יש לשקול דרכים אחרות

מחבלים צריך לחסל באמצעות גורמים חשאיים
תמונת שלמה גזית
ד"ר, אלוף בדימוס, שלמה גזית

מאז חיסולו של בהא אבו-אל-עטא לפני יומיים, ישראל נמצאת במלחמה. אומנם לא כל המדינה מצויה תחת אש, אך הטילים הגיעו עד גוש דן, וישראל כולה חשופה לאיום ירי הטילים.

אני מניח שמתקפת הטילים הזאת לא הפתיעה את חברי הקבינט הביטחוני. אינני מעלה על הדעת שתוכנית הפעולה הצבאית הובאה לאישור ואיש מן המשתתפים לא הצביע על ההשלכות שתהיינה למבצע, כולל הסלמה אפשרית שתחייב מבצע קרקעי ואולי אף כיבוש הרצועה. היכן היו הפוליטיקאים שלנו? האומנם איש לא הציע דרך פעולה אחרת?

נבחן, למשל, את מבצע חיסולו של מנהיג דאעש אבו באכר אל-בגדאדי – בטוחני שטרם אישר הנשיא טראמפ את המבצע, הוא ביקש את הערכת חברי הקבינט שלו להשלכות המבצע ולתגובה אפשרית. אני מניח שאנשיו השיבו כי אכן יש לצפות לתגובה נקודתית במקום ובזמן שיתאים לצד השני. אך איש לא הצביע על מלחמה אפשרית. אילו הזהירו את הנשיא שצפויה, בהסתברות גבוהה מאוד, תגובה צבאית נרחבת שתגרום לשיתוק מוחלט של מחצית ארה"ב לכמה ימים, אין לי ספק שהוא לא היה מאשר את מבצע החיסול.

אומנם כבר עשרות שנים שאינני משתתף בדיוני הקבינט הביטחוני, ואין איש מבקש לשמוע את דעתי בנושאים אלה, אולם אילו נכחתי שם, הייתי אומר נחרצות כי אף שמתמונת המודיעין שבידינו אין ספק שצריך לסלק את אבו-אל-עטא מן הזירה, אי-אפשר להתעלם מההשלכות הנרחבות יותר, ובכלל זה הערכת התגובה הבלתי נמנעת של האויב, והמחיר שאנו בישראל נדרש לשלם, מחיר שעלול להגיע למיליארדים.

תקציב הביטחון של ישראל לקיום היחידות בכל הזרועות ואמצעי הלחימה, נועד להבטיח את קיום המדינה. אכן, נדרש גם חיסול מחבלים, אך זאת יש להפקיד בידי גורמי מודיעין חשאיים. בטוחני כי בסכום שולי ניתן היה למצוא מי שיחסל את האיש "חיסול שקט", למשל שתילת ארסניק בארוחתו. לכך בדיוק נועד "המוסד". כולנו זוכרים את צבי זמיר, שהפעיל המוסד לחיסול חבורת המחבלים מאולימפיאדת מינכן.

יש מטרות שמחייבות עבודה עם איזמל, או עם מברג קטן ולא עם מערכת תותחים ומטוסי קרב. כדאי שנפיק את הלקח – עוד נכונו לנו בעתיד אתגרי ביטחון לא קלים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. וכשמחסלים בשיטת "חיסול שקט" האויבים לא יודעים שהיה חיסול?
  הם לא מתמלאים בזעם ורצון לנקמה?
  האם אחת ממטרות חיסול לא שקט אינה להפחיד את החברים של המחוסל?

 2. יש לי רעיון איך לפתור את הסבב של האירוע המחזורי עם עזה. הם ממטירים טילים ואנחנו יפי נפש מפעילים כיפת ברזל ומנסים לפגוע אך ורק בפעילי הטירור. אבל חברי הכנסת הערבים טוענים שירי טילים זו פעילות לגיטימית ופגיעה בפעילי הטרור זה פשע מלחמה. הבה נפעיל חוק גיוס חובה על אזרחי ישראל הערבים ותפקידם בצבא יהיה שבכל ארוע כזה הם ימטירו גשם של טילים לא מכוונים על עזה. היות וירי הדדי של טילים על ידי ערבים זו פעולה לגיטימית, אף אחד לא יבוא אלינו בטענות. מאז מתמיד ירי הדדי בין ערבים על אזרחים זה דבר טבעי ומקובל על כולם. מה יקרה אז? אחת משתיים: או שתושבי עזה יבקשו מישראל לספק להם כיפת ברזל עם הצוותים או שהם יחדלו לידות עלינו טילים אחת ולתמיד.

  1. ההצעה היא הומוריסטית ומטרתה לחשוף את צביעות חברי הכנסת הערבים.אם הם באמת מתכוונים למה שהם אומרים, הפתרון הזה ישים ב 100%.

  1. יחסלו ברעל או בכל דרך אחרת. אנשיו ינסו לנקום. על כל ניסיון מסוג זה יש להגיב בעוצמה, ללא הפסקה, באופן יזום, עד שארגון הטרור יחוסל. עשו זאת בעבר ואין ברירה אחרת אלא לעשות זאת גם בהווה וגם בעתיד.
   הטרור לא יפסק אף פעם. מידי תקופה הוא יתעורר מחדש. יש להבין זאת ולנהוג בהתאם. אף הסכם מדיני לא ימנע טרור. זו מלחמה סיזיפית של בני אור בבני חושך. ישראל למדה להילחם נגד טרור ועתה היא מלמדת גם אחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך