כשיחידה 8200 היתה "רק" 848

כיצד תפקדה יחידת העל הטכנולוגית בעידן טרום המחשב
דודי ירון בתמונה שחור לבן מהמלחמה
דודי ירון (מימין) כקצין מודיעין צעיר במלחמת יום הכיפורים, צמוד לגבו של פרקש זאבי (לימים ראש אמ"ן)

בתחילת שנות השבעים של המאה שעברה נמצאתי – כמו כמה מעמיתיי, קציני מודיעין בחיל האוויר – בבסיסי יחידה 848 באופן קבע, משום שחלק לא מבוטל מעיסוקי היחידה נסובו בחילות האוויר ומערכי הטק"א של המדינות שסביב לנו. החייל האופייני באותם ימים ביחידה 848 – שהפכה לימים ל-8200 – היה היפוכו המוחלט של הטיפוס העכשווי והמוכר כיום, קרי עילוי בתחום המחשוב והאלקטרוניקה האמון על פיתוח תוכנות בתחומי לוויינות, סייבר וכיוצא באלו.

מי שזוכר את השחקן החביב אריה אליאס ז"ל יוכל לדמיין בראשו את דמותו של החייל האופייני באותם ימים ביחידה, ואריה אליאס אכן היה מוותיקי האלחוטנים ביחידה. פגשתיו בבסיס צפוני של היחידה מעת לעת, כאשר היה נקרא לשירות מילואים. מרבית החיילים אז היו דוברי ערבית מהבית וחלקם אף נולדו במדינות השכנות. עיסוקם, שהצריך שעות רבות של האזנה לשפה הערבית יום יום, שימר בהם לא רק את השפה אלא אף את המנטליות ואת אופן החשיבה של אויבינו, וגם בכך הייתה בעבודתם חשיבות לא מועטה.

אם כבר ב"אויבים" עסקינן, היה ברור שהשעטנז הזה של כחולי מדים וירוקי מדים יניב חיכוכים (הכול בהומור כמובן). לא אחת הגיעו חילופי הדברים עד לרמת מפקדי היחידות, שהרבו להתנצח ביניהם, וכמובן אף הניבו אמירות שהיום איש לא היה מעז להעלותן על דל שפתיו, כגון זו, מהידועות שבהן:

ש – מדוע בעצם נקראת היחידה 848?

ת – משום שמשרתים בה 800 ערביסטים ו-48 יהודים (אותם נציגי חיל אוויר).

לצד אותם ערביסטים החלו אז להגיע אלחוטנים, ובעיקר אלחוטניות, שלמדו את השפה הערבית בבתי הספר התיכוניים. על מנת שלא תחשדו שאנו נציגי חיל האוויר ביחידה עסקנו בעיקר במאבקים ובכיפופי ידיים, אציין רק עובדה המדברת בשם עצמה. לא פחות מתריסר מקציני חיל אוויר ששירתו בבסיסי 848, נישאו לבנות היחידה ששירתו עמנו, ועבדכם הנאמן מחזיק בסטטוס הזה כבר מעל ל-44 שנים.

בתקופה האמורה – סוף מלחמת ההתשה – נמצאו במצרים טייסות קרב על טייסיהם שנשלחו מברית המועצות לסייע למצרים להגן על ארצם, והימים היו רוויי פעילות ומתח. בפרספקטיבה של עשרות שנים, אני תוהה לא אחת איך תפקדנו אז, וכאמור לא פעם במצבי אמת, בעידן טרום-המחשב, כשכל ההחלטות מתקבלות בפרקי זמן קצרים, מהבטן ועל פי אינטואיציה בלבד, דבר הנראה לי במציאות של היום כמעט כחוסר אחריות.

באותו הקשר ממש, זכור לי שבאחד הימים הופיע בבונקר שבו ישבתי אזרח זר לבוש חליפת ספארי אפורה. האיש קרב לעמדה שלי, הביט סביבו והחל מגחך. לאחר שהחליף כמה מילים עם מלוויו הישראלים, שאלתי אותם מי האיש ומה בדיוק מצחיק אותו. לתדהמתי השיבו לי שהאיש הוא ראש שירות הביון הפדרלי של גרמניה, ה-BND, וכך אמר האיש למארחיו: לכם יש כאן מלחמות אמת, ואצלנו, שאנו ערוכים מול מזרח גרמניה והגבול איתם בסך הכול שקט, בתפקיד של הסגן הזה (אנוכי) יושב אל"מ, ובמקום כל האלחוטניות הילדות האלו יושבים אצלנו רק רבי סרנים. אני המום, לדעתי אתם לא נורמליים.

חודשים ספורים לפני מלחמת יום הכיפורים, הבסיס שלנו – בסיס המודיעין העיקרי של מדינת ישראל שנמצא באום חשיבה שבסיני – החל נערך לביקורה של ראש הממשלה הגב' גולדה מאיר. ימים ספורים אחר כך הגיעה פמליית ראש הממשלה, פמליה שכללה אף את שר הביטחון משה דיין, הרמטכ"ל דודו אלעזר, אהרל'ה יריב ונוספים. בתום הביקור נאספנו ברחבה הסמוכה לחדר האוכל על מנת להאזין לדברי הגב' מאיר, וכך סיכמה את התרשמותה ממראה עיניה: "אחרי מה שראיתי כאן היום, אני חוזרת הביתה ואני יודעת שאני יכולה לישון בלילות בשקט מוחלט". דבריה אלו, לדאבון לב כולנו, התנפצו ברעש גדול חודשים ספורים אחר כך, וגם בהם היה כדי להעיד עד כמה היינו שיכורי כוח ועיוורים לנוכח המציאות סביבנו באותם ימים.

השנים חלפו והיחידה לא רק החליפה את שמה ל-8200 אלא הפכה לחממה טכנולוגית ובית גידול ראשון במעלה ליזמי וגאוני הייטק למיניהם, שהישגיהם הפכו לשם דבר בקהיליות המודיעין בעולם כולו. באחד ממפגשי ימי השישי האופייניים התארחנו בביתו של אהרון זאבי פרקש, שעמו שהיתי באותם זמני עבר בסיני. בחלוף שנים מספר עבר פרקש מחיל האוויר ליחידה, והתקדם בה עד שהתמנה למפקד יחידה 8200. באותו מפגש רכן לעברי פרקש ואמר: שמע, היחידה היום יותר גדולה מכל חיל הים כולו, אתה לא תאמין במה אנחנו מתעסקים היום כולל תחום הלווינים.

אז זו אכן המציאות ביחידה כיום, ושימעה ושם בוגריה אכן נישא בפי כול, ודווקא משום כך מן הראוי שנזכור כולנו את הדור האותנטי, המזרח תיכוני ההוא, את המייסדים עתירי הזכויות, את האריה אליאסים ההם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

30 תגובות

 1. אכן נוסטלגיה במיטבה. אני זוכרת את הביקור של גולדה, אז ביקרתי אתכם בסיני, כי הביאו נציגים גם מבסיסי היחידה האחרים כמו ירודלים והצפון. אני ישנתי אז עם נמי ועם טניה בתור אורחת … אכן היו זמנים… אבל אז היו 800 ערביסטים, 40 גרצ'קו(דוברי רוסית) ושמונה ישראלים…

 2. אם בהומור עסקינן: 8200 על שום מה: באים ב 8 בבוקר הולכים הביתה ב 2 בצהריים ועושים 0 בריבוע. הומור בצד. זוהי יחידת האזנה הטובה בעולם. יכולת ההאזנה של מדינות ערב, לא מגיעה עדיין ליכולת ההאזנה של 848 מימי מלחמת יום הכיפורים.
  ראוי לציין כי בעבר עצם קיום היחידה נשמר בחשאי. היו לה כל מיני שמות כמו היחידה המרכזית.
  המקבילה האמריקאית של 8200 נקראת:
  NSA -National Security Agency.
  חרף תקציביה הענקיים, 8200 עולה עליה םי כמה וכמה.
  ה- NSA בעבר הייתה חשאית ודבר קיומה היה ידוע למעטים בלבד.
  כאשר מישהו שאל: מה פשר ראשי התיבות NSA. השיבו לו:
  Never Speak About
  או:
  No Such Animal

  1. אפרים, תמשיך את דברי הרהב האלה ונגיע בדיוק לאן שהגענו במלחמת יום כיפור, אחרי השחצנות שהיתה אז…יחדת ההאזנה הטובה בעולם? בדקת איך היחידה המקבילה ברוסיה, למשל?

  1. לתפיסתך חי"רניק, אם הם היו כולם רובאי 7, אז היו עושים מודיעין יותר טוב?

   1. תגובנ לחירניק.
    הייתה פעם תכנית רדיו בשם "על אי בודד".
    בתכנית נשאלו המרואינים, אם הם היו מגיעים לאי בודד את מה (פריט אחד) או את מי (אגם אחד) הם היו לוקחים לאי הבודד.
    המרואיינים השיבו תשוהות מגוונות. אחד המרואיינים השיב : את ספר התנ"ך בגלל שהפוך תהפוך בו ואת הכל תמצא בו.
    על בסיס תכנית זו שאלו פעם את מוטה גור כרמטכ"ל, אילו היית מגיע לאי בודד, את מי אות מה הייתה לוקח איתך.
    מוטה גור השיב: קצין מודיעין. הואיל והוא יכול להיות החירניק של עצמו. הוא יכול להיות השיריונאי או הטנקיסט בעצמו. אבל בלי קצין מודיעין הוא לא יוכל לתפקד. בלי קצין מודיעין לא תהיה לו תמונת קרב.

    1. אפרים נכבדי, תגובתך אכן נכונה ובמקומה. אני הסתפקתי בתגובה קצרצרה וצינית לאותו חי"רניק, משום שגם תגובתו שלו הייתה צינית ולא מעבר לכך

   2. לצערי רק היום "נתקלתי" במאמר הזה, שירתתי ביחידה 848 גם בהאזנה לערבית וגם למורס, שהפכה ל 8200, במשך 30 שנים. מסכים עם רוב מה שכתבת, אבל להלן כמה תיקונים/ "חידודים" קטנים: 1. את השחקן החביב אריה אליאס ז"ל פגשתי עוד כשהייתי חניך בקורס קד"צ (לימודים קדם צבאיים במשך שנה שלמה) בבסיס דרום (ז"ל מזמן הפך למרכז אומניות) בבאר שבע, הוא שירת ביחידה הזאת עוד בשמה הקודם 515, אנחנו "הצעירים" קראנו לה 500 עירקים ועוד 15 "כל מיני", אני – המרוקאי- הייתי שייך ל"כל מיני". אני לא זוכר את הפירוש שלך 800 מזרחיים ועוד 48 אחרים עימם נמנת, אבל זה יפה כמו הפירוש לעיל שהיה בזמני ל- 515. שנית: נכון שנציגי חיל הים וחיל האוויר ישבו איתנו כמעט תמיד, אבל בהיעדרם היינו מדווחים יישירות ל "אוויר 3" ולחיל הים שישבו אי שם במרכז הארץ. רוב השירות שלי בסדיר ובמילואים היה בסיני, באום חשיבה, קנטרה, מול העיר סואץ כאשר הבערנו להם את מאגרי הנפת, כאשר פגעו בכמה חיילי צה"ל ששיחקו כדורגל בגדה המערבית. ובמקומות נוספים, בהתאם להתרחשיות לאורך התעלה ומעבר לה. למרות הזמן הארוך שחלף מקווה שתקרא את התגובה. שנה טובה.

 3. למרות שאני מכיר את הסיפורים זה תמיד מרתק לקרוא את המאמרים שלך

 4. מאמר נחמד.
  המודיעין ידע הכל,למעשה כולם ידעו,
  אבל במבחן התוצאה זעירא חסם הכל ומנע ידיעות מהרמטכל ושר הבטחון,
  איך מונעים את ההיתנהגות הזו שינית.יש לי חשש שאצלנו לא קוראים נכון את הלך המחשבה שלאויבנו בעקר האיראנים.

  1. את לקחי יום הכיפורים למדנו. קצרה היריעה בתגובה זו, אך יש לי בסיס מוצק ומבוסס כדי לאשש את התיזה שהפתעה כמו זו של מלחמת יום הכיפורים לא תתרחש שוב

   1. שכחת את מלחמת לבנון 2 על הפאשלות שלה, על מחסור במודיעין, על מחסור בציוד כי לא היה מודיעין? זכרון סלקטיבי יש לך.

 5. הבעיה שמי שלא מהיחידה איננו מודע לכל הדברים האלה שמטבע הדברים הם חסויים.

 6. מקווה שההתפתחות וההתרחבות לא הפכו את היחידה לארגון מרוחק ובירוקרטי

 7. התפקיד של היחידה הוא איסוף ופיענוח נתונים מודיעינים מלבד המודיעין החזותי שמתבצע על ידי יחידה אחרת.
  בזמנו היו פחות אמצעים טכנולוגיים לאיסוף ולכן שיטת האיסוף העיקרית היו האזנות שבוצעו בהתחלה בעיקר ע"י יוצאי מדינות ערב.
  בנוסף היתה גם מחלקה לפינוח צפנים שם נדרש ידע מתמטי טכנולוגי והיא הוותה את הבסיס לפעילות הטכנולוגית של היחידה כיום. המפענחים הטובים ביותר היו אותם יהודים יוצאי עיראק שהיה להם את הידע בערבית בצרוף כישרון מולד בפיענוח וידע נרחב במתמטיקה

 8. התפקיד של היחידה הוא איסוף ופיענוח נתונים מודיעינים מלבד המודיעין החזותי שמתבצע על ידי יחידה אחרת.
  בזמנו היו פחות אמצעים טכנולוגיים לאיסוף ולכן שיטת האיסוף העיקרית היו האזנות שבוצעו בהתחלה בעיקר ע"י יוצאי מדינות ערב.
  בנוסף היתה גם מחלקה לפינוח צפנים שם נדרש ידע מתמטי טכנולוגי והיא הוותה את הבסיס לפעילות הטכנולוגית של היחידה כיום. המפענחים הטובים ביותר היו אותם יהודים יוצאי עיראק שהיה להם את הידע בערבית בצרוף כישרון מולד בפיענוח וידע נרחב במתמטיקה

 9. נוסטלגיה… אחרי שרות באפרת, בבל ומוריה ושישה חודשי מילואים במלחמת יום כיפור ולצערי מעט מאד זכרונות כתובים ואפס תמונות (בעיקר כי אסרו עלינו לצלם…).

 10. דודי אתה זוכר את ביקור ראש ה CIA עם שמעון פרס ?
  זהינו אותו על פי פרסום בעתונות שהיה ביקור חשאי
  זכור לי גם שנסעתם לקריה לפני המלחמה לשכנע את רלמדן שהולכת לפרוץ מלחמה

 11. אם אני לא טועה זו היחידה שעלתה על השיחה המפורסמת בין חוסיין ונאצר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן