על חבל דק

התקיפות הישירות בסוריה דוחקות את האיראנים לתגובה
תמונה של דודי
דודי ירון

כל מי שמצוי, גם אם לא לעומקם של דברים, בהתנהלות הביטחונית בסביבתנו הקרובה, הבין על נקלה שהתקיפה שבוצעה ביום שני לפנות בוקר אינה מעשה ידי האמריקנים, כפי שדיווחו תחילה כל המקורות כולם. האמריקנים נוהגים לאשר את ביצועיהם, גם בשל אותה שקיפות מחויבת, שהרי על משלם המיסים האמריקני לדעת מה נעשה בכספו. יותר מכך, אם היו האמריקנים תוקפים (ובהחלט ייתכן שעוד יעשו כן), הרי שתקיפתם כפעולת ענישה הייתה מופנית אל שדה התעופה הסמוך לדמשק, שממנו המריאו אותם מסוקים שהטילו את חביות הנפץ והכלור. כך נהגו האמריקנים בעבר לאחר שחיל האוויר הסורי ביצע תקיפה כימית.

השדה שהותקף ביום שני לפנות בוקר הינו T-4, אותו שדה תעופה שהתקפנו אנחנו בדיוק לפני חודשיים, לאחר ששוגר ממנו המל"ט האיראני שעמד לחדור לשטחנו. שדה תעופה זה משמש הן את הכוחות האיראנים והן את אלו הרוסיים, וללא קשר לתוצאות התקיפה, בעצם ביצועה יש כמה מסרים רבי-חשיבות:

 • לאור הצהרת נשיא ארצות הברית על רצונו להוציא את חייליו מסוריה, הרי שהתקיפה האחרונה נועדה להעביר שדר לסורים – אך בעיקר לאיראנים, שלפיו עם או בלי ארה"ב, ישראל נחושה לעצור את המשך ההתבססות האיראנית בשטח סוריה. כמו כן, ישראל לא תסכים להמשך העברת נשק איראני לחזבאללה או לכוחות הפרו-איראניים בסוריה, וסביר להניח שזה בדיוק היה יעד התקיפה האחרונה, קרי פגיעה במשלוח נשק משמעותי שהגיע בדרך האוויר מאיראן ל-T-4.
 • לפני כחודשיים הפילו הסורים מטוס F-16 ישראלי, ואף שהופל באמצעות טיל נ"מ מיושן וטעות בשיקול דעת הטייסים, הפלה זו לוותה בכותרות ענק אצל אויבינו. אלו ציינו בהתלהבות לא מועטה כי הסתיים עידן העליונות האווירית הישראלית, ומעתה ייאלצו הישראלים לכלכל מחדש את צעדיהם ועוד כותרות כיוצא באלו. התקיפה האחרונה מבהירה היטב לכל אלו שחגגו את הפלת המטוס כי לא מיניה ולא מקצתיה.
 • אינני מרמז חלילה שראש הממשלה נתניהו יוזם תקיפות מסוג זה ומאיץ את ביצוען על מנת להסיט ממנו והלאה את כל שדבק בו באחרונה, ובכך לשנות באחת את סדר היום בשיח הציבורי. עם זאת, כל בר-דעת מבין שכאשר מתרחשת פעילות ביטחונית שכזו, הרי שמצבו משתפר במקצת. סביר שבקרוב מאוד נשמע שוב את אותן הצהרות העוסקות באיראנים וכמובן לא ייפקד מקומו של "האיום הקיומי". מעבר ל"חזית" הפנים-ארצית, עצם ביצוע התקיפה נועד גם לשדר אל מעבר לגבול שראש הממשלה, חרף צרותיו מבית, אינו מסונדל או מוחלש כלל ועיקר כשמדובר בסוגיה ביטחונית בכלל ובסוגיה האיראנית בפרט.

לאור כל האמור לעיל, תקיפת שדה התעופה T- 4 היא פעילות המשכית של שגרת תקיפות ארוכה בסוריה, אלא שהפעם, לפחות מבחינת האיראנים וכנראה גם מצד הרוסים – ששחררו הודעה חריגה למדי והדגישו את אחריותנו לתקיפה – מדובר בקפיצת מדרגה מסוימת שעלולות להיות לה השלכות משמעותיות. בניגוד לתקיפה שבוצעה לפני חודשיים, שהייתה תגובה נקודתית לניסיון חדירת המל"ט, הפעם בוצעה תקיפה יזומה על מיני-טריטוריה איראנית, ולכול היה ברור מראש כי בין הנפגעים יהיו אנשי צבא איראנים. המשך תקיפות כגון אלו, שעל נחיצותן כמעט אין חולקים, שקולה להליכה על חבל דק, משום שהיא דוחקת את האיראנים יותר ויותר לתגובה, וזו סביר שתבוא ועלולה להביא עימה התלקחות גדולה.

בהקשר זה, ראו נא מאמר קודם שבו סימנתי את חודש מאי כחודש מועד להתלקחות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

 1. אין ספק לגבי מי עומד מאחורי התקיפה הזו, הדפוס הזה של "בישראל סירבו להגיב", כבר מזמן הפך לסוג של הודאה מצד ישראל…
  אין גם ספק שמתקיפה לתקיפה, האיראנים, הסורים והרוסים (בכוונה ע"פ הסדר הזה) נדחקים יותר ויותר לפינה עד לשלב שתגובה תגיע כך או אחרת והשאלה היא באיזה אופן?
  אותי אישית מסקרנת התגובה הסורית שצצה לאחרונה ושחוזרת על עצמה שוב ושוב על כך שהם הצליחו ליירט/להפיל חלק מהטילים ששוגרו לעברם, מצד אחד, הייתי מצפה מהם לפחות חהציג שברי חימוש ובפרט כאלה שאולי יימצאו עם סממנים ישראליים בדמות כתב/מק"ט וכו…. מצד שני, בהחלט יש לקחת את הדווחים הללו בערבון מוגבל ומצד שלישי… אם אכן יש ביכלתם לפגוע בסוגי חימוש מסויימים, אז באמצעות מה?…. בסופו של דבר, אני לא מאמין שהם מסוגלים לפגוע בפצצות מונחות כאלה ואחרות אבל מצד שני, בחימטש דוגמת טיל שיוט (וכבר פורסם שחיל האוויר מפעיל שכאלה ע"ע מה שמוכר בשם המסחרי" דלילה") הרי שמדובר במטרה שטסה בגובה נמוך יחסית, מטרה שאינה מתחמקת ובמהירות לא גבוהה יחסית…. אם הסורים מצליחים כדבריהם לפגוע בחלק מהחימושים הללו… הרי שזה מעניין כשלעצמו…

  1. לבני, ההודעות הסוריות הללו הן קשקוש לצרכי מורל פנימי בלבד. אין לסורים יכולת ליירט חימושים אוויריים כמו אלו המשוגרים לעברם. לרוסים יש יכולת כזו אך מוגבלת למדי וזאת בעזרת סוללות ה 300/400 SAץ אכן אילי שיוט אינם מהירים, אך ביכולתם לטוס בגבהים מאוד נמוכים כך שגילויים מכ"מית בעייתי למדיי

 2. אנחנו נסבול בעיקר. אירפה וארצות הברית רחוקות. הכל מתרחש כאן בתח הבית.

  1. לצערי יש כבר סימנים שכך אכן יקרה (פרסום מאוד חריג של האיראנים עם תמונות ההרוגים והיום עם תוצאות התקיפה)

 3. חבל דק מאד. קודם דיבורים פיטפוטים וציורי ם ילדותיים ובהמשך התקפות והרג איראנים.
  זו דרכו מסיבותיו.אנחנו נהיה הקורבן כולל טייסים שיהיו בפעולות הבאות.

 4. מאמר מתומצת ומעניין.יחד עם זאת לאירנים ברור שבמקרה של ביבי הרי שלמרות שביבי ידוע כהססן וכאחד שאיננו מחרחר מלחמות הרי הוא לחלוטין לא יהסס להגיב בשל חקירותיו.נהפוך הוא!!!

  1. על זה יש לומר …ולהפך, משום שבהעדר תגובה ובמיוחד לאור כל ההצהרות הכביכול תוקרפניות, יבינו אז האיראנים שאנו אכן לבד, ותאבונם לתגובה כנגדנו רק יגבר

  1. מסכים איתך א' לחלוטין, כך לא פועלים ועכשיו לא ברור אם בכלל יתקפו וגם אם אכן יעשו זאת, הרי שיתקפו בעיקר נדל"ן שכן מטוסים/מסוקים וכד' כבר פוזרו מזמן במקומות מסתור

   1. יש להתפלא פליאה רבה על שניכם. אתם גם לא מקנים הערכה רבה לנשיא טראמפ. בזה אתם מצטרפים לכל מיני אנשי תקשורת קשקשנים שלא פוסקים להשמיץ את הנשיא האמריקאי.
    ארצות הברית, ביחד עם עוד מעצמות אירופיות כבר נמצאת בתוך תהליך של תקיפה את סוריה. דבריו של טראמפ אחרי התקיפה האחרונה בגז היו ברורים לחלוטין. כמו החלטתו בעניין ירושלים והשגרירות צפו להחלטה גם בעניין הסורי.
    הוא גם יציג את פוטין והרוסים ככלי ריק.
    לא אלמן ישראל.

    1. יצחק נכבדי,
     עם או בלי השיוך לקשקשנים כאלה או אחרים, חולק עליך לחלוטין גם באשר לאיש ובוודאי באשר לדרך פעולתו, אך זה בסדר גמור ואיש באמונתו יחיה

 5. אף וועדת מומחים לא היתה מצליחה להרכיב צירוף כזה הזוי של מנהיגים.

  1. זה נמשך גבר יותר משבע שנים. הג'וקר הגדול היה אובמה. טראמפ עושה פריש מיש. אבל מי שיוצא הכי גדול הוא נתניהו. ממש הכל מצליח לו. בהחלט מגיעים לו סיגרים ושמפניה שאפילו הציבור לא משלם עבורם אלא מילצ'ן. מה זה אכפת לכם?

 6. ואני אומר:
  האם אירן תתקיף: כן
  מועד אחרון לתגובה: 15.5.18
  עוצמת התגובה: נמוכה מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן