שלא תעזו להכניס חיילים לרצועת עזה

יש לחסל את האתגר העזתי אך ורק מבחוץ
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

עונת פוליטית רגישה עכשיו. בכירי המפלגות מתחרים ביניהם על הצעת דרכים "לפתור את הבעיה העזתית". ישראלים המתגוררים ב"יישובי עוטף" עזה סובלים סבל רב מטילים, מפצמ"רים ומבלוני תבערה הנשלחים השכם והערב מהרצועה אל תוך מדינת ישראל. בעיקר נפגעות נפשותיהם של ילדים הנחשפים לעיתים קרובות מדי ל"צבע אדום". אין כל ספק שמדינת ישראל חייבת לספק לתושבי העוטף, ולא רק להם, ביטחון מוחלט.

לפני ששר הביטחון בנט כיהן בתפקיד חשוב זה הוא הטיף "להכניס את צה"ל לעזה כדי לחסל את מוקדי הטרור שם". והנה, הוא מכהן כבר כשלושה חודשים בתפקיד זה וצה"ל עדיין לא נכנס לרצועת עזה. אזכיר את אמירתו המפורסמת של אריק שרון: "מה שרואים מכאן לא רואים משם". אמת, שרון צדק (ולא רק בפעם הזו). הבעיה "עמוקה" הרבה יותר ממה שנראה לנו מעל פני השטח.

רצועת עזה היא כיום מדינת טרור קטנה שרובה פרוסה מתחת לפני האדמה. רוב רובה של הרצועה מכוסה בדיונות חוליות שעומקן מגיע במקומות רבים לעשרות מטרים. כך מתאפשרת בקלות רבה חפירת בונקרים ומנהרות תת-קרקעיות, שלא כמו בגבול לבנון. גם שם נחפרו מנהרות אף שפני הקרקע הם סלעיים. הורדת עיקר הכוח הלוחם של חמאס וארגונים אסלאמיים קיצוניים אחרים ברצועה אל מתחת לפני הקרקע יצרה מצב חדש, אשר מקשה מאוד על היכולת של ישראל לחסל את הטרור. כניסה קרקעית לעזה תדרוש הקרבת חיי חיילים רבים. ועוד – אחרי השתלטות צה"ל על הרצועה, יידרשו פתרונות אזרחיים לאוכלוסייה בת כ-2 מיליון תושבים, על חשבון הקופה הציבורית הישראלית. דהיינו – מצב של "לא לבלוע ולא להקיא".

ממעקב אחר פעולותיה של ממשלת ישראל בראשות נתניהו בשנים האחרונות בנושא העזתי, נדמה שישראל לא מתייחסת לאיום העזתי ברצינות מספיקה. שיגור אמצעי הטרור מעזה אינו פוסק למרות הקלות למיניהן שישראל מתירה לעזתים, או שוללת אותן כאשר הטרור מרים ראש. טוענים כלפי נתניהו שהוא אינו מטפל בבעיה בנחרצות. הגדיל לעשות האלוף (מיל) יאיר גולן, שהפך לפוליטיקאי שמאלן לעת מצוא. לטענתו, "ביבי פישל כיוון שלא יזם פתרון מדיני ברצועה". מיותר לציין שדברי האלוף גולן שווים כקליפת השום, בדומה לדבריו על הנעשה באיו"ש, שמזכירים לו התנהלות בגרמניה בין שתי המלחמות.

אם כך – מה כן? קודם כול המשך ההתנהלות כפי שהיא מתבצעת בשנים האחרונות. השלמת ה"קיר התת-קרקעי" למניעת חפירת מנהרות מרצועת עזה לתוך מדינת ישראל. עיבוי ההגנה שמספקת כיפת ברזל בהצלחה יוצאת מהכלל נגד טילים המשוגרים לשטחנו מהרצועה. השלמת פיתוח המתקן ליירוט בלונים על ידי קרני לייזר, וכמובן בחינת מתן הקלות מסוימות בתחומים אזרחיים שונים, בהתאם לרמת התוקפנות המגיעה מהרצועה. למדנו שבהתנהלות מסוג זה אין לנו כמעט נפגעים בנפש ופצועים. הפגיעות במפגעים למיניהם מתרחשות רק בצד השני.

אולם על מנת לאיין את הטרור נגדנו יש לאמץ סוגי פעילות חדשים. בעבר השתמשנו בחלקם במשורה. כיום, עם יכולת טכנולוגית משופרת אשר נמצאת בידינו, ישנה אפשרות לפגוע בגורמי הטרור מבלי להיכנס לרצועה ומבלי לסכן חיי חיילים. בשיחות שונות עם כל מיני "קולונלים לשעבר בעלי כובעים אדומים", טענו הללו שאי-אפשר לחסל את הטרור העזתי ללא כניסה קרקעית לרצועה, ואם יהיו קורבנות – הדבר מתחייב.

הבל ורעות רוח. חוות דעתם של אלה המחייבים כניסה קרקעית לרצועה תקועה בעבר. אין הם נותנים לעצמם דין וחשבון שכיום מדינת ישראל אינה נתונה לסכנה אסטרטגית. כיום המגמה חייבת להיות שמירה על חיי חיילים ואזרחים בכל מחיר. המדינה התבגרה והשתכללה ואין כל צורך לסכן חיי אדם בשיטות של ה-101 או של פעולות התגמול (יוצאות מכלל זה לעיתים מזומנות פעולות כירורגיות של כוחות מיוחדים למטרות ספציפיות).

מהן אפוא הפעולות שאפשר לבצע על מנת לחסל טרור קיצוני כפי שהוא מתקיים ברצועת עזה? – על התמגנות כבר דיברנו. להלן אבקש לפרט כמה דרכים בתחום ההתקפי: כאשר מזהים פתח מנהרה, או מערך תת-קרקעי, אסור בשום אופן להכניס לשם חיילים (ראו מקרה הדר גולדין הי"ד). יש להחדיר פנימה כמות חומר נפץ גדולה, לאטום את פתח הכניסה ולפוצץ. גלי ההדף יהרסו מערכות תת-קרקעיות שלמות ויגלו פתחים נוספים.

באמצעות תצלומי אוויר וכטב"מים יש למפות בדיוק רב אתרים שמהם משוגרים אמצעי טרור לכיוון ישראל. ברגע שמזוהה פעילות במקום כזה יש להשמידו מייד באמצעות אחד מכלי הנשק הנמצאים בידיה של ישראל: מהאוויר, מהים או מהיבשה. בעניין זה לא צריכות להיות פשרות, ואף לא התחשבות אם במקום נמצאים גם מי שאינם נחשבים ללוחמים.

יש לסכל ולהשתיק את אמצעי התעמולה האלקטרונית של חמאס ויתר ארגוני הג'יהאד. אין טלוויזיה, אין אינטרנט, אין טלפונים ניידים וייקוב הדין את ההר. יש לפעיל אמצעי ל"פ, דהיינו לוחמה פסיכולוגית: הצנחת עלונים, פמפלטים ומפות, הכול בערבית, ברחבי הרצועה. הצנחת עלונים מהאוויר תפגע גם בתדמיות ובסמכויות של מנהיגי הטרור ותציג אותם באור מגוחך. אין להימנע מחיסולים ממוקדים, על פי שיקולים של האחראים למאבק בטרור.

אפשר מדי פעם להצניח באזורים כאלה או אחרים ברצועה כיכרות לחם, פיתות, בצל, שימורים שונים וכיו"ב, כמובן במסגרת תעמולתית מתאימה לעניין זה.

לעשות הכול – רק לא להכניס כוחות קרקעיים לתוך רצועת עזה. ראו הוזהרתם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. כל אחד ודעתו. ואני מאלה שמכבדים גם געות הפוכות משלי. דבר אחד ברור. כל דרך התקפית אחרת, ובעיקר כזאת של הפצצות ללט כניסה יבשתית, תעלה לנו בטווח הארוך יותר יקר.

  1. אין כאן בכלל עניין של כל אחד ודעתו. איזה מן שיקול זה: "הפצצות ללא כניסה יבשתית תעלה לנו בטווח הארוך יותר יקר"
   אתה רוצה להיכנס יבשתית היום ולהרוג חיילים שלנו בשל מה שיקרה או לא יקרה בטווח הרחוק?
   מה ההתקרנפות הזו?
   מה אתה יודע מה בכלל יקרה בטווח הרחוק?
   ובשביל ספקולציה כזו לחפור מחר קברים של טובי בנינו ונכדינו?
   הדבר האחד שברור הוא שרק דרך התקפית קשוחה תעצור את הטרור מעזה. ז"א ע"י הרתעה מתמשכת ונחרצת.
   ואני אומר לך (ואני בטוח שגם רבים מאד אחרים) שרק בדרך זו נמנע את הטרור גם בעתיד. בדיוק ההפך ממה שאתה מנסה להגיד.
   כניסה יבשתית לעזה היא מתכונת בטוחה להפסד ותבוסה בכל התחומים.

 2. אבל אני לא מסכימה שהבעיה תפתר על ידי הפצצות אכזריות. ההיפך. זכותך לחשוב כך. זכותי לחשוב אחרת.

  1. תודה על תשומת לבך והערותייך.
   בוודאי שהבעיה לא תיפתר על ידי הפצצות אכזריות. שימי נא לב שלא כך כתבתי. התגובות הישראליות צריכות להיות בדיוק למקומות שמשם יורים על ישראל. לא סתם הפצצות. אם ישיבו אש בדיוק למקומות שמשם יורים עלינו אזי תושבי המקום שרובם אינם טרוריסטים יסלקו בעצמם את הטרוריסטים ממקומותיהם.
   ועוד דבר – ברור שהבעיה העזתית תיפתר רק בהסדר מדיני. אולם זה יגיע רק אחרי שהעזתים יפנימו שבמלחמות הם לא ינצחו את ישראל. ממש כמו שקרה עם המצרים והירדנים.
   לגבי ה"לחשוב אחרת" ברור שזו זכותך. את בוודאי גם מצביעה כך בבחירות. זה לגמרי בסדר גמור.
   יחד עם זאת מעצם תגובתך נדמה לי שאנו חושבים די אותו דבר בעניין עזה.
   אנא תקני אותי אם אני טועה.

 3. ולכן אסור שאף אחד מחייליינו ישרט אפילו בגלל האנשים הרעים מאוד בעזה. מסכים איתך לגמרי.

 4. בעיקר מהצד של בנט וליברמן
  שבסוף הוא יכניס כוחות לעזה
  וזאת תהיה טעות גדולה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן