מדברים הרבה ועושים מעט

תכנית מיגון ליישובי הצפון מתעכבת
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

ב-16 ביולי השנה הורה הקבינט המדיני-ביטחוני שבראשות ראש הממשלה להקצות עוד השנה 500 מיליון שקל למיגון מוסדות ציבור ומבני מגורים ביישובים בגבול הצפון. זהו חלק מתכנית למיגון של היישובים הסמוכים לגבול הצפון מפני טילים ורעידות אדמה שמטרתה מענה מיידי לחיזוק העורף בצפון. התכנית אמורה להתבצע במלואה עד שנת 2030 והיקפה 5 מיליארד שקלים. התקציב צריך לשמש למיגון מוסדות ציבוריים, מבני חינוך ומוסדות בריאות ביישובים הסמוכים לגדר.

הוראת הקבינט יצאה 12 שנה אחרי מלחמת לבנון השנייה ואחרי דו"ח קשה של מבקר המדינה על העדר מיגון ביישובי הצפון שהוגש בדצמבר 2016 (לפרטים ראו את מאמרי מאפריל 2017 מקלטים לא בונים בדיבורים). אחרי ההוראה הזאת של הפורום הגבוה ביותר במדינה אפשר היה לחשוב שכל משרדי הממשלה יבצעו אותה מיד.

ובכן באוקטובר 2018, בדיון שהתקיים בוועדת משנה של ועדת הכספים, התברר כי עדיין לא ידוע המקור התקציבי למימוש התכנית. רכז נושא הביטחון באגף התקציבים אמר בדיון כי (בינתיים) הוקצו 136 מיליון שקל עבור 21 יישובים הנמצאים בטווח של עד קילומטר אחד מהגבול. אבל חלק מהסכום צריך להגיע מהתקציבים של משרדים אחדים וזאת הסיבה שהתכנית לא מומשה.

ביום שלישי 6 בנובמבר 2018, בדיון שהתקיים בכנסת בוועדה לביקורת המדינה, התברר מדבריו של ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת שמשרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה לא הגיעו (עדיין) להסכמה על חלוקת הסמכויות לניהול ומימוש התכנית ומתקיימים דיונים על הענקת סמכויות לוועדת היגוי בין-משרדית. הוא סבור שהעניין יבוא לאישור הממשלה בתוך חודשיים. לפי חשבוני בתוך חודשיים תסתיים שנת 2018, כך שאין סיכוי שתמומש הוראתו של הקבינט להקצות את התקציב עוד השנה.

הרפרנט לנושא הביטחון באגף התקציבים שהשתתף בדיון בוועדת המשנה של ועדת הכספים אמר שם כי אם נסיים את מימוש תכנית המיגון תוך עשר שנים – זה מצב אופטימלי. נשאלת השאלה: האם מישהו תיאם את העניין עם נסראללה ועם מי שקובע את העיתוי של רעידות האדמה?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

    1. בוודאי, וראו מה שכתב על זה אלון ילין ב-14. לחודש. אחרי לילה טילים באשקלון.

  1. הימין יאשים את ממשלות השמאל מלפני עשרות שנים במחדל. ואשתו תהנהן בהסכמה. ובנו בציוצים חמורים יכעס על השמאלנים החמוצים שתמיד יש להם תלונות.

  2. ואף מעשה רציני
    כמה דיבורים
    כמה סיסמאות
    וכמה מעריצים שקונים בשקיקה את השקרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן