריסטים יהיו כלי נשק כאלה. נכון שאנחנו יותר מתוחכמים. אבל ברור לכל כי אם תהיה מלחמה רחבת היקף מול החיזבאללה או מול החמאס אנחנו החטוף מאות או אלפי טילים.

  1. את מעלה סוגיה נכונה. על כן צריך להקדים תרופה למכה. לסלק את האיראנים, לחסל את מצבורי טיליהם. אכן נחטוף גם בצד שלנו, אולם צריך לתכנן מצידנו פעולה מהירה והחלטית ללא פשרות. אינני רואה אופציה אחרת וגם לא הייתי רוצה שאנו נחכה עד שהם יתקפו בזמן הנוח להם.

 5. מטוסים ללא טייס יש רבים מהרבה סוגים שעושים הרבה דברים. כאן מדובר על מטוסים שיש בהם הרבה סוגי חימוש מתקדם, עם יכולות טכנולוגיות גבוהות, ביצועים משופרים, וגניבות בתפעול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל