שר ביטחון חדש – יחסים אחרים

השר בנט יוזם הרחבת התיישבות יהודים בחברון
צילום של בנט
נפתלי בנט צילום: Creative Commons

ביום ראשון, 10 בנובמבר 2019, נפל דבר בישראל. לא, אין המדובר ביום הזיכרון ליצחק רבין הי"ד שחל בדיוק ביום זה, אלא, עד כמה שהדבר נשמע הזוי, בממשלת המעבר בראשות נתניהו שאישרה ברוב קולות מוחלט את מינויו של הח"כ נפתלי בנט למשרת שר הביטחון של מדינת ישראל.

בחיבור זה אינני מבקש לעסוק בצד החוקי של מינוי שרים בממשלת מעבר. גם אינני מבקש לדון בהתאמתו של קצין זוטר (מיל') ביחידה קרבית לתפקיד מספר אחת במערך הביטחוני הענק של מדינת ישראל. אני מבקש לדון בפן האידיאולוגי של אישיות השר בנט והכיוון החדש שאליו הוא עלול לנתב את מכונת המלחמה האדירה של מדינת ישראל.

עניין זה כנראה יעמוד במרכז תשומת הלב הלאומית כיוון ששר הביטחון החדש הורה למתאם פעולות הממשלה בשטחים ולראשי המִנהל האזרחי (שם מכובס לממשל צבאי) להכין תוכנית להרחבת התיישבות יהודים בחברון. מדובר על בניית שכונה יהודית חדשה שתיצור רצף של יישוב יהודי ממערת המכפלה עד לשכונת אברהם אבינו (ציטוט מידיעה שהתפרסמה ב"ישראל היום", מיום 2 בדצמבר, בעמוד 7).

בתרגום לעברית פשוטה: השר החדש מכריז על מדיניות חדשה. לא עוד מתינות בשאיפה להכיל את הסכסוך היהודי-פלסטיני, אלא העצמת התנחלות היהודים בעיר האבות, וכנראה גם באיו"ש בכלל – וייקוב הדין את ההר. כך על פי עמדות מיעוט אידאולוגי של ימין קיצוני, שהשר בנט נמנה עם נציגיו בכנסת.

שינוי זה בכיוון המדיניות של ממשלת ישראל מזכיר לי שינוי אחר שבא לידי ביטוי בספרו של משה דיין, "מפה חדשה – יחסים אחרים", שפורסם ב-1969 (הוצאת שקמונה וספריית מעריב). משה דיין, רמטכ"ל רב מוניטין, מונה ימים אחדים לפני פרוץ מלחמת ששת הימים לתפקיד שר הביטחון של מדינת ישראל. אומנם את הכנת צה"ל למלחמה עשו רה"מ ושר הביטחון אשכול והרמטכ"ל רבין, אולם את התהילה קטף שר הביטחון החדש דיין.

כמו השר בנט בימינו, כך גם דיין החל מייד אחרי המלחמה לנהל מדיניות חדשה מול הערבים. מדיניות שקיבלה ביטוי מובהק בספרו הנ"ל. בשל קוצר היריעה לא יתאפשר בחיבור שלהלן להרחיב בעניין זה. מספיק אם אציין שעל פי המדיניות החדשה של דיין החלה התנחלות רבתי בשטחי איו"ש. דיין אמר: "חזרנו לארץ האבות, לענתות ולשילה" – וצעירים ישראלים טובים ונאמנים החלו ליישב את איו"ש.

תופעה דומה, אם כי בוודאי בממדים צנועים הרבה יותר, עלולה להתחולל בחברון בימים אלה. את האמת יש לומר – היה יישוב יהודי היסטורי בחברון. הקרקעות שעליו היה פרוס יישוב יהודי זה היו בבעלות יהודים מימים ימימה. היישוב התחסל במאורעות תרפ"ט (1921) כאשר כ-70 יהודים נרצחו, עוד רבים נפצעו והנותרים נמלטו לירושלים המנדטורית. הקרקעות והנדל"ן נתפסו על ידי ערבים ומאז חוסלה הנוכחות היהודית בעיר האבות.

עתה מבקש שר הביטחון החדש (כיוון שאיו"ש לא סופחה למדינת ישראל כמו רמת הגולן, הרי השלטון בשטח נמצא באחריות משרד הביטחון) להשיב את השטח הגזול בחברון לידיים יהודיות. בשל המהומה הפוליטית שמדינת ישראל נתונה בה בימים אלה (דצמבר 2019) הכרזת שר הביטחון בעניין הרחבת ההתיישבות היהודית בחברון נדחקה לשולי אמצעי התקשורת. בימים כתיקונם בוודאי הייתה מתחוללת במקומותינו מהומה רבתי.

מי שכן נטלו על עצמם להתייחס לתוכניות שר הביטחון היו הח"כ איימן עודה (איך לא) שאמר שצעד זה מהווה מלחמה חדשה עם הפלסטינים, והח"כ תמר זנדברג שאמרה שמדובר בניצחון הכהניסטים על ישראל. מי שמקים שכונות יהודיות בלב בירת האפרטהייד בישראל, במקום לפרק אותן, הוא משיחיסט שפוגע במכוון בעתידה של מדינת ישראל. האגודה לזכויות האזרח הגיבה בטענה כי ממשלת מעבר שלא קיבלה את אמון הבוחרים, שאינה רשאית אפילו למנות פקידים בכירים, בוחרת להקים התנחלות חדשה בלב חברון.

ואילו אנו ממליצים לשר הביטחון החדש בנט, לחברי גוש ה-55 ולמי שעדיין יושב בממשלת ישראל, להיזכר בפסוק התנ"כי האלמותי "בימים ההם אין מלך בישראל – איש הישר בעיניו יעשה" (שופטים י"ח, א'). הרבה חכמה וניסיון היסטורי טמונים בפרק י"ח בספר שופטים. דווקא השר בנט וחברי חוגו הפוליטי חייבים להכיר את הפרק הזה ולהפנים את המסר הכלול בו. דברי אלוהים חיים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. אתה מודאג מדבריו של בנט. אבל לא לא כתוב מספיק חד. יש סיכוי שקוראים מסוימים עלולים להבין הפוך. או שאני בעצמי לא הבנתי טוב.

  1. אני מפנה תשומת לבך לפרק י"ח בספר שופטים, אם תהיה לך סבלנות תגיע לפסוקים כ"ז – כ"ח. הכל עשוי להתברר לך. דומני שאחרי שתקרא הפסוקים הללו בהחלט תבין.

 2. הממשלה יאבדו תפקידיהם בתוך כמה חודשים יש לדעתי חשש גדול שהם יפעלו בצורה הרפתקנית שתשרת את האינטרסים האישיים שלהם אך לא בהכרח את האינטרסים של המדינה.

  1. כתוב בפרקי אבות: "אשרי אדם דואג תמיד". אבל איפה כתוב שהם יאבדו את תפקידיהם תוך כמה חודשים?
   לשמוע 333 עדים ולחקור אותם חקירה נגדית ייקח שנים לא מעטות. אחר כך יהיה ערעור לעליון וייקח עוד שנתיים. רק אם העליון ירשיע סופית הוא יפרוש. לזה אתה קורא "כמה חודשים".
   הכל כבר תואם עם היועץ מנדלבליט. אתה זוכר למי מנדלבליט מייעץ?

 3. בכל מקרה ובכל תוצאה לא ימשיך להיות שר ביטחון אחרי הבחירות

 4. לא נבחר ולא עבר את אחוז החסימה. ניהל מו"מ לחבור לכחול לבן, כך שמעתי היום ברדיו, וראש הממשלה מיד מינה אותו לשר ביטחון. מינוי ראוי!!!??????

 5. בנט לא מתאים לתפקיד שר ביטחון. מכל מקום מתאים לשמש שר ביטחון יותר מפנחס לבון, ממנחם בגין, מאביגדור ליברמן ומאמיר פרץ.

 6. בסדר. בנט שר ביטחון. ???
  וליצמן מתאים לבריאות?
  ואריאל התאים לחקלאות?
  ורגב מתאימה לתרבות?
  והרברפי מתאים לחינוך?
  ושאשא ביטון מתאימה לשיכון?
  וקרא התאים לתקשורת?
  וכץ מתאים לחוץ?
  וההוא ! מתאים למשפטים?
  זה מה שנקרא ממשלת מומחים.
  והיא מתאימה להיות רעיית?
  אבל תראו הוא יבחר גם במועד ג'
  בואו נראה איזה תפקיד ייתן לביתן ולמיקי זוהר.
  אלוהי ישראל וצבאותיו.

 7. הפסיד בעיני כל ערך
  אומר בקול רם ובנחרצות
  ועושה הפוך
  ובידי ליצן כזה להפקיד הביטחון?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת

כף רגל

פטריות ברגליים

כף רגל אתלט היא מצב עור שכיח המשפיע על כפות הרגליים. זה נגרם על ידי זיהום של העור עם פטריות. רגל אתלט היא זיהום עור