צווחות המעריצים כקריטריון גיוס

שירות ידוענים בצה"ל
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

לאחרונה עשו לנו היכרות עם מושג חדש יחסית בשירות הצבאי: "מסלול טאלנטים”, סוג של שירות צבאי הכולל הקלות ניכרות, שנועד "לאפשר לסלבס צעירים להמשיך בקריירה רציפה, ולצה"ל – למנף את תהילתם" (מתוך כתבה במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות").

אנחנו כבר מכירים מסלולי שירות המיועדים לבעלי כישרונות מיוחדים בתחומים שהמדינה מצאה שיש בהם תרומה בעלת משמעות לאומית כלשהי, כמו ספורטאים או נגנים מצטיינים, שהתפתחותם המקצועית האישית עלולה להיפגע מאוד דווקא בגיל השירות הצבאי. בתחומים אלה ניתן לקבוע קריטריונים מדידים פחות או יותר, המזכים בהטבה מיוחדת זו – שירות נוח יחסית המאפשר משטר אימונים מחייב.

אבל איך ניתן לקבוע קריטריון מהו "סלב צעיר", זמר או זמרת, דוגמן או דוגמנית, או לנבא את הקריירה העתידית שלהם, לא כל שכן לנבא שתהיה בה תרומה מיוחדת לחברה ולתרבות הלאומית? האם לפי רמת הדציבלים של צווחותיהן של בנות העשרה? ובכלל, מדוע צריך הצבא לסייע לדוגמנית בגדי נשים לשוטט בעולם ולהרוויח הון אישי רב רק כי היא נראית טוב בבגד ים, או לקדם מכירות עבור זמר מסוים, כאשר בני מחזורם שופכים זיעתם בצבא? מה יש בקריירה של דוגמנים ישראלים, שבסך הכול משמשים קולב לבגדי מעצבים, המקדם במשהו איזשהו אינטרס חברתי או לאומי?

אמנם הצבא מאפשר לצעירים חכמים לדחות את שירותם וללמוד במוסדות אקדמיים במסגרת העתודה האקדמית, אך הם שבים לשירות ותורמים מהשכלתם, ואילו הסלבס – נבצר ממני להבין מהי תרומתם. וגרוע מכך, מדוע צה"ל צריך בכלל "למנף את תהילתם"? כששמעתי על כך התחלתי להטיל ספק בהצדקת "חוק השוויון בנטל" – בדיחה גרועה.

הערה לסיום: אולי יש בדברים אלה פתרון לסוגיית לומדי התורה, שהיום פטורים בכלל מכל שירות לאומי, ולהחיל עליהם אותם קריטריונים החלים על העתודה האקדמית. עם הסמכתם של לומדי התורה לרבנות, ישמשו בתחום זה ביחידות צה"ל – אם יש צורך בתפקיד זה בצבא.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. מה קשורה הכתבה עם מירי רגב ואייל גולן?
   מה אתה רוצה – שיהיו תופעות כדוגמת בעלת האופי הרקוב בר רפאלי שהתחתנה עם איזשהו חטיאר כדי להתחמק מהצבא כמו גם ממס הכנסה?
   שהצבא יעודד טאלנטים בהתאם לשיקול דעתו. אם יהיו כמה עשרות כאלה בשנה זה לא יגרום שום נזק, אלא יביא דווקא תועלת.

   1. אם הבנתי נכון, אתה ממליץ לאשר סידור כזה כזה שהוא בעצם מתן פטור משירות לאומי משמעותי באופן לגיטימי.. מה עוד שאתה טוען ש "אין נזק בכמה עשרות כאלה" ולהזכירך שפטור לתלמידי ישיבות התחיל מ- 400 והיום מדובר באלפים!
    ברגע שאתה מתחיל מ"פטור" כזה- אנחנו כבר יודעים לאיזה שיטפון זה מגיע מהר מאד
    הדוגמא של רפאלי אינה מהווה לדעתי סיבה מספקת לקבל את ההסדר הזה, להיפך, במקום להכשיר את השרץ- תוקיע אותו

 1. לא בהכרח קשור למירי רגב. היא רק השתלבה ומינפה את איל גולן כ סימפטום לבעיה עמוקה יותר בעם הנמצא בתהליך מדאיג למדי של התרוקנות ערכית. אם פעם אמא רצתה שהבן שלה יהיה מהנדס או רופא- היום האימהות דוחפות את ילדיהם לדוגמנות, לטלוויזיה, לכוכב נולד וכול ריאליטי אחר הממלא את הרשתות ומרדד את המוח לרמה הנמוכה ביותר. קיוויתי שלפחות הצבא יהיה משוחרר מהרדידות הזו שאינה מחמיאה, בלשון המעטה, לעם הספר. עצוב

  1. לא נכון. רק החלק הדל רוחנית מהאמהות (טיסת השוקולד) דוחפות את ילדיהן לכיוונים שנקבת. רוב האמהות דוחפות את ילדיהן לכיוונים אחרים הרבה יותר חיוביים. יש במדינה 330 אלף סטודנטים. ישנו בצבא נוער נפלא בעל הישגים מדהימים. הצבא בפירוש לא סובל מרדידות.
   תמיד היו בחברה הישראלית גורמי שוליים ברמה הנמוכה ביותר כפי שאתה כותב. אלה לא נותנים את הטון.

   1. אני יותר משמח על התיקון שלך, מה שנקרא "הרוב הדומם" ומקווה שאכן זה המצב. שמחת "פליטי" קפריסין וההילולה בשדה התעופה- משאירות אותי בכול זאת בספק.

    אני מעדיף להיות פסימי אם זה יקדם במשהו שיפור
    נ.ב: לגבי מה שקורה בצבא בו משרתים מחצית מחייבי גיוס- נשאיר לדיון אחר.

  1. אם תמשיכי ככה, עוד יהיו כאלה שייקחו את הקריאה שלך ברצינות וזה יקרה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן