שוב השתנו כללי המשחק

התקיפה האחרונה בסוריה היא הצהרה נחושה של ישראל
תמונה של דודי ירון
דודי ירון

לפני למעלה משנה כתבתי מאמר תחת הכותרת: צה"ל של מעלה וצה"ל של מטה . בפתיח כתבתי כך: "זה שנה ויותר מתנהלות לנגד עינינו, באותו מזרח תיכון ממש, שתי חזיתות – זו שסביב רצועת עזה וזו הצפונית במרחב הסורי – ודומה שהתפיסה המדינית והתפיסה הצבאית ואופן הפעולה הנגזר מהן מתנהלים על ידי שתי ממשלות ושני צבאות שונים וזרים זה לזה. בצפון ישראל פועלת המדינה בעוצמה ובנחישות, לעיתים ממש על הקצה, ובדרום מופגנת אוזלת יד, כמעט אפתיה."

במזרח התיכון כמו במזרח התיכון התחוללו בשנה האחרונה, ובעיקר בחודשים האחרונים, מספר אירועים משמעותיים שדווקא מצדיקים את ההבדלה שעושה מדינת ישראל בין האויב הדרומי לזה הצפוני. בדרום, להוציא כמה סבבי ירי שאת רובם הוביל הג'יהאד האסלאמי, מתקיימת איזושהי הסדרה, או הסכמים או הבנות, עם חמאס הריבון ברצועה. כתוצאה מכך הן חמאס והן ישראל אינן מעוניינות בהסלמה, ועל כן תגובות צה"ל לפרצי הירי הן צמחוניות עד כדי יציאה מידי חובה. ליבי ליבי על תושבי העוטף, הנושאים בנטל כמעט לבדם.

לא כך בצפון ובכל האמור לנוכחות האיראנית בסוריה. האיראנים, ובראשם קאסם סולימני, הכריזו לפני מספר חודשים על מדיניות חדשה שלפיה כל תקיפה צה"לית, גם אם באזור הגבול הסורי-עיראקי, תיענה בתגובה מצידם. לכך יש להוסיף את שהתחולל בחצי השנה האחרונה במפרץ הפרסי. הפלת המל"ט האמריקני הסופר מתוחכם מדגם 4C –MQ טריטון (20.6.19) לא זכתה לכל מענה מצד המעצמה החזקה בעולם, להוציא ציוץ טראמפי אופייני בנוסח: "מטוסי התקיפה שלנו כבר היו באוויר אבל עצרתי אותם ברגע האחרון." בדיוק חודש לאחר מכן השתלטו האיראנים על מכלית נפט בריטית, וגם כאן לא הייתה תגובה בריטית למעשה.

מעודדים מחוסר התגובות מצד שתי המעצמות, האיראנים צוברים ביטחון בכוחם, וזה בא לידי ביטוי חריג בכל קנה מידה ב-19 בספטמבר בתקיפת מתקני הנפט הסעודיים באבקייק ובח'ורייס. תקיפת מתקני הנפט הגדולים מסוגם בעולם הייתה למעשה הכרזת מלחמה, אך למרבה הפלא – וסביר להניח אף להפתעתם של האיראנים עצמם – גם פעולה זו נותרה ללא תגובה. דרך אגב, היכולת המבצעית והטכנית שהפגינו האיראנים במהלך תקיפה זו חייבו גם את ישראל לבצע הערכת מצב מחודשת ולהיערך בהתאם.

חוסר אונים זה והעדר תגובה כלפי איראן העלו באופן ניכר את רמת הביטחון העצמי בטהראן, ובצדק, שכן להווי ידוע שבמזרח התיכון בכלל, וגם בטהראן, לאיפוק יש רק פירוש אחד: אויבנו מורתעים וחוששים מעימות עימנו. מצב עניינים זה גרם לדאגה רבה בישראל, ונוסף לכך ראו בירושלים שהאיראנים בסוריה אינם נוהגים על פי ההבטחות או הסיכומים עם הנשיא פוטין בדבר הרחקתם מעבר ל-80 ק"מ מקו הגבול ברמת הגולן. חשוב להבין שעם האמל"ח הקיים היום בידי האיראנים, אותם 80 ק"מ עשויים לספק ביטחון חלקי כנגד פעילויות טרור בסמוך לגבול, אך חשיבותם שולית בכל האמור לרקטות או טילים.

בהתעלם ממצב הפוליטי בישראל בימים אלו (שאליו אתייחס בזהירות בסיום דבריי), בימים האחרונים נפלה בישראל החלטה לעשות מעשה שיבדל אותנו בראייה האיראנית מסעודיה ואף מארצות הברית ובריטניה. השבוע הותקף ככל הנראה בעוצמה רבה "אימאם עלי", הבסיס הלוגיסטי הגדול שמקימים האיראנים בגבול סוריה-עיראק בסמוך לעיר אל-בוכאמל. אין לי ספק שבישראל ידעו היטב שקאסם סולימני יעמוד במילתו ויגיב על תקיפה זו, ולעניות דעתי אף היו מי שקיוו שכך יעשה. ואכן התגובה לא בוששה לבוא בדמות שיגור ארבע רקטות. אלה יורטו באזור החרמון על ידי מערכת כיפת ברזל. בתוך יממה – בלילה שבין יום שלישי ליום רביעי – הגיבה ישראל בעוצמה רבה, ובניגוד לעבר אף קיבלה מיד את האחריות לתקיפה, שכללה הפעם גם אלמנטים סוריים שהפריעו למהלך הפעולה.

