"מכולנו תידרש הקרבה"

התבטאות חריגה של נתניהו שלא קיבלה תשומת לב ראויה
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

בגמר סבב הלחימה האחרון בדרום, סבב חד-צדדי שזעזע הן את הלך הרוח הציבורי הן את המערכת הביטחונית והפוליטית, השמיע ראש הממשלה אמירה חריגה שכמוה לא שמענו בעבר. לא עוד אזהרות לאויבינו על נחישותנו ועוצמתו של צה"ל, אלא דווקא קריאת אזהרה, אולי הכנה, לעם כולו בדבר ההקרבה שאזרחי מדינת ישראל יידרשו לה.

אינני מטיל ספק חלילה בסבלם המתמשך של תושבי עוטף עזה ובהקרבה הנדרשת מהם כבר שנים, אך עם כל הצער והאמפתיה שאנו חשים לתושבים אמיצים אלו, דומני שלא אליהם התייחס הפעם ראש הממשלה בדבריו, שכן אמירתו זו נועדה לכלל תושבי מדינת ישראל. כשלחמאס יש יכולות מוגבלות למדי, גם אם מטרידות, דברי ראש הממשלה יכולים להתפרש באופן אחד בלבד: החזית הצפונית היא היא העומדת עתה בפתחנו, וארסנל הנשק המצוי בידי אויבינו בחזית זו אכן יצריך מאתנו בעת לחימה את אותה הקרבה, ובמינון לא מועט. למרבה התמיהה, גם בכלי התקשורת עברה משום מה הצהרה חריגה זו כמעט ללא התייחסות, ולכן ננסה כאן להבין יחד מה מתרחש בחזית הצפונית ועד כמה היא נפיצה.

אין זה המקום להיכנס לניתוח הכשלים והטעויות שגרמו להפלת מטוס הביון הרוסי על ידי טיל קרקע-אוויר סורי בסמוך לתקיפת מטוסינו באזור לטקיה. מבחינת ישראל תוצאת אותה תקרית הייתה ועודנה קשה. סוללת טילי ה-S300 שסופקה לסורים בתגובה עדיין אינה מבצעית ונתונה נכון להיום בשליטה רוסית. בה בעת הרוסים הפנו לנו כתף קרה, ודרישותיהם המוקדמות והמחמירות מאתנו כיום לא מאפשרות את חידוש תקיפותיו של חיל האוויר הישראלי במרחב האווירי הסורי. נכון להיום ניתן בהחלט לומר שכל העוסקים במלאכת העברת אמל"ח איראני והחדרתו לסוריה ולבנון נהנו מאז הפלת המטוס הרוסי מחודשיים שקטים ונעדרי איומים מבחינתם, ימים שכמוהם לא ידעו בשנתיים האחרונות.

בסוריה האיץ הגנרל האיראני קאסם סולימאני, שנהנה לפתע משמיים נקיים, את המשך תגבור כוחותיו ואלו הנאמנים לו באמל"ח משמעותי. דווקא הפסקת התקיפות מצדנו לאורך זמן רב כל כך הופכת את התקיפה הבאה מצדנו, כאשר אכן תתרחש, לכזו שתביא עימה ככל הנראה, ובניגוד לתקיפות העבר, תגובה איראנית – ותגובתם תזכה מן הסתם לתגובת נגד, שבכוחה לגרור את האזור כולו לעימות כולל.

בלבנון מתקיים זה תריסר שנים מאזן אימה הדדי שבפועל משמר את השקט משני עברי הגבול. על היכולות הרקטיות והטיליות של חזבאללה ועל ההיקפים העצומים שברשותם כבר נאמר כמעט הכול. למעשה אין מטרה או יעד אסטרטגי צבאי או אזרחי בתחום מדינת ישראל שאינו נמצא בטווח טילי חזבאללה. בשנתיים האחרונות ביצעה ישראל פעולות תקיפה ומניעה רבות ברחבי סוריה על מנת לעצור ככל הניתן את הפרויקט האיראני-סורי לשפר את דיוק הפגיעה ואת רדיוס הפגיעה של הרקטות והטילים שברשות חזבאללה. דיוק הטילים הוא מכפיל כוח מהותי שבכוחו יהיה לפגוע בישראל ולשבש קשות הן את מהלכי הצבא והתנהלותו בעת לוחמה הן את החיים ברחבי הארץ, ואף לגבות מהעורף האזרחי שיעור נפגעים בהיקפים שלא היו מוכרים לנו בעבר. על פי מקורות שונים, הלחץ הישראלי ברחבי סוריה גרם לאיראנים ולסורים להעביר לאחרונה את ביצוע הפרויקט לדיוק הטילים אל לבנון פנימה, אותה לבנון שישראל כאמור נמנעת או מורתעת כבר 12 שנים מלבצע תקיפות בשטחה.

אז כשראש הממשלה נתניהו מדבר לפתע על ההקרבה שתידרש מכל אחד מאתנו, עולה מאליה השאלה אם בכוונתו לתקוף את פרויקט דיוק הטילים, גם משזה התכנס פיזית לתוך תחומי לבנון. פעולה כזו סביר מאוד שתגרום להתלקחות בחזית הצפונית כולה, דבר שאכן יצריך מנה גדושה מאותה הקרבה שעליה דיבר ראש הממשלה. למעשה עומדות בפני ראש הממשלה, גם מעצם היותו שר הביטחון, שתי אפשרויות בחירה. האם להתערב ולעכב את פרויקט דיוק הטילים תוך נטילת סיכון גבוה ביותר להתלקחות מלחמה, או לעמוד מנגד תוך נטילת סיכון שבגמר פרויקט דיוק הטילים ולכשיתלקח עימות נספוג שיעורי אבדות ונזקים קשים הרבה יותר, שיצריכו גם מנת הקרבה גדולה הרבה יותר.

כאמור שתי דרכי פעולה עומדות בפני ראש הממשלה ושר הביטחון, שתיהן קשות, שתיהן הרות גורל, ושתיהן יצריכו מאתנו לא מעט הקרבה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

31 תגובות

 1. אני מאד מקווה שהוא התכוון להקרבה הפוליטית ולהקרבה של חלק מהאגו

 2. מה לדעתך הסיבה ?
  הקדנציה של הרמטכ״ל איזנקוט תוארך עד ה 15 בינואר לפחות ( במקום 31/12)
  הסיבה הרישמית – חפיפה מספקת עם מחליפו כוכבי.
  כל פרשנות אחרת על אחריותכם (יוסי יהושוע)

  1. לא אמור להימנות על המתי מעט שאכן יודעים את הסיבה לאמיתה, ואלו כנראה מעטים ובסביבתו הקרובה (מאוד קרובה) של רוה"מ. את רוה"מ זה בוודאי משמש כתימוכין וחיזוק בציבור לתחזית שנתן, כלומר הארכת הקדנציה של הרמטכ"ל, נחוצה בשל הצפי הבטחוני הבעייתי שעלול להתרחש עלינו בטווח הזמן הקרוב.
   נ.ב.
   לא הבנתי את ציון שמו של יוסי יהושוע (איש חביב לטעמי) בסוף תגובתך

 3. מצד שני נראה לי שאולי נתניהו התאהב ברעיון ובמצוקה בה הוא נמצא יש לו כאן פיתרון להביא לכך שהעם יתאחד בתמיכה בו

  1. בשיטה זה השתמשו בעולם כולו ולא אחת גם בשכונה שלנו, כלומר כשיש בעיות בביית, מאחדים את העם מול האוייב החיצוני

 4. ברור שהחזית הצפונית היא הסופר בעייתית .
  שדרוג הרקטות והפיכתם לטילים מדוייקים מתנהלת מזה זמן ואיחרנו במניעת הדבר . כדי לפגוע באתרים חיוניים ו קריטיים בישראל נראה לי שהחיזבאללה שידרג מספיק טילים .
  ביבי כנראה התכוון לחזית הצפונית ופה אכן הבנת נכון את דבריו . ימים יגידו .

 5. אמת כואבת ומיאשת.
  מעניין אם נזכה אי פעם לימים שלא נצטרך להקריב דבר מלבד אהבת חינם ..פשוט נחיה ונשמח.

 6. ניתוח לוגי, נכון ומדוייק של מצב בטחוני מורכב שיהיה קשה מאוד להכילו. לא פלא שאזרחים רבים השתוללו וקנו בבלאק פריידיי כאילו אין מחר…

 7. אם זה היה נכון ראש הממשלה לא היה חושף אחרת זאת עלולה להיות פעולה שגויה על סףבגידה

 8. דודי, כבר מזמן כתבתי על אפשרות של מלחמת מנע בצפון. ישנם סימנים מעידים רבים לכך. אני לא חולק עליך שההתפתחויות בצפון הן קריטיות. אני רואה זאת עוד מה 6.11 היום שבו ישראל העבורה אולטימטום לנשיא לבנון מישאל עוואן לפעול לסגירה מיידית של המפעלים שהוקמו על ידי האיראניים ברחבי לבנון שם משדרגים את מערך טילי הקרקע-קרקע של חיזבאללה לטילים מדויקים
  האולטימטום לא נקב בתאריך ובשעה מסוימת, אולם כאשר מגישים אולטימטום צריך לבצע אותו
  לשם השגת מטרה זו צריך את כל הכושר התפעולי והמבצעי של חיל האוויר
  השאלה החשובה היא, מדוע ואיך הדרגים המדיניים והצבאיים הישראלים הגיעו למצב הזה בו ירי טילים מהרצועה מקשה על הפעולות הישראליות בצפון.

  1. אפרים נכבדי,
   הבעיה, או ההמנעות מפעולה שכזו אינה ביכולת של חיל האוויר שהינה יכולת גבוהה ומוכחת, אלא החשש ובעצם הביטחון המוחלט שפעולה שכזו תגרום בתוך דקות להתלקחות כוללת.
   עניין שתי החזיתות הוא קשקוש מוחלט וזריעת חול בעיניים.

   1. אינני מבין מאין הפסימיזם הזה. כאשר ישראל הייתה, במלחמת ההתשה, הרבה יותר חלשה היא נלחמה בו זמנית בחמש חזיתות. לא היה לנו מארג קשרי חוץ כה רחב ולא נשיא אמריקאי כל כך פרו ישראלי. האימפריה הסובייטית עוד לא התמוטטה. וזה היה עוד לפני "האביב" הערבי. ישראל יכולה לחסל את כל אויביה באמצעים שעומדים לרשותה. העניין הוא במנהיגות שתדע לקבל את ההחלטות הנכונות. אם בצוק איתן היו עושים בימים 7 8 9 מה שעשו בימים 47 48 49 המבצע היה נמשך 10 ימים ולא 50 יום.

    1. יצחק נכבדי,

     תראה לי בבקשה היכן מופיע במאמר קצה קצהו של פסימיזם, אלא אם אתה מכוון לאומר אותו משפט בדבר ההקרבה שנדרש לה. התאור הכללי אודות הצפוי בעימות בצפון, הינו ראלי, תואם את ההערכות הצבא (ובכוונה נמנעתי מציון מס' הקורבנות האזרחיים הצפויים בעימות שכזה, זאת על פי הערכות צה"ל), ואתמול גם אלוף פיקוד העורף, התייחס לכך.

     1. אם טענתך שאין במאמר פסימיזם – אני מקבל את הטענה. הגם שכך אנא קרא עוד פעם את המשפט האחרון במאמר שלך, את המשפט האחרון בתגובתו של אפרים כהנא וגם חלק מתגובות קוראים אחרים. אנוכי חשתי במשב רוח של פסימיזם למקרא דברים אלה. מלבד זאת היה ראוי שאלוף פיקוד העורף יסייג את דבריו. אין צורך לעורר סתם פניקה.

 9. נתניהו ביטל פגישה עם פוטין מתוך דאגה לאיחוד מפלגות קיצוניות בימין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן