שתי פנים לרמטכ"ל

האם אי-מוכנותו של העורף מובאת בחשבון?
תמונה של שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

מאז מלחמת יום הכיפורים לפני 40 שנים, ישראל אינה נתונה לאיום של מתקפה צבאית המכוונת לחסלה. אולם האיום הקיים מאז הוא על העורף האזרחי, ואנו עדים לכך גם כיום, כל עוד לא השלים צה"ל את משימת חיסול בסיסי השיגור של הטילים, הרקטות ואף עפיפוני האש שמעבר לגבול.

המלחמות שניהלה ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים בזירות לבנון ורצועת עזה לימדו אותנו כי קיים פער ניכר בין הציפיות מצה"ל לשתק מייד את מקורות הירי שמעבר לגבול לבין הישגי הסיכול בפועל. יתר על כן, אנו מודעים לכך שפיתוח הרקטות בצד השני, טווחי הפגיעה ורמת הדיוק שלהן משתכללים כל העת. כך אנחנו נמצאים עם הגנה בלתי מספקת. מטרידה לא פחות העובדה שנדרשת השקעה גדולה ביותר במימון סוללות וטילי כיפת-ברזל, האמצעי היחיד המצוי בידינו ליירוט הרקטות, שעלותם מרקיעת שחקים.

להוציא השטח המוגבל העוטף את רצועת עזה, אין העורף הישראלי ערוך לאיום המלחמה. ויש לזכור כי שטחה של ישראל קטן, כל מתקניה החיוניים ובכלל זה נמל תעופה בין-לאומי יחיד, תחנות-כוח, מתקני התפלת המים, אסדות גז ושני נמלים בים התיכון, מרוכזים בשטח מוגבל, המצוי כולו בטווח טילי האויב.

איננו שותפים לדיוני הקבינט עם ראשי מערכת הביטחון, איננו יודעים אם יש מי שמעלה בדיונים אלה את המוכנות, או יותר נכון את חוסר-המוכנות של העורף האזרחי למלחמה.

הרמטכ"ל שאמור לייצג את פיקוד העורף, מייצג, מדרך הטבע, קודם כול את צה"ל הלוחם וההתקפי. ועל כן בדמותו של הרמטכ"ל מגולמות שתי עמדות מנוגדות: מצד אחד הוא מייצג את צה"ל ההתקפי, המוכן בכל רגע לפעול ולחסל את האיומים שמעבר לגבול. ומצד שני הוא גם נציגו של העורף האזרחי, המזהיר שלא לסבך את המדינה במלחמה שאיננו מוכנים לה.

למשמע הכרזותיו של שר הביטחון, אינני יכול להשתחרר מן ההרגשה כי עיניו נשואות אל הרמטכ"ל המסתער ולא אל הרמטכ"ל המייצג את פיקוד העורף, שאינו מוכן למלחמה. התוצאות וההשלכות של דילמה זו עלולות להיות כואבות ויקרות לעם ולמשק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של צביה

לא אוהבת

שיר על סדרי עדיפויות