הרכילות שטורדת את מנוחתי

על רקע הוויכוח המתלהט על אמצעי ההגנה נגד טילים
סוללת כיפת ברזל
כיפת ברזל צילום: צה"ל

לאחרונה, במיוחד על רקע האפשרות שנאלץ להגן על שמי המדינה מפני איום רקטות גם מלבנון ומסוריה, התעורר שוב הוויכוח באשר למערכות ההגנה: "כיפת ברזל" הישראלית ו"סקיי-גארד" האמריקנית.

כידוע, לפני אחת עשרה שנים הורה שר הביטחון דאז עמיר פרץ, על פיתוחה של "כיפת-ברזל" – מערכת טילים ליירוט רקטות וטילים קצרי-טווח. במקביל נעצרו בארה"ב הניסויים של מערכת ה"סקיי-גארד" שהייתה מבוססת על ניצול קרן הלייזר ליירוט טילי האויב.

מאז רכשנו בישראל עשר שנות ניסיון מוצלח עם מערכת "כיפת הברזל", ואין לי ספק שהמדינה צריכה להתברך בקיומו של נשק יירוט אפקטיבי, המאפשר לעורף האזרחי לקיים ולנהל חיים כמעט נורמליים במצב של איום בלתי נסבל לכאורה.

למרות ההצלחות של "כיפת ברזל", כמה קצינים בכירים, רובם "לשעברים", מערערים על ההחלטה שקיבל בזמנו עמיר פרץ. הם אומנם אינם מבטלים את הישגי "כיפת ברזל" המוכחים, אך לטענתם זוהי מערכת יקרה לאין ערוך מה"סקיי-גארד" האמריקנית, שכן כל יירוט מחייב השקעה אדירה בכל טיל של "כיפת ברזל" שישוגר. על אחת כמה וכמה אם נידרש להתמודד עם איום רקטות אשר מסוגל יהיה לכסות את כל שטחה של ישראל.

אודה כי אין בידיי הידע, ההבנה והניסיון להכריע בסוגיה זו, אך עם זאת, ברור לי שאנו עומדים שוב בפני הצורך לקבל החלטה אסטרטגית – כיצד להיערך להגנה מלאה של שמי המדינה ושטחה. החלטה זו חייבת להיות נקייה מאינטרסים כלכליים של החברות הטכנולוגיות המעורבות בוויכוח בישראל.

מטרידה מאוד טענה ששמעתי לאחרונה, ולפיה דרג מקבלי ההחלטות הפוליטי נדרש להסתמך על נתונים והמלצות שאינם נקיים ואינם אובייקטיביים, וכי בכירים נמנעים מלהגיש חוות דעת מדעית-טכנולוגית-כלכלית אובייקטיבית מחשש שתיפגע פרנסתם.

בעקבות טור שכתבתי בעניין חילוקי הדעות באשר למערכות ההגנה, ניסו לשכנעני להתערב בוויכוח הציבורי, ואף טענו ששמי, גילי ומעמדי האובייקטיבי יכולים להשפיע על הדיון בנושא חשוב זה.

דחיתי את הפנייה. די לי בנושאים שאני מקדיש להם מזמני, נושאים שהם בתחום ניסיוני בעבר והיום. עם זאת, ראוי שהנושא יונח בפני הדרג הבכיר ביותר. התברכנו בלא מעט אנשים בכירים, בעלי רקע מדעי-הנדסי-כלכלי שמצויים היום מחוץ למערכת הביטחון הפעילה. ניתן להטיל עליהם ללמוד הנושא ולהניח את המלצותיהם – שוודאי תהיינה נקיות מכל שיקול אינטרסנטי – לפני מקבלי ההחלטות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. עלות טיל פטריוט יקרה במיוחד כשהוא מיירט עפיפונים או רחפן שעולה 200$. כיפת ברזל היא נכס כשיש צורך ביירוט אמיתי ומסוכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן