איפול שיוצר בלבול

משמעויות התקיפה בדמשק, והתגובה המבולבלת של דו"צ
תמונה של דודי
דודי ירון

לתקיפת ח"א באזור דמשק, מספר משמעויות שחשיבותן רבה, בכל האמור להמשך הלחימה ומניעת הנוכחות והפעילות האיראנית בסוריה, בדגש על אספקת האמל"ח איראני מתקדם לחיזבאללה. תקיפה זו באה לאחר כמה חודשים משוללי תקיפות (להוציא מקרים ספורדים), מצב שכזכור נכפה עלינו בשל התגובה הרוסית הקשה להפלת מטוס הביון שלהם.

עצם ביצוע התקיפה והיקפה מעידים על כך שמערכת היחסים הביטחוניים בין ירושלים למוסקבה, חזרה פחות או יותר למתכונתה הקודמת, ובכך עיקר חשיבותה. יותר מכך, סמיכות התקיפה להכרזתו של נשיא ארה"ב על הוצאת כוחותיו מסוריה, נועדה להעביר מסר חד-משמעי ורועם למדי, הן לדמשק והן לחיזבאללה, ובעיקר לפטרוניהם באיראן. לשון אחר, ישראל הצהירה בליל יום ג', באמצעות צה"ל, שגם אם נותרה לבדה במערכה נגד החדירה האיראנית לסוריה, היא נכונה להמשיך ולשאת בה כתמול שלשום.

אינני יכול לקבוע מה משקלה של ההחלטה על חידוש התקיפות בסוריה, בהיבט הפוליטי הפנימי שלנו. על כן אסתפק בקביעה שזו בוודאי "שלא תזיק" ל"שר הביטחון החדש", המצוי בתחילתה של מערכת בחירות, וספג לא מעט ביקורת על אוזלת היד שהופגנה בסבבים האחרונים מול חמאס.

לפני ימים ספורים הושמעה מדמשק אזהרה שכוונה לישראל, ולפיה אין עוד בכוונת הסורים להבליג, כבעבר, על תקיפות ישראליות נוספות, והן תענינה בתקיפה שכנגד (ציטוט: "כנגד מטרות דומות"). אומנם נכון שאיומים אלו הושמעו כבר בעבר ובתדירות גבוהה, אולם דומני שגם במערכת הביטחון קיימת דווקא עתה דריכות בשל האפשרות שתגובה זו ייתכן ותבוא. הסבירות לכך גברה הן בשל עובדת חידוש התקיפות לאחר שלושה חודשי שקט יחסי, והן בשל התחושה בדמשק שהמצב בשטח ממשיך להשתפר בעקביות לטובתם, כמו כן יציאת הכוחות האמריקנים מסוריה נתפסת גם היא בעיני הסורים כהישג נוסף המגביר את ביטחונם העצמי.

באשר לאותו יירוט שבוצע או שלא בוצע באזור קיסריה, ראוי להעלות כמה שאלות שנותרו פתוחות בשל תגובתו המוזרה של דובר צה"ל. סמוך לאירוע עצמו נמסר על חדירת טיל נ"מ סורי לשטחנו, הטיל גרם להליך יירוט, אך לא נמסר האם צלח או כשל. לקראת חצות כבר עודכנו שאכן היה נתיב מאיים שהקפיץ את המערכת, אך בפועל לא בוצעה שום חדירה לשטח ישראל. מאז ועד לרגע כתיבת שורות אלו (בוקר יום ד' 26.12.2018), הוטל איפול מלא על כל האמור באשר לאותו ניסיון יירוט.

לא צריך להיות מומחה גדול בכגון אלה ודי בהיגיון מבצעי ישר, על מנת להעלות תהיות אחדות שנותרו בלתי סבירות/פתורות, ואלו העיקריות שבהן:

אם אכן הייתה (עדיין מעל סוריה) מטרה בכיוון או איום חדירה לשטחנו, מדוע טיל/י היירוט ששוגרו "מאזור חדרה", לא פנו כפי שהיו אמורים לעשות בשנייה שתיים שלאחר השיגור מזרחה, אלא טיפסו מעלה ונותרו באזור מישור החוף? כלומר, סביר שטיל/י היירוט אכן "רכשו" מטרה או הופנו לאזור שבו אכן התפוצצו (בין שהצליחו ליירט ובין שביצעו השמדה עצמית בהיעדר מטרה).

גם אם הוחלט לבצע השמדה עצמית לטילי היירוט, לא סביר ליזום זאת בגובה נמוך יחסית ובכך לגרום לבתים שבאזור לרעוד ממש, דבר שאולי בכל זאת מעיד על ביצוע יירוט.

אם אכן מדובר בחדירת טיל נ"מ סורי (ולא טק"ק שנורה בתגובה לתקיפה), זהו כנראה טיל אס-איי 5 (או בגרסתו המעודכנת אס-איי 200). על פי מקורות זרים, המטוסים שתקפו את דמשק שיגרו את חימושם מלבנון. טילי נ"מ אלו אינם "זולגים" לכיוון אחר/עצמאי ובוודאי שלא עד לקצה טווחם, אלא נורים לעבר מטרה (צבאית או אזרחית) שזוהתה/נרכשה, וזו כנראה נמצאה בליל יום ג' באזור מישור החוף במרחב קיסריה. אם אכן כך הדבר, אזי ההשלכות חמורות במיוחד, ובהחלט ייתכן שבעטיין החליט דובר צה"ל להטיל איפול על האירוע ותוצאותיו, ונכון לעכשיו השאלות: האם בוצע יירוט? האם צלח או כשל? נותרות פתוחות.

כאמור, השלכות רבות וחשובות לה לעצם התקיפה עצמה. ובאשר למה שהתחולל מעל לראשינו, ובעידן שבו הנגישות של אמצעי התקשורת היא כמעט בלתי מוגבלת, סביר שגם אירוע זה יתבהר עד מהרה, בדיוק כפי ש"נזקקנו" לשבועות אחדים בלבד, על מנת לקבל אישור רשמי על כך שאותו מזל"ט איראני שניסה לחדור בזמנו באזור הירמוך, היה בעצם מזל"ט תקיפה חמוש.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

41 תגובות

 1. ניתוח מעניין וזהיר. ואולי היה מעל חיפה מטוס שלנו לצרכי מודיעין או לצורכי שליטה ובקרה. ואותו ניסו הסורים ליירט.

  1. אכן נקודה מעניינת שאפילו עושה שכל, אך שוב…איפול מוחלט בשלב זה

 2. הרוסים טוענים לירוט 14 טילים ששוגרו ממטוסינו.האם זה סביר,או "דמיון" מזרחי/רוסי?

  1. אורי, מניח שמגזימים אם כי לפי מקורות זרים השתמשו בטילי שיוט ואלו איטיים ולכן גם פגיעים

  1. לא להגזים, מצד שני מגוון לנו, הינה מחר כל העיניים שוב דרומה

 3. ובקיצור,
  האם הרוסים\סורים הגיבו על התקיפה הישראלית בירי טילים קרקע אוויר אס.איי. 5 על מטרה אוירית ישראלית באזור החוף?
  או אולי טיל קרקע קרקע?

 4. האם למכ"ם הרוסי/סורי יש יכולת לרכוש מטרה במישור החוף? אם זה אכן ירי סורי מדובר פה בהעזה יוצאת דופן. זה רק ממחיש את הפוטנציאל להתלקחות.

  1. לגבי כיסוי מכ"מי יש גם יש, האם אכן בוצע ירי שכזה…נמתין להתבהרות התמונה

 5. אתה יכול להחליף כמה כתבים ופרשנים צבאיים בתקשורת. ההסברים שלך תמיד רהוטים ומדויקים. השאלות קשות ואין תשובות.

 6. מה מתבשל אצל הרוסים כלפינו. נראה לי שפוטין שנחשב עד לא מזמן כאח שלנו עלול להתגרש.

  1. למה ללכת לקצוות, לא הכל לבן או שחור וגם אפור עושים מערוב של לבן ושחור. לכן לא היה "אח שלנו" ועכשיו גם לא מתגרשים. הרוסים רוצים שקט בסוריה עבור אסד. לכן התקיפות שלנו מרגיזות אותם. אם נמשיך ולא נוותר בנושא, בהחלט יש מצב שהרוסים ידחיקו משם את האיראנים המשמשים לנו סיבה לאותן תקיפות

  1. לא נביא ולא בן נביא אנוכי, אבל בוא נעבר בשלום את הסופ"ש הזה בדרום

 7. ממש אחים בסוריה. ומה זה אומר לגבינו? ואל תשכחו שהאמריקנים מוכרים לו מטוסי קרב.

 8. רוסיה טוענת נגד סיכון של שני מטוסים אזרחיים מה שמסביר איך ישראל ולא בפעם הראשונה משתמשת בטיסות שכאלה כמסך מסייע בהתקפה

  1. זהו מס שפתיים בלבד לסורים, גם הרוסים יודעים שלא סוכן שום מטוס אזרחי. התקיפה בוצעה משטח לבנון אז לא מסך ולא דובים

 9. הנשיא טראמפ הודיע שיוציא חיילים אמריקאים מסוריה. הרוסים הודיעו שהם כועסים על ישראל ששוב תקפה מטרות איראניות בסוריה. מה נבהלתם? מה קרה לכם?
  האמריקאים מציידים, מממנים, מאמנים, מתחזקים ומחזיקים צבא ב- מצרים, סעודיה, במפרציות, בעיראק, בטרקיה, בלבנון, באיטליה וכמובן גם בישראל.
  פוטין מחזיק בבסיס אווירי אחד וימי אחד קטנים מאד ביחס (נניח לעומת אינצ'רליק או נאפולי) לאמריקאים. הרוסים בפירוש לא שולטים על האיראנים בסוריה ולבנון. הם מנסים ולא מצליחים. הם הצילו את משטר אסד שהוא הטוב ביותר מבין אופציות אחרות עבור ישראל.
  כפי שכותב בדודי ירון ממשיך התיאום, בעיקר האווירי עם רוסיה.
  אז מה אתם נבהלים ומברברים? תתחילו להיות רציניים.

   1. טראמפ הרבה יותר רציני ממה שמצטייר מהדיווחים העיתונאיים.
    הוא הראשון שהעז לדבר על "פייק ניוז" שהתקשורת מוצפת בהן.
    פרמטרים רבים בכלכלה האמריקאית השתפרו באופן דרמטי.
    התמיכה בישראל התעצמה באופן מובהק (וזה בעיקר מעניין אותי). ועוד הרבה דברים אחרים. אל תיגרר למערבולת של הדפיטיסטים.

 10. מונהגות על ידי טיפוסים מיוחדים כמו טראמפ פוטין ארדואן נתניהו וכן הלאה וכאשר עוד מתבלים את כל הסלט הזה עם רוטב פרסי ואיסלמיזם קיצוני. וכל אחד יוצר קשרים לא הגיוניים עם האחרים הכל אפשרי. ואל תתפלאו שהתוצאות יהיו הפוכות ממה שאתם צופים.

 11. את החידות במזרח התיכון אף אחד לא יכול לפתור ולכן לעיתים אני מוסיף בסוף מאמר מנומק והסברים את המשפט: ואו להפך…חחח

 12. ציון סוג המיירט וסוג טיל הנ"מ כביכול או הטק"ק ואישור היירוט (לאור הפיצןץ העז באזור קיסריה) יכולים לאפיין את סוג המטרה !!!!
  את זה כנראה מבקשים להסתיר, לרסן ולהרגיע כי אחרת זה מחייב עלית מדרגה !!!!

  1. אם אכן היו דברים בגו, מניח שלאחר סיבוב נוסף ובוודאי אם וכאשר הסורים יגיבו, סביר שאז יחשף מה שארע בשבוע שעבר

 13. התגובה מהצד השני תהיה חמורה יותר מכרגיל.
  מתערבים?

  1. לא מתערבים, משום שכך אני הרי טוען ולכשתהיה תגובה, יש סיכוי שאז גם יחשפו בפנינינו את נסיון התגובה שלהערכתי כנראה התרחש בתקיפה האחרונה

  2. כתגובה לירי הזוי לעבר החרמון
   והסורים מבליגים
   והרוסים שותקים
   וישראל מאיימת
   מי מבין מה קורה כאן?

 14. כאשר היא פרסמה את התמונות של המפעל החדש של האירנים בסוריה. אתם מאמינים שהם ירפו ויסתלקו?

  1. הפרסום הכל כך מפורט (אודות הציוד שנרכש, שמות החברות המעורבות וכד'), נועד למטרה אחת בלבד, להכין את הציבור אודות נחיצות תקיפת האתר, ובמיוחד שהפעם ברור שתהיה תגובה לתקיפה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן