שמחה מוקדמת

לא בטוח שהעלאת סוגיית עתיד סוריה משחק לטובתנו
תמונה של שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

בעקבות מסיבת העיתונאים שיזם נתניהו בעניין תוכנית הגרעין האיראנית, פרסמתי כאן באתר מאמר ביקורת על המצגת המיותרת. אולם כיום – לאחר שהנשיא טראמפ הודיע על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין – אני מבקש להתנצל על דברי הביקורת. מסתבר כי מסיבת העיתונאים של נתניהו נועדה לספק שירות מודיעין לנשיא ארה"ב לקראת נאומו הגורלי. עשרים וארבע שעות לאחר הופעת טראמפ נפתחה מלחמת איראן השנייה.

טהראן איימה כי תגיב על הפגיעה במטרות איראניות בגולן הסורי, שבמהלכה נהרגו קצינים איראנים. בישראל לא זלזלו באיומים והנחת המודיעין הייתה כי איראן תסתפק בפגיעה במטרה צבאית ישראלית, אך היא אינה חפצה במלחמה נרחבת. ואכן, ברביעי האחרון בלילה איתרה ישראל הכנות איראניות לתקיפת יעדים בשטחה, וחיל האוויר הופעל לסיכול התוכנית. תקיפת חיל האוויר הישראלי בשטח סוריה זכתה לסיקור תקשורתי נרחב, מה שמקשה על טהראן להודיע על סגירת החשבון. בזירה המזרח-תיכונית יש כלל חשוב הקובע "הצנע לכת!"

מלחמה נרחבת עם איראן איננה אינטרס ישראלי ואף לא אינטרס איראני. עימות צבאי עם ישראל עלול לסכל את התבססות איראן בסוריה החדשה של אסד, רוסיה ואיראן. ואילו ישראל, מצידה, תהיה מעוניינת בבוא היום, כשמשטר האייתולות יקרוס, לשקם את יחסיה עם מדינה מוסלמית לא-ערבית זו. אין לנו עניין במשקעים אשר יקשו על חידוש הידידות בין שני העמים.

ישראל נמנעה במשך שבע שנים מהסתבכות במלחמה בסוריה, אולם כעת היא מבקשת להתערב, ובמלוא הכוח. תקיפת המטרות בסוריה הפכה תקרית טקטית מקומית לעימות נרחב, ועדיין מוקדם להעריך כיצד יתפתח. אני מוטרד מההנהגה הישראלית שרואה את ישראל כמעצמה עולמית. חיל האוויר של ישראל הוא אכן מן הגדולים והטובים בעולם, אך האיום הגדול הוא נשק הרקטות והטילים לסוגיהם, לרבות טילים מדויקים שמסוגלים לפגוע במטרות אסטרטגיות של ישראל.

האם בעימות המיותר הזה שאליו נכנסנו ביוזמתנו כבני בריתו של דונאלד טראמפ, ארה"ב תתערב ותפעל צבאית לצידנו לכשיידרש? ההידרדרות בזירה המקומית שבאה בעקבות העברת השגרירות האמריקנית לירושלים תִנחת כולה עלינו, משום שעיקר עניינה של וושינגטון בתקופה הקרובה מתמקד הרחק במזרח אסיה, בסאול ובפיוניאנג. הנחמה היחידה היא, ככל הנראה, הווטו האמריקני במועצת הביטחון. כמו כן, אל לנו לשכוח כי אף מדינה בעולם לא הכירה בסיפוח רמת הגולן. העלאה של עתיד סוריה והגולן בשעה זו עלולה להביא עלינו אסון מדיני מיותר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. לכן לא צריך בקלות לבקר אוטומטית כל מעשה של המנהיגים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך