תובנות מליל קרב באשקלון

מה התחדש מאז צוק איתן?
תמונה של אלון
פרופסור אלון ילין

בדומה לישראלים רבים גם אני חשתי אתמול בפגיעה רצינית בגאווה הלאומית שלי (נכון! גם שמאלנים לוקים במחלה הזו) עת שמעתי על הסכם הרגיעה עם חמאס בעזה. אולם התגובה הרגשית הראשונה התחלפה עד מהרה באנחת רווחה. כמי שמקבל, כמרבית אזרחי ישראל, את העובדה שלסכסוך בדרום אין פתרון צבאי, לא נותר לי אלא להסתפק במצב הנוכחי כמות שהוא ולקוות שהממשלה הנוכחית, או הבאה אחריה או איזו שהיא ממשלה בעתיד, תוכל להשיג הסדר מדיני שיהיה קביל על כל הצדדים. בשלב זה אני מסכים עם ידידי ד"ר יצחק דגני ש"שמירה על חיי הישראלים, חיילים או אזרחים, היא המטרה העליונה של מערכת הביטחון הישראלית" (המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא, 9.10.18). אני גם מעריך את החלטתו של בנימין נתניהו – שאותו אני מתעב בפן האישי ובשל חוסר יכולתו לחתור להסדר מדיני עם הפלסטינים – שנקלע למצב של lose-lose situation ובחר באפשרות שתוביל לפחות נפגעים בשני הצדדים, גם במחיר אובדן מסוים בבסיס הבוחרים שלו.

הלחימה הפעם הייתה קצרה אך אינטנסיבית. קדם לה האירוע הדרמטי בחאן יונס, שמטרתו המלאה והסיבות לעיתוי שלו אינן ידועות לרובנו. רק בנס אירוע זה לא נגמר בטרגדיה נוראית, אובדן חיי אדם או נפילה בשבי של קצינים וחיילים מיחידות נבחרות. אירוע אחר שנגמר בנס הוא פגיעת טיל הנ"ט באוטובוס שהוביל חיילים רגע קצר לאחר שאלה ירדו ממנו. אני מקווה שמערכות הביטחון והדרג המדיני יפיקו את הלקחים הנדרשים, כי ניסים לא קורים בכל יום.

לפני קצת יותר מארבע שנים כתבתי בבלוג הזה על חוויותיי באשקלון בעת מלחמת צוק איתן. כאז כן עתה, אשקלון הייתה היעד המועדף להתקפת הרקטות והטילים של חמאס והג'יהאד האסלאמי. את המלחמה ההיא, שבה ביליתי ימים ולילות באשקלון כאשר עשרות טילים וטילי נגד חולפים מעל ראשי, העברתי ללא כניסה למרחב מוגן אפילו לרגע אחד. לתומי חשבתי שהתקפת הטילים הנוכחית תהיה דומה לקודמתה. חיש מהר הבנתי שמשהו כאן שונה לחלוטין. לא עוד טילים בודדים או בזוגות או שלשות, אלא מטחים שלא ברור כמה רקטות הכילו.

בסרטון המצורף למטה – שצילם שכן בבניין שבו אני מתגורר באשקלון ובו שהיתי בלילה האמור – רואים בבירור את היירוטים של כיפת הברזל ואת הרקטה המצליחה לחמוק ולפגוע בקרקע בתוך שטח ציבורי ובמרחק זעום מבנייני מגורים. מובן שאיני מומחה לחומרי נפץ, אך נדמה היה לי שגל ההדף שנוצר גדול בהיקפו. בקומות שמתחתיי התנפצו שמשות ואנשים ספגו פציעות קלות (מה שמלמד שלא היו במרחב מוגן). תוך דקות התאספו ובאו עשרות סקרנים כדי לחזות באזור הפגיעה, מתעלמים מהאפשרות לשיגור נוסף בהיותם בשטח שאי אפשר להסתתר בו.

הפגיעות האחרות במבנים, יחד עם הודעת הג'יהאד שהוא בודק רקטות עם ראש נפץ קרבי גדול יותר, יכולות להעיד שבעתיד אנו צפויים לנזקים שונים מאלה שהורגלנו להם. השאננות שהייתה מנת חלקם של חלק מהתושבים צריכה להתחלף בדאגה ובציות הדוק יותר להנחיות פיקוד העורף.

בית החולים ברזילי, שבו אני מועסק, עבר שינויים רציניים מאז המלחמה הקודמת. חדר המיון, מערך הרנטגן והיחידה לטיפול נמרץ עברו למבנה חדש, תת-קרקעי ומוגן לחלוטין, ובקרוב יעברו לשם גם חדרי הניתוח והמחלקה הכירורגית. סביבת העבודה נעשתה ידידותית למטופלים ולצוות ועתה ניתן לטפל בנפגעים רבים בלא חשש לפגיעה ישירה של טילים. נקווה שלא נזדקק לכל האמצעים הללו, אך הדעת נותנת שהעימות הבא אינו רחוק כל כך.

התופעה המצערת ביותר שהתגלתה שוב היא שישנם מאות ואולי אלפי בניינים שנבנו בשנות התפתחותה של העיר ואין בהם חדרי מיגון. בגלל הקונסטרוקציות הישנות בניינים אלה מועדים להרס נרחב בעת פגיעה ישירה. מכיוון שאין סיכוי מציאותי שהם ישודרגו במסגרת תמ"א 38, חובה על הממשלה לדאוג לביטחונם ושלומם של התושבים המתגוררים בהם. אמנם צחוק הגורל הוא שההרוג היחידי במתקפה הנוכחית הוא פלסטיני מחברון, אך בעימות הבא אני חושש שמספר הקורבנות בנפש יהיה גבוה יותר.

הרושם שלי הוא שבעקבות מהלך לא כל כך מוצלח של ממשלת ישראל, ארגוני הטרור בעזה קפצו על ההזדמנות לערוך תרגיל רטוב ולבחון אסטרטגיה חדשה של מתקפת טילים. שומה עלינו להבין אילו לקחים הם למדו ולהתכונן היטב לקראת הבאות.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. אנדב הערה קצרה אחת והיא המגמה המסוכנת לדעתי של האשמה עצמית לכול המתרחש במזרח התיכון. כאילו כול ראשי ממשלות ישראל עד כה שניסו באמת ובתמים לממש את תפיסת עולמך שהפגנת ויתורים בעלי סיכון ממשי היא התרופה להרגיע את מאמץ הערבי מוסלמי לחיסולה של מדינת ישראל. אהוד ברק, הנשיא קלינטון, אהוד אולמרט ואפילו ציפי ליבני, עשו כברת דרך משמעותית בהצעת ויתורים על נכסים ביטחוניים, שכולם נידחו על הסף עי הצד השני, כי לימדנו אותם שישראל מבינה רק כוח, וככול שירבו בטרור, כך ייחלש האויב הציוני, וסופו יתקרב. כישלון נסיון "ההסדרה" עם החמאס לאחר חצי שנה של איפוק תוך הפקרת מאות אלפי אזרחים לטרור העזתי- צריך להביא אותך להבנה זו, כך לדעתי לפחות.
  וכן, "משחקי הכבוד" בזירה המזרח תיכונית, שניראים לך תפלים וחסרי אחריות מכדי שישראל "תשתעשע" בהם, מצביעים על אי הבנת ההיבט התרבותי של המקום המקדש את האימרה ש"מי שאינו מכבד את עצמו, אינו ראוי לכבוד מצד האחרים". ויתורים, רפיסות, הכלת עלבון פומבי, ומוכנות "לאבד פנים" נתפסים כהתנהגותה של חיה פצועה בג'ונגל שרק מדרבנת את אויביה.
  למרות שמאד היינו רוצים, לא תוכל להשיג שלום אמת בדרך זו.

  1. וואו! וואו! וואו!
   תפיסת עולמי היחידה בעניין הנדון היא שאין פתרון צבאי למצב ומסתבר שגם רבים בשלטון חושבים כך.
   כל הדברים האחרים שאתה מייחס לי כלל לא הוזכרו בפוסט הנדון ולכן איני מבין את ההתקפה החזיתית.
   את הפילוסופיה שלך לגבי הסבסוך הבעת בהזדמנויות רבות והייתי שמח לו היית מגיב לתכנים שהועלו.

 2. הם במצוקה ואין להם מה להפסידנגררים בקלות לחילופי מהלומות
  לפעמים זה מצליח להם
  הם חשבו על ירי של ריבוי רקטות
  אבל לחשוב שבגלל זה התחילו הירי זה לא הגיוני

  1. יתכן שאתה צודק וזה לא היה מתוכנן, אך התוצאה זהה. בכל מקרה אל לנו לתייק אותם כאספסןף של קיצונים דתיים נבערים מדעת.

 3. לציין ביקורת כה חריפה נגד נתניהו ומצד שני לתת לו מחמאה על ההחלטה להגיע לרגיעה, מגיע לך כל הכבוד. צריך להיות הוגנים כלפי אנשים אחרים ולא רק להגיב אוטומטית בעד ונגד ללא קשר למעשה או לתוכן.

 4. עם מישהו בחו"ל הוא לא מבין איך אנשים עומדים בלחצים כאלה ובעיקר איך הם מסכי ים שילדיהם הקטנים יחיו בסכנה ובמתח שכאלה. ואצלנו אחרי כמה ימים כולם כבר שוכחים וממשיכים להתעסק בחיי היומיום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

צילום של גדעון

דילמת "המחיר"

הלכידות החברתית היא המפתח להישרדותנו בארץ הזאת

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

דילוג לתוכן