המלצה של מפקד המודיעין לשעבר

חשיבותן של הדעות האחרות
תמונה של גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

46 שנים חלפו מאז מלחמת יום הכיפורים. מחדלי המודיעין וניתוח הנתונים השגוי של מקבלי ההחלטות ערב פרוץ המלחמה, כמו גם הלקחים שהופקו, נלמדים גם היום. בדברים שנשא בערב יום הכיפורים בפני קציני אגף המודיעין החדשים, קרא האלוף תמיר היימן, ראש אגף המודיעין, לכלל קציני מערך המודיעין ליישם את הלקחים החשובים מאותה מלחמה ארורה.

האלוף היימן דיבר על שני לקחים: הראשון מתייחס לחופש הבעת הדעה, תוך שלילה מוחלטת של הניסיונות להגביל את חופש הבעת הדעה של קציני המודיעין; והשני מתייחס לחשיבותה של הצניעות בדעות שמשמיעים קציני המערך – לעולם אינך יודע הערכתו של מי תוכח בסופו של דבר כנכונה.

מניסיוני כראש אמ"ן לשעבר, אבקש להוסיף לקח שלישי. כמעט לכל דיוני הערכה חשובים הזמנתי אנשי מחקר מחוץ למערכת המודיעין שלנו. בעיקר חוקרים ממרכז דיין, שקידומם האקדמי לא היה תלוי בי ובהמלצתי, אגב כמעט כולם שירתו בעברם במערך המודיעין. יתרונם הבולט היה העובדה שהם לא שלטו במקורות המודיעין הייחודיים של אמ"ן, ולכן לא היו שותפים לקונספציה שהתגבשה בדיוני אמ"ן.

אומנם קציני המחקר של אגף המודיעין לא אהבו את הזרים שהשתתפו בדיונים, אך המסגרת הצבאית התירה לי להזמינם ולהתעלם מהסתייגויותיהם של אנשיי. תרומתם של בכירים אלה לדיוני ההערכה הייתה משמעותית. הם הביעו דעה מקצועית גרידא ולא ביקשו לשאת חן בעיניי, כמי שניהל את הדיון.

ולכן, אני ממליץ לאלוף תמיר היימן להיעזר באנשי מחקר בכירים מחוץ למערכת המודיעין. אינני מכיר את ציבור המוזמנים לדיוני ראש אמ"ן כיום, ואף אינני שותף לאופי דיוני ההערכה. כולי תקווה שאין מי שמונע מחוקרי אמ"ן להציג בדיון גם עמדות אפיקורסיות. חשוב אף יותר כי במסמך המסכם שמופץ למקבלי ההחלטות הצבאיים והמדיניים יוצגו גם דעות והערכות אחרות מלבד עמדתו של אמ"ן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. הבעיה שהאגו והבטחון העצמי מרעילים את החשיבה הנבונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

צילום של גדעון

דילמת "המחיר"

הלכידות החברתית היא המפתח להישרדותנו בארץ הזאת

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

דילוג לתוכן