תקיפה זו נועדה בראש ובראשונה להעביר מסר חזק וברור לטהראן, אך בה בעת גם לדמשק ומוסקבה, מסר שעיקרו, עכשיו אנו הישראלים החלטנו לשנות את כללי המשחק, ונגיב בעוצמה רבה על כל שיגור לעברנו, גם אם מדובר ברקטות בודדות וגם אם אלו שוגרו לשטח כמעט לא מיושב (כפי שאירע השבוע). רוצה לומר, ישראל מצהירה כי לא תירתע מהמערך הרוסי בסוריה על מנת לעשות זאת, ובמחיר יישא גם הנשיא הסורי, נותן החסות לכוחות האיראנים. ושוב, עיקר המסר לטהראן הוא שאין בכוונתנו הישראלים לנהוג באיפוק כפי שנהגו הסעודים, ארצות הברית ובריטניה. אם תרצו, בעל הבית בישראל השתגע, והוא מוכן ללכת עד הקצה גם אם הדבר יביא עימו עימות כולל. עתה – המאמר נכתב שעות ספורות לאחר התקיפה בסוריה – המערכת כולה דרוכה ומצפה לראות אם וכיצד תגיב טהראן. סביר להניח שאם אכן תגיע תגובה איראנית, זו כבר לא תהיה באמצעות רקטות ספורות וקצרות טווח אלא מעבר לכך, ומכאן הדרך להתלקחות רחבה כבר תהיה קצרה מאוד.

לסיום אנסה בזהירות רבה להתייחס בכל זאת למצב הפוליטי בישראל בהקשר להעלאת רף התגובה מצידנו. כאמור התנהלותנו זו יש בה לא מעט מן הצדק, אך בה בעת כמוה כהליכה רבת סיכון על חבל דק כשתהום פעורה מתחת. אין ספק שבעת מתיחות ביטחונית נתניהו מוצא עצמו באזור הנוחות שלו, או אז הוא פורח. לאור מצבו הנוכחי בכלל וכתבי האישום שיוגשו ככל הנראה כבר בשבוע הבא בפרט, לתפיסתו של נתניהו, שלהערכתי אינה תלושה מן המציאות, החמרה במציאות הביטחונית תביא עימה בהכרח התגמשות בשני המחנות הפוליטיים הגדולים והקמת ממשלת אחדות לאומית.

ואף מילה על נפתלי בנט, משום שבמגרש הזה יש רק שחקן אחד. בנט יקבל מן הסתם לא מעט שעות שידור אם וכאשר יחמיר המצב הביטחוני, אך לא מעבר לכך.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

24 תגובות

 1. אנחנו קיימים בזכותם של בודדים שהרימו את רואשם והובילו אותנו לביטחון כאן
  ניצני אנטישמיות וכספם מחלחלים זמן רב לעשות לערער את מקומנו
  כאן .
  צריך להגיב אסרטיבי לא רק כנגד אויב עם טילים

 2. במזרח התיכון חייבים להשתמש בעוצמה הצבאית. אי-שימוש בעוצמה הצבאית נתפס על ידיד שכנינו כחולשה הגוררת פרובוקציות נוספות. לארה"ב של ימינו פחות עניין במזרח התיכון ולכן מעדיפה שלא להגיב. הסעודים חוששים מהאיראנים. במצב זה, ובלי קשר להיבטים פוליטיים פנימיים אצלנו, טוב שאנו נוקטים ביוזמה של שינוי/התאמת כללי המשחק להתרחשויות. הכלל האמור להנחות אותנו הוא שאנו אמורים לדאוג לעצמנו ובאמצעות תגובות מאסיביות לשמר ואף לשדרג הרתעה.

  1. מצדד בהחלט בגישתך לגבי שימוש בעוצמה צבאית. לגבי הסעודים – אכן הם חוששים מהאיראנים. הגם שהסעודים השקיעו הון עתק בקניית נשק מארה"ב, למעשה הם אינם אלא ערימת קש וגבבה. הם אינם מסוגלים לתחזק ולהפעיל את נשקם המודרני בעצמם.
   והערה לגבי ארה"ב – אינני משוכנע שלארה"ב של ימינו יש פחות עניין במזרח התיכון. ארה"ב מחזיקה כוח צבאי אדיר במזרח התיכון. העניין הוא טראמפ נכנס לשנת בחירות והוא עושה הכול על מנת להיבחר לקדנציה שנייה. במצב זה הוא אינו מעוניין להסתבך בעימות צבאי שיפחית את סיכוייו להיבחר. אפילו מסוריה הוא לא פינה את כול חייליו אלא השיג שינוי מסוים בפריסת כוחותיו בהסכמה עם הטורקים והרוסים.
   החשבון עם האיראנים נשאר פתוח. אם הוא ייבחר בשנית אין ספק שהוא יבוא חשבון עם האיראנים – אם משטר האייטולות עדיין ישרוד למרות הסנקציות.

   1. לגבי הסעודים ויכולות ההגנה שלהם (כמובן על רקע תקיפת מתקני הנפט), נא לא לשכוח שמדובר במדינת ענק בסדר גודל של מערב אירופה, ולכן הגנה מפני רחפנים או טילי שיוט הטסים ב"גובה דשא" זו משימב מאוד מאוד בעייתית, והינה מצאנו סוף סוף גם יתרון לגודל מדינתנו הזעירה

    1. עוד באשר לסעודיה
     90% משטחה הענק הוא מדבר שאין בו כלום ואין שום צורך להגן עליו מפני רחפנים וטילי שיוט.
     השטח שהם צריכים להגן עליו כולל ערים אחדות ומתקני נפט. אלו נמצאים בשטח קטן מאד לעומת גודל סעודיה ובהחלט ניתן להגן עליו במידה סבירה באמצעים ידועים.
     אלא שהסעודים אינם מסוגלים לכך, הגם שהם השקיעו סכומי עתק בנשק אמריקאי לסוגיו.
     את תחזוקת הנשק מבצעים מומחים "לבנים" שהמוטיבציה שלהם מסתכמת בסימוני V על טפסי תחזוקה וקבלת משכורותיהם.
     למעשה סעודיה היא מונרכיה מושחתת עד היסוד. עד כדי כך שתושביה אינם מסוגלים להגן עליה. בוודאי לא אלפי נסיכים לבושים בעבאיות לבנות וכפיות אדומות.

     1. יצחק נכבדי קבל תיקון להערתך

      אין כיום לסעודים מערכות שיכולות לענות לאיום טילי שיוט ורחפנים גם בסמוך למתקנים אסטרטגיים. יותר מכך גם האמצעים שיש לך מופנים באופ טבעי לכיוון/לגזרה שמולה מצוי האיום. ולכן האיראנים שהפגינו להפתעת רבים (גם בארץ) רמה מבצעית טובה בתקיפה בסעודיה, במקום לחצות את המפרץ בדרך הקצרה עד ליעד התקיפה, הם העדיפו דרך ארוכה כמעט פי שלוש, וטסו דרך כווית ותקפו מכיוון צפון במקום וכצפוי ממזרח

 3. המצב באיזורנו חם ומסוכן . מזלנו שהאיראנים היכו ופגעו בסעודים וכך יכולנו ללמוד את עוצמתם הטילית ואיכות דיוקם .
  ומילה על הפוליטיקה בארץ , מינוי בנט כשר ביטחון במישרה מלאה טוב בשעה זו שכן ודאי הוא שביבי מוטרד בעניניו הפרטיים .

  1. מינוי אדם שרוה"מ סולד ממנו, וזאת רק כדי לשמר איזה שהוא בלוק פוליטי, זו שערוריה וזילות של מערכת הביטחון. לדעתי גם כשביבי מיהיהנ עסוק, הוא ורק הוא יקבל החלטות בעינייני ביטחון, ואת בנט הוא ישלח לעשות את מה שהוא הכי אוהב, וזה להתראיין בכל ערוץ אפשרי

 4. צריך רק לזכור שזה לא יפתור את הבעיה. רק שלום שיכלול ויתורים משמעותיים יכול להביא להפסקת פעולות איבה ומלחמה.

  1. איזה ויתורים משמעותיים צריך לעשות כדי להשיג שלום?
   האם אפשרי לעשות שלום עם שלטון האייטולות?
   ויתורים משדרים חולשה. חולשה תגביר את פעולות האיבה והמלחמה.
   כדאי שתפנימי ותזכרי את זה.
   בעיקרון יש להודיע לכולם שעל האיראנים להסתלק מסוריה. אין להם מה לחפש שם. יש לפעול כל הזמן נגדם. להפציץ מהאוויר. לבצע פעילות חשאית. לשבש להם את החיים בסוריה עד שיסתלקו משם.

  1. האיראנים ידועים לאורך כל ההיסטוריה כעם מתוחכם וסבלני במיוחד, לכן לא יגיבו במיידי, אלא ימצאו את העת התאימה להם

  1. דווקא ציינתי במאמר שחשוב היה לנו להראות לאיראנים שאנו נגיב ובעוצמה על כל ניסיון לפגע בנו וזאת, כדי שיבינו שאנחנו לא בכללי המשחק של סעודיה וארה"ב (טראמפ)

 5. הגבירו את האיומים. הם כנראה מתכוונים להגיב כפי שהבנתי ממך ומאחרים.

  1. האיראנית או דווקא תדחוף אןתם מתוך יאוש להתלהמות אגרסיבית יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן