איננו מבקשים הרפתקאות

נדרשת בקרה ממשלתית הדוקה על המתרחש בגבולות
תמונה של גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

אבקש לשתף אתכם בתסכול שפקד אותי השבוע כאשר המחשב בגד בי. אני נוהג לכתוב במחשב את מאמריי וכן נקודות ונושאים שאני חושב עליהם, אולם די בלחיצה אחת לא זהירה, ועבודה של שעות יורדת לטמיון.

אחרי שראיתי כותרת בעיתון על החלטת מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו, כי מחלקת המדינה משנה עמדה וכי ההתנחלויות הישראליות ביהודה ושומרון אינן מהוות הפרה של החוק הבינלאומי, כתבתי טיוטה לטור חדש בנושא.

למחרת היום גיליתי שהטיוטה נעלמה. הקשה שגויה והטור פשוט איננו עוד. תסכול האבדה הקשה עליי לשוב ולשחזר דברים, ולכן היום אסתפק באמירה קצרה מהרגיל בנושא ההתרחשויות האחרונות בגבולותינו.

לפני ימים ספורים ידענו פרק לחימה נוסף אל מול רצועת עזה. אומנם לא היו אבדות בנפש מצידנו, אך טרם עיכלנו את משמעויות העימות בנזקים חומריים, בצורך לחידוש מלאי "כיפות הברזל" שבידינו, בתסכול העמוק של תושבי עוטף הרצועה ואפילו בהשלכות המדיניות של עימות כזה.

כל אחת מן ההתלקחויות החוזרות ונשנות לאורך הגבול עלולה להתפרץ ולהסלים, ולצערנו, סכנת התלקחות קיימת בכל אחת מן הזירות, ואף שאינני דואג לעצם קיומה של ישראל, אני סבור כי עימות כזה יעמיד במבחן את העורף האזרחי ואת יכולתנו לספוג אבדות ונזקים.

לנוכח המצב, עלינו לעשות כל שבידינו שלא לאבד את הסכמי השלום עם קהיר ועם עמאן. אסור לאמץ מדיניות המאשרת, ואולי אף מחייבת, את הפיקוד המקומי בשטח, לאורך כל קווי הגבול, להגיב ללא צורך באישור הממשלה.

אל לנו לחזור על הטעות של מלחמת לבנון השנייה – מקרה קלאסי של מלחמה שבה פתח הכוח המקומי שלנו לאורך הגבול, והעמיד את הממשלה בפני עובדה מוגמרת. לא רק שהממשלה לא נדרשה להחליט אם להגיב אם לאו, גם אופי התגובה הוכתב על ידי השטח.

ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה התלקחויות בלתי מבוקרות. ראש הממשלה, שר הביטחון והממשלה עשויים אף הם לנקוט צעדים שנתחרט עליהם, אך תמיד יהיו אלה צעדים של הדרג שהיה מוסמך לשקול ולהחליט. על הדרג המדיני והרמטכ"ל לחדד ולהבהיר מציאות זו למפקדים בשטח. מדינת ישראל לא מבקשת לעצמה הרפתקאות מסוג זה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

 1. של נטיות הרפתקניות בקרב הפוליטיקאים שיש להם אולי אינטרס לחמם הגזרה

 2. להזכירך – ישראל לא פתחה במלחמת לבנון השנייה. מלחמה זו החלה בפעולה רצחנית של חיזבאללה, הריגת 3 חיילי צה"ל, חטיפת שני חיילים והפגזה ארטילרית מסיבית אל תוך ישראל.
  ישראל הגיבה – אני חוזר – הגיבה על ההתקפה מצפון. הכל החל ב- 12 ביולי 2006 ונמשך 34 ימים. בסוף המלחמה האו"מ קיבל את החלטה 1701 שהסדירה הפסקת אש וכיו"ב.
  אכן נעשו טעויות תוך כדי לחימה. כפי שהדבר קורה במלחמות. אבל צה"ל פעל מתוקף החלטת ממשלה.
  זאת ועוד – מאז שורר שקט כמעט מוחלט בגבול עם לבנון. רובע הדאחייה נהרס ולא שוקם עד היום. הושגה הרתעה משמעותית נגד החיזבאללה.
  נסראללה (מורנו ורבנו) הכריז בקולו שאם היה יודע שזה מה שיקרה, הוא לא היה פוקד על חייליו לבצע את פעולת הטרור נגד ישראל.
  מסקנות צריך להסיק על סמך עובדות ולא על משאלות לב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

דילוג לתוכן