הכרעת חמאס: כורח המציאות

מיטוט שלטונו של חמאס בעזה והחלופה המיטבית
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

הרגיעה היחסית בעוטף עזה עלולה להטעות. הסדרה עם חמאס אולי תביא לרגיעה ממושכת יחסית, אך לא תפתור את בעיות היסוד. כל תגובה נגד מפריחי בלוני תבערה עלולה להצית שוב עימות צבאי. כך אנו חוזרים פעם אחר פעם לסבבים אלימים.

שיטת סבבי הלחימה לא הוכיחה את עצמה. לעתים ההפוגה בין הסבבים היא קצרה ולעתים ארוכה יותר. מצב זה מחייב חישוב מסלול מחדש, וקודם כול יש לזהות את הבעיה, שהיא שלטון חמאס והארגונים. לפיכך בסבב הבא, שיגיע במוקדם או במאוחר, חייבים להכריע את חמאס. להכרעה יש משמעויות רבות, לעתים בראיית המתבונן. במקרה של עזה ההכרעה היא מיטוט שלטונו של חמאס.

צבאית יש לכך תשובה. לצבא יש תכניות מגירה למיטוט חמאס בהינתן פקודה מהדרג המדיני. אפשר להשיג מטרה זו באמצעות הפצצות מאסיביות ומתמשכות מהאוויר בשילוב כוחות קרקע.  כבר הייתה מלחמה בעולם בשנת 1999 שבה נאט"ו הפציץ מטרות בסרביה כדי לאלץ את הדיקטטור הסרבי מילושביץ' לפרוש מהשלטון.

הפצצות מאסיביות מהאוויר של מטרות איכותיות של חמאס, כולל חיסולים ממוקדים של בכירי חמאס, עשויות להביא למיטוט שלטונו.  במקביל יש לאחד ולעודד גורמים המתנגדים לשלטון חמאס לפעול להפלתו. יימצאו גורמים ברצועה שילחמו בשלטון חמאס תמורת תשלום כספי. האיראנים למשל משלמים לכל לוחם חזבאללה 150 דולר. אנחנו יכולים לשלם לכל מי שמתנגד לשלטון חמאס 200 דולר. תמורת תשלום זה הם ישמחו ליטול חלק במאבק.

כמובן, מיטוט שלטונו של חמאס אינו היעד העיקרי. השאלה היא מי ישלוט ברצועה לאחר מכן. התשובה לשאלה זו היא עגומה למדי, כי אין ברצועה גורם מתון המסוגל לשלוט ולמנוע טרור של קסאמים ובלוני תבערה.

החלופה של שליטה ישראלית ברצועה גם היא איננה טובה. היא תחייב אותנו לשלוט ברצועה ולדאוג לאוכלוסייה בעודנו הודפים ניסיונות פיגוע בחיילי צה"ל שישלטו שם. לפיכך, כאשר מתכננים את הכרעת חמאס ומיטוט שלטונו כאמצעי להפסקת הטרור, יש להיערך בשילוב עם גורמים בין-לאומיים כדי לאפשר מנדט בין-לאומי על רצועת עזה. שיטה זו נוסתה בעבר באמצעות המנדטים של חבר הלאומים על מדינות כושלות.

מנדט על רצועת עזה צריך לקבל גיבוי מגורמים בין-לאומיים אחראיים, כמו ארצות הברית. שלטון המנדט על רצועת עזה צריך להימשך עד שיכין את האוכלוסייה ברצועה לניהול ענייניה כמדינה דמוקרטית נורמלית, שבה המשאבים כולם יושקעו בפיתוח כלכלי ואנושי במקום בחפירת מנהרות וייצור אמל"ח, רקטות וטילים.

המשך שלטונו של חמאס הוא מתכון בטוח לאי-פתרון בעיות הרצועה ולהמשך סבבי לחימה קצרים או מתמשכים. חייבים לנסות דרך אחרת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

25 תגובות

 1. לצערנו- ישראל חישקה/סירסה עצמה לדעת ואינה מסוגלת לקבל החלטה על פעולה מכרעת, אפילו לא נתניהו וגם לא איזנקוט שלא היה מוכן שידבק לרזומה שלו דממם של חללים.

  ללא אישור מוקדם של ארהב והאיחוד האירופאי אף ממשלה בישראל לא תצא לפעולה כזו.
  אני רוצה להאמין שבמפגש הפיסגה שיתקיים בקרוב בישראל בהשתתפות ארהב ורוסיה- ינהל נתניהו שיחות חשאיות לקבל את האישור והלגיטימציה הנדרשת לפעול מול ההחמאס כמו שצריך

  1. ושלום יושג אם נפעל לטובת העם הפלסטיני והוא יחליף השלטון בעזה

 2. המאמר מציג היטב את הבעייה הקשה הניצבת מולנו, החלק החשוב ביותר הוא 'היום שאחרי' וכמובן שאלת המחיר והיכולת למנוע חזרת המצב לקדמותו.

 3. הפתרון לפגיעה בישראל מעזה היא שינוי החינוך והאמונה של תושבי עזה.
  היינו בעזה עשרות שנים והרשנו להם לחנך לתרבות טרור-מוסלמית-ערבית, כאמצעי להשגת משאבים מחד.ולשנאת יהודים וישראל כמי שאת משאביו יש לשדוד מאידך.
  הם ממש לא טיפשים- ולנו הכוח לעשות שם חינוך מחדש.
  זה מחייב כיבוש שמאפשר שליטה מבחינה חינוכית דתית , לפחות של רבע מעזה החל בצפון, וכפית מערכת חינוך רב שנתית על רבע זה . ואח"כ בדרוג גם ברבעים נוספים. ולבסוף יחייב משטרת דת ותרבות כמו שהיה בגוש הקומוניסטי כדי שלא יחזרו לתרבות הערבית-מוסלמית-טרוריסטית.
  לדעתי רק זה יעזור.

 4. עזה היא אכן בעיה כמעט ללא פיתרון,ובוודאי לא של ישראל לבדה.

 5. אי אפשר להשמיד את החמאס אמצעות הפגזות. זה יכאב להם אבל העימות רק יחמיר.
  והטעות השניה היא ששום גוף בינלאומי לא יצליח לנהל את עזה.

 6. ושלום יושג אם נפעל לטובת העם הפלסטיני והוא יחליף השלטון בעזה

 7. מספיק עם פנטזיות. נכריע את החמאס – ומה הלאה?
  את העימות עם החמאס צריך לנהל תוך חישוב עלות\תועלת כפי שאכן ממשלת ישראל עושה בשנה וחצי האחרונות.
  קודם כל – לא להיכנס קרקעית לעזה. חסר לנו קברי חיילים?
  אין כל היתכנות לשינוי תרבותי, או חינוכי בעזה. מאיפה לקחת את השטות הזו. גם אין צורך לבקש רשות מאמריקאים או אירופים.
  מה שצריך לעשות הוא לגלות מהיכן נשלחים בלונים או טילים או פצמ"רים. תוך זמן קצר משיגור כזה צריכות ליפול על המקום פצצות מרגמה 120 או טיל מונחה – ללא הסיפור של טוק טוק בגג. אם המחיר שיגבה תמורת ירי אלינו יהיה יקר מדי – הם יפסיקו עם זה. מעבר לכך ההגנה האקטיבית שלנו סביב עזה היא משביעה רצון.

 8. הבעיה שמנהיגינו לא מוכנים לחשוב על שלום אמיתי עם הפלשתינאים.

  1. לקחת את הכדורים שלך הבוקר?
   שלום אמתי עם הפלשתינים?
   נו – ואם מנהיגנו יחשבו (בטוח שהם חושבים) אז יש היתכנות לשלום עם הערבים?

  2. הבעיה שהפלסטינאים לא רוצים שלום. הם רוצים לראות אותנו בים. הם דבקים בתורת השלבים. עזה תחילה אותה הם קיבלו. אחר כך הם ירצו את יפו, חיפה ותל אביב. האם אתה מוכן לתת להם את כל זה תמורת שלום כזה? לצערנו, אין פתרון לבעיה הפלשתינאית. אם אפשר הסדרה איתם . אם לא הולך אז כפי שכתבתי למוטט את החמאס והחלפתו במנדט בינלאומי אפקטיבי.

   1. אין דבר כזה – אין פתרון. וגם ישמור האל ממנדט בינלאומי. זה עוד יותר גרוע.
    מיטוט החמאס ידרדר את הרצועה לכאוס הרבה יותר גרוע.
    על כן הפתרון הוא שימור המצב הקיים, השלמת חגורות המגן סביב הרצועה והקשחת התגובות הצבאיות נגד מוקדים שמהם משגרים גורמי פגיעה לישראל עד לרמה כזו שהמחיר שייגבה מהעזתים תמורת תוקפנות נגד ישראל יהיה כזה שירתיע אותם. את כל אלה התחילו לעשות ויש להמשיך בכך.
    זה הפתרון.

 9. בכוח בלבד לא נפתור את הבעיה
  אלא שלמרבית הצער למרות שהוא הבין זאת אין הוא מוכן לפעול בדרך האחרת.

  1. הוא הבין זאת – ובהחלט פועל בדרך אחרת. עדיין לא מספיק. יש לשפר את הביצועים. בעיקר להעניש את מי שחורג מההסכמות.
   הצרה היא שהמקנאים מפריעים לו לעבוד.

  1. יש דוגמאות שהפגזות מהאוויר פתרו בעיות, ראה מלחמת העולם השנייה -יפן, מלחמת הבלקן בשנות ה-90 , ולא מעט מפלת גרמניה ב1945.

   אזהרה: אל תסיק מכך שאני ממליץ על הפגזה אווירית ב עזה כפתרון האולטימטיבי לבעיה, יש דרכים רבות נוספות שכולן משולבות

 10. העליונות של חיל האוויר הישראלי הייתה תמיד הגורם הקובע בכל הניצחונות של ישראל.
  כולל גם כיום בדחיקת האיראנים מסוריה ובמתן רשות לחיל האוויר הרוסי לפעול בסוריה.
  תפנים – כיום יש למנוע ניצחון מהערבים. הם יודעים שלא יביסו את ישראל. אצלם נחשב לניצחון אם הם מצליחים להרוג ישראלי. את זה צריך למנוע מהם. על כן השימוש באש מנגד, מהים, יבשה, או אוויר היא השיטה הנכונה.
  את הדוגמאות שאתה מבקש תוכל ליצור לך בעצמך.

  1. אליה מכובדי

   אצה צודק בתגובתך. אם החמאס יהיה במצב נואש אפשר יהיה להכניע אותו. נתניהו בספרו כיצד יוכל המערב לנצח את הטרור כותב כי יש לייבש את הטרור ומשלחיו מכל משאבים. בתיאוריה הוא מצויין. במציאות הוא נכנע לטרור ונוקט במדיניות של פיוס APPEASEMENT. רק מפלגת ישראל ביתנו בראשותו של אביגדור ליברמן תמוטט את החמאס ותביא שקט ורגיעה לתושבי עוטף עזה כדי שיוכלו לחיות חיים נורמליים.

 11. זה אפשרי רק על בסיס חיזוק הזרם הפלסטיני המתון בגדה. אבל ממשלתנו ממש זוברת את אבו מאזן ולכן זה לא יקרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

דילוג לתוכן