האם הדרך לקלפי עוברת בביירות?

על הצורך הביטחוני והבונוס הפוליטי שבצדו
תמונה של דודי
דודי ירון

את מדיניות ההבלגה וההכלה בדרום תירצו בפנינו לא אחת גורמים מדיניים, באומרם שהיא נובעת מהעובדה שפוטנציאל העימות המהותי יותר נמצא דווקא בצפון, ואין לנו עניין לנהל שתי חזיתות לחימה בו-זמנית. כמובן מיותר לציין שצה"ל יכול לנהל ואף ניהל בעבר לחימה בו-זמנית במספר חזיתות שהכילו צבאות סדירים. אין ספק שנוח יותר להתמקד בחזית אחת, אם כי מי יערוב לנו שבעת לחימה בצפון לא יצטרף חמאס ללחימה, אם כאות סולידריות אם בניסיון להעסיק חלק מכוחותינו. להכלה זו מתווספת עובדה נוספת – כוח האש ופוטנציאל הנזק שיש לחמאס נופלים מהותית מאלו של חזבאללה, ולכן אנו מתמקדים עתה בחזית הצפונית ומכילים את האירועים בדרום.

במאמר שכתבתי כאן אך לפני שבוע, הסברתי ופירטתי מדוע השתנתה לאחרונה המדיניות הישראלית כלפי חזבאללה, מדיניות שהייתה שרירה וקיימת במשך 13 שנים רצופות, וציינתי מדוע ישראל לא תוכל להשלים עם התקדמות הפרויקט של חזבאללה לדיוק הטילים, אף במחיר פריצתה של מלחמת הצפון הראשונה. בסיום המאמר כתבתי: "ישראל מצטיירת עתה כמעט כמי שמשתוקקת לקבל תירוץ או סיבה הולמת לתקוף את אתרי דיוק הטילים בלבנון."

לכשיתקדם פרויקט דיוק הטילים תימצא ישראל, בעיקר עורפה ותשתיותיה, תחת איום בלתי נסבל שעלול לשבש את החיים במדינה באופן שכמוהו לא חווינו מעולם. מעבר לכמויות הנפגעים בנפש, חימוש מדויק זה ישבש את תשתיות המים, החשמל, התחבורה והתקשורת, יפגע במפעלים חיוניים ויעצור כל שגרת חיים נורמלית במדינה. השבוע אמר ראש הממשלה נתניהו שאותם טילים מדויקים שכבר נמצאים ברשות חזבאללה, מטווחים עתה אל "קריית אתא". לדעתי אין צורך בטילים מדויקים דווקא כדי לחולל מהומת אלוהים במפעלים שבאזור ובסביבתם, שכן מדובר במטרות ענק שגם נשק רקטי לא חכם מסוגל לפגוע בהן, והיו כבר מומחים שהזהירו שפגיעה במפעלים אלו תחולל נזק השקול לפיצוץ גרעיני.

על פי התנהלותו והנחיותיו של ראש הממשלה נתניהו, ניתן להבין כי גמלה בליבו ההחלטה להסיר את האיום או לפחות לעצור באיבה את מלאכת דיוק הטילים. רק השבוע בוצע עיבוי מאסיבי של מערך הנ"מ בצפון ונחשף לציבור הבסיס החדש שהוקם בלבנון עבור פרויקט דיוק הטילים. לנסיעתו הקצרה ללונדון, שם פגש גם את שר ההגנה האמריקני, צירף נתניהו את מפקד חיל האוויר וראש אגף מבצעים במטכ"ל. דומה שהפגישות לא עסקו בעיקרן בתחום הגרעין האיראני או אף בניסיונות ליצור מפגש בין הנשיא טראמפ לעמיתו האיראני, אלא בהצבת אולטימטום לפירוק הבסיסים ובגיוס תמיכה לתקיפתם אם יישארו על מקומם, עתה כשהם עדיין בתחילת דרכם. כל זאת גם אם תקיפה שכזו תביא עמה עימות צפוני כולל – והסבירות לכך גבוהה. למיטב הבנתי ההחלטה על תקיפת בסיסים אלו כבר נפלה, בהנחה סבירה שלא יפורקו בידי חזבאללה.

אם אכן כך הם פני הדברים, אזי ראש הממשלה עשוי ליהנות מבונוס פוליטי ואישי רב משקל, אך להערכתי בסך הכול קצר מועד, שכן אם יפרוץ עימות ושטחים ניכרים במדינת ישראל יימצאו תחת אש, לא ניתן יהיה לקיים לא בחירות ולא שימוע וכיוצא באלו. אינני מוכן לומר, ובוודאי לא לקבוע בהחלטיות, שאלו אכן הדברים שמנחים ומאיצים עתה את ראש הממשלה נתניהו, שכן כאמור החלטתו הנחרצת היא שיש לעצור את פרויקט דיוק הטילים – ולעשות זאת בהקדם, עם או בלי בחירות בפתח. אם פעולה שכזו והתגובה הצפויה לה אכן ימנעו בחירות, תימנע מבוכה מכל אחד משני הגושים, שלא יוכלו להקים ממשלה, וייתכן שאף יימנע ניסיון לפוטש בליכוד; ואם כך מה טוב, וכל זאת כשגם נתניהו יודע היטב שבעת לחימה ובעתות חרום סביר להניח שתוקם ממשלה רחבה, ממשלת איחוד לאומי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

20 תגובות

 1. כל נושא הטיפול באיום האירני שגוי ביסודו .
  נמלת האש היא מזיק שהקו שלו מורכב מפועלות שחיות עד 3 ימים ומלכה שחיה עד 20 שנה.
  חיסול המלכה מביא לחיסול הקן.
  ציד משגרים, תקיפת שיירות, חיסול חוליות וכל הפירוטכניקה הנלווית להן משולות לרדיפת הפועלות ללא טיפול בקן.
  הפעלת דוקטרינת ״קפד ראשו״ שתביא לחיסול ראשי משמרות המהפכה , משטר האייתולות, מנהיגי חמאס וחיזבאללה, תביא בהכרח לשיבוש משמעותי ועמוק הרבה יותר של תכניות האויב.
  גם אם אחרי חיסול של סולימאני תתבצע תגובה חריפה, הרי שהמהלכים ארוכי הטווח ישובשו, בניין הכוח ייפגע וייתכן שגם המוטיבציה של מנהיגים אחרים תרד .
  בעידן פוסט מדינתי הנכסים של האויב אינם פיזיים אלא אנושיים, חיסול ראשי הטרור הוא פעולה בעלת המשקל הסגולי הגבוה ביותר
  הם מחוללי הטרור והם בעיית השורש ולא הבעיה התוצאתית .

 2. אם מישהו היה מחפש מלחמה היה עושה זאת ביום ראשון האחרון שנורו הקורנט

  1. שלמה נכבדי, אף אחד לא מחפש מלחמה ואת פרויקט דיוק הטילים גם לדעתי יש לעצור משום שבהעדר פעולה שכזו מצידנו, בעוד כשנתיים נעמוד מול מצב/איום בלתי אפשרי. התייחסותי הייתה לעיתוי ואולי ניצולו לצרכים נוספים

 3. התייחסתי די בשבוע שעבר לפרשנותך המעניינת באשר לארועים בצפון. גם פרשנותך תוך הנחה להשתלשלות הארועים, נכונות הם

 4. אלא שזאת הסיבה שזה לא מה שיקרה. הכל כאן לא הגיוני.

 5. הפרשנות שלך מענינת ועושה הגיון . מה שעצוב בעייני הוא הערבוב בין הצורך המדיני/מבצעי לפיהן צרכיו האישיים של ראש הממשלה . בתחילת מלחמת לבנון השניה נתן הרמטכ״ל דאז דן חלוץ הוראה מכירה לניירות ערך בהן החזיק ( כך לפי הפרסומים ) המעשה הזה עדין מלווה אותו ולא משנה שהיה טייס מעולה ומפקד חיל אויר מוערך , הארוע הזה , הערבוב בין האישי לתפקיד היה לרועץ וכאן אצל נתניהו זה חמור פי כמה . מקווה שאתה טועה למרות שנראה שפרשנותך מדוייקת .

  1. יש לשבח את נתניהו שפועל ללא לאות בנוכחות האירנית בסוריה ובלבנון ואני מאמין שאם מפעל הטילים המדויקיםיכנס להילוך גבוה הוא יחוסל..בעניין הזה נתניהו פועל ללא שיקול פוליטי

 6. גזרת לבנון הכי רגועה
  בעזה ובסוריה ובגבול עירק הרבה יותר קורים דברים

 7. כל אחת מהאופציות שנראות לי סבירות תוביל לדעתי לסיכויים גדולים של לוחמה בדרום וגם בצפון.

 8. בבירות הקהל יוצא לרחובות ומוחה. אצלנו למרות הסבב השלישי של הבחירות הקרב והולך, הציבור בכלל, והשמאל במיוחד, אדישים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך