היכן התגובות המיידיות?

הרהורים בעקבות פרסומה של תוכנית כוכבי להכרעת האויב
שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

בכתבת ענק שהתפרסמה לאחרונה בעיתון "ידיעות אחרונות", הכתב אלכס פישמן תיאר בפרוטרוט את תוכנית העבודה של הרמטכ"ל כוכבי להכרעת האויב כמו גם את החלטותיו של הרמטכ"ל.

אלכס פישמן, כידוע, איננו נמנה עם הפורום המצומצם שליד הרמטכ"ל, ועל כן אני תוהה כיצד נודעו לו כל הפרטים? האם היה זה הרמטכ"ל עצמו שתדרך את הכתב, או אולי היה זה אחד מצוות האלופים המצומצם שליד הרמטכ"ל אשר תדרך אותו, וזה חמור לאין ערוך.

יתרה מזאת, אני תוהה כיצד התירה הצנזורית הצבאית הראשית את פרסום הכתבה המפורטת. לתדהמתי הרבה הצנזורה והממונים על ביטחון המידע אישרו את פרסום ציטוטיו של פישמן, ולא נשמעה תגובה כלשהי מהרמטכ"ל עצמו. מניסיוני האישי בעבודה מול הצנזורה וביטחון המידע בצה"ל, בעת שהגשתי להם את כתב היד לספרי האוטוביוגרפי – זכורות לי המחיקות המינוריות בכתב היד, קודם שנמסר לדפוס.

היה לי ברור כי תגובתו הזועמת של הרמטכ"ל לא תאחר לבוא. חיכיתי לשמוע את רב-אלוף כוכבי עצמו, תובע חקירה מיידית ומיוחדת כדי לברר מי התיר לפישמן לשבת במשך חודשים במשרדו ולהביא בפנינו את מחשבותיו ותוכניותיו המבצעיות. אולם מאום לא קרה.

גם מצד בנימין נתניהו, ראש הממשלה ושר הביטחון, לא נשמעה כל תגובה. ציפיתי להתייחסותו העניינית והחריפה על תוכניותיו המבצעיות של הרמטכ"ל החדש, על השלכותיהן על תקציב הביטחון, על תוכניתו של כוכבי להשיג הכרעה מהירה ומוחצת, תוך יום או יומיים לכל היותר, על הוראתו להסב אבדות כבדות ביותר לאויב (לפחות 50% חללים) ועל הציפייה מן הדרג המדיני שייתן יד חופשית לרמטכ"ל ולצה"ל לנהל את הלחימה, ולא יתערב בשיקולים ובהחלטות הדרג הצבאי לכל אורך מהלך הלחימה.

אף אם מקובלת על נתניהו דרישתו של הרמטכ"ל, אינני חושב שהוא יכול להתחייב היום בעניין זה. אין אפשרות לדבר ולהתחייב היום בשם ראש הממשלה ושר הביטחון אשר ייבחרו וייכנסו לתפקידיהם רק לאחר הבחירות בספטמבר, ורק לאחר שתיכון ממשלה חדשה.

אני סבור שבנימין נתניהו, ראש הממשלה, לא ייחס חשיבות ראויה לכתבה שפורסמה, ובמצב הנוכחי פשוט התעלם ממנה ולא טרח לפרסם תגובה בעניין.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. השאלות במקומן ואפילו נוקבות. משקלו של הרמטכ"ל בימי טירופיו ששל נתניהו והתפרצויותיו הפתאאומיות של ליברמן – הוא רב מעבר למשוער. אני מבבין את גוון החששות מכיוון שכמה פעולות של כוכבי אכן מעוררות לפחות "הרמת גבה". אבל מי אנחנו שנשפוט. אולם אצילותה של זהירות – מחייבת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן