האיש שעשה רבות למען ביטחון ישראל

דברים לזכרו של משה (מישה) ארנס שנפטר לפני שנה
משה ארנס כשר הביטחון
משה ארנס ז"ל צילום: U.S. military commons.wikimedia.org

זכיתי להכיר את משה ארנס בעת ששירתי בלשכת סגן הרמטכ"ל, ולאחר מכן בתחילת שנת 1982 כשמוניתי לעוזרו של נספח ההגנה, האלוף מנחם מנדי מרון ז"ל, בוושינגטון D.C , ארה"ב. היו אלה הימים שלפני מלחמת לבנון הראשונה. מישה היה איש אמונו של ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל אל מול הממשל האמריקאי, ומי שהציג את ישראל כבת ברית לממשל ולעם האמריקאי.

מישה קשר קשרים בכל דרגי הממשל. הוא תמיד חתר לאמת, לא התלהם, אף לא כשהתעקש על נושאים שהאמין בהם. לא היה טוב ממנו בהופעותיו המשכנעות והרהוטות מול דעת הקהל האמריקאי, שנחשף לתמונות משדה הקרב בלבנון, כמו גם לדיווחים משטחי יהודה ושומרון וחבל עזה.

בפברואר 1983, בעקבות ועדת כהאן, קרא לו ראש הממשלה בגין לשוב ארצה כדי לשמש כשר הביטחון. על פי בקשתו של ארנס, מתמנה הנספח האלוף במיל' מרון למנכ"ל משרד הביטחון, אני לשלישו הצבאי ונחמן שי ליועץ התקשורת לשר. אנו מגיעים בעיצומה של מלחמת לבנון הראשונה, צריך לשקם את צה"ל, ולמנות שורה של בעלי תפקידים: הרמטכ"ל משה לוי, דן שומרון, שיקים את מפקדת חילות השדה (המפח"ש), אהוד ברק ר' אמ"ן, מנחם עינן ר' אג"ת, אלוף פצ"ן ועוד.

ארנס נכנס לתפקידו במהירות, ובתוך זמן קצר לאחר הערכות מצב עם המטה הכללי, השב"כ והמוסד הוא מוביל מבצע לנסיגות מהרי השוף ולקו האוולי. בכך זכה לאמון ולהערכה של הציבור ומערכת הביטחון כולה ושל צה"ל בפרט.

ארנס, בכישרונו הרב, שימש שלוש פעמים שר ביטחון ושר חוץ. בפרספקטיבה רחבה אפשר לומר שהוא הנהיג רפורמות יותר מכל שרי הביטחון המעולים לפניו ואחריו, מבלי להיות מצביא או גנרל, אלא בזכות היותו למדן מסור, קפדן היורד לעומקם של דברים בכל הקשור לאירועים מבצעיים בפעילות צה"ל בביטחון השוטף לאורך גבולות המדינה. סיוריו בשטח והמפגשים עם החיילים והמפקדים אפשרו לו לחוש מקרוב את ההחלטות לפעילות צה"ל, אם בלבנון ואם בשטחים. ארנס עשה רבות למען ביטחון ישראל, בין היתר הביא להקמת מפקדת חיילות השדה עוד בהיותו יו"ר ועדת חוץ וביטחון (בשנת 77'), ובשיתוף עם שר הביטחון עזר ויצמן אשר מינה את טליק להקמה של מגוון האפשרויות שהגיש בהמלצותיו בפברואר 1980.

באפריל 1983 מינה ארנס את משה לוי לרמטכ"ל, וביוני באותה שנה מינה את דן שומרון להקים המפח"ש – שתפקידה גיבוש תו"ל, ארגון חילות השדה ופעולתם בקרב המשולב ביבשה. לימים, בתוכנית צה"ל 2000, הופכת המפח"ש לזרוע היבשה – פיקוד על כלל כוחות היבשה, משלבת בתוכה גם את אט"ל, ועוסקת בבניין הכוח שתחת אחריותו והפעלתו בשעת חירום.

בתקופת כהונתו של ארנס כשר הביטחון נחתם במאי 1983 הסכם שלום עם לבנון, אך בגלל השפעת והכרעת הסורים ההסכם לא מומש. בנובמבר 1983 בוצעה עסקת חילופי השבויים שבמסגרתה מסרה ישראל ללבנון אלפי אסירים ומחבלים תמורת 6 חיילי נח"ל שהיו בשבי אש"ף. וביוני 1984 – החלפת 6 שבויים ישראלים תמורת 300 סורים.

בעקבות פרשת קו 300 שעוררה סערה ציבורית בישראל, מינה ארנס ועדת חקירה להוצאת האמת לאור והסרת האשמה מהקחצ"ר אז תא"ל איציק מרדכי. כידוע, מרדכי זוכה מכל אשמה ובשב"כ הייתה טלטלה גדולה.

בשנת 1991, ערב "מלחמת המפרץ", שוחח ארנס שהיה אז שר הביטחון בממשלת שמיר עם מקבילו וידידו, מזכיר ההגנה האמריקאי דיק צ'ייני, והתעדכן על "סופה במדבר". יום חמישי, 17 בינואר 1991, בשעה 01:30 לפנות בוקר החל חיל האוויר האמריקאי בהפצצת בגדד ואתרים אסטרטגיים בעיראק. בהנחייתו של ארנס הוכרז מצב חירום. לאחר מטח טילי הסקאד על גוש דן נדרשו אזרחי ישראל להיערך בחדרים אטומים לשהייה ממושכת ולפתיחת ערכות המגן.

בנסיבות של ירי טילים במשך 6 שבועות (39 טילים) צידד ארנס בפעולה כירורגית של כוח מיוחד בראשותו של נחמיה תמרי ז"ל, להנחתה במערב עיראק. הכוח יועד לצוד את המשגרים שמהם נורו הטילים לעבר ישראל. אולם בשל פניית האמריקאים נמנעה ישראל מתגובה. ארנס הקפיד לשמר את מדיניות האיפוק שהוביל בהשקט ובבטחה ראש הממשלה שמיר בהסכמה עם הנשיא בוש והמלך חוסיין, לאורך כל זמן הלחימה.

כלקח מיידי מהתפתחות המערך הרקטי אצל שכנינו ב"מלחמת המפרץ", תוך כדי המלחמה, ארנס מקים צוות בראשותו של האלוף יעקב לפידות שהיה מפקד מב"ל. לפידות וע' ראש אג"מ, האלוף זאב ליבנה ז"ל, ממליצים בפניו על שינוי ארגוני מעמיק ועל הקמת פיקוד טריטוראלי-משימתי של הגנת העורף, היערכות שונה מימי הג"א. ההחלטה על הקמת פיקוד העורף, שמאז פברואר 1992 הפך לחיוני ביותר לחיי העורף האזרחי, "הבטן הרכה", היא אתגר אמיתי ושינוי ארגוני חשוב בצה"ל שיזם משה ארנס.

כמי שזכה בפרס ביטחון ישראל (בשנת 71') על פיתוח מטוס "הכפיר", ובהמשך ה"ערבה" בעת שהיה ראש חטיבת ההנדסה בתע"א, הביא עימו ארנס כשר הביטחון את התבונה ואת הראייה למרחוק של העמדת המשאבים למו"פ לכלל זרועות צה"ל.

ארנס אמר כי "אין ספק לגבי היכולות שלנו לפתח כל דבר, וזה לא הולך להיעלם. יש לנו חומר הגלם האנושי הטוב ביותר". ואכן, הכניסה לפיתוח מערכות דחף העצימה את בניין הכוח של צה"ל באמצעות התעשיות הביטחוניות המושתתות על הראש היהודי המקורי והיצירתי, ולראיה "החץ", "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים".

לשם מימוש פרויקט "הלביא" – חלומו על פיתוח מטוס קרב ישראלי והשאיפה שיהיה מטוס הקרב הטוב בעולם, גייס ארנס מימון ותמיכה אמריקאיים. לצד פרויקט זה נוספו גם לוויין צילום, מערכת "אורן ירוק לאיכון מטרות ירי טילים" ועוד.

שמעון חפץ ומשה ארנס

ובנימה אישית, בפרידה ממני עם סיום תפקידי כתב לי (ראו בתחתית התמונה) בכתב ידו: "לשמעון היקר, עברנו משברים והישגים ואתה תמיד לצידי. תודה, משה ארנס".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

  1. תשאלו את הצעירים מי זה ולא ידעו. חשוב לכן להעלות מאמרים כאלה.

  2. תודה על המאמר החשוב לזכרו של משה ארנס. אכן האיש היה משכמו ומעלה. מבאס להיזכר בעימות מכוער שהיה לו עם האור והתום דוד לוי.
    להזכיר לכולנו – בעת מלחמת המפרץ הראשונה שר הביטחון ארנס צידד בתגובה ישראלית ל"טילי סדאם". ראש הממשלה שמיר, בלחץ אמריקאי מנע את התגובה וזו הייתה השגיאה החמורה ביותר של שמיר בעת כהונתו כראש ממשלה. אנא קראו בעניין זה מאמר בשם "הטעות הקריטית של ראש הממשלה שמיר" שהתפרסם באתר זה ביום 13 בנובמבר 2019.

  3. למעשה רוב שרי הבטחון שבאו מהאזרחות היו מהמוכשרים ביותר, ועשו את התמורות הכי חשובים,לפקיד שר בטחון צריך כישורים כמו היגיון שכל ישר,
    ניקיון כפיים,להיות מענטש,ויכולת להנהיג עוזרים ומומחים לכל דבר,שר בטחון לא חייב להחזיק סכין בן השיניים,הוא חייב שכל בן האוזניים.

  4. כיבדתי אותו תמיד ובין היתר בשל הדחף שלו לקדם התעשיה הבטחונית המתקדמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן